Lifestyle

Najmodniejsza roślina doniczkowa tego sezonu. Musisz ją mieć w swoim domu

Redakcja
Redakcja
6 czerwca 2018
Fot. iSrock/patnowa
 

To niezwykłe, jak moda przychodzi i odchodzi. I nie dzieje się tak tylko w przypadku ubrań, jedzenia, muzyki czy stylu w jakim się nosimy. Okazuje się, że dotyczy to także… roślin doniczkowych. 

Jeszcze jakiś czas temu popularna w wielu domach była roślina, której liście kształtem przypominały monety. Później zniknęła z naszych mieszkań, by w ostatnim czasie powrócić w wielkim stylu. Pilea – popularnie zwana u nas pieniążkiem – bo to o niej mowa, to roślina, która przyszła do nas Europy z Chin i Wietnamu. Na początku wygląda niepozornie – drobne listki na długich łodygach przyczepiony do brązowego pieńka raczej nie zachwycają. Jednak pilea rośnie do 30 a nawet 40 centymetrów, gubi liście rosnące nisko na pniu, a te, które zostają na górze układają się w piękną koronę. W swojej dojrzałej formie pilea przypomina małą palmę, co nadaje jej niezwykłej oryginalności.

I choć to najnowszy doniczkowy trend nie szukajcie jej w sklepach ogrodniczych. Cała tajemnica pieniążka polega na tym, że trudno dostać sadzonki tej rośliny. Naprawdę trzeba się dobrze nachodzić i naszukać, by zdobyć to cudo, które tak naprawdę niewiele kosztuje. Co więcej – pilea jest niezwykle łatwa w utrzymaniu. Potrzebuje jasnego miejsca, ale uwaga nie stawiajcie jej na parapecie – nie lubi ostrych promieni słonecznych. Przyjmie się właściwie w każdym podłożu, wystarczy ją podlewać raz na kilka dni. I… gotowe. Nie ma tu żadnego haczyka.

Czy ktoś pamięta ze swojego dzieciństwa pieniążka stojącego w doniczce? A może obecnie jesteście fanami tej rośliny? Jedno jest pewne – jeśli macie w domu kwiaty, pilei na pewno w waszych doniczkach nie powinno zabraknąć.

Fot. iStock/patnowa

Fot. iStock/patnowa


źródło: bezogordek.pl

 

 


Lifestyle

9 zdań, które zdenerwują każdą mamę, która ma więcej niż troje dzieci

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
6 czerwca 2018
Fot. iStock / romrodinka
 

Co słyszy, czego doświadcza od innych mama, która urodziła więcej niż trójkę dzieci? Uszczypliwe uwagi, ironiczne uśmieszki i niewybredne komentarze to podobno norma… A jakie są wasze doświadczenia? Zdarzyło się wam usłyszeć któreś z poniższych zdań, zebranych przez mamę uroczej, choć i czasem dającej popalić czwórki?

„Czy one wszystkie są twoje?” 

Nie, nie, dwójkę znalazłam na ulicy, wyglądały ładnie, więc je wzięłam…

„Czy to było planowane?”  

Wiedz, że ciąża zaskakuje, ale zawsze mamy wybór, więc tak, to było planowane.

„Czy wiesz, że istnieje coś takiego jak antykoncepcja?” 

Dziękuję, od dziś moje życie będzie inne.

„Czy wszystkie mają tego samego ojca?” 

To pytanie zawsze powoduje u mnie skurcze. A co zmieniłoby, gdyby ojców było dwóch? W końcu mają przynajmniej tylko jedną matkę 🙂

„To musi być skomplikowane ubierać ich i wkładać buty wszystkim, prawda?” 

Spróbuj, zapraszam.

„Czy wy macie w ogóle dla siebie czas?” 

Ludzka wyobraznia bywa naprawdę bardzo ograniczona.

„Wolałbym mieć jedno lub dwoje, ale dobrze się nimi zająć”

Czyli, skoro ja mam czworo dzieci, regularnie zaniedbuje każde z nich.

„Co na to ojciec?”

No cóż, nie wiem, wydaje się, że był całkiem blisko w momencie, gdy te cztery cuda powstawały.

„Czy jest to kwestia religii…?” 

Pewne jest, że religia tych, którzy o to pytają, nie zabrania im mieszania się w życie innych … Szkoda!


Na podstawie: jamais2sans3leblog.com

 


Lifestyle

Kto powinien dbać o dobrą atmosferę w domu i jak to robić?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
6 czerwca 2018
Fot. istock/vgajic

Utrzymanie dobrej atmosfery emocjonalnej w domu nie jest łatwym zadaniem, szczególnie gdy pod jednym dachem spotka się kilka silnych osobowości, a okoliczności są skomplikowane. Jednak wysiłek jest często wart zachodu, ponieważ rodzina jest najbardziej bezwarunkowym kręgiem wsparcia dla większości z nas.

Co ciekawe, większość problemów rodzinnych ujawniają się podczas konsultacji psychologicznych. Dzień w dzień żyjemy dusząc się we własnym sosie, dopóki nie uzyskamy możliwości spojrzenia na wszystko z boku.

Mówi się, że kontakt generuje uczucie. Prawdą jest jednak, że im więcej czasu spędzamy razem, tym więcej mamy okazji do konfrontacji i kłótni. Klimat emocjonalny w domu jest wspólną odpowiedzialnością wszystkich domowników. Jeśli mówimy o rodzinie, najważniejsze starania, w tej kwestii powinny być oczywiście podejmowane przez rodziców. Są oni ostatecznie odpowiedzialni za to, co dzieje się w domu. Dzieci, które dorastają również „wskakują” na wyższy poziom odpowiedzialności. Klimat domu to przepis, do którego każdy dokłada się zgodnie ze swoim wiekiem i możliwościami.

Rola rodziców nie jest łatwym zadaniem, wykracza poza zaspokajanie podstawowych potrzeb, takich jak dostarczenie żywności i dachu nad głową. Oni muszą również zapewnić swoim dzieciom możliwość nauki w emocjonalnym klimacie sympatii, wsparcia i szacunku. Ułatwi to rozwój bezpiecznych relacji między domownikami, ustalanie norm i dyscyplinę. Będzie również promować nauczanie zdrowych nawyków i stylu życia, przekazywanie wartości lub umiejętności podejmowania ważnych decyzji.

Jak możemy poprawić klimat emocjonalny w domu?

Najpierw powinniśmy ocenić problemy w rodzinie, źródła wszelkich nieporozumień i potencjalnych konfliktów czy punktów zapalnych. Dopiero potem można opracować jakiś plan działania lub wprowadzać potrzebne zmiany. Na pewno jednak niezbędne jest promowanie „dobrych praktyk” wśród członków rodziny. Rodziny o dobrym klimacie emocjonalnym to rodziny, które traktują się wzajemnie z szacunkiem i troską. Ustalmy na przykład, że nie powinniśmy używać wobec siebie agresywnego lub obraźliwego języka.

Członkowie rodziny powinni witać się nawzajem po przyjeździe do domu i pożegnać się przed wyjściem. Nie powinno zabraknąć oznak uczucia, jeśli chcemy poprawić klimat emocjonalny w domu. Każdy członek rodziny ma określoną rolę, oznacz to mniej więcej tyle, że rodzice powinni zachowywać się jak rodzice, a dzieci jak dzieci… Zamiana ról, moment, w którym dzieci przejmują kontrolę nad życiem domowym będzie skutkował emocjonalnym obciążeniem najmłodszych i chaosem.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

10 rad Dalajlamy – jeśli weźmiesz je sobie do serca, znów poczujesz przypływ życiowej energii

14 subtelnych znaków, które odróżniają miłość od manipulacji

Naturalne maseczki Orientana Glow

Zrób sobie dzień! Terapeutyczna moc kolorów, blask i cudowne naturalne składniki. Musisz spróbować tych maseczek!