Lifestyle

Oblicza depresji – potrzeby i możliwości. Bezpłatne warsztaty dla rodziców

Redakcja
Redakcja
15 września 2021
 

Drodzy Rodzicie, wyniki badań prowadzonych w populacji rozwojowej pokazują, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do wystąpienia depresji u dzieci i młodzieży lub znacznie nasiliła wcześniejsze dolegliwości.


Czym różni się smutek od depresji? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi depresji? Jak reagować na objawy pogarszającego się nastroju? W jakich sytuacjach mówimy o zagrożeniu dla zdrowia i życia danej osoby? Jak wtedy postępujemy? Czy w każdej sytuacji niezbędna jest farmakoterapia?

Na te i szereg innych pytań chcemy odpowiedzieć podczas organizowanych Warsztatów pt. Oblicza depresji- potrzeby i możliwości. KIERUJEMY JE DO WAS- DRODZY RODZICE.

Aby pomóc dziecku i nastolatkowi w kryzysie psychicznym należy zacząć od zrozumienia czynników wywołujących depresję. Ważna jest wiedza na temat zapobiegania pojawieniu się zaburzeń nastroju, a w przypadku ich wystąpienia istotne są informacje dotyczące adekwatnego leczenia, a także wspierania dziecka w trudnych dla niego chwilach. Często rodzice czują się bezsilni widząc cierpienie swojego dziecka, a jednocześnie zagubieni w poszukiwaniu odpowiedniego dla niego wsparcia.

Chcielibyśmy podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, podyskutować na temat wielu stereotypów, wykazać, że pomoc to nie tylko farmakoterapia, ale również psychoterapia i oddziaływania środowiskowe, w tym wsparcie rodziny.

Warsztaty są bezpłatne i odbędą się online w dn. 29 września o godzinie 17:30 na www.rodziceidepresjadzieci.ptqv.pl

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału. WSPÓLNIE MOŻEMY WIĘCEJ.


Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słopień
Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Przewodnicząca Zarządu Sekcji Dzieci i Młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Konsultant krajowy w dziedzinie psychoterapia dzieci i młodzieży
Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Vis-a-Vis


Lifestyle

Pomelo – chroni przed nowotworami, odchudza i radzi sobie ze zgagą. Jest jeszcze więcej powodów, dla których warto po nie sięgać

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
16 września 2021
pomelo
Fot. iStock
 

Pomelo to największy cytrus dostępny w sprzedaży, który cieszy ciekawym smakiem i w dodatku ma pozytywny wpływ na zdrowie. Pomelo wspiera odchudzanie i obniża ryzyko rozwoju nowotworów, a to nie wszystkie jego zalety. Istnieje wiele powodów, dla których warto sięgać po ten owoc.

Pomelo, znany także pod nazwą pomarańcza olbrzymia, pochodzi z obszarów o klimacie tropikalnym  (m.in.: Malezja, Tajlandia, Chiny, Indie). Owoce pojawiają się na wysokim drzewie (nawet kilkanaście metrów wysokości), mogą osiągać nawet do 25 cm średnicy i 2 kg wagi. Charakteryzują się żółtą, żółtozieloną lub różową skórą, która może mieć nawet 5 cm grubości.

Pod gąbczastą skórą skrywa się niejadalna, bowiem bardzo gorzka warstwa bielma, a pod nią znajduje się miąższ słodszy niż w przypadku grejpfruta. Miąższ bywa biały, zielony lub czerwony.

pomelo

Fot. iStock/pomelo

Wartości odżywcze pomelo

Pomelo ma wiele cennych właściwości ochronnych i leczniczych dla organizmu. Wspiera organizm w walce z przeziębieniem, ponieważ jest cennych źródłem witaminy C — zawiera jej więcej niż grejpfrut, a nawet cytryna. W miąższu zawiera inne wartościowe składniki takie jak: witaminy z grupy B, witaminę S, składniki mineralne takie jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk. W 100 g pomelo znajduje się jedynie 40 kalorii, 0,04 g tłuszczu, 9.62 g węglowodanów, 1 g błonnika i aż 88 proc. wody.

Szczególnie mięsista skórka i białe błony są skarbnicą bioflawonoidów hamujących rozwój komórek nowotworowych. Owoc pozytywnie wpływa na poziom stężenia cholesterolu, oraz wzmacnia kości i łagodzi skurcze mięśni. Pomelo posiada niski indeks glikemiczny, równy 30, więc bez obaw może być włączony do diety osób, które zmagają się z cukrzycą.

Owoc ten najczęściej zjadany jest na surowo, ale można wycisnąć z niego sok, lub przygotować marmoladę. Skórkę można kandyzować i potraktować jako dodatek do ciast.

Właściwości zdrowotne pomelo

Obniża ryzyko rozwoju nowotworów

Pomelo jest skarbnicą antyoksydantów wpływających na zahamowanie rozwoju komórek nowotworowych. Zawiera przeciwutleniacze z grupy polifenoli oraz niewielkie ilości karotenoidów. Jego właściwości szczególnie cenione są w profilaktyce raka jelita oraz trzustki, oraz w ograniczeniu rozprzestrzeniania się komórek nowotworu piersi. Niestety najwięcej antyoksydantów gromadzi się w niesmacznej, bo gorzkiej błonie.

pomelo

Fot. iStock 

Pomelo odchudza 

Pomelo jest wartościowym wsparciem podczas odchudzania. W jego miąższu znajdziemy dużą ilości błonnika, który poprawia proces trawienia, zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, eliminuje problemy z zaparciami. Obecność błonnika w pożywieniu zwiększa długość odczuwania sytości po posiłku, co wpływa na zahamowanie chęci podjadania między posiłkami i uniknięcie napadów wilczego głodu. Owoc zawiera enzym, który pozytywnie wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej. Pomelo, dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu, wyrównuje poziom cukru we krwi po spożyciu posiłków. Dostarcza też niewiele kalorii, dzięki czemu sprawdzi się w diecie osób dbających o smukłą sylwetkę.

Chroni serce

Pomelo jest skarbnicą potasu (216 mg/100 g) niezbędnego dla utrzymania w organizmie równowagi wodno-elektrolitowej, właściwego napięcia mięśni i ciśnienie krwi, a także regularnej pracy serca. Pektyny obecne w miąższu i skórce hamują odkładanie się złogów w tętnicach, chroniąc przed rozwojem miażdżycy. Witamina C zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych. Owoc ten praktycznie nie zawiera sodu, którego nadmiar powoduje wzrost ciśnienia tętniczego. Warto włączyć ten owoc jako element diety chroniącej przed rozwojem chorób układu krążenia, oraz celem obniżenia ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Pomelo usuwa skurcze mięśni

Potas, którego nie brakuje w pomelo, odpowiada m.in. za na przekaźnictwo między komórkami nerwowymi i mięśniowymi. Odgrywa ważną rolę dla mięśni, odpowiada za ich właściwą kurczliwość i sztywność. Niedobór potasu powoduje bolesne skurcze mięśni i zwiększa ich podatność na urazy.

Łagodzi zgagę

Pomelo to owoc polecany przy dokuczliwej zgadze i chorobie refluksowej. Ponieważ sok w tego owocu posiada właściwości zasadotwórcze, łagodzi przykre objawy zarzucania treści żołądka do przełyku.

pomelo

Fot. iStock 

Pomelo — kto powinien na nie uważać?

Pomimo całego dobra, jakie kryje się w tym zdrowym owocu, nie każdy może po nie sięgać. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na alergię na cytrusy, aby uniknąć przykrych objawów uczulenia po spożyciu owocu. Uważać na nie powinny także osoby przyjmujące leki. Pomiędzy spożyciem pomelo a przyjęciem lekarstw zaleca się zachowanie kilkugodzinnej przerwy, by uniknąć interakcji z substancjami czynnymi leków. Poza tym owoc nie posiada więcej przeciwwskazań do jego spożywania.

Przed sięgnięciem po ten owoc należy go dobrze wyszorować. Skórka cytrusów pokrywana jest m.in. konserwantami, dlatego należy je dokładnie umyć i dopiero obrać ze skórki.


źródło: www.poradnikzdrowie.pl, vitapedia.pl 

Lifestyle

Mięśniaki macicy – łagodne zmiany nowotworowe, których nie należy ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 września 2021
Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie
Fot. iStock

Mięśniaki macicy są łagodnymi zmianami nowotworowymi, które nie zagrażają życiu kobiety, ale mają negatywny wpływ m.in. na zajście w ciążę. Przy pojawieniu się niepokojących objawów, które mogą wskazywać na ich obecność, należy zgłosić się na wizytę u lekarza ginekologa. Tylko specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i, jeśli trzeba, zalecić konieczne leczenie mięśniaków.

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy (włókniaki macicy) powstające z komórek gładkich mięśnia macicy zaliczamy do łagodnych zmian nowotworowych, które nie dają przerzutów. Są one najczęstszymi guzami układu rodnego i mogą dotyczyć nawet 50–60% kobiet. Mięśniaki przybierają kulisty kształt o najczęściej zwartej  konsystencji i często występują licznie. Osiągają rozmiar od ziarna grochu do nawet wymiarów większych niż macica. Mogą się samoistnie zwiększać lub zmniejszać. Do zmniejszania się ich rozmiarów dochodzi po menopauzie, gdy ulegają procesom degeneracyjnym.

Mięśniaki raczej rzadko tworzą się przed 20. rokiem życia, ryzyko ich powstawania rośnie wraz z wiekiem. Po 50. roku życia cierpi na nie ok. 70% kobiet.

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Mięśniaki

Przyczyny powstawania mięśniaków macicy

Nie wiadomo, dlaczego mięśniaki tworzą się w macicy. Znane są natomiast czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju mięśniaków. Należą do nich m.in.:

 • wpływ estrogenów (żeńskich hormonów płciowych);
 • przynależność do rasy czarnej;
 • osiągniecie przez kobietę wieku okołomenopauzalnego;
 • czynniki genetyczne;
 • wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki i późne ostatniej;
 • mięśniaki występujące u mamy lub siostry (w najbliższej rodzinie);
 • otyłość i nadciśnienie tętnicze;
 • spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa.

Z kolei niższe ryzyko ich pojawienia się dotyczy kobiet, które:

Mięśniaki macicy — objawy

Objawy wywołane przez mięśniaki macicy dotyczą niespełna ok. 40% kobiet, u których się rozwinęły te guzy. Decyduje o tym wielkość i lokalizacja guza.

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Mięśniaki macicy

Jeśli już mięśniaki powodują jakieś objawy, to nie są one oczywiste. Należą do nich m.in.:

 • obfite, nieregularne miesiączki;
 • krwawienia między miesiączkami;
 • niedokrwistość, w przypadku długotrwałych i nasilonych problemów z mięśniakami;
 • ból lub dyskomfort w okolicy podbrzusza;
 • częstsze oddawanie moczu, parcie na mocz, trudności w oddawaniu stolca oraz zaparcia, które mogą być efektem ucisku mięśniaka na  pęcherz czy jelita;
 • ból odczuwany w odcinku lędźwiowym kręgosłupa;
 • bolesne współżycie;
 • niepłodność, trudności z donoszeniem ciąży (poronienia lub porody przedwczesne).

Mięśniaki macicy — diagnostyka

W podejrzeniu mięśniaków należy udać się do lekarza ginekologa, aby wykluczyć zmiany takie jak: polip endometrium, guz jajnika, mięsak macicy. Specjalista, dzięki odpowiedniej diagnostyce nakieruje na odpowiednie rozpoznanie. Lekarz do dyspozycji ma m.in.: wywiad z pacjentką, badanie ultrasonograficzne (USG) przezpochwowe, dwuręczne badanie na fotelu ginekologicznym. Jeśli pojawią się wątpliwości, lekarz może wykonać histeroskopię, czyli wprowadzenie niewielkich rozmiarów kamery przez pochwę i kanał szyjki macicy do jamy macicy, co umożliwia obejrzenie jej wnętrza. Jeśli istnieją ku temu przesłanki, wykonywane są także badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) miednicy. Uzyskanie pewności jest ważne, ponieważ ok. 0,3% zmian w macicy uznawanych w badaniu USG za mięśniaki to mięsaki – rzadkie nowotwory złośliwe, wywodzące się także z mięśni gładkich macicy.

Mięśniaki macicy — leczenie

Mięśniaki macicy - przyczyny, objawy, leczenie

Fot. iStock/Mięśniaki macicy

Leczenie tworów takich jak mięśniaki zazwyczaj przeprowadza się nieoperacyjnie. Pacjentkom proponuje się m.in. doustne leczenie farmakologiczne, które najczęściej zmniejsza mięśniaki i łagodzi objawy. Terapia farmakologiczna wymaga najczęściej powtórzeń. Leczenie farmakologiczne często jest stosowane jako element przygotowania do planowanej operacji.

Jeśli przyjmowanie zaleconych leków nie przynosi pożądanego efektu, należy skorzystać z możliwości bardziej radykalnego leczenia. Jedną z takich metod jest embolizacja tętnic macicznych, czyli zatkanie głównych naczyń odżywiających macicę. Wpływa to na zmniejszenie ukrwienia macicy i ograniczenie tempa wzrostu mięśniaków.

Bardziej radykalne przypadki leczone są operacyjnie. Dostępna jest metoda wyłuszczenia guza (miomektomia) lub usunięcia macicy. Wraz z macicą najczęściej usuwa się także jajowody, czasem szyjkę macicy. Jajniki usuwa się zazwyczaj u kobiet po 65. roku życia, ze względu na brak korzyści z ich pozostawienia dla zdrowia i samopoczucia pacjentek. Kształt ostatecznych decyzji zależy od ilości (guzy pojedyncze lub mnogie), wielkości i lokalizacji mięśniaków, wieku pacjentki i chęci zachowania przez nią płodności.

Czy mięśniaki macicy mogą nawracać?

Mięśniaki macicy są problemem często nawracającym. Jedynie całkowite usunięcie macicy gwarantuje brak nawrotu mięśniaków. Nie wiadomo również, w jaki sposób można zapobiegać ich rozwojowi, ponieważ nie poznano mechanizmów, które wpływają na ich  powstanie.


źródło: www.mp.pl 

 


Zobacz także

Pewność siebie? Nic prostszego, wystarczy nie popełniać tych kilku błędów

„Pie*dolę to. Mam dość”. Bo naprawdę mam. I powtórzyć – o ironio – słowa piosenki, której nie cierpię: „Ja wysiadam”

Radość życia

5 żelaznych depozytów radości każdej mamy!