Lifestyle

Niezręczne momenty na pierwszej randce – czym stresują się polscy single?

Redakcja
Redakcja
13 kwietnia 2022
fot. AleksandarGeorgiev/iStock
 

Aż 78% randkujących singli uważa, że pierwsze minuty pierwszego spotkania są najbardziej nerwowymi momentami w randkowaniu. Blisko połowa respondentów nie jest pewna, jak zacząć rozmowę, 44% nie wie, w jaki sposób się przywitać, a prawie 1/3 doświadczyło zakłopotania, gdy ze swoją „randką” próbowali przywitać się na różne sposoby. Anna Szlęzak, ekspert od relacji, podpowiada, jak poradzić sobie z niezręcznościami i skupić się na dobrej zabawie.

Znasz to uczucie, gdy poznajesz kogoś w aplikacji randkowej, wymieniacie coraz więcej wiadomości i świetnie wam się rozmawia? Nie ma na co czekać, pora na pierwszą randkę! Tylko nie zawsze jest ona idealna, a samo pierwsze spotkanie może powodować wiele niezręczności. Badoo – najpopularniejsza aplikacja randkowa w Polsce – sprawdziła, jakie uczucia towarzyszą Polakom na pierwszych spotkaniach, a także co nas wprawia w zakłopotanie, gdy poznajemy kogoś „na żywo”. Jak sobie z tym radzić, żeby jednak dobrze się bawić na randce? Na to pytanie odpowiada Anna Szlęzak, ekspert od relacji.

Pierwszych kilka minut

Każdemu zależy na zrobieniu dobrego, pierwszego wrażenia. Może właśnie dlatego pojawiają się obawy na myśl o pierwszej randce – gdy masz z kimś dobry kontakt online, chcesz, żeby tak zostało „w realu”. Kiedy, zdaniem Polaków, pojawiają się największe emocje?

 • Dla 78% pierwsze kilka minut pierwszej randki to najbardziej stresujący moment całego randkowania. Na szczęście trema mija średnio po niecałych 15 minutach.
 • 80% badanych przyznaje, że czuje zdenerwowanie już w drodze na spotkanie.
 • Większość randkowiczów – 65% – emocjonuje się maksymalnie na 2 godziny przed spotkaniem. Jednak rekordziści, których jest ok. 4%, stresują się dłużej niż na dwa dni przed pierwszą randką!

Jak wyjaśnia Anna Szlęzak, ekspert od relacji:

“Te liczby są naprawdę duże i pokazują, że większość z nas stresuje się przed pierwszą randką. Ale można też spojrzeć na te wyniki z innej strony. Skoro 8 na 10 osób odczuwa zdenerwowanie, to daje nam bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoba, z którą się spotykamy, czuje się podobnie jak my. Pamiętanie o tym powinno pomóc nam się zrelaksować przed i w trakcie spotkania”.

Jak się przywitać?

Pierwsze niezręczności podczas randki zdarzają się już na samym jej początku. Bo jak się przywitać? Przytulić? Pocałować w policzek? Przybić “żółwika”? Czy zachować dystans, którego nauczyła nas pandemia? Jeśli masz takie rozterki, bez obaw – nie należysz do wyjątków:

 • 46% randkowiczów nie wie, co powiedzieć na powitanie, a 44% ma wątpliwości, jak najlepiej przywitać swoją “randkę”.
 • Dla prawie 30% niekomfortowym momentem jest ten, kiedy próbują się przywitać w różny sposób. To może być niezręczne, szczególnie gdy nie wiemy, jak z tego wybrnąć.
 • 31% randkujących singli przyznaje, że obecnie na pierwszych randkach czuje się bardziej niekomfortowo niż w czasach sprzed pandemii.

Co jeszcze powoduje tremę?

Gdy chcesz zaprezentować się jak najlepiej podczas pierwszego spotkania, nie pomaga myślenie o tym, co może pójść nie tak. A obawy mogą być różne:

 • 28% Polaków martwi się, że nie rozpozna swojej randki i pomyli ją z kimś innym. I nie musi to wynikać z różnicy pomiędzy zdjęciami a rzeczywistym wyglądem – wystarczy szczypta zdenerwowania, co ułatwia pomyłkę.
 • Prawie 1/5 obawia się, że pomyli miejsce spotkania. Z kolei 14% boi się, że rozleje drinka, co również może być niezręczne.

Obawy a doświadczenia

Choć rysowanie czarnych scenariuszy może być zwyczajnymi projekcjami, jest w nich ziarnko prawdy. Badoo dopytało o krępujące sytuacje, jakich Polacy doświadczyli na pierwszych randkach. Okazało się, że niezręczne momenty są czymś zupełnie normalnym:

 • 29% randkowiczów doświadczyło niezgrabnego przytulenia na powitanie.
 • 27% faktycznie miało trudność w rozpoznaniu osoby, z którą byli umówieni.
 • 1/4 ciągnęła drzwi zamiast pchać i odwrotnie. 21% potknęło się lub przewróciło, a
  16% polskich randkowiczów rzeczywiście rozlało drinka. To się po prostu zdarza.

Dobra zabawa na pierwszej randce

Jak uspokoić skołatane nerwy przed pierwszą randką i po prostu poczuć się swobodnie? Badoo zapytało o zdanie eksperta od relacji, Annę Szlęzak, która ma kilka ciekawych porad i wskazówek:

Ubiór

Ubierzmy się tak, aby czuć się komfortowo i pewnie. Nie udawajmy kogoś, kim nie jesteśmy, bo poczujemy się jeszcze bardziej niezręcznie i sztucznie, co tylko
spotęguje stres. Dopasujmy też swój naturalny styl do miejsca spotkania – pomoże to zmniejszyć tremę.

Miejsce

Nieodpowiednie miejsce na pierwsze spotkanie również może powodować zdenerwowanie, dlatego warto wybrać takie, które nie narzuca zbyt sztywnej atmosfery. Postawmy raczej na luźną kawiarnię niż ekskluzywną restaurację, w której będziemy się dodatkowo stresować tym, czy użyliśmy odpowiedniego widelca.

 Komunikacja

8Sporo osób przyznaje, że obawia się, czy na żywo uda im się rozpoznać swoją “randkę” i czy nie będą mieli problemu z odnalezieniem się w tłumie. Przed randką
dobrze jest wymienić się wiadomościami w stylu „mam na sobie bluzkę z wielkim kotem i czekam przy stoliku przy oknie”. Komunikacja to podstawa!

Przywitanie

42% badanych osób przyznaje, że łatwiej im poczuć się swobodniej, jeśli druga strona na przywitanie zainicjuje ciepły uścisk. Zawsze możemy też po prostu przyznać, że nie wiemy, jak się przywitać – to również może pomóc w przełamaniu pierwszych lodów i poradzenia sobie z tym nie zawsze oczywistym momentem.

Remy Le Fèvre – Dyrektor globalny ds. komunikacji w Badoo dodaje:

Pierwsze randki mogą być krępujące i to całkowicie normalne, że czujesz zdenerwowanie przed pierwszym spotkaniem twarzą w twarz. Od mowy ciała i tego, w co się ubrać, po ćwiczenie swojej kwestii wstępnej – randkowicze spędzają niepotrzebne godziny, martwiąc się o to, jak się zaprezentować na pierwszym spotkaniu. Dlatego właśnie chcemy pomóc im się rozluźnić i zdjąć presję z tych pierwszych kilku minut spotkania, aby ostatecznie randki były po prostu dobrą zabawą.

Nie wszystko stracone

88% polskich singli akceptuje, że pierwsze randki bywają po prostu dziwne i nie przejmuje się ewentualnymi niezręcznościami. Jeśli jednak nie jesteś w tej grupie, to Anna Szlęzak ma jeszcze jedną radę:

“Ważne jest nastawienie – często wydaje nam się, że jeśli będzie niezręcznie albo zaliczymy jakąś nawet najmniejszą wpadkę, to od razu zostaniemy skreśleni i ta osoba już nigdy się z nami nie umówi. Jednak ludzie są znacznie bardziej wyrozumiali niż nam się wydaje i nie patrzą na nas aż tak krytycznym okiem, jak my sami.”

Wyniki badań to potwierdzają: aż 55% polskich singli nadal randkowałoby z osobą, z którą pierwsze spotkanie było odrobinę krępujące. Tak czy inaczej – warto podchodzić do pierwszej randki jak do spotkania, podczas którego chcesz po prostu lepiej poznać tę drugą osobę, spędzić z nią miło czas i fajnie się bawić. To znacznie wszystko ułatwi.Lifestyle

Zostać czy odejść – skąd wiadomo, co zrobić?

Redakcja
Redakcja
13 kwietnia 2022
zostać czy odejść
fot. Artem Peretiatko/iStock

Często zdarza ci się pomyśleć: „Zostanę, bo boję się, że nie będę mógł widywać dzieci”, “Nikt już nie będzie mnie tak kochał”? A może twoją motywacją jest chęć przeżycia czegoś więcej niż nieszczęśliwe małżeństwo? Są pewne czynniki, które mogą nam podpowiedzieć, czy związek można uratować i inne wskazujące poziom prawdopodobieństwa, że nasza relacja będzie jeszcze satysfakcjonująca i szczęśliwa. Oczywiście, jeśli obie strony chcą uratować ten związek, szanse na sukces rosną.

Ci, którzy rozważają pozostanie lub opuszczenie małżeństwa, aby osiągnąć określony cel, są bardziej skłonni do podjęcia działań niż ci, którzy nie mają celu. Sukces małżeństwa może być określony przez to, jak dobrze potrzeby każdego z partnerów są zaspokajane w trzech obszarach: bezpieczeństwo, miłość i szacunek. Całkowicie niewykonalne czynniki w małżeństwie obejmują patologiczną nieuczciwość i brak wzajemnej miłości.

Jeśli obie strony są gotowe włożyć w związek pracę, której przecież wymaga małżeństwo, szanse na rozwiązanie problemów dramatycznie rosną. Jednak nawet jeśli oboje małżonkowie chcą, aby małżeństwo trwało, istnieją pewne sytuacje, w których brakuje wystarczającej ilości niezbędnych składników, aby utrzymać je na powierzchni.

Małżeńska hierarchia potrzeb składa się z pięciu poziomów potrzeb: przetrwania, bezpieczeństwa, miłości, szacunku i urzeczywistnienia. Czynniki wykonalności są tak naprawdę istotne tylko dla trzech potrzeb średniego poziomu – bezpieczeństwa, miłości i szacunku – ponieważ jeśli małżeństwo zstąpiło do trybu przetrwania, z definicji nie jest to sytuacja wykonalna. Z drugiej strony, jeśli małżeństwo funkcjonuje na poziomie aktualizacji, jest to wysoce funkcjonujące małżeństwo, którego potrzeby niższego poziomu są zaspokojone.

Podstawowe potrzeby w związku

Potrzeba bezpieczeństwa

Można pracować nad związkiem, jeśli są w nim obecne:

Wzajemne zaufanie, uczciwość, poczucie bezpieczeństwa (psychicznego, emocjonalnego, fizycznego i finansowego), dobra komunikacja, opieka i wzajemna troska, życzliwość, brak przemocy (fizycznej, seksualnej, emocjonalnej, werbalnej lub psychicznej).

Praca nad związkiem jest niemożliwa, jeśli są w nim obecne:

Brak zaufania, patologiczna nieuczciwość, brak bezpieczeństwa (psychicznego, emocjonalnego, fizycznego i finansowego), brak komunikacji, brak opieki i wzajemnej troski, skrajne nadużycia (fizyczne, seksualne, emocjonalne, werbalne lub psychiczne).                                                   

Jeśli oboje małżonkowie chcą pracować nad swoimi problemami, jeśli zaufanie zostało nadszarpnięte, ale nadal łączy was wspólne pragnienie, aby stworzyć sobie bezpieczne środowisko (psychiczne, emocjonalne, fizyczne i finansowe), jeśli jest w was chęć komunikacji, jest duża szansa, że wysiłek się opłaci.

Potrzeba miłości

Można pracować nad związkiem, jeśli są w nim obecne:

Wzajemna miłość, wspólne cele, zaangażowanie (obu stron) w małżeństwo, wzajemne partnerstwo, wierność.

Praca nad związkiem jest niemożliwa, jeśli są w nim obecne:

Brak wzajemnej miłości, notoryczne zdrady, brak wspólnych celów, brak zaangażowania jednej lub obu stron w związek.

Jeśli oboje małżonkowie chcą „przepracować” zdradę i utratę zaufania, jest szansa, że wysiłek się opłaci.

Potrzeba szacunku

Można pracować nad związkiem, jeśli są w nim obecne:

Poczucie własnej wartości i szacunek dla małżonka, wspólne cele, gotowość do pracy obojga małżonków nad ich małżeństwem.

Praca nad związkiem jest niemożliwa, jeśli są w nim obecne:

Brak szacunku dla siebie samego lub/i małżonka, brak chęci do zmian, brak szacunku w ogóle, niechęć przynajmniej jednego z małżonków do pracy nad związkiem.

Jeśli oboje małżonkowie są skłonni do pracy nad swoją niską samooceną i szacunkiem do drugiej strony oraz nad niektórymi wspólnymi celami, warto podjąć wysiłek.

psychologytoday.com


Zobacz także

Camaϊeu przygotowało specjalną mini kolekcję na zimę

Który z obrazków nie przedstawia rodziny? Zrób test i sprawdź co mówią o tobie twoje spostrzeżenia

Nowa dieta, dzięki której schudniesz bez wysiłku. Wystarczy odrzucić kilka produktów