Go to content

Nowy język w siedem dni? Wyzwanie podjęte!

Nowy język w siedem dni? Wyzwanie podjęte!
Fot. iStock / Eva Katalin Kondoros

Jedziesz na wakacje do zupełnie nowego kraju i chciałabyś porozmawiać z lokalnymi mieszkańcami w ich języku? Nic prostszego! Tak, tak, mówi się, że nauka zazwyczaj trwa latami, szczególnie jeśli jest to mowa z zupełnie innej grupy językowej. Jak się okazuje, obcego języka można się nauczyć już w siedem dni!

Możliwość nauczenia się nowych języków nigdy nie była łatwiejsza. Mamy w końcu specjalne aplikacje, setki książek, e-booków, YouTube i setki innych możliwości, by szybko osłuchać się z nowym brzmieniem. Może po siedmiu dniach nie dogadasz się z profesorami na najlepszej uczelni, ale z lokalnymi mieszkańcami – na pewno! Matthew i Michael Youlden, bliźniacy znani jako Superolyglot Twins, podjęli wyzwanie i postanowili dać sobie tydzień na naukę tureckiego. Co więcej, udało im się! Siedem dni, wymagało siedmiu kroków, które ułatwiły to niełatwe zadanie. Spróbuj sama!

Krok pierwszy

Przemyśl, dlaczego tak naprawdę chcesz się nauczyć nowego języka i dlaczego będzie to akurat ten. Nieważne, czy wybrałaś francuski, szwedzki czy arabski – najważniejsze to ustalić sobie cel. Zapisz go na kartce i powieś w widocznym miejscu, żeby w chwilach zwątpienia móc się zmotywować.

Krok drugi

Wybierz się do sklepu papierniczego i kup dużo (naprawdę dużo!) samoprzylepnych karteczek w różnych kolorach. To właśnie one będą twoim najlepszym przyjacielem przez najbliższy tydzień. Dlaczego? Znajdź najpopularniejsze i najpotrzebniejsze słówka w wybranym przez siebie języku, wypisz je na karteczkach, a następnie rozklej je w całym mieszkaniu. Słówka będą wpadać do głowy, gdy tylko będziesz przechodzić obok. Dobrym sposobem jest też naklejenie kartek z nazwami w wybranym języku bezpośrednio na przedmioty, np. na lodówkę, kubek itp.

Krok trzeci

Znajdź kogoś, kto będzie pomagał ci w nauce. Najlepiej byłoby mieć osobę, która dość dobrze zna wybrany przez ciebie język, wtedy z każdym problemem i niepewnością będziesz mogła śmiało się do niego zwrócić, a przy okazji rozmawiać! Jeżeli nie znasz nikogo w okolicy, wykorzystaj możliwości Internetu. Bardzo często na Facebooku czy Couchsurfingu powstają grupy, na których zainteresowani danym językiem umawiają się na grupowe konwersacje, także na Skype!

Krok czwarty

Zaplanuj sobie mini-cele, w których będziesz musiała wykorzystać słówka, których już się nauczyłaś. Taką sytuacją może być na przykład telefon do kraju, który posługuje się wybranym przez ciebie językiem, na przykład w cele rezerwacji hotelu czy zapytania o przysmaki w lokalnej restauracji. Zawsze możesz także spróbować swoich sił w pisaniu na forach czy portalach społecznościowych.

Nowy język w siedem dni? Wyzwanie podjęte!

Fot. iStock / Mladen Mitrinović

Krok piąty

Zapoznaj się także z kulturą, która bardzo mocno wiąże się przecież z językiem. Dowiedz się, jak żyją mieszkańcy krajów danej mowy, co jedzą, jak wyglądają ich zwyczaje świąteczne czy też co uważają za największe atuty swojej ojczyzny. Może się okazać, że to właśnie kultura będzie twoją największą motywacją, a gdy już nauczysz się podstaw, wykorzystasz je w praktyce podczas podróży.

Krok szósty

Przetłumacz kilka podstawowych zdań, które będą ci potrzebne na samym początku. Jak się nazywasz, skąd pochodzisz czy jak zamówić twoje ulubione danie w restauracji i zapytać o drogę. Powtarzaj je, ale i słuchaj! Bo to właśnie dzięki osłuchaniu się z melodyjnością danego języka, jest nam o wiele łatwiej się go nauczyć. A przy okazji będziesz mogła wychwytywać słówka, których już się nauczyłaś, co sprawi ci niesamowitą satysfakcję!

Krok siódmy

Oglądaj programy telewizyjne, kanały na YouTube, filmy, słuchaj radia i podcastów, ale także piosenek w danym języku. Bardzo często mówi się, że angielskiego najłatwiej uczy się na tłumaczeniu samemu piosenek. Cóż, aktualnie nie nauczyłybyśmy się w ten sposób zbyt wielu słów, ale warto przełożyć tą metodę na inne języki. Poszukaj także portali i gazet wydawanych w danym języku, aby spróbować rozpoznawania słów, które już potrafisz, a przy okazji uczyć się nowych i zapoznawać się z szykiem zdań.

Nauka języka wcale nie musi być nudna i trudna! Wystarczy dobra motywacja, siedem kroków i dużo wiary w swoje możliwości. Powodzenia!