Lifestyle

Pizza na śniadanie? Czemu nie! Jest zdrowsza niż płatki z mlekiem

Redakcja
Redakcja
30 sierpnia 2018
Fot. iStock/fizkes
 

Wstajesz rano, a w kartonie leży jeszcze niezjedzony kawałek pizzy z wieczora. A może spieszysz się do pracy i w bufecie patrzysz na pachnący kawałek pizzy, a nie na zdrowe sałatki albo jogurt z musli?

Możesz pomyśleć, że nie będziesz z siebie od rana robić śmietnika karmiąc organizm pizzą. Okazuje się jednak, że nie powinieneś mieć wyrzutów sumienia.

Pizza ma białko. Ma węglowodany. Może nawet mieć warzywa. Gorący kawałek pizzy może uchodzić za w pełni zrównoważone śniadanie. Co więcej, to lepszy wybór niż płatki na śniadanie. Dlaczego? Bo płatki to kiepski produkt pod względem odżywczym. Rzadko kiedy występuje w nich białko, zdrowe tłuszcze, za to cukru jest cała masa.

I uwaga – nie jest to opinia wyssana z palca. Amerykańska dietetyk Chelsey Amer tłumaczy, że przeciętny kawałek pizzy i miseczka płatków zbożowych z mlekiem mają bardzo podobną ilość kalorii. Oczywiście przyznaje, że pizza nie należy do zdrowej żywności i na pewno nie jest to najbardziej pożywna opcja zwłaszcza, jeśli chodzi o śniadanie. Jednak w porównaniu z przygotowaną na szybko miską płatków pełnych cukry, pizza jest bardziej zrównoważonym posiłkiem.

Kawałek pizzy zawiera więcej tłuszczu i dużo mniej cukru niż większość zbóż, dzięki temu ograniczysz ilość białego zabójcy naszego zdrowia.

I co wy na to? Okazuje się, że zjedzenie kawałka pizzy na śniadanie – od czasu do czasu, nie jest niczym złym. A na pewno lepszym niż płatki z mlekiem. Tylko jak powiedzieć to dzieciom?


źródło: The Daily Meal


Lifestyle

Jak dobrze wyczyścić buty? Sposoby na czyszczenie każdego rodzaju obuwia

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
30 sierpnia 2018
Fot. iStock
Następny

Mówi się, że jedną z rzeczy, na które zwracamy uwagę podczas pierwszego spotkania, są buty. A dokładnie ich stan. Choć buty kochamy i z miłym łaskotaniem w żołądku nabywamy kolejne pary, dość często zaniedbujemy ich pielęgnację. Czy wiecie, jak należy czyścić różne rodzaje obuwia? Okazuje się, że mokra szmatka nie jest lekiem na całe zło, większość z nas popełnia kilka podstawowych błędów i zbrodni – szczególnie na zamszu!

Wyczyszczenie obuwia wcale nie jest trudne, wystarczy tylko wiedzieć, jak to robić!

Sprawdź, jak dobrze wyczyścić buty. Sposoby na czyszczenie każdego rodzaju obuwia:

  1. Skórzane buty
  2. Zamszowe buty
  3. Lakierki
  4. Buty z tkaniny (płócienne)

Na podstawie: rd.comkrokdozdrowia.com

Lifestyle

Chcesz coś zmienić w swoim życiu, ale ciągle czekasz na lepsze jutro? Jutro jest dziś

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 sierpnia 2018
Fot. iStock/gruizza

Jestem typem osoby, która choć bardzo boi się zmian, to jednak się na nie decyduje. Opanowałam lęki na tyle, by snuć plany, by myśleć, co jeszcze mogę zrobić, gdzie się znaleźć. Nie jest tak, że przychodzi to łatwo, ale widzę po sobie, że każda kolejna zmiana jest dla mnie łatwiejsza. Łatwiej jest mi zrobić ten pierwszy krok do przodu, spotkać się z nowym i podjąć wyzwanie.

Znam jednak wiele osób, które tkwią w tym samym miejscu, paraliżuje je strach przed zmianą i choć bardzo chciałyby zrobić nijak nie potrafią ruszyć z miejsca. Ich wewnętrzne przekonania podsuwają im usprawiedliwienia „A po co? Nie jest przecież tak źle”, to nic, że mogłoby być lepiej. Wewnętrzny krytyk bojkotuje chęci: „Naprawdę myślisz, że dasz radę. Nie jesteś aż taka dobra”.

I myślisz sobie – dobra poczekam do jutra, do poniedziałku, do kolejnego miesiąca. Ale, hej – jutro jest dziś. Boisz się zmian, ale ich pragniesz? Zacznij od małych kroczków, od zmiany perspektywy, odejdź od utartych schematów codziennego dnia. Czasami drobne zmiany, szczegóły, jak lawina wywołują te większe, dają nam pewność, że jednak można i otwierają nam szeroko drzwi, przez które mniej boimy się przejść.

Co możesz zrobić już dzisiaj?

Codziennie wyjdź na 15-minutowy spacer. Ustal sobie godzinę i na przekór własnej niechęci włóż wygodne buty na nogi i idź.

Codziennie rano weź dziesięć głębokich oddechów – czy to leżąc jeszcze w łóżku, czy czekając aż zaparzy się kawa.

Zrób sobie zdjęcie codziennie o tej samej porze, może być z bardzo głupią miną.

Noś ze sobą notesik/zeszyt. Każdego dnia zapisuj podsłuchane zdanie czyjejś rozmowy.

Przemebluj mieszkanie, a przynajmniej kilka rzeczy ustaw w zupełnie innych miejscach niż dotychczas.

Każdego dnia staraj się zjeść coś, czego wcześniej nie jadłaś. To może być mały owoc, warzywo, przyprawa. Tego naprawdę jest dużo, choć może ci się wydawać inaczej.

Każdego dnia staraj się zrobić „coś więcej”. Wysłać jednego maila więcej, ugotować coś, czego nigdy nie robiłaś, pojechać autobusem do pracy, pójść na siłownię. Stwórz sobie plan tego, co więcej możesz zrobić.

Wieczorem pomyśl o trzech rzeczach, które sprawiły, że w ciągu dnia byłaś z siebie dumna.

Codziennie uśmiechnij się do trzech nieznajomych osób, możesz powiedzieć im „dzień dobry”.

Nastaw sobie alarm w telefonie, np. na 13:46. Kiedy zadzwoni pomyśl, co czujesz, jak się czujesz, skup się na własnych emocjach choćby przez 30 sekund.

Dokończ rzeczy, które leżą odłożone na lepsze jutro, bo nie lubisz tego robić, bo cię to wkurza, męczy. Zaplanuj, co każdego dnia dokończysz.

Pomaluj paznokcie na inny kolor niż dotychczas. I zmień fryzurę.

To są bardzo małe zmiany, gołym okiem przez innych niezauważalne, ale one wnoszą do twojego życia pewność, że masz kontrolę nad tym, co się dzieje, że ty decydujesz, co chcesz zrobić, że masz realny wpływ na zmiany w twoim życiu. Nabierasz pewności siebie, a to nieprzeceniona wartość.

Pomyśl, na jakiej zmianie ci zależy. Zapisz ją na kartce, a pod spodem każdy najmniejszy krok, który musisz zrobić, by osiągnąć cel.

Chcesz zmienić pracę. Stwórz sobie plan – napisania cv, przygotowania listy motywacyjnego, poszukania ofert, wysłania aplikacji. Określ co i w jakim dniu zrobisz – dokładnie – z terminami.

Gdy chcesz schudnąć tak samo – od jutra nie podjadam wieczorami, za tydzień zaczynam wychodzić na półgodzinny spacer, za miesiąc zapiszę się na siłownię.

Każda zmiana wymaga planu, kiedy go spiszemy, łatwiej nam będzie działać. Spróbujcie. Jutro jest dziś, nadal chcecie czekać na kolejny dzień, który nie nadchodzi?


Zobacz także

„Chcę tylko, by moje dzieci miały godne warunki do życia”. Pani Renata łamiącym się głosem prosi o pomoc dla swoich dzieci. Proszę – nie zostańmy obojętni

Matki chorych dzieci muszą być silne… Nie zawsze im się to udaje. Poruszający film – obejrzyjcie

Nie mów mi, że skoro siedzę w domu z dzieckiem, to przez cały dzień nic nie robię! Filmik – 12 godzin z życia matki w osiem minut