Go to content

„Nie chcę uciekać, nie chcę się bać”. W polskiej szkole powstał piękny „łańcuch serc” dla dzieci z Ukrainy

Ponad pół tysiąca uczniów z Zespołu Edukacyjnego im. Lotników Amerykańskich z warszawskich Bielan zrobiło „łańcuch serc”, by symbolicznie połączyć się z rówieśnikami, którzy uciekają przed wojną z Ukrainy i z tymi, którzy tam zostali. Akcja stała się też motywem przewodnim teledysku do piosenki „Czy dobro nam potrzebne jest?”, którą napisał i skomponował muzyk i nauczyciel Patryk Rogoziński. Do nagrania klipu zaproszona została Masza – jedenastolatka, która uciekła przed wojną z Kijowa. Dzieci, młodzież i nauczyciele stają ramię w ramię i razem krzyczą: „Nie chcemy wojny!” 

Dzieci rozmawiają między sobą o tym, co się dzieje i może się jeszcze wydarzyć, widzą ogrom tragedii, ale też zaangażowanie swoich bliskich w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tak jak dorośli, także i oni, przeżywają wojnę. Dlatego pomysł na stworzenie „łańcucha serc” na terenie kompleksu szkół Polskiego Stowarzyszenia Promocji Oświatowych Oddział I, został bardzo entuzjastycznie przez nich przyjęty. Razem, obok siebie, stanęły: przedszkolaki, dzieci ze szkoły podstawowej, młodzież z liceum i nauczyciele.

Inicjatywa stała się też pretekstem do zrealizowania teledysku do piosenki „Czy dobro nam potrzebne jest?”, którą stworzył muzyk i nauczyciel Patryk Rogoziński. Ten utwór zaczął pisać w czasie lockdownu spowodowanego pandemią obserwując to, co dzieje się dookoła, jak zmienia się świat. Wojna w Ukrainie i przerażające obrazy, które z niej docierają, dopisały kolejne wersy piosenki. Dzieci i młodzież ze szkolnego chóru prowadzonego przez Patryka Rogozińskiego, swoją interpretacją i zaangażowaniem, nadały jej niezwykłą moc.

„Po co niszczyć co piękne jest? Nie zdarzy nam raz drugi się.
Czemu jest tak wiele zła? Wciąż warto jednak zmieniać świat.”

Do nagrania teledysku zaproszono Maszę, która razem z rodziną była zmuszona uciekać przed wojną z Kijowa. Teraz, tak jak setki tysięcy innych dzieci, szuka spokoju w Polsce i w innych krajach. Pasją jedenastolatki jest muzyka – uwielbia grać na instrumentach klawiszowych, ale teraz nie może tego robić. Masza w teledysku mówi „Nie chcę uciekać, nie chcę się bać”. Nikt z nas nie chce, dlatego trzeba się wspierać i dawać nadzieję, a każdy z nas robi to, tak jak potrafi – także za pośrednictwem muzyki.

Zobaczcie teledysk, który powstał także dzięki zaangażowaniu PSPO i wsparciu: Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej, STOART oraz UKSW. Tekst piosenki został przetłumaczony na język ukraiński – wystarczy włączyć opcję „Napisy” na YouTube.