Lifestyle

Trzy niepodważalne znaki, które świadczą o twojej inteligencji emocjonalnej

Redakcja
Redakcja
24 lutego 2018
Fot. iStock/franckreporter
 

Inteligencja emocjonalna – każdy wie, że coś takiego jest, ale nie każdy potrafi odnaleźć ją w sobie. Bo czym jest owa inteligencja, jak ją zmierzyć albo jak się jej nauczyć? 

Są trzy zachowania, które świadczą o tym, że jesteś osobą z wysoką inteligencją emocjonalną

Nie reagujesz pod wpływem chwili i impulsu

Choć nie jest trudno wyprowadzić cię z równowagi, to jednak nie ciskasz od razu gromami, nie rzucasz przekleństwami, nie wybuchasz jak wybudzony nagle wulkan. Nie pozwalasz emocjom kontrolować twojego zachowania. Tworzysz przestrzeń do rozważenia sytuacji, wybrania najlepszego podejścia. Oceniasz, uzyskujesz perspektywę i powstrzymujesz się przed impulsywnym reagowaniem. Jesteś cierpliwa, racjonalnie myśląca, dzięki czemu dochodzisz do zdrowych wniosków i reagujesz mądrze.

Ćwiczysz swoją samoświadomość

Jeden z kluczowych elementów inteligencji emocjonalnej to samoświadomość, która pozwala zarządzać niepokojącymi emocjami. Masz świadomość albo starasz się zrozumieć źródło swoich uczuć Potrafisz niejako usiąść na krześle i z boku przyjrzeć się swoim reakcjom. Świadomość tego, skąd w nas się biorą pewne zachowania, pozwalają nam działać rozsądniej.

Bardzo dobrze zarządzasz emocjami

Samokontrola to osobista kompetencja, która rozwija się w każdym z nas.  Pytanie dotyczące samokontroli brzmi: „Czy mogę zarządzać emocjami i zachowaniem tak, by uzyskać pozytywny wynik?”.  Rozsądni ludzie – ci, którzy utrzymują kontrolę nad swoimi emocjami – to ludzie, którzy potrafią utrzymać bezpieczne i uczciwe relacje. Samokontrola daje możliwość bycia obecnym, spokojnym i skoncentrowanym w chwilach bardzo dużego stresu.


źrodło: www.inc.com

 


Lifestyle

Autodestrukcyjni. 10 najczęstszych zachowań tych, którzy sami siebie niszczą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 lutego 2018
Fot. iStock/Eva-Katalin
Następny

Kiedy ktoś robi sobie samemu krzywdę, wydaje nam się to zupełnie nielogiczne, wręcz szalone. Tymczasem wszyscy nosimy w sobie tendencje autodestrukcyjne, choć nie u każdego z nas one się ujawnią. Choć mamy w sobie wolę życia i przetrwania, okazuje się, że istnieje również coś, co tę wole „równoważy”. Coś, co nas kieruje ku samozniszczeniu. Zapewne nie raz odkryliście ze zdziwieniem, że jesteście zdolni do zachowań, o które byście się nie podejrzewali. Do agresji, która obraca się przeciwko wam samym.

Do najczęstszych zachowań autodestrukcyjnych należą:

1. Negatywne myśli

Jeśli w twojej głowie przeważa przekonanie, że nie jesteś nic wart, że nie jesteś w stanie się rozwijać, że nie zasługujesz na dobro, które ci się przydarza, popadasz w pułapkę samospełniającej się przepowiedni. Rzeczywiście nie będziesz mógł, nie dasz rady, nie uda ci się. Tak ogromna i niszcząca jest siła negatywnego myślenia o sobie samym.

2. Bierność i wymuszony brak kompetencji

W tej teorii bierność polega na braku reakcji na sytuację lub okoliczności  przynoszące szkodę. Wiesz, że wydarzy się coś negatywnego, ale nie podejmujesz żadnych działań, by temu przeciwdziałać, ani nawet starać się to kontrolować. Tak dzieje się na przykład wtedy, kiedy nie bronimy się w razie agresji . „Wymuszona niekompetencja” to tendencja do wyolbrzymiania swoich wad i braków.

3. Zaburzenia odżywiania

Sposób w jaki się odżywiamy dużo mówimy o naszym stosunku do samych siebie. Jeśli nie jesz, robisz sobie krzywdę – nie dostarczasz organizmowi składników niezbędnych do tego, byś był zdrowy. To samo dotyczy oczywiście sytuacji, w której jemu zbyt dużo.

4.  Szkodzenie innym i użalanie się nad sobą

Osoby „autodestrukcyjne” prezentują wrogie lub szkodliwe postawy wobec innych. Podsycają konflikty, są zazdrosne, plotkują, starają się zawsze konfrontować z innymi, porównują się do nich i frustrują z powodu tych porównań. Kiedy konflikt rozgorzeje na dobre, zachowują się jak niewinne ofiary. Obrażają, ale gdy same są obrażane, cierpią na pokaz. Nie przyznają się do winy.

5. Samookaleczanie i nadużywanie substancji

Samookaleczanie nie musi być świadome. Niektórzy zadają sobie ból nie kontrolując tego, balansują na krawędzi ryzyka w różnych, niebezpiecznych sytuacjach. Czasem chodzi o kompulsywne tatuowanie ciała albo piercing. Autodestrukcyjni często nadużywają alkoholu lub innych substancji.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Sprzątanie powoduje raka. Ostrzegają norwescy naukowcy

Redakcja
Redakcja
24 lutego 2018
Fot. iStock/Alen-D

Dzisiaj sobota, jeśli ktoś z was miał plany na porządne sprzątanie mieszkania, niech lepiej usiądzie i odpocznie. Serio. Okazuje się, że sprzątanie przy użyciu chemicznych środków jest gorsze dla naszego zdrowia niż palenie 20 papierosów dziennie przez 20 lat. 

Pierwsze badanie w Norwegii wykazało, że pojemność płuc spada o 4,3 mln rocznie szybciej u kobiet, które sprzątały w domu środkami chemicznymi i o 7,1 mln szybciej, jeśli pracowały jako sprzątaczki. Wśród tych kobiet była także rozpowszechniona astma. Warto wiedzieć, że wdychanie chemicznych środków czyszczących zwiększa ryzyko astmy nawet o 43 procent. Obserwacja sześciu tysięcy kobiet przez 20 lat wykazała, że u kobiet sprzątających przynajmniej raz w tygodniu płuca wyglądają jak płuca palacza.

Oistein Svanes z norweskiego Uniwersytetu w Bergen powiedział: „Sprzątanie przy użyciu substancji chemicznych prawdopodobnie powoduje poważne uszkodzenia płuc”. Naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie substancje chemiczne podrażniają podszewkę dróg oddechowych, prowadząc do długotrwałych ich zmian.

Oddzielne badania wykazały, że produkty gospodarstwa domowego mogą stanowić połowę zanieczyszczeń powietrza w miastach. Okazuje się, że 50% „lotnych związków organicznych” w powietrzu w Los Angeles pochodzi z produktów takich jak farba, pestycydy, wybielacze i perfumy.

Pozostaje pytanie – sprzątać czy nie sprzątać. Może lepiej użyć bardziej naturalnych środków?


źródło: The Sun

 


Zobacz także

Animacja na Walentynki . Miłosna historia Carla i Ellie

Ile razy słyszałaś pytanie czy jest w domu „coś dobrego” do jedzenia? Poznaj smart przekąski [PRZEPISY]

Obie wiemy, że twoje życie nie przypomina tej cukierkowej idylli. Chcę ci powiedzieć: złe chwile przemijają