Koronawirus Lifestyle

Nauczycielka w prosty sposób tłumaczy jak działa mydło na wirusa! Pokaż ten eksperyment swoim dzieciom

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 marca 2020
Fot. Instagram/ mandysmunchkins_
 

Jak w prosty sposób pokazać dzieciom dlaczego tak ważne jest mycie rąk , szczególnie podczas obecnej epidemii koronawirusa? Amanda Lorenzo, nauczycielka w przedszkolu w Stanach Zjednoczonych, znalazła na to wspaniały sposób, przeprowadzając prosty eksperyment naukowy. Koniecznie zróbcie go z dziećmi w domu!

Potrzebujecie tylko miseczki z wodą, mielonego pieprzu i mydła.

Instrukcja:

1. Nalej wody do miski lub głębokiego talerza.

2. Wsyp trochę mielonego pieprzu.

3. Poproś dziecko o zanurzenie w tej mieszaninie palca. Czy pieprz (nasz „wirus”) przyczepia się do palca?

4. Poproś dziecko, by zanurzyło palec w miseczce z mydłem i ponownie włożyło palec do mieszanki wody z pieprzem

5. Obserwujcie razem jak „wirus” (ziarenka pieprzu) ucieka przed mydłem!

Bawcie się dobrze podczas przeprowadzania tego eksperymentu, a potem znajdźcie wspólnie inne. Doświadczenia naukowe to wspaniały, (a przy okazji pożyteczny 😉 ) pomysł na kreatywne spędzenie czasu z naszymi pociechami. Trzymajcie się zdrowo!

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Amanda Lorenzo (@mandysmunchkins_)


Koronawirus Lifestyle

Aktywna majówka. Top 5 najlepszych kierunków na długi weekend w Polsce

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
18 marca 2020
Fot, Materiały prasowe
 

Polska potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wytrawnych podróżników. Podczas majówki aktywnie spędzisz tu czas, np. jeżdżąc na rowerze, zdobywając szczyty gór, pływając kajakiem. Gdzie wybrać się na weekend majowy, aby ciekawie spędzić czas? Oto 5 propozycji.

Majówka na rowerze – Żuławy Wiślane i Kanał Elbląski

Jeśli marzysz o wycieczce rowerowej śladami przyrody, architektury i historii, wybierz się w okolice Żuław Wiślanych. Zwiedzisz tam nie tylko zamki krzyżackie (np. Zamek w Malborku), charakterystyczne domy podcieniowe, ale i niezwykłe zakątki przyrody. Polecamy trasę rowerową wzdłuż największego kanału żeglownego w Polsce – Kanału Elbląskiego oraz przez tereny znajdujące się poniżej poziomu morza.

Fot, Materiały prasowe

Żuławy Wiślane – największe atrakcje

Podczas rowerowej majówki na Żuławach Wiślanych będzie okazja, aby zobaczyć liczne kanały wodne, zwodzone mosty, zabytki hydrotechniczne, mennonickie cmentarze, zabytki średniowiecznej architektury Zakonu Krzyżackiego. Trasa rowerowa na tym terenie jest łatwa, najczęściej prowadzi po drogach asfaltowych (ok. 60%) oraz gruntowych (ok. 40%), bez trudnych podjazdów.

Majówka na Mazurach – jachting

Jeżeli marzysz o aktywnym wypoczynku na łonie natury, wybierz się na majówkę na Mazury. Ten region geograficzny oferuje wiele atrakcji, m.in. rejsy jachtami. Jacht na wyłączność to świetna forma spędzenia wolnego czasu dla rodziny oraz grupy przyjaciół. Pływaj po największych jeziorach, takich jak Śniardwy, Mamry, Tałty, jezioro Mikołajskie i zwiedzaj najsłynniejsze miejscowości na Mazurach.

Fot, Materiały prasowe

Mazury – najlepsze atrakcje

Podczas rejsu po Wielkich Jeziorach Mazurskich będziesz mieć okazję nie tylko na aktywny wypoczynek, ale też na naukę żeglowania oraz zdobycie wielu uprawnień, jak kursu sternika motorowodnego czy Międzynarodowego Certyfikatu Szkolenia Żeglarskiego ISSA. Wielką zaletą tego typu wypraw jest obcowanie z przyrodą, zwiedzanie najpiękniejszych miejscowości, nocowanie w kajutach, a także ogniska.

Majówka na Roztoczu – czas wolny w kajaku

Spływy kajakowe to idealna forma spędzania wolnego czasu podczas weekendu majowego. Możesz pływać nie tylko na mazurskich jeziorach, ale i rzekach Roztocza, w tym Wieprzu, Tanwi czy Ładzie. Kajaki nie wymagają imponującej kondycji fizycznej czy grubego portfela. Na Roztoczu do wyboru masz trasy o różnej długości (od 5 do nawet 25 km), a wynajęcie kajaka na wyprawę to koszt ok. 40 PLN/os.

Fot, Materiały prasowe

Roztocze – najciekawsze atrakcje

Na Roztoczu, oprócz wiosłowania, czeka m.in. Roztoczański Park Narodowy. To idealne miejsce na trekking! Co więcej, będziesz mieć szansę odwiedzenia: Szczebrzeszyna, miejsca, gdzie brzmi chrząszcz, Krasnobrodu, Roztoczańskiej Częstochowy czy Józefowa, turystycznej perły Lubelszczyzny. Roztocze to również istny raj dla rowerzystów. Znajdziesz tu wiele szlaków rowerowych.

Majówka w górach – trekking górski

Majówka w górach to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek. Trekking po Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach, a nawet dolinach, takich jak Dolina Kościeliska czy Dolina Chochołowska, zmęczą niejednego turystę. Polskie góry oferują również inne, aktywne atrakcje, których możesz doświadczyć podczas majówki, w tym kajakarstwo, jeździectwo czy spływ Dunajcem na tratwie bądź pontonie.

Fot, Materiały prasowe

Polskie góry – najlepsze miejsca na trekking

Miłośnikom wysokich gór polecamy majówkową wyprawę w Tatry, gdzie będzie okazja do zdobycia najwyższego szczytu Polski, Rysów (2499 m n.p.m.). Jeżeli wolisz łagodniejsze trasy, ale za to dłuższe, wybierz Bieszczady! Tam odpoczniesz od cywilizacji, nacieszysz się przyrodą i połoninami i wejdziesz na Tarnicę. Osobom, które chcą eksplorować jaskinie i spróbować oscypka w bacówce, polecamy Dolinę Kościeliską.

Weekend majowy nad morzem

Mimo że sezon kąpielowy zaczyna się zdecydowanie po majówce, warto wybrać się na długi weekend nad morze. Podczas wycieczki będzie okazja do posmakowania potraw z ryb, zwiedzania nadmorskich miejscowości i parków zdrojowych oraz do wypraw rowerowych, np. trasą R10 wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Wypożyczalnie rowerowe będą już dostępne w każdym większym mieście. Koszt wynajęcia roweru to ok. 40 PLN/dzień.

Fot, Materiały prasowe

Atrakcje nad morzem – Szlak Nadmorski Bałtycki

Szlak Nadmorski przebiega wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. To czerwony szlak turystyczny w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, który liczy aż 377,8 km. Trasę polecamy rozpocząć w Świnoujściu, mieście graniczącym z Niemcami. Zobaczysz tam XIX-wieczne forty, nadmorską promenadę, falochrony ze słynną Stawą Młyny oraz zabytkowe wille. To idealna trasa na wyprawę rowerową i spacery!

Majówka to idealny czas na aktywny wypoczynek oraz relaks dla duszy i ciała. W Polsce nie brakuje ciekawych atrakcji, zarówno dla indywidualnych turystów, grup przyjaciół, jak i rodzin z dziećmi. Podróżuj po Polsce i aktywnie spędzaj majówkowy weekend!

Materiał prasowy Travelduck


Koronawirus Lifestyle

Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie… Siedem rzeczy, przez które osobom nadinteligentnym jest trudniej

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
16 marca 2020
Fot. iStock

Nadinteligentni, super zdolni, ponad przeciętni, geniusze… Kiedy słyszysz te słowa, najczęściej wyobrażasz sobie człowieka, który w życiu bez trudu zdobywa wszystko. Najlepszy. Zawsze pierwszy, zawsze uśmiechnięty. Po prostu w czepku urodzony.  A jednak być ponadprzeciętnie inteligentnym, to sporo do dźwigania. Olbrzymi bagaż emocji, setki pytań i rozważań.  Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie? Jest kilka rzeczy, które wyjątkowo mocno dają się we znaki wszystkim, którzy widzą więcej.

7 rzeczy, przez które osobom nadinteligentnym żyje się trudniej

Zazwyczaj myśląc o wybitnych jednostkach, wyobrażamy sobie 13-letniego absolwenta medycyny, geniusza matematycznego albo kompozytora w wieku przedszkolnym. Rzadko jednak z inteligencją wiążemy cała paletę cech związanych z emocjonalnością człowieka. A te, potrafią zdrowo nabałaganić w ich z pozoru idealnym życiu. Czy inteligencje pomaga żyć szczęśliwie? Niestety, osoby nadinteligentne w swojej drodze po szczęście, mają zawsze „pod górkę”.

Jasność umysłu – analizowanie

Ktoś powie, że to niezwykły dar, może uchronić nas przed wieloma nieszczęściami… a co z tymi, które jednak się nigdy nie wydarzą? Osoby nadinteligentne, czują na sobie ogromną odpowiedzialność za rozważenie wszystkiego kilka razy. Trudniej im się cieszyć, trudniej „nie martwić się” i „olać”. Ta przenikliwość nie daje odpocząć, nie można jej na chwile wyłączyć.

Najbardziej niedoścignionym marzeniem jest: „a gdyby tak choć raz się nie przejmować na zapas?”.

Niższe poczucie własnej wartości

Gdy człowiek analizuje wnikliwie świat, przesiewa wszystkie informacje przez sito, nie sposób nie analizować siebie samego. „Wiem, że nic nie wiem” – to bardzo aktualne stwierdzenie dla osób o ponadprzeciętnym intelekcie. Osoby zbyt inteligentne nieustannie podważają swoje kompetencje, wartość, wiedzę.

Czasem swoją kruchość ukrywają pod przykrywką arogancji – jest to jednak mechanizm obronny.

Perfekcjonizm

Doskonale wiecie, dokąd prowadzi. To wyścig, którego nie da się ukończyć – zawsze przecież można jeszcze lepiej, bardziej, szybciej. To ogromne obciążenie, z którym nadinteligentni borykają się już od dzieciństwa – nigdy dość dobrzy dla samych siebie.

Trudność w znalezieniu oparcia i autorytetu

Kiedy masz niezwykle wysokie kompetencje, szansa, że spotkasz na swojej drodze kogoś, kto stanie się autorytetem jest naprawdę mała. Nie masz kierunkowskazów i sloganów, które na chwilę odciążyłyby cię w drodze do celu. Trudno ci również otrzymać wsparcie. W większości relacji to ty jesteś silniejszą stroną – to ty jesteś „dawcą”.

Lęk

„Człowiek nadinteligentny dużo się martwi, o cały świat”*. Nie ma spraw, które go nie dotyczą ani tych, które go nie obchodzą. Ten lęk jest bardzo męczący. Oprócz troski o bliskich, super zdolni boją się również swoich myśli i zdolności.

Poczucie winy 

Największym bólem jest niedościgniony ideał, wyrzuty sumienia za to, kim nie jesteśmy. Strach przed rozczarowaniem innych, wstyd za nieustanne rozczarowywanie siebie samego.

„Kiedy człowiek dostrzega zbyt wiele, w tym również rzeczy, których nigdy nie powinien był zauważyć, rodzi się w nim ogromne poczucie winy. Czuje się winny, że zrozumiał za dużo i ze ma przewagę nad innymi”.*

Nuda

Ta nuda jest jak cień. Od dzieciństwa towarzyszy im każdego dnia w szkole – od nudy rodzącej się ze zbyt prostych zadań, po nudę, która jest brzemieniem trudności nawiązywania relacji z rówieśnikami. Dorośli nadinteligentni walczą z nudą codzienną i egzystencjalną. O wiele częściej poszukują jakiegokolwiek sensu życia. A życie w przeważającej części jest przewidywalne jak stukot pociągów – nudne i powtarzalne. To co innym daje poczucie bezpieczeństwa, im odbiera radość życia.

Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie?

Czy można żyć lekko i dobrze, ciągnąć za sobą taką „walizę”? Jak widzicie, to wyjątkowo trudne wyzwanie. Walizka osób o wyjątkowo rozwiniętym intelekcie jest przepełniona cegiełkami złożonymi z emocji, wiedzy i oczekiwań. Ich wyjątkowa odpowiedzialność i bardzo wysokie oczekiwania wobec siebie samych nie pozwalają na porzucenia nawet jednego, najmniej ważnego kamyczka z tego bagażu. Coś podpowiada im, że nie mogą też tej walizki położyć na wózek, by było trochę lżej. Skoro sami ją spakowali – muszą ją nieść – tak myślą.

Jeśli marzysz czasem o tym, żeby się nie przejmować, dać się ponieść emocjom i chwili, czujesz więcej a mimo to wciąż gonisz za próbą ujarzmienia chaosu rzeczywistości, odzyskania kontroli – być może jesteś nadinteligentny.

Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie muszą się nauczyć, jak być zadowolonym ze swojego życia. Serdecznie polecam wam książkę „Zbyt inteligentni, żeby żyć szczęśliwie”, autorstwa Jeanne Siaud-Facchin.

Fot. Materiały prasowe

Czy inteligentny człowiek może być szczęśliwy?

Pytanie wydaje się absurdalne, ale często jest uzasadnione, ponieważ osoby inteligentne są nierzadko nadwydajne mentalnie i wysoko wrażliwe, co sprawia, że trudniej im doświadczać szczęścia.

  • Widzisz więcej niż inni, bywasz więc krytyczny i zdarza ci się coś ostro skomentować?
  • Marzysz o tym, żeby czasem naiwnie spojrzeć na świat i dać się ponieść fali uczuć?
  • Ciągle coś analizujesz, dzielisz włos na czworo, zamiast od czasu do czasu poprzestać na uproszczeniach?
  • Działasz według schematu wszystko albo nic, choć czujesz, że takie perfekcjonistyczne podejście cię przerasta?
  • Czasem przytłacza cię ogrom napływających informacji, a codzienne czynności to dla ciebie zbyt wiele?
  • Chcesz kontrolować rzeczywistość, ona jednak wciąż ci się wymyka?

Jeśli na część tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, ta książka jest właśnie dla ciebie. Z jej pomocą w końcu pojmiesz i na nowo oswoisz własną osobowość, a dzięki temu, że połączysz swoje zasoby intelektualne i emocjonalne, zyskasz zrozumienie i akceptację otoczenia. Autorka, uznana psycholożka i terapeutka, da ci konkretne wskazówki, jak zamienić wieczny roller-coaster w zadowolenie z życia i sprawić, by szczególna kreatywność i nadwydajność przyniosła tak oczekiwane poczucie spełnienia.


Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Feeria


Zobacz także

LOFJU kolekcja spring/summer 2016, czyli tak uwodzi się lekkością!

„Lubię starszych ludzi. Zachwycam się zmarszczkami, ich zwolnionym tempem i… radością życia”

33 zdania, które wyrażają sympatię i miłość. Które jest twoim ulubionym?