Go to content

Odmładzanie twarzy laserem – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Odmładzanie twarzy laserem daje bardzo naturalne i trwałe efekty. Stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Dzięki stymulacji kolagenu w skórze uruchamia naturalne procesy regeneracyjne i przyczynia się do widocznej poprawy kondycji skóry. Co warto wiedzieć o laserowym odmładzaniu twarzy?

Kiedy warto zastosować laser na zmarszczki?

Przy pomocy laserów można wykonać praktycznie każdy zabieg odmładzający. Nowoczesne lasery na zmarszczki charakteryzują się mnogością zastosowań, często w jednym urządzeniu:

  • stanowią antidotum na zmarszczki,
  • ujędrniają i napinają skórę,
  • likwidują przebarwienia,
  • zamykają naczynka,
  • usuwają blizny potrądzikowe.

Jak podkreślają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, odmładzanie twarzy laserem to zabieg, z którego można skorzystać praktycznie w każdym wieku. W zależności od urządzenia i jego parametrów można wykonać zabieg na widoczne objawy starzenia się skóry lub przeprowadzić kurację wzmacniającą kondycję młodej skóry, aby spowolnić procesy starzenia. Najczęściej jednak na laserowe odmładzanie skóry decydują się osoby po 30. roku życia, kiedy na twarzy pojawiają się już wyraźniejsze zmarszczki, przebarwienia i poszerzone naczynka.

Na czym polega odmładzanie twarzy laserem?

Odmładzanie twarzy laserem jest zabiegiem medycyny estetycznej, wykonywanym przez lekarza. Specjalista wykonuje serię „strzałów” laserowych skierowanych w miejsca na twarzy wymagające intensywnej regeneracji. Energia bardzo precyzyjnie trafia w niedoskonałości i mobilizuje skórę do rozpoczęcia czynności naprawczych.

Laser emituje wiązkę światła o konkretnej długości fali, oddziałującej na określone chromofory w skórze. Chromofory to takie substancje, jak woda, melanina (barwnik skóry) i hemoglobina (barwnik krwi). Poszczególne substancje pochłaniają energię lasera, co wywołuje efekt fototermiczny (lub fotomechaniczny w przypadku laserów pikosekundowych) i prowadzi do kontrolowanego uszkodzenia leczonej tkanki. W ten sposób można zlikwidować zmarszczki, przebarwienia czy poszerzone naczynka (tzw. pajączki). Lasery frakcyjne w kontakcie z wodą oddziałują na komórki skóry, pobudzając je do produkcji kolagenu i elastyny. Lasery naczyniowe wychwytują hemoglobinę i w ten sposób doprowadzają do zamknięcia naczynia krwionośnego. Natomiast lasery przeznaczone do usuwania przebarwień wchodzą w reakcję z melaniną, której nieprawidłowe wytwarzanie powoduje powstawanie plam starczych.

Czy odmładzanie laserowe jest bezpieczne?

Pod warunkiem, że odmładzanie twarzy laserem wykonywane jest przez doświadczonego specjalistę, przy pomocy profesjonalnego sprzętu i w wyspecjalizowanym ośrodku, możesz mieć pewność, że zabieg będzie bezpieczny i przyniesie oczekiwane rezultaty. W zależności od zastosowanego urządzenia zabieg może być bardziej lub mniej bolesny. W przypadku osób wrażliwych na ból lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe kremem anestetycznym. Przygotuj się na to, że po zabiegu mogą wystąpić podrażnienia, zaczerwienienia, obrzęk. To normalna reakcja skóry na uszkodzenia spowodowane przez laser. Zabieg wywołuje kontrolowany stan zapalny, który stymuluje skórę do podjęcia procesów regeneracyjnych. Temperatura wywoływana podczas odmładzania twarzy laserem powoduje napływ fibroblastów, czyli komórek produkujących włókna kolagenowe. Dzięki temu skóra regeneruje się od wewnątrz.

Kiedy zobaczę pierwsze efekty laserowego odmładzania skóry?

Ponieważ odmładzanie twarzy laserem opiera się na stymulacji naturalnych procesów w skórze, trzeba przygotować się na to, że efekty nie będą widoczne od razu. Po pierwsze, potrzebujesz kilku zabiegów, aby uzyskać widoczne rezultaty. Po drugie, zainicjowana przez laser przebudowa kolagenu trwa kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Zatem na optymalne efekty musisz poczekać do około 3 miesięcy po zakończeniu laseroterapii.

Jeśli masz więcej pytań na temat zabiegów laserowych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.