Go to content

Możesz być szczęśliwy lub nieszczęśliwy. Wybieraj mądrze

Możesz być szczęśliwy lub nieszczęśliwy. Wybieraj mądrze
Fot. iStock / kupicoo

Jest mnóstwo rzeczy, które „powinniśmy” zrobić przed trzydziestką i przed czterdziestką, a potem przed pięćdziesiątką itepe, itede. I robimy, a przynajmniej przed każdymi urodzinami wyjmujemy majestatyczną białą kartkę, wieczne pióro i wzdychamy głęboko. A tak naprawdę jest kilka rzeczy, które powinniśmy zrobić dla siebie bez „okrągłej” okazji. Więc obojętnie, czy masz dzisiaj urodziny czy za pół roku, czy masz lat 20, 30 czy 80 – pamiętaj o tych kilku rzeczach, już teraz.

Możesz być szczęśliwy lub nieszczęśliwy. Wybieraj mądrze

Nie zawsze możemy kontrolować to, co się wokół nas dzieje, ba! zazwyczaj nie mamy wpływu na większość rzeczy – od pogody po złośliwych współpasażerów w tramwaju. Możemy za to kontrolować siebie – możemy decydować, wybierać, wahać się. Każdy z nas ma tylko jedną szansę na podróż zwaną życiem, jeden bilet – tylko od ciebie zależy, gdzie z nim zajedziesz.

Z pewnością przeżyłeś już wiele trudnych chwil – czasem udało ci się obrócić je w żart, machnąć ręką, zaakceptować i nauczyć się żyć w tym już trochę innym, bo zmienionym świecie. Więc następnym razem, gdy życie trzaśnie cię w twarz (a to pewne, że jeszcze wiele razy tak się zdarzy), zastanów się tylko nad jednym – co możesz zrobić tu i teraz, żeby w tej nawet najtrudniejszej sytuacji spróbować żyć szczęśliwie. To zawsze jest twój wybór – wybieraj mądrze.

Czas spędzony z ludźmi, którzy cię nie cenią i nie szanują – jest czasem straconym

Życie jest i tak wystarczająco krótkie i zagmatwane, gdy otaczają cię przyjaciele – ci prawdziwi. Gdy masz u boku osoby, które cię cenią i szanują, wspierają, motywują czy inspirują.  Nigdy nie trać czasu na ludzi, którzy cię lekceważą. Na tych, którzy cię wykorzystują, i tych, którzy swoją obecnością cię niszczą.

Nie ma gwarancji na życie, jest tylko nasze poczucie, że nie zmarnowaliśmy danego nam czasu – że dobrze wykorzystaliśmy każdą minutę i nigdy nie zabrakło tych minut dla kogoś naprawdę ważnego.

Określ czego chcesz (teraz) i dąż do tego

Nie słuchaj ślepo tego, co wszyscy ci doradzają. Owszem, cenna – szczera i troskliwa rada ma wielką moc, ale pamiętaj o tym, że nikt nie pozna cię lepiej niż ty sam. I nikt poza tobą – żadnej drogi, celu. marzenia – nie spełni. Obojętnie, którą ścieżkę wybierzesz, to ty będziesz nią szedł.

Nie myśl, że są ludzie, którzy zawsze będą

Ludzie się zmieniają, okoliczności też. I choć czasem bardzo chciałbyś móc zaręczyć za kogoś własnym życiem – takich osób jest naprawdę mało. Nie chodzi też o to, by stracić całe zaufanie do ludzi i wiarę w dobro – czasem po prostu każdy z nas musi dokonywać trudnych wyborów. Pamiętaj, że każda relacja wymaga od ciebie tyle samo, co od drugiej osoby. Nie bierz za pewnik, że ON/ONA zawsze tam będą, choćby nie wiem co. Że będą czekać na twój telefon, zainteresowanie, powrót – nie zawsze… prawie nigdy. Jeśli masz tę wyjątkową osobę, za którą chcesz postawić swoją głowę – bądź dla niej tak, jak ona dla ciebie.

Pamietaj również, że czasem ONI chcieliby być zawsze – ale może zdarzyć się tak, że ich czas minie i nie zdążą już odebrać twojego telefonu.

Nie bój się swoich uczuć

Tyle mówi się o szczęściu i o tym, że leży na ulicy – a my zbyt szybko biegniemy, żeby je zauważyć. Jest w tym i prawda i fałsz. Tak długo, jak będziesz zagłuzac swoje emocje – tak długo będziesz szczęście nieświadomie zadeptywać, nawet z najpiękniejszym uśmiechem świata. Bywają chwile, kiedy musisz skonfrontować się ze swoimi negatywnymi emocjami i te, kiedy nie jesteś w stanie podjąć żadnej dobrej czy sensownej decyzji. Ale nie martw się, czasem dobrze jest nie wiedzieć, dobrze jest posiedzieć chwilę w poczekalni.

W życiu bywa tak, że najlepszymi przyjaciółmi sa właśnie twoje emocje – nie zagłuszaj ich, możesz ich nie chcieć i nie akceptować, możesz próbować z nimi walczyć – ale to się nie uda, dopóki będziesz udawać, że ich nie ma.

Zamiast skreślać kolejne punkty na (kolejnych) bilansach życiowych – pomyśl o tych pięciu rzeczach – teraz, w tej chwili – w autobusie, biurze, kupując bułki w sklepie. To takie kamienie milowe naszego życia, obojętnie, ile lat niesiesz na plecach. I nie bój się swojego życia, jeszcze wszystko może się zdarzyć.