Go to content

Najbardziej wpływowe kobiety XX wieku – kogo dopiszesz?

Fot. Fotomontaż / iStock /theangel1995 / Ŧhe ₵oincidental Ðandy / R. HUFFSTUTTER / CC BY

Gdybyśmy mieli stworzyć listę dziecięciu najbardziej wpływowych kobiet ubiegłego stulecia, kto jako pierwszy przyszedłby wam do głowy? Czy potraficie z łatwością zapełnić wszystkie miejsca, czy sprawiłoby to problem?

Oto nasza propozycja, w kolejności losowej. Ciekawe jesteśmy waszej opinii!

1. Coco Chanel

http://bit.ly/1MJdAwK

Fot. Flickr / Ŧhe ₵oincidental Ðandy / CC0 Public Domain

Francuska projektantka mody i autorka zapachu popularnych do dziś, legendarnych perfum Chanel No. 5. Wymyśliła sukienki i kostiumy z dzianiny, fryzury „na pazia”, golfy, „małą czarną” (niezbędny element kobiecej garderoby), spodnie – dzwony i prochowiec. W pracy i w życiu: kobieta sukcesu!

2. Amelia Earhart

Fot. Wikimedia / New York World-Telegram and the Sun Newspaper / CC0 Public Domain

Fot. Wikimedia / New York World-Telegram and the Sun Newspaper / CC0 Public Domain

Amerykańska pilotka, dziennikarka i poetka, pierwsza kobieta, która
w 1928 roku przeleciała nad Atlantykiem (jako pasażer) i pierwsza kobieta, która jako pilot dokonała tego samotnie (jako druga samotna osoba na świecie). Podziwiamy jej odwagę!

3. Maria Curie- Skłodowska

Fot. Screen z YouTube / storyteller pl

Fot. Screen z YouTube / storyteller pl

Tej pani specjalnie przedstawiać nie trzeba… Fizyk i chemik, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, to na pewno wiecie. Ale czy znacie szczegóły dotyczące jej skomplikowanego życia miłosnego?

4. Lady Diana Spencer

Fot. Screen z YouTube / theangel1995

Fot. Screen z YouTube / theangel1995

Diana, księżna Walii,  pierwsza żona Karola, księcia Walii,  matka Wilhelma, księcia Cambridge i Henryka, księcia z Walii, a przede wszytskim… księżniczka ludzkich serc i ikona mody! Zasłynęła działalnością charytatywną, a także walką z problemem stosowania mim przeciwpiechotnych.

5. Oprah Winfrey

Fot. Wikimedia / / CC0 Public Domain

Fot. Wikimedia / / CC0 Public Domain

Amerykańska prezenterka telewizyjna i aktorka, miliarderka, autorka i prowadząca talk-show The Oprah Winfrey Show, zaliczanego do najbardziej znanych i liczących się audycji telewizyjnych USA. Wielokrotnie uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata. Synonim kobiecego sukcesu.

6. Margaret Thatcher

 Fot. Flickr / ROBERT HUFFSTUTTER / CC BY

Fot. Flickr / ROBERT HUFFSTUTTER / CC BY

Brytyjska polityk, premier Wielkiej Brytanii (najdłużej urzędujący w historii tego państwa), prawniczka. Żelazna Dama, która przez najbliższych współpracowników wspominana jest jako bardzo ciepła, kobieca i kulturalna osoba.

7. Marylin Monroe

Fot. Wikimedia / Otto Preminger / CC0 Public Domain

Fot. Wikimedia / Otto Preminger / CC0 Public Domain

Goodbye Norma Jeane! Tak zaśpiewał dla niej Elton John już po jej śmierci. Ta  amerykańska modelka i gwiazda filmowa to prawdziwa legenda. Symbol kobiecości i seksapilu, zagadka. Co kryła za maską beztroskiej, wesołej blondynki?

8. Meryl Streep

http://bit.ly/1GV6IQJ Fot. Flickr / celebrityabc / CC BY

Fot. Flickr / celebrityabc / CC BY

Cudowna aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Powszechnie uważana jest za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów. Oprócz tego walczy o prawa kobiet!

9. Julia Child

Fot. Screen z YouTube / Vladblocean

Fot. Screen z YouTube / Vladblocean

Amerykańska kucharka autorka książek i programów kulinarnych, dzięki którym spopularyzowała w USA francuską kuchnię. Przeczytajcie koniecznie książkę Julie Powell: Julie i Julia. Rok niebezpiecznego gotowania.

10. Virginia Woolf

http://bit.ly/1GV6IQJ Fot. Flickr / tara hunt / CC BY

Fot. Flickr / tara hunt / CC BY

Angielska pisarka i feministka, jedna z czołowych postaci literaturymodernistycznej XX wieku.  „Miłość i religia niszczą intymność ludzkiej duszy” napisała w swej powieści Pani Dalloway…