Lifestyle

Płatny urlop dla ofiar przemocy domowej wprowadza Nowa Zelandia. Niech będzie przykładem dla innych krajów

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
31 lipca 2018
Fot. iStock / sankai
 

Nowa Zelandia jest pierwszym krajem, który wprowadza płatny urlop dla ofiar przemocy domowej. Niestety jest też państwem z jednym z najwyższych wskaźników przemocy domowej na świecie. To tutaj odnotowuje się rocznie około 105 000 doniesień o przemocy w rodzinie. Uważa się jednak, że jest to zaledwie 20% faktycznych zdarzeń.

Przez siedem lat próbowano przeforsować ustawę chroniącą ofiarę przemocy przed zwolnieniem z pracy. 10 dni płatnego urlopu ma dać szansę ofiarom uciec od oprawcy bez ryzyka utraty środków na życie i pracy.

Pełnomocnik ds. równego zatrudnienia i praw kobiet, dr Jackie Blue, powiedział, że przemoc wobec kobiet jest wciąż alarmująco wysoka, a odpowiedzialne za taki stan rzeczy są wszystkie sektory społeczene, w tym pracodawcy.

Ustawa przyjęta w Nowej Zelandii uprawnia pracowników – ofiary przemocy, do ubiegania się o płatny dziesięciodniowy urlop, jeśli zatrudnieni byli w miejscu pracy przez co najmniej sześć miesięcy. Ustawia umożliwia także pracownikom żądanie zmiany warunków pracy, w tym godzin, dni lub miejsca pracy, w celu zapewnienia im bezpieczeństwa.

Prace nad ustawą prowadzone były ponad podziałami partyjnymi. Przyjęto ją ostatecznie przy 63 głosach na 57 w nowozelandzkim parlamencie.

Nowe prawo ma wejść w życie w kwietniu 2019 roku. Brawo Nowa Zelandia!


źródło: Humen Right Commision

 


Lifestyle

3 sposoby, na jakie krzywdzimy nasze dzieci

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 lipca 2018
Fot. iStock/evgenyatamanenko
 

Krzywda dziecka zbyt często pozostaje niezauważona. Niektóre formy krzywdzenia dzieci zostały przez nas wręcz „zatwierdzone” jako naturalny element wychowawczy, konieczność w obliczu niemożności użycia innych środków, które nie byłyby oparte na użyciu przemocy.  Agatha Christie miała rację, mówiąc: „Jedną z najszczęśliwszych rzeczy, które mogą ci się przydarzyć w życiu, jest szczęśliwe dzieciństwo”.

Dziś jednak, mimo, że rodzice i nauczyciele są bardziej niż kiedykolwiek świadomi reperkusji niektórych tradycyjnych metod wychowawczych, nadal stosują wiele z nich i wciąż nie do końca rozumieją, że skrzywdzić dziecko można nie tylko fizycznie.

Formy krzywdzenia dzieci

Pojęcie krzywdzenia dzieci można zdefiniować jako świadome lub nieświadome działanie mające na celu narażanie emocjonalnej, poznawczej lub fizycznej integralności dziecka. Są nimi:

Przemoc fizyczna

Jest to najczęstsze nadużycie. Jest określane przez specjalistów jako dobrowolne zachowanie, które powoduje fizyczne uszkodzenie nieletniego, a nawet przyczynia się do rozwoju chorób fizycznych. Zazwyczaj na ma celu narzucenie dyscypliny, a jest konsekwencją braku kontroli nad emocjami.

Emocjonalne nadużycie

W tym przypadku granice są mniej obiektywne. Specjaliści uważają, że jest to zestaw zachowań, które prowadzą do interakcji z nieletnim w oparciu o słowną wrogość, poprzez obelgi, groźby i pogardę. Ten rodzaj nadużycia blokuje każdą inicjatywę interakcji ze strony dziecka. W ten sposób rodzi się emocjonalne opuszczenie i bierna postawa rodzica wobec potrzeb dziecka.

Zaniedbanie dziecka

Jest to całkowite lub częściowe zaniechanie uwagi i / lub opieki nad dzieckiem. Według różnych autorów zaniedbanie może być fizyczne, ale także społeczne i emocjonalne. Można je również odróżnić od fizycznej rezygnacji. Oznacza to, że osoba działa świadomie lub nieświadomie, z powodu braku pozytywnych wzorców,  braku pozytywnych wartości lub z powodu ignorancji. Ten, który porzuca może, ale nie musi wiedzieć, że ten czyn powoduje psychiczne uszkodzenie dziecka.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Lifestyle

Właśnie skończyła 49 lat. Tym zdjęciem w bikini zachwycają się nie tylko jej fani

Redakcja
Redakcja
31 lipca 2018
Fot. Screen z Instagrama /jlo

Choć to wydaje się nieprawdopodobne, Jennifer Lopez dobiega pięćdziesiątki. To jedna z z tych gwiazd, które „były od zawsze”. Można dyskutować o jej talencie wokalnym czy aktorskim, ale charyzmy i atrakcyjności odmówić jej nie sposób.

Zdjęcia z urodzin J.Lo, na których widać jak ubrana w bikini świętuje swoje 49 urodziny z najbliższymi, zelektryzowały jej fanów i… nie tylko fanów. Ciało gwiazdy wygląda fantastycznie, a kodycji i wdzięku mogłaby jej pozazdrościć niejedna dwudziestolatka. Zobaczcie jak Jennifer bawiła się w tym roku na plażach wysp Bahama.


Zobacz także

drugi rok życia dziecka

500 plus tylko dla zaszczepionych dzieci? To najnowszy pomysł jednego z radnych

Większość z nas popełnia te błędy, robiąc pranie. Ty też?

Żyj tak, żeby niczego nie żałować. Akcja #MiesiącKobiet