Lifestyle

Najlepsze położne w Polsce nagrodzone po raz trzeci

Połozna na medal
Połozna na medal
21 marca 2017
Fot. Materiały prasowe
 

W piątek, 17 marca, odbyła się gala podsumowująca 3. edycję kampanii społeczno-edukacyjnej i konkursu „Położna na Medal”, podczas której nagrodzono najlepsze położne z całej Polski. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła położna z Radzymina – Anna Sapiejewska. Galę poprowadziła aktorka Katarzyna Cichopek, a wieczór uświetnił recital Michała Szpaka.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

W piątkowym wydarzeniu w hotelu Radisson Blu Sobieski wzięło udział ponad 180 położnych z całej Polski. Do ubiegłorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepszą położną zgłoszono 324 kandydatki, na które łącznie oddano 63 670 głosów. Tytuł zwyciężczyni odebrała Anna Sapiejewska z Radzymina z łączną liczbą 3 655 głosów. Laureatka w nagrodę otrzymała voucher na wycieczkę w dowolnie wybrane miejsce, ufundowany przez Zakłady Farmaceutyczne Unia oraz Polski Bank Komórek Macierzystych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

– Chciałabym serdecznie podziękować szczególnie swoim pacjentkom, za ich wsparcie podczas trwania konkursu. Ich słowa otuchy były dla mnie bardzo ważne i pokazały mi, że ja jestem z nimi, a one są ze mną przez cały czas – powiedziała Anna Sapiejewska odbierając pamiątkowy medal dla najlepszej położnej w kraju.

Tuż za położną z Radzymina, z liczbą 3 590 głosów, uplasowała się warszawska położna Agnieszka Mińko. Odbierając nagrodę za drugie miejsce – laptop Apple MacBook Air, ufundowany przez firmę Natalis – Agnieszko Mińko dziękowała swoim pacjentkom przede wszystkim za wsparcie, dzięki któremu ma siłę, żeby jeszcze mocniej angażować się w przygotowanie przyszłych mam do nowej roli. Trzecie miejsce w plebiscycie zajęła Arleta Kwiatkowska–Król na którą oddano łącznie 1 636 głosów. Położna z Gniezna w nagrodę otrzymała nowoczesny smartfon firmy HTC.

Wieczorne wydarzenie było również okazją do uhonorowania najlepszych położnych z poszczególnych województw, a także położnych które wyróżniły się współpracą z Polskim Bankiem Komórek Macierzystych.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Wieczorną galę otworzył Jacek Drapała, Prezes zarządu Zakładów Farmaceutycznych UNIA, zwracając uwagę na nieocenioną rolę położnych w życiu każdej kobiety – To państwo jesteście wartością tej kampanii. Oddaliśmy głos kobietom, bo to one mają największy kontakt z położnymi i to one wybrały położne, które przyczyniły się do ich szczęścia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Kluczową rolę położnych w życiu kobiet podkreślała również profesor Beata Pięta, Prezes Polskiego Towarzystwa Położnych, zwracając również uwagę na konieczność adaptacji do dynamicznie zmieniającego się otoczenia – Celem wysokiej opieki jest konieczność adaptacji i odpowiedzi na potrzeby oraz problemy zdrowotne. Należy sprawić, żeby położne miały godne warunki pracy. Koszty emocjonalne przerastają korzyści, dlatego ważne jest szukanie przeciwwagi. Dzisiejszy wieczór jest powodem do dumy i radości, bo praca położnej zostaje zauważona i doceniona.

Ambasadorzy_Akademi_Malucha_Alantan_i_Katarzyna_Cichopek

ROLA POŁOŻNYCH NIE ZAMYKA SIĘ W SALI PORODOWEJ

Piątkowe, wieczorne wydarzenie poprzedziła poranna konferencja prasowa, na której dyskutowano o roli położnej w kontekście opieki nam dzieckiem, matka i rodziną. Laureatka 3. edycji konkursu, Anna Sapiejewska, zwracała uwagę na konieczność opieki i wsparcia nie tylko w trakcie ciąży. – Moja praca nie polega na tym, że pracuję wyłącznie na sali porodowej. Wychodzę i odwiedzam swoje pacjentki, udzielam porad, służę pomocą i opieką. Rola położnej nie zamyka się do sali porodowej. Ona trwa tak naprawdę na każdym etapie edukacji, która jest niezwykle ważna nie tylko przed, ale i po porodzie.

Wiąże się to z definicją zawodu położnej, na którą zwracała uwagę Ewa Janiuk, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i PołożnychPołożna to specjalista, który jest odpowiedzialny za całość świadczonych usług w ramach udzielania porad, wsparcia i zapewnienia opieki noworodkom i niemowlętom. Istotna jest współpraca między położną, a matką narodzonego dziecka i zapewnienie im odpowiedniej edukacji i opieki.

Pomysłodawcą i organizatorem kampanii i konkursu „Położna na Medal” jest istniejąca od 2009 roku Akademia Malucha Alantan, inicjatywa mająca na celu propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu codziennego życia wśród rodzin.

Partnerami merytorycznymi trzeciej edycji byli: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Położnych,  Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.

Start czwartej edycji kampanii i konkursu „Położna na Medal” zaplanowano na 1 kwietnia br. Zgłaszanie położnych i oddawanie głosów będą możliwe pod nowych adresem strony www kampanii – www.poloznanamedal2017.pl

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Lifestyle

Czwarta edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal” rozpoczęta

Połozna na medal
Połozna na medal
11 kwietnia 2017
Położna z powołania
Fot. iStock / MartinPrescott
 

Rozpoczęła się 4. edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”. Celem kampanii jest podnoszenie świadomości, jaką dzisiaj położne odgrywają w opiece okołoporodowej. Integralnym elementem kampanii jest konkurs na najlepszą położną. Zgłoszenia do konkursu odbywają się od 1 kwietnia do 31 lipca. Głosy można oddawać przez cały czas trwania  kampanii, czyli do 31 grudnia. Nominacje i głosy przyjmowane są na stronie www.poloznanamedal2017.pl 

Startując trzy lata temu z kampanią, chcieliśmy podkreślać rolę położnej w okresie okołoporodowym. Edukować, jakie prawa ma kobieta w ciąży i jakie może mieć oczekiwania. I ten cel nadal się nie zmienił. Promujemy nowoczesne standardy opieki okołoporodowej, zgodne zarówno z przyjętymi wymaganiami przez środowisko położnicze i medyczne, jak i oczekiwaniami pacjentów. Poruszamy tematy, o których nie zawsze mówi się głośno – mówi Iwona Barańska z Akademii Malucha Alantan, pomysłodawcy i organizatora kampanii. Za tymi działaniami stoją położne, to one są wsparciem, pomocą i przyjacielem rodziny. To one są Ambasadorkami naszej kampanii. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Przez 3 edycje wyłoniliśmy 9 najlepszych położnych w Polsce oraz 80 najlepszych położnych w województwach. A przed nami kolejna edycja konkursu i kolejne Położne na medal – dodała Barańska.

Integralnym elementem kampanii, rozpoczętej 1 kwietnia, jest ogólnopolski konkurs, w którym wyłonione zostaną 3 najlepsze położne w kraju oraz po jednej położnej z każdego województwa. W tegorocznej edycji konkursu położne można nominować od 1 kwietnia do 31 lipca, a samo głosowanie trwa od 1 kwietnia do 31 grudnia. Zgłoszenia i głosy przyjmowane są na stronie www.poloznanamedal2017.pl

205x142-loga_CC

Pomysłodawcą kampanii jest Akademia Malucha Alantan, która od lat angażuje się w propagowanie bezpiecznego i zdrowego stylu wśród rodzin i podnoszenie świadomości związanej z opieką okołoporodową i wychowaniem dzieci.

Patronat honorowy na trzecią edycją objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.


Lifestyle

Tata potrzebny od zaraz. O istocie roli ojca w życiu dziecka

Połozna na medal
Połozna na medal
21 listopada 2016
Fot. iStock / Massonstock

Tak na prawdę bycie tatą zaczyna się już w okresie prenatalnym. Nie jest tajemnicą, że miłość, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie udzielane przez przyszłego ojca ma jednoznacznie pozytywny wpływ na stan psychofizyczny ciężarnej. A zdrowa mama to zdrowy maluch. Każdy mężczyzna kształtuję swoją relację z dzieckiem już od pierwszych chwil jego życia, intensywność tej więzi zależy od jego zaangażowania. O roli taty z życiu dziecka opowiada położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Drugi plan. Ale czy na pewno…

W pierwszych tygodniach życia nowo narodzonego dziecka fundamentalną opiekę sprawuje nad nim matka. Widać to szczególnie w przypadku mam, które karmią piersią. Ten zupełnie naturalny układ nie wyklucza w żaden sposób zaangażowania w opiekę nad maluszkiem drugiego rodzica. To przekaz adresowany szczególnie do tych ojców, którzy są przeświadczeni, że czas tuż po porodzie jest zarezerwowany wyłącznie dla matki, a ich czas zajmowania się dzieckiem dopiero nadejdzie. Warto podkreślić, że  włączenie się taty w opiekę od samego początku i konsekwentne pomaganie w podstawowych czynnościach dnia codziennego dla każdej mamy oznaczać będzie chwilę wytchnienia. Będzie również szansą na złapanie pewnego dystansu w i tak bardzo bliskiej relacji z noworodkiem, który pozwoli cieszyć się z obecności maluszka. Bywa, że pierwszy rok życia maluszka jest dla młodych mam bardzo wymagającym czasem. Nierzadko czują się one przytłoczone ilością  nowych obowiązków. W praktyce okazuje się, że skutecznie potrafi  frustrować je również brak wolnego czasu. I tutaj pole do popisu mają młodzi tatusiowie. Ich zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem daje matkom upragniony oddech i poczucie świeżości w często bardzo intensywnej relacji z potomkiem.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Tata na szóstkę

Co wielu ojców może dziwić, tatusiowie świetnie sprawdzają się w obowiązkach pielęgnacyjnych, przy kąpieli czy przewijaniu. Sporą pomocą dla mam będzie przejęcie przez nich obowiązków związanych z noszeniem dzieci. Bardzo dobrze sprawdza się tu np. chusta. Dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu, a przy okazji szansą na poprawę kondycji, są spacery. Często powtarzam swoim podopiecznym, że to, ile tak naprawdę czasu ojcowie będą spędzali ze swoimi dziećmi zależy nie tylko od nich, ale również od matek. Warto otwarcie rozmawiać z partnerką o poczuciu potrzeby bliskości z dzieckiem. O tym, że chcemy być aktywnie zaangażowani w proces wychowania i pielęgnowania maluszka od pierwszych chwil jego życia. Zapewniam, że każda, nawet najbardziej opiekuńcza mama doceni takie podejście.

Pozwól mi być tatą

Zaangażowanie obojga rodziców w opiekę nad dzieckiem od pierwszych dni wpływa jednoznacznie pozytywnie na jego prawidłowy rozwój. Badania naukowe potwierdzają, że udział ojca w czynnościach pielęgnacyjnych i stymulowanie dziecka, wpływają bardzo korzystnie na jego rozwój. Ponad to, jeżeli dziecko spędza czas z tatą to jest bardziej otwarte na bodźce otoczenia i podnosi się poziom jego aktywności. Intensywne i mądre budowanie relacji z dzieckiem od początku jego życia wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa, budowanie autorytetu ojca, budowanie pewności siebie i zaciekawienia światem.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Zabawa i nie tylko

Nieco starszym dzieciom ojcowie kojarzą się przede wszystkim z zabawą i zapewnianiem niecodziennych atrakcji. Ojcowie, którzy zazwyczaj rzadziej bywają w domu, ze względu na pracę i obowiązki zawodowe – starają się w ten sposób wynagrodzić pociechom swoją nieobecność. Łatwo zauważyć, że dzieci są stęsknione za kontaktem z ojcem i bardzo o niego zabiegają. Wypełnienie tej przestrzeni miłością i uwagą będzie owocowało stabilnym rozwojem emocjonalnym, intelektualnym oraz społecznym.

Każdy tata, niezależnie od płci swojego dziecka doskonale odnajduje się w roli opiekuna. Jego rola jest niezwykle istotna dla dziecka, ale również dla matki. Mężczyzna mający dobrą relację z partnerką wpływa bezpośrednio pozytywnie na relację z dzieckiem. Każdy ojciec jest źródłem poczucia bezpieczeństwa, wsparcia i uśmiechu u matki i dziecka, zatem rola mężczyzny nie powinna być w żaden sposób umniejszana. Może po prostu warto docenić każdego tatę, który jest na medal.

Autorka: położna, Martyna Mączka, zwyciężczyni 2. edycji konkursu Położna na Medal


Trzecia edycja kampanii Położna na medal_Partnerzy merytoryczniPołożna na Medal to prowadzona od 2014 roku kampania społeczno-edukacyjna zwracająca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Istotną kwestią kampanii jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, trzeciej edycji konkursu przyjmowane są od 1 kwietnia do 31 lipca 2016 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2016 roku. Nominacje i głosy odbywają się na stronie www.poloznanamedal2016.pl

Patronat honorowy nad kampanią i konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Patronat merytoryczny sprawują: Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni. Mecenasem kampanii jest marka Alantan Plus.