Lifestyle

Nauka gry na pianinie, czyli jak nauczyć się grać?

Redakcja
Redakcja
1 lipca 2021
 

Na naukę gry na instrumentach muzycznych nigdy nie jest za późno. Na co więc warto zwracać uwagę planując edukację muzyczną?

Nauka gry na pianinie, czyli jak nauczyć się grać?

Bardzo powszechny jest pogląd, że na naukę gry na instrumentach muzycznych nigdy nie jest za późno. Poniekąd jest to prawda, lecz aby osiągnąć satysfakcjonujące efekty, należy zacząć już od najmłodszych lat. Duże znaczenie mają także predyspozycje takie jak dobry słuch, zwinne palce i pojemne płuca. Ważny jest też dobór instrumentu.

Chwytów na gitarze można łatwo nauczyć się z poradników, aczkolwiek nauka gry na fortepianie, np. https://buki.org.pl/korepetycje/gra-na-fortepianie/ niej jest już tak prosta. Wato w takim wypadku zapisać się na kurs lub prywatne lekcje gry na pianinie, lub fortepianie.

Jak nauczyć się grać na pianinie?

Planując edukację muzyczną dziecka, warto rozważyć szkołę muzyczną. To właśnie w takim miejscu dziecko opanuje bez trudu grę na pianinie bądź fortepianie. Trzeba jednak pamiętać, że taka decyzja determinuje przyszłą karierę dziecka praktycznie na całe życie.

Innym rozwiązaniem na naukę gry na fortepianie są ogniska muzyczne. Zazwyczaj organizuje się je w domach kultury. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych i są zazwyczaj darmowe.

Można także wybrać korepetycje z wykwalifikowanym nauczycielem. Można je dostosować do własnych potrzeb, a prowadzący zajęcia poświęca całą swoją uwagę osobie uczącej. To jedna z najskuteczniejszych form gry na pianinie lub fortepianie. Jest jednak nieco droższa.

Nauka gry na fortepianie może również odbywać się samodzielnie. Nie będzie to jednak proste i potrwa znacznie dłużej. Wymagać będzie również posiadanie własnego instrumentu. Jednakże dla osób o silnej woli jest to całkiem możliwe do zrealizowania.

Nauka gry na pianinie – jak znaleźć nauczyciela?

Poszukując nauczyciela, który skutecznie przekaże nam swoją wiedzę, najpierw przeglądamy ogłoszenia bądź korzystamy z poleceń znajomych. Gdy już na kogoś się zdecydujemy, powinniśmy sprawdzić jak wyglądają zajęcia z taką osobą, czy jest cierpliwa i czy potrafi przekazywać wiedzę w sposób jasny oraz zrozumiały. Korepetytor z powołania pomoże nam nauczyć się gry na pianinie lub fortepianie w sposób solidny i skuteczny.


Lifestyle

Układanie planu treningowego online

Redakcja
Redakcja
1 lipca 2021
 

Ułożenie spersonalizowanego planu treningowego, który pozwoliłby nam na perfekcyjne wymodelowanie sylwetki, to trudne zadanie, ale na szczęście istnieją sposoby, aby je sobie ułatwić. Oferuje je internet. To tutaj zaczęły powstać ogólnodostępne platformy treningowe oferujące odpłatne wsparcie ekspertów specjalizujących się w treningach personalnych. Zdalna współpraca z trenerem fitness jest praktycznym rozwiązaniem dla osób o mocno napiętym grafiku zajęć, ograniczonych możliwościach przemieszczania się lub po prostu ceniących wygodę i oszczędność. Aby ułożyć plan treningowy online, wystarczy włączyć komputer, uruchomić przeglądarkę i założyć konto na wybranej platformie treningowej.

Jak to działa, czyli na czym polega układanie planu treningowego online?

Układanie planu treningowego online składa się z kilku etapów. Zaczynamy oczywiście od rejestracji w dowolnie wybranej platformie treningowej – może to być na przykład serwis Strefa Przemian. Po założeniu konta w ramach trialu otrzymujemy bezpłatny, ograniczony czasowo, dostęp do wybranych usług, w tym możliwość skorzystania z próbnego planu treningowego. Jeśli uznamy, że taka forma współpracy nam odpowiada, w kolejnym kroku powinniśmy wypełnić specjalny formularz informacyjny podając w nim szczegóły dotyczące swojego stanu zdrowia, wagi, kondycji itp.

Na tej podstawie trenerzy sporządzą indywidualny plan treningowy obejmujący harmonogram ćwiczeń oraz instruktaż ich wykonywania, który będzie dużym ułatwieniem zwłaszcza dla amatorów fitnessu. Można by pomyśleć, że na tym układanie planu treningowego online się kończy, ale tak naprawdę to dopiero początek. Po opracowaniu planu i oddaniu go w nasze ręce trenerzy nie zostawiają nas samych sobie, wręcz przeciwnie, starają się stale monitorować osiągane przez nas efekty i w razie potrzeby modyfikować harmonogram treningów tak, aby optymalnie dostosować ćwiczenia pod nasze indywidualne predyspozycje. Tylko dzięki temu możliwa będzie naprawdę skuteczna i trwała metamorfoza ciała.

Ile kosztuje takie układanie planu treningowego online?

Zdalna współpraca z profesjonalnym trenerem personalnym to nie tylko ogromna wygoda, ale też sposób na oszczędność. Takie usługi nie są bowiem drogie w porównaniu z usługami trenerów fitness świadczonych drogą tradycyjną. A jaka konkretnie jest ich cena? To zależy od kilku czynników, między innymi czasu, na jaki wykupimy opiekę trenerską, usług dodatkowych, na jakie się zdecydujemy, i rodzaju subskrypcji, jaki wybierzemy.

Najtańszy pakiet – obejmujący nie tylko personalizowany, optymalizowany na bieżąco plan treningowy, ale też plan dietetyczny i nielimitowany dostęp do niezliczonej ilości materiałów edukacyjnych i przepisów kulinarnych – to koszt zaledwie 49 zł miesięcznie. Jeśli marzy nam się metamorfoza ciała w duecie z partnerem/partnerką, możemy skorzystać z pakietu łączonego obejmującego kompleksową opiekę treningowo-dietetyczną dla par, która kosztuje 89 zł miesięcznie w przypadku rocznego abonamentu. Dla porównania pojedyncza sesja z trenerem personalnym w dowolnym warszawskim klubie fitness to koszt 100 – 200 zł. Co się bardziej opłaca?


Lifestyle

Czy wiesz, co to jest mikroflora jelitowa?

Redakcja
Redakcja
1 lipca 2021

Coraz więcej osób zaczyna sobie zdawać sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w naszym organizmie. Dzięki zamieszkującym jelita dobroczynnym bakteriom możemy cieszyć się dobrym zdrowiem i zapobiegać różnego typu nieprzyjemnym objawom.

Mikroflora. Co to takiego?

Mikroflora bakteryjna naszego organizmu to nic innego jak grupa różnych bakterii i grzybów. Możemy je podzielić na dwie grupy: te dobre i złe. Jeżeli w naszej florze znajduje się więcej tzw. dobrych bakterii, cieszymy się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Gdy na nasz organizm oddziałują niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak np. stres, zła dieta, używki, antybiotyki, mikroflora ulega uszkodzeniu, następuje namnażanie się chorobotwórczych bakterii, a co za tym idzie, możemy podupaść na zdrowiu.

Jakie są funkcje mikroflory?

Mikroflora odgrywa wiele istotnych, nie tylko dla naszego układu pokarmowego, ról. Pełni funkcję metaboliczną, rozkłada resztki pokarmowe (w wyniku fermentacji), bierze udział w syntezie witamin z grupy B i K, poprawia przyswajalność elektrolitów i minerałów, wpływa na metabolizm tłuszczów. Bakterie, które są składnikami naturalnej flory bakteryjnej, wspomagają trawienie laktozy i wpływają na poziom cholesterolu. Na podstawie: https://www.lakcid.pl/zdrowe-jelita/czy-istnieje-lek-na-uszkodzona-mikroflore-jelitowa

Zaburzenia flory jelitowej

Do zaburzeń w składzie mikroflory dochodzi pod wpływem wielu czynników. Do pogorszenia się naszej mikroflory dojść może gdy:

 • Nasza codzienna dieta bogata jest w tłuszcze, węglowodany i cukry proste, a brakuje w niej błonnika, co ma negatywny wpływ na nasze jelita
 • Stosujemy różnego rodzaju używki
 • Przyjmujemy antybiotyki
 • Żyjemy w ciągłym stresie i jesteśmy przemęczeni
 • Uprawiamy sport wyczynowy

Do zaburzeń mikrobioty dochodzi również pod wpływem chorób, np.:

 • Otyłości
 • Cukrzycy typu II
 • Nadciśnienia
 • Astmy i alergii
 • A także przyjmowania wielu leków m.in. przeciwzapalnych, niesteroidowych czy na refluks.

Leczenie flory jelitowej

Żeby przywrócić odpowiedni stan mikrobioty, powinniśmy:

 • Zmienić nasz styl życia – należy wprowadzić do codziennej diety zdrowe produkty bogate w probiotyki i błonnik pokarmowy
 • Zrezygnować z używek
 • Zredukować do minimum sytuacje stresowe
 • Zadbać o odpowiednią ilość snu i wypoczynku
 • Uprawiać sport – regularna aktywność wpływa pozytywnie na zdrowie całego organizmu.

Leczenie flory bakteryjnej to przede wszystkim dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości dobrych bakterii. Możemy to zrobić za pomocą dostępnych na rynku produktów probiotycznych. Jednak wybierajmy te, które mają status leku. Jedynie sięgając po preparaty bezpieczne i z odpowiednia dawką dobroczynnych bakterii, możemy odbudować zniszczoną mikrobiotę. Leczenie flory bakteryjnej powinno więc przebiegać odpowiedzialnie, za pomocą odpowiednich preparatów.


Zobacz także

To nieprawda, że złość piękności szkodzi. Złość jest dobrą emocją, jeśli tylko zrozumiemy, co chce nam powiedzieć

Nie jestem już dzieckiem! Dlaczego u licha chowam się w toalecie przed własną matką?! „Rodzice są za starzy, by ich wychowywać”

Miłość czy manipulacja? Jeśli masz wątpliwości, możesz to sprawdzić