Psychologia

Pięć cech ludzi negatywnie nastawionych do życia. Czy ty też powinieneś nad nimi popracować?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 maja 2019
Fot. iStock / Grandfailure
 

Niesprawiedliwym byłoby twierdzenie, że każdy człowiek z natury jest negatywny, zwłaszcza, że sama wierzę, że każdy z natury jest dobry. Jeśli stają się negatywni, to w wyniku jakiegoś procesu, cech osobowościowych, którym pozwalają dojść do głosy, nie pracują nad sobą, nie starają się stać lepszymi wobec siebie, świata i innych. Oczywistym także jest, że nikt z nas nie może określić się mianem idealnego, bo drzemie w nas cząstka tej negatywności, której nie chcemy widzieć u innych albo która u innych tak bardzo nas drażni. Dlaczego drażni? Bo nie potrafimy zmierzyć się ze swoją ciemniejszą stroną.

Każdy z nas decyduje, kim i jaki chce być, dlatego warto przyjrzeć się cechom osób negatywnych, by też samemu dowiedzieć, nad czym warto popracować.

1. Próba podjęcia niemożliwej, bardzo negatywnej perspektywy

Życie jest pełne niemożliwych rzeczy, ale niektórzy nie chcą tego zaakceptować. Frustracja staje się częścią życia: nie zawsze dostajemy to, czego chcemy. Być może wolelibyśmy urodzić się milionerami, w innym kraju, w innej rodzinie. Ale tak się składa, że nie mamy na to wpływu. Jeśli tęsknimy za rzeczami, które wydarzyły się nie tak, jak byśmy tego oczekiwali, spotka nas tylko gorycz i ból.

To samo dzieje się, gdy stawiamy sobie niemożliwe cele. Na przykład, gdy staramy się wyglądać młodo, choć młodzi już nie jesteśmy lub gdy próbujemy skłonić kogoś do działania w sposób, o jakim my myślimy.

Niemożliwe cele powodują jedynie frustrację, niezadowolenie. Są to emocje, które w efekcie wywołują negatywne nastawienie.

2. Rezygnacja, gdy napotykamy trudności

Podobnie jak nie ma sensu wyznaczanie niemożliwych celów, tak też nie ma sensu rezygnowanie z marzeń tylko wtedy, gdy napotkamy jakąś przeszkodę. Nie zapominaj, że wszystko, co warto osiągnąć, wymaga wysiłku.

Wiele razy w życiu kusi nas, żeby się poddać, tyle, że rezygnacja nie jest rozwiązaniem, gdy stawiamy czoła celom, które jesteśmy w stanie osiągnąć, nawet jeśli są trudne. Psycholog Hillary White zauważa, że ​​poddanie się wywołuje uczucie pokonania. Bez względu na efekt, każda pokonana trudność zwiększa naszą pewność siebie.

3. Zbyt poważne traktowanie spraw

Kiedy nie mamy wystarczającej miłości własnej i dojrzałości, nasze ego jest bardzo wrażliwe. Nie będziemy w stanie tolerować swoich wpadek, będziemy bać się ośmieszenia, każda, nawet ta budująca krytyka, będzie dla nas ciosem, z którym trudno będzie się nam uporać.

Zbyt poważne potraktowanie rzeczywistości tylko zwiększa negatywność, zarówno wobec innych, jak i wobec siebie. Potrzeba pokory, by nie traktować zbyt poważnie własnych małych błędów. Robienie z siebie głupca lub popełnianie błędów staje się problemem tylko wtedy, gdy nadamy sytuacjom większe znaczenie, niż w rzeczywistości mają.

4. Narzekanie jest twoim sposobem na życie

Czasami wszyscy narzekamy. Problem zaczyna się wtedy, gdy narzekanie staje się sposobem na życie. Wówczas koncentrujemy się na naszych problemach i rzeczach, których nie mamy lub których nie możemy zrobić albo na które nie mamy wpływu. W ten sposób usprawiedliwiamy się brakiem rozwoju, własnego postępu.

5. Porównywanie i wrogość wobec innych

Porównywanie się z innymi nigdy nie wywołuje pozytywnych reakcji. Ta potrzeba oznacza brak autonomii i tożsamości. Porównując się patrzymy na to, co robią inni. Jest to niesprawiedliwe i frustrujące doświadczenie, które prowadzi jedynie do ciągłej konfrontacji i niezadowolenia.

Najgorsze jest to, że ten, kto dokonuje porównań, czuje się lepiej, gdy innym przytrafiają się złe rzeczy. To bardzo smutne.

Jeśli widzisz w sobie te negatywne postawy, nie czekaj: pracuj nad ich zmianą już teraz. Masz wpływ na to, jak będzie wyglądać twoje życie.


Psychologia

Jak zarządzać emocjami i rozwijać swoją emocjonalną inteligencję?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 maja 2019
Fot. iStock / draganab
 

Wiesz na czym polega inteligentne zarządzanie emocjami? Oznacza ono kierowanie nimi i zachowanie pewnej równowagi. Warto się tego nauczyć, bo z tą umiejętnością lepiej się żyje.

Kiedy twoje emocje są w równowadze, jesteś bardziej produktywny, bardziej kreatywny i szczęśliwszy. Wiesz, co czujesz i kim jesteś. Innymi słowy, jest to sposób na budowanie emocji i pracę dla siebie, a nie przeciwko sobie.

Daniel Goleman powiedział: „Inteligencja emocjonalna odpowiada za 80% sukcesu w życiu”.

Dzięki niej będziesz w stanie wyznaczać cele i je osiągać, posiadać lepsze kompetencje do budowania zdrowych relacji. Wystarczy determinacja i wytrwałość.

Oto cztery wskazówki, jeśli jesteś gotowy zarządzać swoimi emocjami i robić to inteligentniej.

1. Zrozum, że złe emocje nie istnieją

Emocje mają powód do bycia. Dlatego błędem jest klasyfikowanie ich jako dobre lub złe. Zamiast analizować, skup się na tym, że pewne bodźce sprzyjają pewnym emocjom. Jest to nieuniknione, jak na przykład strach, który jest odpowiedzią na zagrożenie. Gdybyśmy go nie doświadczali, łatwo wpadlibyśmy w lekkomyślne, zagrażające życiu zachowanie. Gniew jest także odpowiedzią obronną, której zadaniem jest przygotowanie nas do ataku.

Dlatego nie ma złych emocji. Aby nauczyć się zarządzać emocjami, ważne jest, aby wiedzieć, jak interpretować to, co chce nam powiedzieć każda z nich. A nasze emocje mówią: należy się tym zająć.

2. Pozwól sobie poczuć

Tradycyjna edukacja i wychowanie prawie nigdy nie uczy nas, jak zarządzać emocjami. Zamiast tego przekonują, że są uczucia i emocje, których nie powinniśmy doświadczać. Mówią ci na przykład, że płacz lub strach nie rozwiązuje niczego i powinien zostać stłumiony.

Jednak emocje nie rodzą się spontanicznie, ani nie odchodzą spontanicznie. Dlatego tłumienie tego, co czujesz, nie jest właściwym sposobem zarządzania uczuciami. Próba stłumienia tego, co czujesz, odracza ekspresję emocji, które prędzej czy później zaczną wypływać.

Pierwszą rzeczą jest zatem zrozumienie, że wszystkie emocje są ważne i mają prawo do istnienia i wyrażania się. Jeśli zaakceptujesz to, co czujesz, łatwiej będzie ci nimi zarządzać swoimi. Brak akceptacji wywoła jedynie wewnątrz zamieszanie i chaos.

3. Obserwuj, obserwuj, obserwuj

Najlepszym sposobem radzenia sobie z emocjami jest ich akceptacja oraz ich zrozumienie. Aby to zrobić, musisz nauczyć się je bardzo dobrze obserwować. Zwrócenie uwagi na swoje emocje to ogromny krok w kierunku własnego rozwoju.

Daniel Goleman, wielki teoretyk inteligencji emocjonalnej, mówi, że „uwaga reguluje emocje”. Oznacza to, że kiedy koncentrujesz się na tym, co czujesz, to subiektywne doświadczenie jest automatycznie modulowane lub niuansowane.

Aby obserwować swoje emocje, po prostu zapytaj: co czuję? Jak się czuję? Następnie spróbuj podać precyzyjne imię tej emocji. Czy to gniew, czy frustracja? Czy smutek, a może zmęczenie? Im dokładniejsza identyfikacja, tym łatwiej będzie nam siebie zrozumieć.

4. Bądź krytyczny wobec swoich myśli

W przeciwieństwie do tego, w co wielu z nas wierzy, wiele z naszych myśli powstaje mechanicznie. Są to interpretacje rzeczywistości, które czasami posiadają swój fundament, a czasami nie. Bywa, że są wynikiem rozumowania, ale nie zawsze.

Myśl nie jest rzeczywistością, ale raczej filtrem rzeczywistości. Powoduje, że czujemy się w określony sposób, gdy pewne rzeczy się zdarzają, i mogą prowadzić do błędów. Na przykład myślenie może nam podpowiedzieć, że coś jest kłopotliwe. Ale może nam również przekazać, że jest to wyzwanie lub szansa. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że dzieje się tak tylko wtedy, gdy odważamy się kwestionować własne pomysły i nie dać się ponieść emocjom.

Inteligentne uczenie się zarządzania emocjami oznacza, że ​​musisz być uważnym, musisz rozglądać się, zwracać uwagę na to, co się dzieje wokół. Na początku może to wydać się trudne, ale z czasem odczujesz korzyści swojej pracy.


Psychologia

6 zaskakujących właściwości cząsteczki 1-MNA. Odkryli ją polscy naukowcy!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
14 maja 2019
Cząsteczka 1-MNA
Zdjęcie poglądowe / Fotomontaż iStock – Cząsteczka 1-MNA

Przez lata świat nauki ignorował jego rolę, dziś, po wieloletnich badaniach, okazał się olbrzymim odkryciem w walce o zdrowie układu sercowo-naczyniowego oraz sprzymierzeńcem młodości! Cząsteczka 1-MNA,  to prawdziwy fenomen, możemy być dumni, bo jej właściwości odkryli Polacy.

Na czym polega niezwykłość cząsteczki 1-MNA i jak wpływa na nasze zdrowie i urodę – nie bez powodu została okrzyknięta przez świat nauki Graalem długowieczności.

Cząsteczka 1-MNA – co to jest?

1-MNA (1-metylonikotynamid) to związek pochodzenia fizjologicznego – oznacza to, że w sposób naturalny występuje w organizmie człowieka. Ta substancja powstaje z metabolizmu witaminy PP, czyli witaminy B3. Najwięcej znajduje się jej w wątrobie, ale występuje również w nerkach, płucach, sercu i mózgu. Co istotne, wraz z wiekiem obniża się fizjologiczna zdolność przekształcania witaminy PP. Do tej pory 1-MNA nie przykuwała zbyt wielkiej uwagi naukowców, traktowano ją po macoszemu, jak mało istotny lub nawet nieistotny „biomarker”. Najnowsze badania wywróciły jednak podejście do 1-MNA do góry nogami, okazało się bowiem, że ta niepozorna substancja wpływa na zdrowie i urodę!

Największe zasługi 1-MNA odniosło w profilaktyce chorób związanych z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych, a to za sprawą jego wpływu na śródbłonek naczyniowy.

1-MNA reguluje pracę tego organu (tak, śródbłonek pełni bardzo ważną funkcję w ludzkim ciele i jest nazywany organem), pobudza produkcję prostacykliny, która chroni układ sercowo-naczyniowy przed tworzeniem się̨ zakrzepów. To z kolei powoduje zmniejszenie ryzyka chorób wywołanych zakrzepami czy zwężeniem światła naczyń krwionośnych, np.: miażdżycą czy zawałem serca.

6 zaskakujących właściwości cząsteczki 1-MNA

Umożliwia prawidłową pracę śródbłonka naczyniowego

Cząsteczka 1-MNA ma bezpośredni związek z prawidłowym funkcjonowaniem śródbłonka naczyniowego. Jego rola jest bardzo istotna, a zaburzenie jego pracy przyczynia się do rozwoju wielu popularnych chorób. Niekorzystny wpływ na śródbłonek mają: palenie papierosów, niewłaściwa dieta, stres, czy brak aktywności fizycznej. Kiedy śródbłonek przestaje funkcjonować prawidłowo, mogą rozwinąć się choroby serca i naczyń krwionośnych, choroby przewodu pokarmowego, wątroby oraz cukrzyca. Jedną z najbardziej powszechnie występujących chorób jest miażdżyca. Aż 18 mln Polaków jest zagrożonych jej wystąpieniem, mniej niż połowa z nich ma tego świadomość!

Chroni układ sercowo-naczyniowy 

1-MNA wpływa na napięcie ścian naczyń krwionośnych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność serca czy zawał.

Działa przeciwzapalnie

Cząsteczka 1-MNA,  usprawnia funkcję wydzielniczą śródbłonka naczyniowego, dzięki czemu  dochodzi do obniżenia poziomu cytokin prozapalnych i markerów stanu zapalnego, takich jak dobrze znane CRP i TNF-α. Prawidłowy poziom tych markerów zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób pochodzenia zapalnego.

Działa przeciwzakrzepowo

1-MNA stymuluje organizm do wydzielania endogennej prostacykliny PGI2, która ogranicza wzmożoną agregację płytek krwi, czyli jej nieprawidłowe krzepnięcie. W ten sposób redukuje powstawanie zakrzepów w tętnicach – zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Działa przeciwmiażdżycowo

Badania wykazały, że 1-MNA zmniejsza ilość powstającej blaszki miażdżycowej. Obniża również poziom cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian miażdżycowych w naczyniach.

Spowalnia procesy starzenia

Oprócz niewątpliwie korzystnych właściwości prozdrowotnych, 1-MNA ma do zaoferowania całkiem przyjemny „bonus”, ponieważ wpływa również na procesy starzenia.

„Według naukowców opatentowana przez Polaków cząsteczka 1-MNA daje nadzieję na walkę z procesami starzenia się organizmu. Potwierdzają to badania przeprowadzone w 2013 roku w ośrodkach Swiss Federal Institute of Technology (ETH) Zurych, w Szwajcarii i Harvard Medical School, Boston w USA. Wyniki uzyskano mierząc długość życia Caenorhabditis elegans, organizmów stosowanych jako biologiczny model starzenia się̨ ludzi”.

Skąd się bierze 1-MNA?

1-MNA jest związkiem endogennym, tzn. pochodzenia fizjologicznego (powstaje w organizmie człowieka, głównie w wątrobie), jednak może być również dostarczany z pożywieniem.

Produkty spożywcze z największą zawartością 1-MNA:

Undaria pinnatifida (algi morskie Wakame) – 3,2 mg/100 g produktu
Liście zielonej herbaty – 3,0 mg/100 g produktu
Żołądki drobiowe – 2,4 mg/100 g produktu
Seler – 1,6 mg/100 g produktu
Chińskie czarne grzyby – 1,3 mg/100 g produktu


Literatura:
1) Nejabati HR, Mihanfar A, Pezeshkian M, Fattahi A, Latifi Z, Safaie N, Valiloo M, Jodati AR, Nouri M. N1-methylnicotinamide (MNAM) as a guardian of cardiovascular system. J Cell Physiol. 2018, 1–9.
2) Ström K, Morales-Alamo D, Ottosson F, Edlund A, Hjort L, Jörgensen SW, Almgren P, Zhou Y, Martin-Rincon M, Ekman C, Pérez-López A, Ekström O, Perez-Suarez I, Mattiasson M, de Pablos-Velasco P, Oskolkov N, Ahlqvist E, Wierup N, Eliasson L, Vaag A, Groop L, Stenkula KG, Fernandez C, Calbet JAL, Holmberg HC, Hansson O. N1-methylnicotinamide is a signalling molecule produced in skeletal muscle coordinating energy metabolism. Sci Rep. 2018, 8: 3016.
3) Taniki N, Nakamoto N, Chu PS, Mikami Y, Amiya T, Teratani T, Suzuki T, Tsukimi T, Fukuda S, Yamaguchi A, Shiba S, Miyake R, Katayama T, Ebinuma H, Kanai T. Intestinal barrier regulates immune responses in the liver via IL-10–producing macrophages. JCI Insight. 2018, 3: e91980.
4) Pissios P. Nicotinamide N-Methyltransferase: More Than a Vitamin B3 Clearance Enzyme. Trends Endocrinol Metab. 2017, 28(5): 340-353.
5) Turk D et all., EFSA NDA Panel (EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies), Scientific Opinion, Safety of 1-methylnicotinamide chloride (1-MNA) as a novel food pursuant to Regulation (EC) No 258/97. EFSA Journal. 2017, 15(10): 5001.
6) Jakubowski A, Sternak M, Jablonski K, Ciszek-Lenda M, Marcinkiewicz J, Chlopicki S. 1-Methylnicotinamide protects against liver injury induced by concanavalin A via a prostacyclin-dependent mechanism: A possible involvement of IL-4 and TNF-α. Int Immunopharmacol. 2016, 31: 98-104.
7) Jiang N, Wang M, Song J, Liu Y, Chen H, Mu D, Xia M. N-methylnicotinamide protects against endothelial dysfunction and attenuates atherogenesis in apolipoprotein E-deficient mice. Mol Nutr Food Res. 2016, 60: 1625-36.
8) Mateuszuk L, Jasztal A, Maslak E, Gasior-Glogowska M, Baranska M, Sitek B, Kostogrys R, Zakrzewska A, Kij A, Walczak M, Chlopicki S. Antiatherosclerotic Effects of 1-Methylnicotinamide in Apolipoprotein E/Low-Density Lipoprotein Receptor-Deficient Mice: A Comparison with Nicotinic Acid. J Pharmacol Exp Ther. 2016, 356(2): 514-24.
9) Hong S, Moreno-Navarrete JM, Wei X, Kikukawa Y, Tzameli I, Prasad D, Lee Y, Asara JM, Fernandez-Real JM, Maratos-Flier E, Pissios P. Nicotinamide N-methyltransferase regulates hepatic nutrient metabolism through Sirt1 protein stabilization. Nat Med. 2015, 21: 887-94.
10) Przyborowski K, Wojewoda M, Sitek B, Zakrzewska A, Kij A, Wandzel K, Zoladz JA, Chlopicki S. Effects of 1-Methylnicotinamide (MNA) on Exercise Capacity and Endothelial Response in Diabetic Mice. PLoS One. 2015, 10(6): e0130908.
11) Tanaka Y, Kume S, Araki H, Nakazawa J, Chin-Kanasaki M, Araki S, Nakagawa F, Koya D, Haneda M, Maegawa H, Uzu T. 1-Methylnicotinamide ameliorates lipotoxicity induced oxidative stress and cell death in kidney proximal tubular cells. Free Radic Biol Med. 2015, 89: 831-41.
12) Milani ZH, Ramsden DB, Parsons RB. Neuroprotective effects of nicotinamide N-methyltransferase and its metabolite 1-methylnicotinamide. J Biochem Mol Toxicol. 2013, 27: 451-6.
13) Schmeisser K, Mansfeld J, Kuhlow D, Weimer S, Priebe S, Heiland I, Birringer M, Groth M, Segref A, Kanfi Y, Price NL, Schmeisser S, Schuster S, Pfeiffer AFH, Guthke R, Platzer M, Hoppe T, Cohen HY, Zarse K, Sinclair DA, Ristow M. Role of sirtuins in lifespan regulation is linked to methylation of nicotinamide. Nat Chem Biol. 2013, 9: 693-700.
14) Barbieri SS, Amadio P, Gianellini S, Tarantino E, Zacchi E, Veglia F, Howe LR, Weksler BB, Mussoni L, Tremoli E. Cyclooxygenase-2-derived prostacyclin regulates arterial thrombus formation by suppressing tissue factor in a sirtuin-1-dependent-manner. Circulation. 2012, 126: 1373-84.
15) Domagala TB, Szeffler A, Dobrucki LW, Dropinski J, Polanski S, Leszczynska-Wiloch M, Kotula-Horowitz K, Wojciechowski J, Wojnowski L, Szczeklik A, Kalinowski L. Nitric oxide production and endothelium-dependent vasorelaxation ameliorated by N1-methylnicotinamide in human blood vessels. Hypertension. 2012, 59: 825-32.
16) Parsons RB, Aravindan S, Kadampeswaran A, Evans EA, Sandhu KK, Levy ER, Thomas MG, Austen BM, Ramsden DB. The expression of nicotinamide N-methyltransferase increases ATP synthesis and protects SH-SY5Y neuroblastoma cells against the toxicity of Complex I inhibitors. Biochem J. 2011, 436: 145-55.
17) Watala C, Kazmierczak P, Dobaczewski M, Przygodzki T, Bartus M, Lomnicka M, Slominska EM, Durackova Z, Chlopicki S. Anti-diabetic effects of 1-methylnicotinamide (MNA) In streptozocin-induced diabetes in rats. Pharmacol Rep. 2009, 61: 86-98.
18) Bartus M, Lomnicka M, Kostogrys RB, Kazmierczak P, Watala C, Slominska EM, Smolenski RT, Pisulewski PM, Adamus J, Gebicki J, Chlopicki S. 1-Methylnicotinamide (MNA) prevents endothelial dysfunction in hypertriglyceridemic and diabetic rats. Pharmacol Rep. 2008, 60: 127-38.
19) Biedron R, Ciszek M, Tokarczyk M, Bobek M, Kurnyta M, Slominska EM, Smolenski RT, Marcinkiewicz J. 1-Methylnicotinamide and nicotinamide: two related anti-inflammatory agents that differentially affect the functions of activated macrophages. Arch Immunol Ther Exp (Warsz). 2008, 56: 127-34.
20) Bryniarski K, Biedron R, Jakubowski A, Chlopicki S, Marcinkiewicz J. Anti-inflammatory effect of 1-methylnicotinamide in contact hypersensitivity to oxazolone in mice; involvement of prostacyclin. Eur J Pharmacol. 2008, 578: 332-8.
21) Chlopicki S, Swies J, Mogielnicki A, Buczko W, Bartus M, Lomnicka M, Adamus J, Gebicki J. 1-Methylnicotinamide (MNA), a primary metabolite of nicotinamide, exerts anti-thrombotic activity mediated by a cyclooxygenase-2/prostacyclin pathway. Br J Pharmacol. 2007, 152: 230-39.
22) Menon RM, Gonzalez MA, Adams MH, Tolbert DS, Leu JH, Cefali EA. Effect of the rate of Niacin administration on the plasma and urine pharmacokinetics of niacin and its metabolites. J Clin Pharm Online. 2007, 47(6): 681-88.
23) Menon RM, Adams MH, Gonzalez MA, Tolbert DS, Leu JH, Cefali EA. Plasma and urine pharmacokinetics of niacin and its metabolites from an extended-release niacin formulation. Int J Clin Pharmacol Ther. 2007, 45: 448-454.
24) Sugihara K, Tayama Y, Shimomiya K, Yoshimoto D, Ohta S, Kitamura S. Estimation of aldehyde oxidase activity in vivo from conversion ratio of N1-methylnicotinamide to pyridones, and intraspecies variation of the enzyme activity in rats. Drug Metab Dispos. 2006, 34(2): 208-12.
25) Wozniacka A, Wieczorkowska M, Gebicki J, Sysa-Jedrzejowska A. Topical application of 1-methylnicotinamide in the treatment of rosacea: a pilot study. Clin Exp Dermatol. 2005, 30: 632-35.
26) Gebicki J, Sysa-Jedrzejowska A, Adamus J, Wozniacka A, Rybak M, Zielonka J. 1-methylnicotinamide: a potent anti-inflammatory agent of vitamin origin. Pol. J. Pharmacol. 2003, 55: 109-112.
27) Choi J, Hammer LW, Hester RL. Calcium-dependent synthesis of prostacyclin in ATP-stimulated venous endothelial cells. Hypertension. 2002, 39: 581-5.
28) Pumpo R, Sarnelli G, Spinella A, Budillon G, Cuomo R. The metabolism of nicotinamide in human liver cirrhosis: a study on N-methylnicotinamide and 2-pyridone-5-carboxamide production. Am J Gastroenterol. 2001, 96: 1183–1187.
29) Aoyama K, Matsubara K, Okada K, Fukushima S, Shimizu K, Yamaguchi S, Uezono T, Satomi M, Hayase N, Ohta S, Shiono H, Kobayashi S. N-methylation ability for azaheterocyclic amines is higher in Parkinson’s disease: nicotinamide loading test. J Neural Transm. 2000, 107: 985–995.
30) Erb C, Seidel A, Frank H, Platt KL, Oesch F, Klein J. Formation of N-Methylnicotinamide in the brain from a dihydropyridine-type prodrug. Biochemical Pharmacol. 1999, 57: 681-684.
31) Taguchi H, Sakaguchi M, Shimabayashi Y. Contents of quinolinic acid trigonelline and N-1 methylnicotinamide in various foods and thermal conversion of these compounds into nicotinic acid and nicotinamide. Vitamins. 1986, 60(11): 537-46.
32) Stanulovic M, Chaykin S. Aldehyde oxidase: catalysis of the oxidation of N 1-methylnicotinamide and pyridoxal. Arch Biochem Biophys. 1971, 145: 27–34.
33) Felsted R, Chaykin S. N-Metylnicotinamide oxidation in a number of mammals. J Biol Chem. 1967, 242: 1274-1279.

Artykuł powstał we współpracy z Pharmena


Zobacz także

101 metod wpływania na swoje emocje. Bądź w życiu szczęśliwsza!

To czy wasze dzieci będą szczęśliwe w przyszłości, zależy od tego, jak się dziś przy nich zachowujecie. Kłóćcie się, kochajcie, ale…

„W życiu trzeba być przygotowanym na wszystko” – mówił mój były mąż. Ale to już nie moja historia