Lifestyle

Co o tobie mówi twój indiański znak? Kto jest twoim duchowym przewodnikiem – bóbr, kruk, a może gęś?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 stycznia 2018
Fot. istock/AleksandarNakic
 

Symbole zwierzęce były szczególne ważne dla rdzennych Amerykanów. Uważa się, że te właśnie totemy reprezentują fizyczną formę naszego duchowego pomocnika i przewodnika. Poniżej znajdziecie indiańskie symbole zodiaku i cechy każdego z nich.

1. Wydra (20.01-18.02)

Podstawowe cechy osobowości: odporny, wytrwały, pracowity, skutecznie się mobilizuje

Mocne strony: ambicja dopasowana do talentu i umiejętności

Nienawidzę: nielojalność i brak szacunku

Szczęśliwy kolor: fioletowy

Szczęśliwy dzień: wtorek

Szczęśliwa liczba: 19

2. Wilk (19.02-20.03)

Podstawowe cechy osobowości: samotny, lojalny, niezaleażny

Mocne strony: nieustanny głód rozwoju osobistego

Nienawidzę: oszustów i arogancji

Szczęśliwy kolor: czerwony

Szczęśliwy dzień: czwartek

Szczęśliwa liczba: 3

3. Sokół (21.03- 19.04)

Podstawowe cechy osobowości: skoncentrowany, oddany, surowy

Mocne strony: silna wola, pracowitość

Nienawidzę: lenistwa i odwlekania

Szczęśliwy kolor: czarny

Szczęśliwy dzień: piątek

Szczęśliwa liczba: 21

4. Bóbr (20.04 – 20.05)

Podstawowe cechy osobowości: ciepły, delikatny, uroczy

Mocne strony: samoświadomość, empatia

Nienawidzę: chamstwa i niegrzecznych telefonów

Szczęśliwy kolor: szary

Szczęśliwy dzień: poniedziałek

Szczęśliwa liczba: 18

5. Jeleń (21.05 – 20.06)

Podstawowe cechy osobowości: sprytny, bywa oschły i „ostry”

Mocne strony: odwaga i zdecydowanie

Nienawidzę: kłamców i pretensjonalnych osób

Szczęśliwy kolor: biały

Szczęśliwy dzień: wtorek

Szczęśliwa liczba: 11

6. Dzięcioł (21.06 – 21.07)

Podstawowe cechy osobowości: refleksyjny, ale działa często instyntownie

Mocne strony: niezłomna koncentracja i niezachwiane zaangażowanie

Nienawidzę: kłamstwa, oszustów i ludzi, którzy nie szanują innych

Szczęśliwy kolor: szkarłatny

Szczęśliwy dzień: niedziela

Szczęśliwa liczba: 29

7. Łosoś (22.07 – 21.08)

Podstawowe cechy osobowości: lojalny, inteligentny i kreatywny

Mocne strony: zmysł techniczny, zamiłowanie do innowacji

Nienawidzę: rutyny, przewidywalności, przyziemności

Szczęśliwy kolor: turkosowy

Szczęśliwy dzień: piątek

Szczęśliwa liczba: 6

8.  Niedźwiedź (22.08 -21.09)

Podstawowe cechy osobowości: surowy, namiętny, świadomy siebie

Mocne strony: odważny, protsolinijny

Nienawidzę: trywialności, złośliwości

 

Szczęśliwy kolor: pomarańczowy

Szczęśliwy dzień: poniedziałek

Szczęśliwa liczba: 23

9. Kruk (23.09- 22.10)

Podstawowe cechy osobowości: ostry, wytrwały, ma mroczne poczucie humoru

Mocne strony: silne poczucie lojalności i głębokie zrozumienie ludzi

Nienawidzę: dramatów, trywialności i pretensjonalności

Szczęśliwy kolor: niebieski

Szczęśliwy dzień: sobota

Szczęśliwa liczba: 14

10.  Wąż (23.10-22.11)

Podstawowe cechy osobowości: zwinny, zdecydowany i nadopiekuńczy

Mocne strony: Namiętny, wyrozumiały

Nienawidzę: nieuczciwości, podlizywania się, chamstwa

Szczęśliwy kolor: zielony

Szczęśliwy dzień: sobota

Szczęśliwa liczba: 14

11. Sowa (23.11-21.12)

Podstawowe cechy osobowości: czarujący, tajemniczy

Mocne strony: ambitny, ukierunkowany na sukces

Nienawidzę: plotek i złośliwości

Szczęśliwy kolor: brązowy

Szczęśliwy dzień: piątek

Szczęśliwa liczba: 17

12. Gęś (22.12 -19.01)

Podstawowe cechy osobowości: delikatny, spokojny , refleksyjny

Mocne strony: mądrość, spokój

Nienawidzę: lenistwa i chamstwa

Szczęśliwy kolor: żółty

Szczęśliwy dzień: niedziela

Szczęśliwa liczba: 12


Na podstawie: ia.meaww.com


Lifestyle

11 sekretów kobiet, które nie mogą się opędzić od facetów

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
16 stycznia 2018
Fot. iStock/Lordn
 

Każda zna chociaż jedną taką kobietę, która nie może narzekać na brak adoratorów. I nie mówimy tu o żadnych bóstwach czy celebrytkach z pierwszych stron gazet. Niektóre kobiety mają po prostu w sobie to „coś”, co przyciąga facetów jak magnes. Co je wyróżnia i czy można stać się jedną z takich kobiet? Tak, ale łatwo nie będzie. Bo ich największy sekret polega na tym, że niektóre, charakterystyczne zachowania i cechy występują u nich naturalnie. Ale próbować zawsze można, prawda? 

Poznaj swoją wartość

Skoro czytasz ten tekst, naprawdopodobniej nie uważasz siebie za kobietę wartościową, a to podstawowy błąd. Pewność siebie i świadomość swoich zalet (ale i wad) potrafi zdziałać cuda. Takie kobiety roztaczają wokół siebie pewną aurę, która przyciąga facetów. Ważne jednak, żeby się nie zapędzić i nie zamienić pewności siebie w pogardę dla innych.

Oczekuj szacunku

Kobiety mają z tym problem. Wydaje nam się, że na szacunek trzeba sobie zapracować. Tymczasem jest czymś, czego masz prawo oczekiwać od innych osób. Nigdy nie powinnaś akceptować żadnych zachowań, które temu przeczą.

Wiedz, że zasługujesz na najlepsze

Jeżeli widzisz, że ktoś nie traktuje cię tak, jak na to zasługujesz, odejdź. Nie ciągnij takiej znajomości. Umiejętność racjonalnej oceny własnych oczekiwań i konfrontacja jej z tym, co zastajemy, jest cechą charakterystyczną pewnych siebie kobiet.

Miej własne życie

Ciesz się z drobiazgów, planuj, rozwijaj swoje zainteresowania i spełniaj marzenia. Nie oczekuj, że nagle ktoś pojawi się w twoim życiu i nada mu sens. Pokładanie nadziei w kimś często powoduje, że żyjemy czymś życiem, a nie swoim. Realizujemy cudze marzenia i cele, a nie własne. Naucz się być sobą. Nie odwołuj wszystkich swoich planów tylko dlatego, że akurat on znalazł czas dla ciebie i chce się spotkać.

Odkryj w sobie pasję

Chodzi o głód życia. Wszystko co robisz, rób z pasją. To coś szalenie pociągającego. Pozwala na wytworzenie pewnej chemii między ludźmi. Pasja często wiąże się też z charyzmą. Za kimś takim po prostu chce się podążać. To przyciąga facetów, a niekoniecznie fizyczne pożądanie. Najseksowniejszy jest umysł. Tam rodzi się seksapil.

Bądź silna, ale kobieca

Tak, to prawdziwa sztuka. Nam się wydaję, że kobieta może być albo silna, albo delikatna. Na szczęście można te dwie cechy połączyć i odpowiednio wyważyć. Bądź silna, a więc trzymaj się swoich zasad i pamiętaj, jakie masz w życiu priorytety. Naucz się panować nad emocjami i stawiać czoła przeciwnościom losu, ale… nie zatrać swojej kobiecej wrażliwości. Doceniaj prozę życia, bądź empatyczna.

Bądź tajemnicza

Wyobraź sobie, że masz na sobie wiele warstw ubrań. Fajnie byłoby zdejmować je powoli i stopniowo, prawda? To teraz wyobraź sobie, że każda taka warstwa, to jakiś twój sekret, informacja na twój temat. Zdejmowanie kolejnych warstw nie powinno trwać ani 5 minut, ani 5 dni. Naprawdę, możesz to robić miesiącami…

Przestań być desperatką

Mamy tendencję do oplatania faceta niczym bluszcz, gdy tylko uznamy, że jest całkiem sensowny i coś może z tego być. Takie zachowanie tylko go odpycha. On nie będzie się uganiał za desperatką, chyba że naprawdę zakocha się od pierwszego wejrzenia i sam już tydzień później będzie mówił o ślubie (ale to też raczej podejrzane, więc lepiej uważać na takich gości).

Mów „nie”

Nie bój się głośno mówić, co myślisz. Jeśli masz inne zdanie, nie przytakuj, żeby się przypodobać. Może i chwilowo w czymś ci to pomoże, ale na dłuższą metę tylko zaszkodzi. Niektórym kobietom wydaje się, że kluczem do przyciągnięcia faceta, jest zgadzanie się ze wszystkim, co mówi. To błąd. Faceci naprawdę wolą kobiety, które mają swoje zdanie i jest z nimi o czym porozmawiać.

Przestań się czepiać

To niestety nasz znak rozpoznawczy. Uwielbiamy się czepiać i naprawdę nie musimy spędzić z facetem połowy życia, żeby zacząć wytykać mu błędy, drwić, komentować lub na siłę zmieniać. Poznawanie się i docieranie to jedno. Warto jednak akceptować drugiego człowieka takim, jaki jest. A poważne tematy po prostu omawiać, a nie się czepiać.

Miej klasę

Naprawdę nie trzeba nosić głębokich dekoltów i krótkich spódniczek, żeby być sexy. Elegancja jest sexy. Naprawdę można mieć klasę i jednocześnie rozpalać facetów do czerwoności. Inna zasada brzmi – noś to, w czym czujesz się sobą. „Przebieranie się” na siłę nic tu nie pomoże.

Bycie „wyjątkową kobietą” polega na poznaniu siebie i wydobyciu swoich najlepszych cech. Właśnie to, w połączeniu ze zwykłym lubieniem siebie, spowoduje, że będzie pewna siebie, a faceci nie będą mogli odwrócić od ciebie wzroku.

Na podstawie: Love Panky/Your Tango


Lifestyle

Oczy wiele mówią o zdrowiu. Co wyczytasz ze swoich?

Redakcja
Redakcja
16 stycznia 2018
Fot. iStock/boggy22

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Okazuje się, że nie tylko. Mogą równie wiele zdradzić na temat naszego zdrowia. Oto kilka przykładów zmian w obrębie powiek i gałek ocznych, które powinny skłonić cię do wizyty u specjalisty. Jeśli wiesz, czego szukać. Uda ci się samodzielnie dostrzec pewne nieprawidłowości. W niektórych wypadkach sztuczne łzy lub krótka drzemka nie wystarczą. 

Białe plamki

Jeżeli zamiast okularów nosisz szkła kontaktowe i jednocześnie zauważyłaś u siebie białe plamki na rogówce (mowa o tej przezroczystej błonce), bardzo możliwe, że zmagasz się z infekcją. Bakterie i zarazki mogą szybko mnożyć się pod soczewką kontaktową, jeśli nie stosuje się odpowiednich zasad higieny. Konieczna jest wizyta u okulisty.

Drganie powieki

To dość częste zjawisko. Może być spowodowane stresem i przemęczeniem, a także niedoborem magnezu. Jest bardzo uciążliwe i powoduje dyskomfort. U niektórych osób drganie jest tak intensywne, że zauważają je także inne osoby. Warto zadbać o sen i rozpocząć suplementację. Jeśli drganie mimo to wraca, konieczna może być wizyta u okulisty lub neurologa.

Niewyraźne widzenie

Problemy z ostrością z reguły świadczą o tym, że potrzebujesz okularów. Nie oznacza to jednak, że twoje oczy powinny zostać dokładnie zbadane. Rozmazany obraz może sygnalizować nie tylko problemy z samym okiem (zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej), ale także może być oznaką poważniejszej choroby przewlekłej np. cukrzycy. Jeśli skarżysz się na niewyraźne widzenie, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad.

Biały pierścień

Jeśli wokół rogówki zauważyłaś biały pierścień, warto odwiedzić nie tylko okulistę, ale także internistę, który zleci badanie poziomu cholesterolu we krwi. Chociaż zmiana ta najczęściej wynika ze starości, zdarza się, że chodzi właśnie o cholesterol, wyjaśnia Natasha Herz, rzecznik prasowy „American Academy of Ophthalmology”.

Wysokie ciśnienie

Oprócz zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób serca i udaru mózgu, nieleczone nadciśnienie może także uszkadzać naczynia krwionośne, znajdujące się w siatkówce oka. Skutków nie zobaczysz w lustrze, ale okulista w trakcie badania już tak. Możesz nawet nie wiedzieć, że zmagasz się z nadciśnieniem, dlatego nie bagatelizuj słów okulisty, gdy namawia cię na wizytę u internisty lub kardiologa.

Alergia

Swędzące, zaczerwienione oczy i powieki mogą świadczyć o alergii. Często występuje także suchość oka. Uczucie dyskomfortu nasila się, gdy dodatkowo pocieramy oczy. Po pierwsze, dodatkowo podrażniany oczy i skórę wokół nich. Po drugie, pocieranie suchej skóry przyspiesza powstawanie zmarszczek w wyniku rozciągania.

Drobne niteczki

Zdarza ci się widzieć drobne niteczki, które zmieniają swoje położenie, w zależności od ruchów gałki ocznej? Mogą to być tzw. „męty”, które pojawiają się w ciele szklistym oka. Najczęściej widać je, gdy patrzymy na jasny punkt – niebo, sufit, śnieg, ekran komputera. Najczęściej są to włókna kolagenowe. Choć można z tym żyć, warto udać się na konsultację okulistyczną. Lekarz oceni zmiany w ciele szklistym i zadecyduje, czy konieczne jest ich usuwanie.

Przemęczenie

Opuchnięte powieki i przekrwione oczy nie muszą świadczyć o infekcji lub alergii. Najczęściej objawy te mówią o przemęczeniu i niewyspaniu. Jeśli sen pomaga, nic złego się nie dzieje.

Żółtaczka

Jeżeli białka oczu przybierają odcień starej kartki papieru, najprawdopodobniej chorujesz na żółtaczkę. Może się też okazać, że chodzi o stan zapalny wątroby, spowodowany nadmiernym spożyciem alkoholu lub doszło do zatkania dróg żółciowych. Jeśli zauważysz, że twoje oczy żółkną, musisz pilnie skonsultować się z lekarzem.

Łzawienie oczu

Suchość oczu najczęściej kojarzy nam się z uczuciem pieczenia. Tymczasem intensywne łzawienie również może być tym spowodowane. Kanaliki łzowe próbują nawilżyć wysuszone spojówki i dlatego produkują łzy. Jeżeli spędzasz dużo czasu przed komputerem lub telewizorem, możesz zmagać się z problemem suchego oka. W aptece dostaniesz specjalne krople nawilżające.

Pęknięte naczynia krwionośne

Jeśli dostrzegasz u siebie wyraźne, czerwone nitki, najprawdopodobniej powstały w wyniku przemęczenia. Czasem jednak zdarza się, że naczynie krwionośne pęknie podczas kaszlu lub wysiłku fizycznego.

Źródło: Good House Keeping


Zobacz także

Pokonać wstyd i poprosić o pomoc. Ofiara „złej relacji” ma prawo o siebie zadbać

Potrafi uratować niejedną mamę. Jednak nie warto kupować pierwszego z brzegu. Dlaczego?

O święta naiwności… Uważaj, komu w co wierzysz