Lifestyle

Papier ryżowy decoupage

Redakcja
Redakcja
21 kwietnia 2022
fot. krzysztofdedek/iStock
 

Hobbystycznie lub zawodowo zajmujesz się malowaniem i stylizacją mebli? Nieustannie rozwijasz warsztat swoich umiejętności? Jeżeli tak, to powinnaś wykorzystać w swojej pracy papiery klasyczne, ryżowe bądź morwowe. Dzięki nim zyskasz nowe, nieprawdopodobne możliwości ozdabiania mebli, przedmiotów dekoracyjnych, również obłych powierzchni.

Co to jest papier ryżowy do Decoupage?

Wielu z nas papier ryżowy będzie się kojarzyć z ważnym składnikiem kuchni azjatyckiej. To dobre skojarzenie, ale istnieje również papier ryżowy do Decoupage, o którym słyszało już mniej osób. Papier ryżowy charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, elastycznością , wysokimi walorami estetycznymi i całą paletą nieprawdopodobnie pięknych motywów. Na powierzchni papieru ryżowego widoczne są delikatne włókna, które powodują że materiał ten jest mocny, sprężysty w kontakcie z medium i w sprytny sposób maskuje ewentualne niepożądane zagniecenia na naszej pracy. Papier ryżowy nadaje nie również do klejenia na obłe elementy naszego mebla lub dekorowanego przedmiotu.

Jak stosować papier ryżowy do Decoupage?

W specjalistycznych sklepach można zakupić papier ryżowy do Decoupage w różnych formatach arkuszy. Na każdym z arkuszy może być wydrukowana jedna lub kilka grafik. Aby przenieść grafikę na papierze ryżowym na powierzchnię przedmiotu, należy ją wytargać po obrysie. Wymaga to pewnej ostrożności, aby przypadkowo nie uszkodzić grafiki. Z powodzeniem można również przykleić papier w całości. Jęśli arkusz jest zbyt mały i nie obejmuje całej zdobionej powierzchni z powodzeniem można zrobić „podmalunki” i w ten osób niejako rozciągnąć barwę czy elementy grafiki na pozostałą część mebla której nie objął swoim rozmiarem papier. Kiedy w naszym ręku pojawi się już fragment papieru ryżowego do naniesienia na przedmiot, ozdabianą powierzchnię należy pokryć klejem.

Papier ryżowy może być naklejany na powierzchnie od góry, albo od dołu. Przygotowany przez nas klej nie może być zbyt gęsty, ponieważ po zaschnięciu może zniekształcić fakturę papieru i nadmiernie pogrubić aplikacje.

Jak kleić papier ryżowy na okrągłych powierzchniach?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, papier ryżowy bardzo dobrze nadaje się do wyklejania nim zaokrąglonych przedmiotów. Należy go dopasować do krzywizny przez wytarganie lub wycięcie nadmiaru papieru. Należy to robić z wyczuciem i ostrożnością, aby zbyt duża siła nie doprowadziła do rozerwania. Kiedy papier zostanie już umieszczony na pokrytym klejem miejscu, należy go mocno docisnąć do podłoża. W przypadku dekorowania płaskich powierzchni możemy wspomóc się żelazkiem i papierem do pieczenia. W żelazku wyłączamy tryb pary i przez warstwę papieru do pieczenia przeprasowujemy papier ryżowy. Uzyska on dzięki temu jeszcze lepszą przyczepność i doskonałą równą powierzchnie.

Jak wzmocnić efekt WOW! papieru ryżowego?

Sam papier ryżowy jest bardzo wytrzymały , posiada niezliczoną ilość motywów i ogromne bogactwo kolorystyczne. Aby kolory na papierze wyglądały na „żywe” i nie straciły na swej intensywności, należy zawsze aplikować papier na białe lub bardzo jasne tło.

Na jakich powierzchniach można umieszczać papier ryżowy do decoupage?

Drewno, plastik, szkło, wszelkiego rodzaju tworzywo to najczęściej wybierane powierzchnie, które można ozdobić papierem ryżowym. Bardzo popularne jest zdobienie tym papierem również świec, wydmuszek i baniek zarówno akrylowych jak i styropianowych. Ze względu na swoją elastyczność, to doskonały wybór do zdobienia powierzchni zaokrąglonych, takich jak boki donic, elementy toczone itp.


Lifestyle

Mówi, że kocha, ale robi którąś z tych rzeczy? Uważaj

Redakcja
Redakcja
22 kwietnia 2022
Fot. iStock/fizkes
 

Mówią: „przecież cię kocham”, kiedy kobiety od nich odchodzą, jakby nagle obudzili się z jakiegoś letargu i zdali sobie sprawę ze swoich uczuć. Panowie, kiedy zdacie sobie sprawę, że jest już zdecydowanie za późno… Co więcej, często mamy wrażenie, że nawet nie wiecie, co znaczy kochać. Bo kochać, to nie ranić, nie krzywdzić, ale szanować, troszczyć się, wspierać.

Tymczasem my – kobiety, chcąc wierzyć, że faktycznie jesteśmy kochane, pozwalamy mężczyznom na zachowania, do których nie byłby zdolny nikt, kto kocha szczerze i prawdziwie. Jest kilka rzeczy, których kochający partner nigdy nie powinien zrobić kobiecie, którą darzy tym uczuciem. Drogie panie, obudźcie się z letargu i iluzji trwania w miłości. Jeśli twój facet zachowuje się w sposób podany poniżej – uważajcie, bo ten związek może prowadzić do toksycznej, a nie zdrowej miłości.

Grozi ci fizycznie, emocjonalnie lub werbalnie

Nie ma żadnej zgody, ani żadnego wytłumaczenia na to, kiedy partner ci grozi. Obojętnie, czy fizycznie, czy szantażuje cię emocjonalnie lub krzywdzi słowem. Nikt, kto kocha nie ma prawa tego robić. Prawdziwa miłość jest ugruntowana, godna zaufania i stabilna. Nikt nie może domagać się jej nieustannych dowodów, przez na przykład ograniczanie spotkań ze znajomymi czy przyjaciółmi.

Naciska, byś robiła dla niego rzeczy, w których nie czujesz się komfortowo

To klasyczny znak egocentryzmu i przede wszystkim brak szacunku dla ciebie, dla twoich potrzeb. Jeśli on tak cię traktuje, to czas najwyższy zdać sobie sprawę, że wykorzystuje cię tylko i wyłącznie do dowartościowania twojego ego.

Uważaj, bo gdy jesteś empatą i dawcą z natury, możesz bardzo szybko wpaść w pułapkę. Lubisz dawać, a on lubi brać, to idealna mieszanka, która prowadzi do zniszczenia i klasycznych dysfunkcji w związku. Pamiętaj, że nie ma to nic wspólnego z miłością, a raczej z niską samooceną i poszukiwaniem tożsamości przez partnera.

Wielokrotnie nie dotrzymuje słowa lub kłamie

Mówi się, że lepiej mieszkać w namiocie, niż w pięknej rezydencji z mężczyzną, któremu nie możesz ufać. Związek jest jedną z najbardziej intymnych relacji w twoim życiu, a tym, co pozwala mu na intymność, jest zaufanie. Bez zaufania nie ma związku. To ono buduje twój wewnętrzny dom, który tylko, gdy możesz udać, jest dla ciebie bezpieczny.

Ignoruje cię lub zaniedbuje

Ktoś, kto naprawdę cię kocha, wie, jak jesteś wyjątkowa. Troszczy się o ciebie, ponieważ mu na tobie zależy. Partner, którego nie stać na poświęcenie ci uwago w ciągu dnia, który cię ignoruje, zaniedbuje, często nie potrafi kochać nikogo więcej poza samym sobą i żadna miłość tego nie zmieni.

Odnosi się do ciebie bez szacunku, niegrzecznie

Ktoś, kto odzywa się do ciebie niegrzecznie, wyśmiewa, obraża, nie szanuje ani ciebie, ani nikogo innego. Uczmy ludzi, jak powinni nas szanować. Pogodzenie się z brakiem szacunku jest sygnałem, że pozwalamy na takie a nie inne traktowanie. Naprawdę chcesz być w związku z facetem, który nie okazuje ci w ogóle szacunku, na którym z cała pewnością zasługujesz?

Krytykuje, dyskredytuje, poniża

Ostatnią osobą, od której powinniśmy wysłuchiwać negatywnych opinii na nasz temat, jest nasz partner. Istnieje spora różnica między kimś, kto oferuje wsparcie poprzez konstruktywną krytykę, a tą, która krytykuje, by nas zdyskredytować w naszych własnych jak i innych oczach. Nie musisz tego tolerować, nawet przez sekundę.

Skupia się tylko na sobie i swoich potrzebach

On jest najważniejszy, jego nastrój, uczucia, sytuacje, z którymi się mierzy zawsze są na pierwszym miejscu? Zdrowy, kochający partner docenia twoją miłość, ale nie wymaga zaspokojenia własnego ego. Tam, gdzie brak równowagi w związku, warto zastanowić się, czy chcemy tkwić w takiej relacji. Poczujesz w końcu, że ktoś wysysa z ciebie energię i dalej może być tylko gorzej.Zobacz także

„Klimat się zmienia i nie obchodzi go, co chcesz jutro założyć”. Kampania zapierająca dech w piersiach

Konkurs „Puść sobie oko”

Chciałabym w końcu wiedzieć, o co właściwie chodzi tym wszystkim facetom! Bo czego my kobiety chcemy, to wiem