Lifestyle Moda

Jajka dla urody – naturalne sposoby na piękną skórę i włosy

Redakcja
Redakcja
21 listopada 2022
 

Jajko to produkt ceniony w diecie, ale nie musi służyć wyłącznie jako jedzenie. Już od starożytności znane są bowiem także jego właściwości kosmetyczne, a szczególnie zbawienny wpływ na skórę, paznokcie i włosy.


Dlaczego jajko wspaniale nadaje się do pielęgnacji? Ponieważ jego skład chemiczny jest niezwykle bogaty. Jest ono źródłem witamin z grupy B, jak również A, E, D, K, znajdują się w nim także sole mineralne, m.in. siarki, fosforu, potasu, cynku i żelaza.

Na różne sposoby

W kosmetyce jajka wykorzystuje się zwykle na 4 sposoby: tylko żółto, tylko białko, całe jajko i skorupkę.

– Żółtko jaja kurzego zawiera emulgator, czyli lecytynę – mówi Tomasz Jokiel, ekspert marki Fermy Drobiu Jokiel. – To naturalny środek służący do zmiękczania skóry, ma właściwości odżywcze i nawilżające, wzmacnia też barierę hydrolipidową skóry. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy w kosmetyku kupionym w sklepie pojawia się żółtko, szukajmy następujących określeń egg protein (proteiny
jajeczne), hydrolyzed egg protein (hydrolizowane proteiny jajeczne) i egg yolk extract (ekstrakt z żółtka).

Jak wyjaśnia ekspert, główne walory kosmetyczne białka jajka to właściwości ścigające i napinające. Dzięki nim cera oczyszcza się i zamykają się rozszerzone pory, zwłaszcza w przypadku cery tłustej. Podobno białko chętnie wykorzystywały kobiety w starożytnym Egipcie. Oznaczenia białka na etykietach kosmetyków to albumen (albumina) lub hydrolyzed albumen (hydrolizowana albumina).

– Zdarza się także, że w kosmetykach jest wykorzystywane całe jajko, wtedy ma ono najczęściej formę proszku jajecznego (egg powder) – dodaje. – Aby go uzyskać, jajka suszy się, dzięki czemu zachowują wszystkie właściwości i nie potrzebują konserwantów. W postaci proszku jajka można łączyć z dowolnymi surowcami. Skorupki jaj (oznaczenie na opakowaniu hydrolyzed egg shell) to bogaty skarbiec węglanu wapnia, dlatego mają bardzo dobry wpływ na paznokcie, włosy i skórę.

Idealne na maseczkę

Przygotowując kosmetyczne specyfiki z jajek, należy pamiętać, że zawierają one alergeny i dlatego nie mogą ich stosować osoby uczulone na białko bądź żółtko. Pamiętajmy, że zawsze przed użyciem jajko należy też obmyć w ciepłej wodzie. Najpopularniejszymi produktami kosmetycznymi, które każdy samodzielnie może szybko przygotować w domu są maseczki.

Przepis na maseczkę dla skóry suchej z miodu i całego jajka

Potrzebne składniki to: po jednej łyżce miodu, kremu nawilżającego i olejku migdałowego, a do tego oczywiście jajko. Najpierw oddzielamy żółtka od białek, a następnie powoli wlewamy olejek do żółtka, ciągle mieszając. Dodajemy miód, krem i na koniec ubite białko. Dokładnie mieszamy. Gotową maseczkę nakładamy na twarz na pół godziny, a po upływie tego czasu ścieramy chusteczkami
higienicznymi.

Przepis na maseczkę do twarzy ze skorupek i białka

Po dokładnym umyciu jajka, oddzielamy białko od żółtka, natomiast skorupkę rozcieramy w moździerzu na drobny proszek. Mieszamy białko z proszkiem i tak przygotowaną masę nakładamy na twarz. Zostawiamy na 15 minut i spłukujemy letnią wodą. Następnie wcieramy krem nawilżający.

Przepis na maskę na włosy z jajka

Wykorzystanie jajka do pielęgnacji włosów to stary sposób naszych babć. Powinny się na niego zdecydować szczególnie osoby z włosami słabymi, łamliwymi, poddawanymi częstym zabiegom kosmetycznym. Najprostsza maseczka-odżywka do włosów to po prostu 1-2 (w zależności od długości włosów) roztrzepane jajka, które nakłada się na lekko zwilżone włosy. Głowę przykrywamy czepkiem lub folią. Taką jajeczną odżywkę zmywamy po 20 minutach letnią wodą. Po zastosowaniu specyfiku włosy są miękkie, bardziej błyszczące i łatwiej się układają. Maseczkę można modyfikować, dodając dodatkowe składniki, np. cytrynę (dodaje blasku), oliwę (poprawia elastyczność) czy olejek rycynowy (wpływa na lepsze rośnięcie włosów).


Lifestyle Moda

Seks tantryczny – na czym polega? Jak go uprawiać?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
21 listopada 2022
Fot. iStock/MilosStankovic

Sekst tantryczny nieustannie budzi wiele kontrowersji. Posiada chyba niemalże tylu samo zwolenników co przeciwników. To pewnego rodzaju święto dla ciała i duszy, w trakcie którego partnerzy „łączą się” zarówno w kontekście fizycznym, psychicznym i duchowym. Na czym dokładnie polega seks tantryczny i jak go uprawiać?

Seks tantryczny – czym jest?

Seks tantryczny uprawiany jest zgodnie ze wskazaniami starohinduskiej sztuki i filozofii zwanej tantrą. To szczególny rodzaj zbliżenia między kochankami, którego ideą nie jest tylko osiągnięcie orgazmu, a wyjątkowa bliskość z partnerem. Tantra w dosłownym tłumaczeniu oznacza „narzędzie do rozciągania świadomości”. Przewodnia myśl tantry, która ukształtowała się na przełomie kilku tysięcy lat brzmi – wszystko, co istnieje, składa się na jeden byt. Słowa te można odnieść również do seksu tantrycznego, podczas którego kochankowie stają się jednością i nawzajem się uzupełniają.

Zobacz również: Singapurski pocałunek – na czym polega i jakie niesie doznania?

Na czym polega seks tanryczny?

W seksie tantrycznym ciała kobiety i mężczyzny łączą się i tworzą jedną całość. Powstaje między nimi nierozerwalna więź będąca wynikiem czułych spojrzeń, delikatnych pieszczot i wyjątkowego dotyku. Seks tantryczny sprawia przyjemność, ale też zwiększa naszą empatię, otwartość i świadomość. To długi, realizowany powoli i w pełnym, świadomym kontakcie emocjonalnym seks. Znacznie różni się od seksu uprawianego zazwyczaj. Ciała rozluźniają się, wyciszają i otwierają na mnóstwo emocji. Przed rozpoczęciem zbliżenia należy zadbać o odpowiednią atmosferę w pomieszczeniu – doskonale sprawdzą się świece, kadzidełka czy pachnąca i świeża pościel.

Współżycie jest dużo bardziej uważne i powolne. Na początku nadzy partnerzy siadają po turecku naprzeciwko siebie i dokładnie obserwują swoje ciała. Spokojnie oddychają, tak by stworzyć jeden oddech wydobywający się z dwóch ciał. Po trwającym kilka minut kontakcie wzrokowym, powoli zaczynają się dotykać, głaskać i całować. Delikatnie muskają wargami po uszach, szyi, karku, piersiach czy intymnych częściach ciała. Dopiero później dochodzi do powolnej penetracji.

Zobacz również: Kandelabr – jak wygląda? Wady i zalety tej fikuśnej pozycji seksualnej

Pozycje seksu tantrycznego

Różne możliwości uprawiania seksu tantrycznego zostały opracowane już w starożytności. Wybór pozycji uzależniony jest głównie od indywidualnych preferencji seksualnych kochanków. Do najczęściej wybieranych pozycji należą:

  • Twarzą w twarz. Kochankowie siadają naprzeciwko siebie, koncentrują się na sobie i swoich emocjach. Okazują emocje, nie spieszą się i dogłębnie przeżywają każdy moment. Mężczyzna siada ze skrzyżowanymi nogami, a kobieta siada na nim i oplata go nogami w pasie. Kochankowie całują się, dotykają, a dopiero później kobieta zaczyna delikatnie poruszać miednicą i ocierać się o członek mężczyzny. Z czasem dochodzi do penetracji, która kończy się orgazmem.
  • Łuk. Przeplecione ciała kochanków przypominają połączenie łuku i strzały. Mężczyzna siada na krawędzi łóżka, a kobieta na nim. Opuszcza swoje ciało do tyłu i opiera się na wyprostowanych rękach. Partner opiera się o poduszki, a partnerka stopy kładzie po obu stronach łóżka.
  • Mostek. W tej pozycji partner kładzie się na plecach, ręce bierze za głowę i unosi do góry biodra. Kobieta, która siada na nim jest stroną czynną podczas zbliżenia.
  • Odwrócony jeździec. Mężczyzna leży na łóżku, a kobieta odwrócona tyłem do jego twarzy siada na nim. W pozycji tej stroną dominującą jest partnerka, która dzięki odpowiednim ruchom może kontrolować i stymulować własne doznania. To ona decyduje i dowodzi.

 


Zobacz także

Kilka ważnych lekcji, które otrzymasz tej jesieni w oparciu o twój znak zodiaku. Jesienny horoskop

Regulamin konkursu „Odnaleźliśmy się dzięki Badoo”

Znalazłam się w punkcie ZERO. Wszystko trzeba było rozpocząć od nowa, przede wszystkim posklejać siebie