Lifestyle

Najbardziej wpływowe kobiety XX wieku – kogo dopiszesz?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 listopada 2015
Fot. Fotomontaż / iStock /theangel1995 / Ŧhe ₵oincidental Ðandy / R. HUFFSTUTTER / CC BY
 

Gdybyśmy mieli stworzyć listę dziecięciu najbardziej wpływowych kobiet ubiegłego stulecia, kto jako pierwszy przyszedłby wam do głowy? Czy potraficie z łatwością zapełnić wszystkie miejsca, czy sprawiłoby to problem?

Oto nasza propozycja, w kolejności losowej. Ciekawe jesteśmy waszej opinii!

1. Coco Chanel

Francuska projektantka mody i autorka zapachu popularnych do dziś, legendarnych perfum Chanel No. 5. Wymyśliła sukienki i kostiumy z dzianiny, fryzury „na pazia”, golfy, „małą czarną” (niezbędny element kobiecej garderoby), spodnie – dzwony i prochowiec. W pracy i w życiu: kobieta sukcesu!

2. Amelia Earhart

Amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka, pierwsza kobieta, która
w 1928 roku przeleciała nad Atlantykiem (jako pasażer) i pierwsza kobieta, która jako pilot dokonała tego samotnie (jako druga samotna osoba na świecie). Podziwiamy jej odwagę!

3. Maria Curie- Skłodowska

Fot. Screen z YouTube / storyteller pl

Fot. Screen z YouTube / storyteller pl

Tej pani specjalnie przedstawiać nie trzeba… Fizyk i chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, to na pewno wiecie. Ale czy znacie szczegóły dotyczące jej skomplikowanego życia miłosnego?

4. Lady Diana Spencer

Fot. Screen z YouTube / theangel1995

Fot. Screen z YouTube / theangel1995

Diana, księżna Walii,  pierwsza żona Karola, księcia Walii,  matka Wilhelma, księcia Cambridge i Henryka, księcia z Walii, a przede wszytskim… księżniczka ludzkich serc i ikona mody! Zasłynęła działalnością charytatywną, a także walką z problemem stosowania mim przeciwpiechotnych.

5. Oprah Winfrey

Fot. Wikimedia / / CC0 Public Domain

Fot. Wikimedia / / CC0 Public Domain

Amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka, autorka i prowadząca talk-show The Oprah Winfrey Show, zaliczanego do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych USA. Wielokrotnie uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata. Synonim kobiecego sukcesu.

6. Margaret Thatcher

 Fot. Flickr / ROBERT HUFFSTUTTER / CC BY

Fot. Flickr / ROBERT HUFFSTUTTER / CC BY

Brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii (najdłużej urzędujący w historii tego państwa), prawniczka. Żelazna Dama, która przez najbliższych współpracowników wspominana jest jako bardzo ciepła, kobieca i kulturalna osoba.

7. Marylin Monroe

Fot. Wikimedia / Otto Preminger / CC0 Public Domain

Fot. Wikimedia / Otto Preminger / CC0 Public Domain

Goodbye Norma Jeane! Tak zaśpiewał dla niej Elton John już po jej śmierci. Ta  amerykańska modelka i gwiazda filmowa to prawdziwa legenda. Symbol kobiecości i seksapilu, zagadka. Co kryła za maską beztroskiej, wesołej blondynki?

8. Meryl Streep

http://bit.ly/1GV6IQJ Fot. Flickr / celebrityabc / CC BY

Fot. Flickr / celebrityabc / CC BY

Cudowna aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Powszechnie uważana jest za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów. Oprócz tego walczy o prawa kobiet!

9. Julia Child

Fot. Screen z YouTube / Vladblocean

Fot. Screen z YouTube / Vladblocean

Amerykańska kucharka autorka książek i programów kulinarnych, dzięki którym spopularyzowała w USA francuską kuchnię. Przeczytajcie koniecznie książkę Julie Powell: Julie i Julia. Rok niebezpiecznego gotowania.

10. Virginia Woolf

http://bit.ly/1GV6IQJ Fot. Flickr / tara hunt / CC BY

Fot. Flickr / tara hunt / CC BY

Angielska pisarka i feministka, jedna z czołowych postaci literaturymodernistycznej XX wieku.  „Miłość i religia niszczą intymność ludzkiej duszy” napisała w swej powieści Pani Dalloway…


Lifestyle

Pułapki zależności finansowej. Czy nie jest szaleństwem nie mieć NIC?

Małgorzata Ohme
Małgorzata Ohme
11 listopada 2015
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Tak może być, ale nie musi.

Randki

On: Pracujesz?

Ona: No jasne. Co za pytanie! Lubię swoją pracę. Mam tam świetny zespół, realizuje się.

On: Żona mojego kolegi nie pracuje. Zdecydowała się poświęcić dzieciom. Jak to widzisz?

Ona: Nie wiem. Teraz sobie tego nie wyobrażam

Dzidziuś

Ona: Jak ja wrócę do pracy? Ona jest taka malutka.

On: Nie musisz. Rozmawialiśmy o tym.

Ona: Nie jestem pewna, czy to dobry pomysł. Chciałabym mieć swoje pieniądze.

On: Masz moje karty. Wszystko jest wspólne.

Ona: Nie będziesz mnie szanował.

On: Oszalałaś?! Bycie matką to etat. Najważniejszy.

Kryzys

On: Nie myślałaś, aby wrócić do pracy?

Ona: O co ci chodzi? Nie podoba ci się już, że jestem w domu?

On: Nie o to chodzi. Wydaje mi się, że nie czujesz się z tym dobrze.

Ona: Ja się nie czuję czy ty? Ola ma dopiero 5 lat.

On: Jesteś często zdenerwowana i wydaje mi się, że się nudzisz.

Ona: Nudzę? Zajmowałeś się kiedyś domem?! Obrażasz mnie.

W międzyczasie (myśli)

Ona: „Odeszłabym, ale nie mam jak”. „Czy będę w stanie żyć sama?”. „Nie mam gdzie pójść. Wszystko jest jego”. „Jak ja się utrzymam. Mam 10 lat przerwy w pracy.” „Nie kocham go. Co mam zrobić?”.

On: „Odwaliło jej, bo myśli o niebieskich migdałach. Zamiast pracować”, „Inne kobiety jakoś potrafią ogarnąć dom i swoją pracę”. „Nie powinienem był się godzić na to, by nic nie robiła”.„Jak chce się rozstać, w porządku. Ale nie dostanie nic. Córki też jej nie oddam”.

Epilog

Rozstanie lub pozostanie w związku ze względu na brak samodzielności.

„Czy dam sobie radę?”- to pytanie najczęściej pada. Analizujemy wspólnie jej sytuację. Często z roli terapeuty zamieniam się w organizatora życia. Czy będzie miała Pani gdzie zamieszkać? Nie wiem. Czyje są nieruchomości? Jego. Ile pieniędzy ma Pani odłożonych? Nie mam żadnych. Kto może Pani pomóc? Raczej nikt. Jak realne są szanse, by znalazła Pani pracę? Nie wiem. Propozycje, które dostaję nie pokrywają nawet kosztu niani, a co dopiero wynajmu mieszkania. Jaki ma Pani pomysł, by się wyprowadzić. Nie mam. Nie zabezpieczyła się Pani jakkolwiek? O czym Pani mówi, byłam pewna, że to miłość do końca życia. Czy nie jest szaleństwem nie mieć nic?

Oj. Jesteśmy takie podobne. Realizujemy scenariusze filmowe nie uwzględniając zmienności losu. Napędzane miłością zapominamy o ryzyku, jakim jest życie w związku. O kryzysach. O zdradach. O uczuciu, które czasami gaśnie. O chorobie, które atakuje znienacka. O tym, że my się zmieniamy, a niektóre relacje nie są w stanie temu sprostać. Zapominamy o najważniejszym: LUDZIE CZASAMI SIĘ ROZSTAJĄ. Odchodzą. Przestają kochać. Niestety.

Szanuję kobiety, które decydują się na pozostanie w domu. Są matkami i to wychodzi im fantastycznie. Albo mają kilkoro dzieci i chcą się skupić na ich wychowaniu. Zyskują komfort niespieszenia się z pracy do domu i na odwrót. Nie przynoszą stresu do domu ani poczucia winy. Mają świeże pieczywo rano i obiad, który czeka na dzieci, gdy wracają z przedszkola. Mają posprzątane i ogarnięte życia . Nie zapominają o stroju na Jasełka, udzielają się aktywnie w szkole. Nie są zirytowane, że z panią pedagog można porozmawiać tylko w godzinach przedpołudniowych. Nie spóźniają się. Nie zawalają. Czy ich dzieci mają fajne życia? Tak. Czy im zazdroszczę? Czasami tak.

Ale. Są koszty. Czasami to brak poczucia bycia ważną („Czuje się jak służąca w domu”). Niska samoocena („Czuję, że przestaję być dla niego atrakcyjna”). Brak celu („Nie czuję sensu w tym co robię”). Brak samorealizacji („Nie mam o czym rozmawiać. Mam wrażenie, że stoję w miejscu”). Strach („Co będzie, gdy dzieci podrosną?”). I… ZALEŻNOŚĆ („Gdybym chciała odejść, nie mam jak”).

Bliska mi osoba rozstaje się z mężem. Nie kocha go. Od lat. Przez długi czas nie pracowała, bo taką podjęli wspólnie decyzję. Mąż ją kocha i nie wyobraża sobie rozstania. Powiedział, że w niczym jej nie pomoże („Nie musi mnie kochać, ale zostań”). Ona nie ma dokąd się wyprowadzić, pracuje, ale nie stać jej na wynajem mieszkania. Ma dwoje dzieci, który nie utrzyma nawet w opiece pół na pół. Przy takiej opcji nie dostanie alimentów. Nie ma więc NIC. Ma tylko fotel bujany, który przywiozła od babci. Czy uda jej się odejść? Nie wiem, Może tak „bujać się” do końca życia.

Dlatego, proszę. Dziewczyny, kobiety. Kochajcie całym sercem. Wierzcie w ideały. Ufajcie, że to do końca życia. Może tak być i bardzo Wam tego życzę. Ale nie rezygnujcie ze wszystkiego. Własne konto i praca, do której można wrócić to po prostu POLISA NA ŻYCIE. Polisa, której, mam nadzieję, nigdy nie będziecie musiały ruszyć. Niech leży i zwija się z zazdrości, jakie macie fajne życie. Nie nudzi się jak mops, nietknięta Waszym dobrym losem.

Ale gdyby kiedykolwiek tak się zdarzyło, że coś się posypie… Niech da Wam komfort decyzji. Niezależność. Wolność.

Kochajcie mądrze.


Lifestyle

Bądź dobra dla siebie. Co proponujemy? Sprawdź – Tydzień pierwszy, dzień #2

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 listopada 2015
Fot. iStock / killerb10

To zaczynamy akcję #Bądźdobradlasiebie. Tak jak obiecałyśmy wczoraj. Chcemy przełamać listopadowy stereotyp i właśnie w tym miesiącu dokonać zmian. Chciałybyśmy zadbać o siebie i was też do tego zachęcić. Wzrusza nas, że niektóre z was już zaczęły. Zróbmy to wspólnie. Małymi kroczkami. Codziennie rano będziemy proponować, co możecie w tym dniu dla siebie zrobić.

Spróbujecie?

Dzień drugi. Tak się składa, że wolny od pracy. Być może masz dużo zaplanowanych rzeczy na dziś. Chcesz nadrobić zaległości w domowych obowiązkach. W tym dniu możesz dla siebie zrobić jedną prostą rzecz. Weź telefon i zadzwoń do przyjaciółki lub napisz sms-a. Umów się z nią na kawę. Dzisiaj. Po południu. Spędźcie ten czas tylko we dwie. Dzieci zostaw z ich tatą, z babcią, teściową, sąsiadką, albo mężem przyjaciółki. To ma być czas tylko dla was. Chociaż godzina. I nie myśl, dlaczego nie możesz się z nią umówić. Pomyśl, dlaczego tego spotkania potrzebujesz i jak jest dla ciebie ważne. Po prostu to zrób. Złap energię. Naładuj akumulatory.

Pamiętaj: zadbasz nie tylko o siebie, ale też o przyjaciółkę.

Ja już się umówiłam. W końcu od czegoś trzeba zacząć. Powodzenia. I podaj dalej, innym kobietom, które znasz, a które zasługują na to, by być dobrą dla siebie.

A jeśli ci się uda danie sobie dzisiaj przyjemności, napisz o tym w komentarzu. Te najlepsze zostaną nagrodzone.

Zapraszamy do #Bądźdobradlasiebie

Akcja „Bądź dobra dla… siebie”

Dołącz do nas i codziennie zrób coś dobrego dla siebie! To może być drobiazg albo marzenie życia. Godzinna w domowej wannie, 5 minut na wypicie kawy bez pośpiechu, czy zapisanie się na siłownię, a może kupno książki dla siebie na wieczór? To zależy tylko od ciebie.

ZASADY:

  1. Redakcja Oh!me codziennie opublikuje wpis pod hasłem akcji „Bądź dobra dla… siebie”.
  2. Aby wziąć udział w akcji, należy w komentarzu do wpisu opublikowanego na stronie ohme.pl dodać odpowiedź na zadanie konkursowe: „Co dobrego dziś dla siebie zrobiłaś?”
  3. Wśród osób, które będą regularnie zamieszczały komentarze z odpowiedziami, wybierzemy odpowiedzi, które najbardziej się spodobają się Jury i nagrodzimy je!
  4. Akcja będzie odbywała się w cyklach tygodniowych (Pierwszy tydzień: 10-16.11.2015). Po każdym zakończonym tygodniu, Jury wybierze Laureatki.
  5. Jedna osoba może wygrać jedną nagrodę.
  6. Nagrody – tydzień pierwszy:
    2 x voucher pielęgnacyjny do kliniki Profemed
    4 x zestaw kosmetyków ufundowany przez debiutującą na polskim rynku, markę francuskich kosmetyków VALCENA

Każdego dnia należy umieszczać komentarze pod aktualnym wpisem – nie przegap naszej zabawy i śledź nas na Facebooku. Zacznij już dzisiaj i napisz w komentarzu do tego tekstu – co dobrego zrobiłaś dziś dla siebie.

Tydzień pierwszy – zobacz wszystkie zadania


Zobacz także

6 oznak, że twoja inteligencja jest powyżej przeciętnej

14 błędów, które kobiety popełniają w związkach. Tak, tak, my drogie Panie…

Utrata rodzica boli zawsze tak samo, niezależnie od tego ile masz lat