Lifestyle Psychologia

O tych rzeczach, ludzie, którzy widzą cię pierwszy raz decydują w ciągu kilku sekund

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 czerwca 2019
Fot. iStock/Pekic
 

Dotychczasowa wiedza jaką dysponujemy, przypisuje ludziom skłonność do wydania opinii o nowym znajomym w ciągu zaledwie kilku sekund od pierwszego spotkania, w aż 13 kwestiach. Dokonujemy zatem bardzo szybko osądów dotyczących takich cech jak sumienność, inteligencja i status materialny w ciągu zaledwie kilku chwil. Okazuje się,  że potrzeba około trzech sekund, aby ustalić, czy odczuwamy sympatię do danej osoby, czy nie.

Co o tym decyduje? Dwa pytania, które zadajemy sobie bezwiednie podczas pierwszego spotkania oraz… nasza otwartość na innych. Pewnie nawet o tym nie wiesz, ale poznając nową osobę natychmiast zaczynasz zastanawiać się:

1. Czy ta osoba zasługuje na twój szacunek

Jeśli (w naszej ocenie) dana osoba wzbudza respekt i szacunek, dostosowujemy do niej nasze zachowanie. Jeśli nie, zazwyczaj zaczynamy budować „mur dystansu”, który służy nam za mechanizm obronny. Jesteśmy ostrożni i mniej skłonni, by odczuwać sympatię.

Wiele jednak zależy od naszego wewnętrznego systemu wartości. Ludzie, którzy starają się każdą napotkaną osobę traktować z szacunkiem będą szukały w rozmówcy cech, które potwierdzą ich odczucia – będą bardziej otwarte na nową znajomość i chętne interpretować zachowanie nowo poznanej osoby na jej korzyść.

2. Czy możesz zaufać tej osobie

Wydaje się niemożliwym, by od razu zaufać nieznajomemu, którego widzimy pierwszy raz w życiu. A jednak to się zdarza. Tu sprawa jest bardzo indywidualna. Ufamy z bardzo różnych powodów: bo rozmówca ma taki kolor włosów jak nasz przyjaciel, bo używa powiedzonek, które znamy z rodzinnego domu. Bo, mówiąc potocznie „dobrze mu z oczu patrzy”.

Dobrą wiadomością jest to, że kiedy już zasłużyłeś na szacunek, generalnie zdobywasz również zaufanie.


Na podstawie: powerofpositivity.com


Lifestyle Psychologia

Jak osiągnąć równowagę emocjonalną w życiu i nie załamywać się w trudnych sytuacjach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 czerwca 2019
jak uczynić niemożliwe możliwym
Fot. iStock / Yuri_Arcurs
 

Powiecie zaraz, że taki poradnik nie istnieje. Że nie ma złotej, uniwersalnej rady dla wszystkich, na każdą okazję. I oczywiście, będziecie mieli rację. Są jednak pewne, dość oczywiste sprawy, zasady, które nam życie znacznie ułatwiają. I sprawiają, że nie pakujemy się w kłopoty na własne życzenie, co oczywiście znacznie wpływa na komfort psychiczny owego życia. Jeśli myślicie, że dla was jest już za późno, żeby osiągnąć wewnętrzną harmonię i spokój – mylicie się. Niezależnie od sytuacji, w jakiej się właśnie znaleźliście, zacznijcie już dziś stosować te kilka zasad.

1. Mów o swoich problemach

Ukrywanie problemów przed bliskimi i przyjaciółmi to jedno z najczęstszych źródeł  tej całej plątaniny nieszczęść, która nam się przydarza i sprawia, że ciągle jesteśmy w emocjonalnym dołku. Bywa, że jest nam bardzo trudno przyznać się do życiowej porażki, do podjęcia złej decyzji, do błędu. Wstydzimy się i wolimy udawać, że wszystko jest super, że sobie świetnie radzimy, że „damy radę”. Niepotrzebnie. Jesteśmy tylko ludźmi. Ci, którzy nas cenią i kochają nas, zaakceptują nas takimi, jacy jesteśmy. Kiedy się wali i pali, nie udawaj, że wszystko masz pod kontrolą. Zacznij od przyznania przed samym sobą, że masz kłopoty, które trzeba rozwiązać. Krok po kroku.

2. Nie przyjmuj wszystkiego, co otrzymujesz, bez zastanowienia

Nie chcesz przecież być stale wdzięczny za coś, czego wcale nie chciałeś. Zwracaj większą uwagą na ludzi, którzy chcą ci coś podarować i którzy oczekują czegoś w zamian. Bardzo łatwo uwikłać się w życiu w toksyczne relacje z innymi, relacje o niejasnych zasadach, które zabierając ci wszystko, co najcenniejsze – energię i emocjonalny spokój.

3. Pożegnaj przeszłość

Nic już w niej nie zmienisz. Dawne błędy, choćby do dziś odbijały ci się czkawką, do tylko dawne błędy, a ty nie jesteś już tą samą osobą, co kiedyś. Pewnie, teraz zadziałałbyś inaczej, wybrał inaczej, ale przeszłość odeszła. Niezależnie od tego jak bardzo czegoś żałujesz, jak bardzo nad czymś ubolewasz. Dlatego oddychaj głęboko i skupiaj się na tym, co teraz. Bo za chwilę twoje „teraz” również zniknie.

4. Zaakceptuj fakt, że na pewne rzeczy nie masz wpływu

Pewne sytuacje po prostu się zdarzają. Wiele z nich stanowi konsekwencje naszych decyzji z przeszłości, ale tego również nie możesz już kontrolować. Przyjmij lekcję, którą otrzymujesz jako mądrość, która ma ostrzec cię przed błędami i… żyj. Jedno masz życie, a jutro jest zawsze wolne od błędów. Nie masz wpływu na decyzje i uczucia innych, na sprawy losowe, które są często kwestią przypadku. Tłumacz to sobie jak mantrę, praktykuj medytację i dbaj o zdrowie psychiczne.


Lifestyle Psychologia

Domowe kosmetyki na bazie olejków do twarzy

Redakcja
Redakcja
3 czerwca 2019
Fot. Materiały prasowe

Olejki do twarzy to w stu procentach naturalne produkty, które są wykonane najczęściej jednego, maksymalnie kilku składników pochodzenia roślinnego. Za pomocą procesów takich jak destylacja para wodą, wydobywa się z nasion i liści wszelkie minerały i drogocenne składniki, zamykając je w niewielkiej buteleczce. Olejek do twarzy możesz stosować bezpośrednio na skórę, jednak mieszając go z innymi produktami, możesz stworzyć wspaniałe domowe kosmetyki. Przedstawiamy przepis na peeling do twarzy i preparat myjący do twarzy na bazie olejków.

Peeling na bazie olejku do twarzy

Peeling do twarzy powinien być delikatniejszy niż ten, który stosujemy na pozostałe partie ciała. Z tej przyczyny polecamy zrezygnować z użycia soli jako bazy, a zastąpić ją cukrem, a najlepiej fusami z kawy. Pozostałości po waszej małej czarnej mają wspaniałe właściwości pielęgnacyjne, a wykonany z nich peeling jest delikatny i nie powoduje podrażnień. Do produkcji domowego peelingu z olejkiem do twarzy potrzebujesz:

– szklankę fusów z kawy

– 3 łyżki cukru lub miodu

– 2 łyżki stołowe olejku do twarzy, który nie zatyka porów (jojoba, z czarnuszki, konopny, z orzecha włoskiego, lniany, z pestek malin, wiesiołkowy, z ogórecznika)

– opcjonalnie trzy krople olejku eterycznego miętowego i/lub gałązka rozmarynu

Wszystkie wspominane w artykule olejki do twarzy, w przystępnych cenach znajdziesz na https://triny.pl/202-olejki-do-twarzy. Sposób przygotowania peelingu polega na zmieszaniu fusów z pozostałymi składnikami. Najlepszą konsystencję uzyskasz, gdy najpierw podgrzejesz fusy z cukrem czy miodem i ewentualnie rozmarynem, do połączenia składników. Gdy formuła lekko przestygnie, dodaj do niej olejek do twarzy i opcjonalnie olejek eteryczny i dobrze wymieszaj. Miksturę przełóż do słoika. Możesz trzymać go w łazience i używać raz lub dwa razy w tygodniu, delikatnie pocierając nim zwilżoną twarz.

Dwufazowy tonik z olejkiem do twarzy

Dwufazowy tonik z olejkiem do twarzy posłuży ci do zmywania delikatnego makijażu, nawilżenie skóry przed nałożeniem makijażu, czy doładowanie składnikami mineralnymi skóry twarzy po kąpieli, gdy pory są otwarte. Tonik może natomiast nie poradzić sobie z wodoodpornym tuszem lub intensywnymi kolorowymi kosmetykami. Olejek do mycia twarzy połącz z wodą różaną w proporcji 200 ml wody różanej z 2 łyżkami stołowymi wybranego niesomatogennego olejku. Stworzony olejek myjący do twarzy przelej do buteleczki ze spryskiwaczem bądź do jego rozprowadzania stosuj płatki kosmetyczne. Przed użyciem koniecznie wstrząśnij miksturę, ponieważ olejek będzie wypływał na powierzchnię. Kosmetyk jest dwufazowy, dogłębnie więc nawilża skórę, a także dostarcza jej wielu cennych składników, powodując, że twarz wygląda na świeżą i wypoczętą.

Największą zaletą domowych kosmetykach jest możliwość maksymalnego dostosowania ich do swoich potrzeb. Proponowane przez nas przepisy to bazy, które możecie dowolnie modyfikować poprzez zmianę stosowanych olejków. Zyskacie po takim zabiegu zupełnie nowe właściwości, a wasza skóra odwdzięczy się wspaniałym wyglądem.

Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Zorkownia powstała z czysto egoistycznych pobudek. Bardzo chciałam przychodzić do hospicjum, ale nie dawałam sobie rady z emocjami.

Śmierć rodzica zmienia nas na zawsze

Sprawdź, w jakiej fazie księżyca się urodziłaś, a dowiesz się kim jesteś i co cię czeka

Szukasz wyjątkowego prezentu dla najbliższych? Zobacz gwiazdkową ofertę Ronic. Prezentownik Oh!me 2018