Lifestyle

Twój brzuch wygląda jak balon? Unikaj błędów, które przyczyniają się do wzdęć

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 sierpnia 2021
wzdęcia - przyczyny, domowe sposoby na dokuczliwe gazy
Fot. iStock
 

Wzdęcia to krępująca przypadłość, która potrafi dokuczyć. Mogą mieć one różne przyczyny, od naturalnej obecności gazów w jelitach, po różne zaburzenia i choroby. Skąd się biorą wzdęcia i w jaki sposób można pozbyć się tego wstydliwego problemu?

Czym są wzdęcia?

Wzdęcia i gazy to częsta dolegliwość, na którą skarżą się przede wszystkim kobiety. Problem może wystąpić w każdym wieku i mieć różne powody. Zazwyczaj opisywane są jako powiększenie obwodu brzucha, któremu może towarzyszyć uczucie rozpierania, „przelewania się w brzuchu”, oddawanie gazów i odbijanie. Najczęściej obecność wzdęć łączona jest z nadmiarem gazów w jelitach, jednak ilość gazów jelitowych nie zawsze bywa zwiększona przy wzdęciach. Na pewno są to subiektywne odczucia związane z zaburzeniem motoryki jelit i czucia trzewnego.

Jeśli wzdęcia występują raz na jakiś czas i same znikają, nie stanowi to powodu do niepokoju. Natomiast notoryczne wzdęcia, którym dodatkowo towarzyszą inne objawy, mogą świadczyć o istnieniu pewnych chorób lub zaburzeń w funkcjonowaniu jelit.

wzdęcia - przyczyny, domowe sposoby na dokuczliwe gazy

Fot. iStock/Wzdęcia

Błędy dietetyczne powodujące wzdęcia

Wzdęcia bywają uciążliwą i krępującą dolegliwością, choć najczęściej niegroźną. Zazwyczaj problem pojawia się po posiłku i jest najczęściej efektem błędów dietetycznych. Co może wpływać na pojawienie się wzdęcia?

 • jedzenie w pośpiechu i połykanie powietrza podczas posiłków, żucia gumy, palenia papierosów;
 • picie napojów gazowanych,
 • spożywanie pokarmów wzdymających, do których zaliczamy m.in.: warzywa strączkowe, kapustę, brukselkę, cebulę, jabłka, gruszki, brzoskwinie, śliwki, kukurydzę, mleko, sery pleśniowe, otręby oczyszczone.

Zazwyczaj w jelitach znajduje się ok. 200 ml gazów, a powyższe czynniki wpływają na zwiększenie ich ilości w układzie pokarmowym. Gazy te to głównie połykany tlen i azot, oraz dwutlenek węgla, metan, wodór, siarkowodór, które są skutkiem fermentacji produktów w jelitach i które nadają im nieprzyjemny zapach. Także stresujący tryb życia i napięcie emocjonalne wpływają na powstawanie zaburzeń trawienia, co może być jedną z przyczyn wzdęć.

O ile wzdęciom nie towarzyszą inne objawy, które mogą wynikać z chorób m.in. układu pokarmowego, nie ma konieczności wykonywania konkretnych badań. Konieczne jest natomiast wprowadzenie pewnych modyfikacji w diecie, które poprawią komfort po posiłkach.

wzdęcia - przyczyny, domowe sposoby na dokuczliwe gazy

Fot. iStock

Inne powody wzdęć

Wzdęcia nie zawsze wynikają z błahych przyczyn i mogą świadczyć o chorobach przewodu pokarmowego. Często są objawami chorób takich jak:

Może powodować je również:

 • zwolnienie pasażu jelitowego – wywołane np. lekami lub przebytą operacją w obrębie jamy brzusznej;
 • zespoły upośledzonego wchłaniania, np. w przypadku niedoboru laktazy;
 • zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO).

W przypadku podejrzenia choroby organicznej, która może powodować wzdęcia, lekarz może zlecić podstawowe badania laboratoryjne,  badanie ultrasonograficzne i jamy brzusznej oraz badania endoskopowe.

Sposoby na wzdęcia

Jeśli wzdęcia nie wynikają z choroby, można wprowadzić kilka modyfikacji do diety i stylu życia, co powinno załagodzić istniejący problem.  Wyraźną poprawę może przynieść zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej, która wspiera pracę jelit. Warto pamiętać o tym, by:

 • zrezygnować z nawyku częstego żucia gumy,
 • pić przez słomkę i jeść powoli, dokładnie przeżuwając pokarm, by uniknąć połykania zbędnego powietrza;
 • wykluczyć z diety pokarmy wzdymające, które powodują i nasilają dolegliwości;
 • regularne jeść. Warto rozplanować pięć mniejszych posiłków w ciągu dnia. Mniejsze porcje oznaczają mniej pokarmu zalegającego i fermentującego w jelitach;
 • przyjmować probiotyki, aby poprawić skład mikroflory jelitowej;
 • w wybranych przypadkach zgodnie z zaleceniem lekarza należy przyjmować wskazane leki wpływające na zmniejszenie ilości flory fermentującej w jelitach.
wzdęcia - przyczyny, domowe sposoby na dokuczliwe gazy

Fot. iStock

Objawowo w walce ze wzdęciami można skorzystać z produktów dostępnych bez recepty w aptekach. Najczęściej polecane są preparaty z simetikonem i dimetikonem, które rozbijają pęcherzyki gazów, wspierając ich wydalanie. Substancje te są bezpieczne, działają łagodnie i można je podać nawet niemowlętom. Przykre dolegliwości może także łagodzić herbatka z kopru włoskiego, która działa ona rozkurczowo i wiatropędnie. Wypijanie herbatki przyspieszy wydalanie gazów i zadziała łagodząco na ewentualny ból. Pomocny może być także delikatny masaż brzucha, który łagodzi ból brzucha i wzdęcia.

W przypadku gdy osoba cierpiąca na wzdęcia prowadzi stresujący tryb życia, warto wykorzystać techniki relaksujące dla złagodzenia odczuwanego napięcia emocjonalnego.


źródło:  www.mp.pl 

Lifestyle

Potrafi uratować niejedną mamę. Jednak nie warto kupować pierwszego z brzegu. Dlaczego?

Redakcja
Redakcja
11 sierpnia 2021

Smoczek, choć bywa czasem kontrowersyjnym tematem, potrafi uratować życie niejednej mamie. Jednak nie warto kupować w pośpiechu pierwszego z brzegu, tylko dlatego, że spodobał nam się jego design. Na rynku znajdziemy smoczki różniące się kształtem, rozmiarem, materiałem wykonania a także designem. Ważne, by zdecydować się na taki, który będzie dostosowany do wieku dziecka, a niestety większość z nich przeznaczona jest dla maluchów do 18 miesiąca życia. Jednak marka LOVI wprowadziła na rynek totalną nowość – dynamiczny smoczek uspokajający z kolekcji Stardust dla dzieci powyżej 18 miesiąca. Dowiedzmy się o nim więcej.

Silikonowy smoczek dynamiczny 18+

Potrzeba ssania jest jednym z bardziej naturalnych i pierwotnych odruchów, który pojawia się już w życiu płodowym. I to właśnie dzięki ssaniu, a dokładniej ssaniu piersi, maluch „zdobywa” pożywienie. Jednak nie tylko. Ssanie bardzo często spełnia jeszcze jedną, niezwykle ważną funkcję. Funkcję uspokajającą. Zapewnia poczucie bliskości, czułości, miłości. Łagodzi ból i sprawia, że negatywne emocje uciekają. Jednak to wręcz niemożliwe – mimo najszczerszych chęci – by trzymać dziecko przez cały dzień przy piersi. Niejedna młoda mama wręcz marzy, by móc się w spokoju ubrać, czy zjeść śniadanie.

Po kilku, czasami kilkunastu miesiącach chciałaby zaplanować powrót do pracy, jednak dziecko niemalże nieustannie „wiszące” przy piersi utrudnia jej jakiekolwiek działania. I tutaj z pomocą nadchodzą smoczki. Jednak my – mamy, boimy się, że dając dziecku smoczek zaburzymy prawidłowy odruch ssania i wyrządzimy mu krzywdę. Oczywiście prawdą jest, że zły kształt smoczka może zaburzyć prawidłowy rozwój zgryzu czy mowy malucha.

Marka LOVI, by sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających mam i dzieci, stworzyła dynamiczny i bezpieczny smoczek silikonowy z kolekcji Stardust, który został zaprojektowany również z myślą o starszych dzieciach, które ukończyły 18 miesięcy. Co ważne, smoczek ten stworzony został we współpracy z neurologopedami, a wyróżnia się unikalną budową z niejednorodnego silikonu dzięki czemu rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania dziecka. Symetryczny kształt gumki inspirowany jest brodawką sutkową. Dzięki temu nie zaburza odruchu ssania, naturalnego rozwoju mowy i zgryzu malucha – pod warunkiem przestrzegania zaleceń ortodontycznych i neurologopedycznych.

Konstrukcja smoczka 18+ z kolekcji Stardust, a dokładniej otwory w tarczce, zapewniają przepływ powietrza. Dziecko swobodnie oddycha i połyka ślinę. Smoczek zachowuje wszystkie właściwości smoczków dla młodszych dzieci. Smoczek wykonany jest z najlepszej jakości silikonu, obojętnego chemicznie, przez co jest bezpieczny dla dziecka. Silikon to idealny materiał dla dzieci – jest twardszy w porównaniu do innych tworzyw, co zapobiega odruchowi zagryzania smoczka, co z kolei wpływa na bezpieczne korzystanie. Silikon jest neutralny smakowo, zapachowo, jak również jest hipoalergiczny.

Silikonowa gumka smoczka jest wzmocniona, co sprawia, że jest odporniejsza na gryzienie, co odgrywa istotną rolę w okresie intensywnego rozwoju ząbków i dziąseł. Aż 90% położnych i rodziców poleciłoby dynamiczny smoczek uspokajający LOVI innym rodzicom*. Mamy, przyznajcie same – czegoś takiego szukałyście?

Butelka do karmienia

Wiele młodych mam marzy by połączyć możliwość łatwego karmienia piersią i butelką. Jednak wiele z nich w obawie, że odruch ssania u maluszka zostaje zaburzony, rezygnuje – często kosztem siebie samej – ze sporadycznego karmienia dziecka butelką. Fakt, dobór odpowiedniej butelki, a dokładniej smoczka do karmienia butelką jest sporym wyzwaniem. Jak zostało powyżej wspomniane, złym kształtem smoczka możemy nieświadomie wyrządzić dziecku krzywdę. Z pomocą nadchodzi butelka Stardust, która wyróżnia się wyjątkowym designem, podkreślającym ekskluzywność produktu. Ciemna kolorystyka butelki i delikatne złote drobinki wskazują na unikalność kolekcji. Butelka, która przeznaczona jest do podawania dziecku odciągniętego mleka mamy, wyposażona jest w miękki i dynamiczny smoczek. Tym samym jest bezpieczna dla malucha karmionego piersią i nie zaburza odruchu ssania.

To bardzo dobra wiadomość dla mam, które obawiały się podania dziecku mleka w butelce. Dynamiczna budowa smoczka wymaga od dziecka aktywnej pracy mięśni warg i języka. Przeprowadzone badania również napawają optymizmem! 89% lekarzy nie zauważyło żadnych trudności w łączeniu karmienia naturalnego z karmieniem butelką LOVI, a 88% lekarzy potwierdziło zachowanie rytmu ssania u dziecka karmionego piersią.**


* Badanie użyteczności pod nadzorem medycznym w trybie ambulatoryjnym przeprowadzone na grupie 150 niemowląt w wieku 0-18 miesięcy na terenie polskich poradni (specjalistycznych, rejonowych o profilu pediatrycznym i w poradniach neonatologicznych NFZ w Katowicach, Rzeszowie i Bydgoszczy) z udziałem położnych i rodziców.
**Badanie zostało przeprowadzone w 2007 r. jako badanie użyteczności na podstawie ankiety specjalistycznej pod nadzorem medycznym, w trybie ambulatoryjnym na grupie 607 niemowląt przy udziale lekarzy, położnych oraz rodziców

fot. www.lovi.pl


Zobacz także

Kilka powodów by kochać siebie całego, holistycznie

9 nawyków, które mogą powodować bóle głowy

Buciki pod choinkę dla ciekawych świata maluchów. Prezentownik Oh!Me 2018