Lifestyle

„Zobacz… ZNIKAM”. Zareaguj nim będzie za późno. Ważna kampania społeczna

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 września 2016
Mat. prasowe
 

Czy wiecie, że na świecie co roku popełnia samobójstwo około 800 tysięcy ludzi? No tak, nas to nie dotyczy. A może dotyczy, jeśli podamy, że w Polsce w wyniku samobójstwa umiera dwukrotnie więcej ludzi niż w wypadkach samochodowych, z czego pół tysiąca to dzieci i młodzież do 19-tego roku życia?

O samobójstwach się nie mówi, milczy się, gdy nasze nastoletnie dzieci mają próby samobójcze, zakrywa się oczy i usta, udaje, że to taki wybryk na miarę wieku naszych dzieci, że to nic poważnego… Tymczasem dzieci, choćby nie wiem, jak okrutnie to zabrzmiało, odbierają sobie życie. Z różnych powodów – odrzucenia, braku akceptacji rówieśników, hejtowskich ataków i prześladowań w internecie, o których rodzice często nawet nie wiedzą. To wcale nie musi chodzić o młodzieńczą niespełnioną miłość… Dzieci nie chcą żyć, bo ktoś wyśmiewa ich otyłość, status społeczny, bo znęca się nad nimi psychicznie kolega ze szkolnej ławki.

Bądźmy uważni. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi, reagujmy, gdy zamykają się w sobie, gdy przestają wychodzić, gdy nie mają kolegów czy koleżanek. Bądźmy blisko nich, żeby pewnego dnia nie zniknęły… Fundacja Zobacz… Jestem zorganizowała Kampanię „Zobacz… ZNIKAM”, która ma uczulić dorosłych na problemy swoich starszych dzieci. Szokujące spoty, na których po dzieciach zostają zabawki, hulajnoga, piłka do koszykówki myślę, że są w stanie przemówić do każdego rodzica, dla którego ważne jest dobro dziecka.

Obejrzyjcie i wy. I podajcie dalej. Nie zamykajmy się na problem samobójstwa wśród dzieci… i nie tylko.

Więcej na www.zobaczznikam.pl


Lifestyle

„Kochana, nigdy nie zabiegaj o jego zainteresowanie”. List taty do córki, o tym, jaki powinien być jej przyszły mąż

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 września 2016
Fot. iStock/Geber86
 

Miłość ojca do córki może zaskoczyć. Mądry tata potrafi wyposażyć swoje dzieci w to, co najważniejsze, by w dorosłym życiu osiągnęły wszystko, o czym marzą, a w porażkach zdecydowanie częściej widziały lekcję, a nie katastrofę. Mądry tata potrafi sprawić, by jego córka wyrosła na pewną swej wartości kobietę, która zwiąże się z odpowiednim facetem. A przynajmniej postara się, by tak właśnie było.

List ojca do córki

Maleńka,

Ostatnio, twoja mama i ja szukaliśmy odpowiedzi na jakieś pytanie w Internecie. W połowie wprowadzania pytania, Google pokazał nam listę najczęściej zadawanych mu pytań na świecie. Na samym jej szczycie widniało: „Jak utrzymać jego (mężczyzny) zainteresowanie.”

To mnie zaskoczyło. Przejrzałem kilka z setek artykułów o tym, co dziewczyna powinna zrobić, żeby być dla swojego chłopaka seksowną, kiedy przynieść mu piwo z kanapką, i jakie są sposoby na to, by ON czuł się w związku silny i władczy.

Wkurzyłem się.

Moja Kochana, nigdy nie zabiegaj na siłę o jego zainteresowanie. To nie jest, nie było i nie będzie nigdy twoim  zadaniem.

Maleńka, twoim jedynym zadaniem jest  to, byś trafnie rozpoznała głęboko w twojej duszy – w tym spokojnym, cichym, niewzruszonym miejscu, w którym czujesz wszystko prawdziwie i szczerze  – że ty sama jesteś godna i warta uwagi. (Jeśli będziesz pamiętać, że właściwie każdy na nie zasługuje, już wygrałaś swoje życie. Ale to jest temat na inny list, innego dnia).

Skoro tylko możesz uwierzyć w swoją wartość w ten właśnie sposób, będziesz zawsze piękna i  atrakcyjna w najważniejszym znaczeniu tego słowa: będzie przyciągać mężczyzn, którzy sami również są warci twego zainteresowania, a jednocześnie  zechcą spędzić całe swoje życie interesując się tobą i nigdy im się to nie znudzi.

Kochanie, chcę ci opowiedzieć o chłopaku, o którego zainteresowanie nie będziesz musiała walczyć, bo on od razu się na tobie pozna, będzie wiedział, jak bardzo zajmująca, fascynująca jesteś.

Nie dbam o to, czy  jedząc, będzie kładł łokcie na stole – tak długo, jak długo zachwyca go Twój zmarszczony nosek, gdy się uśmiechasz. Pewnie nie będzie mógł przestać na ten Twój uśmiech patrzeć.

Nie dbam o to, czy on będzie umiał zagrać ze mną w golfa – tak długo, jak będzie umiał zajmować się i bawić z waszymi dziećmi,  i cieszył się z tych wszystkich wspaniałych i frustrujących podobieństw do Ciebie, które w nich odnajdzie.

Nie obchodzi mnie, czy jego portfel jest bardzo zasobny, czy mniej – tak długo, jak będzie miał dobre serce, które zawsze zaprowadzi go z powrotem do Ciebie.

Nie dbam o to, czy jest silny – tak długo, jak jego siła będzie starczała Tobie.

I nie obchodzi mnie na kogo będzie głosował – tak długo, jak długo będzie budził się codziennie rano i stawiał Ciebie na honorowym miejscu w domu i z szacunkiem, w swoim sercu.

Nie dbam o kolor jego skóry – tak długo, jak będzie malował płótna swojego życia pędzlem cierpliwości i poświęcenia, a także wrażliwości i czułości.

Nie dbam o to, w jakiego Boga wierzy, czy nie wierzy wcale – tak długo jak każda chwila waszego wspólnego życia będzie dla niego czymś wyjątkowym i świętym.

Kochanie, jeśli natknę się takiego człowieka, i okaże się, że on i ja mamy ze sobą niewiele wspólnego, połączy nas i tak coś najważniejszego: Ty.

Bo w końcu, Córeczko, jedyną rzeczą, jaką należy zrobić, aby „utrzymać jego zainteresowanie” to być sobą.

Twój na zawsze zainteresowany facet,

Tata


Zródło: Huffington Post

 


Lifestyle

Jesteś doskonała, taka jaka jesteś.14 życiowych lekcji Bridget Jones

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 września 2016
Fot. Screen YouTube/Universal Pictures UK

W czasach perfekcyjnych selfie i filtrów z Instagrama, nawet najmniejsza niedoskonałość może łatwo wpędzić cię w poczucie kompletnej porażki. Niezależnie od życiowych okoliczności, nie warto poddawać się i załamywać rąk. Optymizm i wiara w twoje możliwości uratuje cię z niejednej opresji. Odpowiedzią na wyzwania tego perfekcyjnego, niemożliwego wręcz świata jest filozofia Bridget Jones. Najwyższa pora wcielić ją w życie.

14 życiowych lekcji, których udzieli ci Bridget Jones:

1. Nigdy nie masz za dużo lat, żeby się wstydzić za swoich rodziców

Jeśli mimo, że nie jesteś już nastolatką, zdarza ci się poczuć zażenowanie z powodu zachowania twoich rodziców, nie stresuj się zbytnio z tego powodu – nie jesteś ich matką :).  Z drugiej strony – takie mamy, jak mama Bridget wprowadzają do naszego życia mnóstwo koloru.

2. Proś przyjaciół o pomoc, kiedy jej potrzebujesz

Wszyscy potrzebują pomocnej dłoni od czasu do czasu, każdy z nas ma takie momenty w życiu, kiedy najbardziej niedorzeczne porady sprawiają, że łatwiej spojrzeć na swoje problemy z dystansem. Przyjaciele, nawet najbardziej zwariowani, ale życzliwi, to prawdziwy skarb. Dzięki nim, przetrwasz każdy życiowy sztorm i każde miłosne zawirowanie.

Fot. Screen YouTube/PictureBox Films

Fot. Screen YouTube/PictureBox Films

3. Bądź na bieżąco

Wiedza o wydarzeniach z kilku ostatnich dni pomoże ci zabłysnąć i zrobić dobre wrażenie podczas kulturalnej rozmowy z nowymi znajomymi, albo podczas ważnego spotkania. A jeśli nie zabłyśniesz, to przynajmniej będziesz znała prognozę pogody. Rozmowy o pogodzie bywają zbawienne. I o tym, gdzie znajduje się toaleta, również.

4. Ci, którzy wydają nam się zbyt doskonali, by byli tacy naprawdę, rzadko kiedy są tacy naprawdę

Pewnie każda z nas spotkała w swoim życiu Daniela Cleavera.

5. Nie wierz zbyt mocno w siłę „pierwszego wrażenia”

Bo to jedynie… wrażenie. Nie skreślaj kogoś od razu, tylko dlatego, że podczas waszego pierwszego spotkania ma na sobie ohydny sweter i robi dziwne miny.

6. Wyrzuć wagę

Żyjemy w społeczeństwie, które ją fetyszyzuje. To, ile ważysz nie jest wyznacznikiem  prawdziwego piękna. Naucz się kochać siebie bez względu na to, co mówią cyferki na twojej wadze, a będziesz szczęśliwa.

Fot. Screen YouTube/Universal Pictures UK

Fot. Screen YouTube/Universal Pictures UK

7. Nie musisz być TOP CHEFEM, żeby zrobić wrażenie w kuchni

Wystarczy niebieski sznurek… A poza tym, przecież najważniejsze jest to dla kogo gotujesz, a nie jaki efekt osiągniesz.

8. Rozmawiaj z nieznajomymi

Zwłaszcza podczas imprez, na których czujesz się jak ktoś z zupełnie innej bajki. Szybko okaże się, że nie jesteś w tym odczuciu odosobniona. I że to z tą imprezą jest coś nie tak, a nie z tobą.

9. Nigdy nie jest za późno, aby spełnić swoje marzenia

Nawet kiedy już przeszłaś już kawał drogi w przeciwnym kierunku, nigdy nie jesteś jeszcze zbyt daleko, by spojrzeć wstecz i zawrócić. Jeśli nie jesteś zadowolona z tego, gdzie się znajdujesz, odejdź na bok i spróbuj czegoś nowego. Jeśli aktualni znajomi nie doceniają cię, a twoja długoletnia miłość okazuje się kompletnym dupkiem i niewypałem, nie bój się zacząć wszystkiego od początku.

10. Jeśli kiedykolwiek zjedziesz zbyt szybko po rurze strażackiej w dół, jedyne co możesz zrobić to wspinać się z powrotem do góry

Nawet jeśli masz tyłek jak Brazylia. Wszyscy popełniamy błędy. Prawdziwą sztuką jest nie poddawać się, mimo wszystko.

11. Sukces często przychodzi wtedy, kiedy najmniej się go spodziewasz. Miłość też

Bridget Jones odniosła go jako dziennikarka specjalizująca się w problematyce stosunków międzynarodowych, pamiętasz? Wszyscy mamy jakieś ukryte, mocne strony, wykraczające poza nasze najśmielsze oczekiwania. Idź za głosem serca i miej otwarty umysł.

12. Nie wierz we wszystko co słyszysz i widzisz

W plotkach jest tylko ziarenko prawdy, a twoja wyobraźnia lubi płatać ci figle. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz dokonać wyboru w przyjaźni, miłości, pracy i życiu w ogóle. Być może ona wcale nie jest jego kochanką. Istnieje prawdopodobieństwo, że jest jedynie przyjaciółką – lesbijką, zakochaną w tobie od miesięcy.

Fot. Screen YouTube/Universal Pictures UK

Fot. Screen YouTube/Universal Pictures UK

13. Na każdego gdzieś, czeka ktoś

Czy to chodzi o dobrego przyjaciela, czy o życiowego partnera, twoja bratnia dusza jest tam, gdzieś – bliżej lub dalej. Tylko dlatego, że jeszcze nie spotkałaś kogoś wyjątkowego, nie przestawaj wierzyć, że to w końcu nastąpi. A może Mark Darcy jest tuż obok, tylko nie potrafisz go dostrzec?

14. Jesteś idealna taka jaka jesteś

Nie bardziej szczupła, nie wyższa, nie z większym biustem. Taka jaka jesteś. Zasługujesz na bezwarunkową miłość, nie przyjmuj niczego mniej.


Zobacz także

Leniwe śniadanie. Złap oddech z tymi, których kochasz. Akcja #rodzINKA. Tydzień I, wyzwanie 7

8 najgorszych porad dietetycznych. Jak najszybciej zapomnij o nich!

Jak zwalczać pourlopową chandrę?

Jak zwalczać pourlopową chandrę?