Go to content

Mówisz, że to banał? Życie składa się z samych banałów!

Życie składa się z samych banałów
Fot. iStock / vladans

Banał, frazes, komunał, stara śpiewka – ile razy zdarzyło ci się tak pomyśleć słysząc kolejny raz to samo zdanie? Ileż można tak w kółko rzucać mądrymi powiedzeniami i do znudzenia powtarzać trywialne wyrażenia? A co jeśli powiem ci, że to nie są truizmy i puste słowa, ale czysta prawda? I nawet jeśli nasze życie nie jest banalne i schematyczne, to i tak składa się z ….  samych banałów! Bo gdyby zacząć je analizować, to właśnie w tych utartych zdaniach dostrzeże się życiową słuszność i rację.

Pieniądze szczęścia nie dają

Któż z nas nie marzy o wygranej w totka albo wielkiej fortunie otrzymanej w spadku po dalekim krewnym z Ameryki. Fajnie jest mieć pieniądze, nawet bardzo, ale ich posiadanie nie oznacza rozwiązania naszych wszystkich trosk i problemów. Co więcej, liczne przykłady pokazują, że nagłe zyskanie milionów powoduje jeszcze większe problemy i utratę majątku w krótkim czasie! Zamożni ludzie nie są kuloodporni, bezproblemowi nieśmiertelni, a wraz z sześcioma zerami na koncie nie otrzymuje się pakietu „i żyli długo i szczęśliwie”. Gdyby to było takie proste… Kupić można bardzo wiele, ale wciąż to, co najcenniejsze jest… darmowe- prawdziwa miłość i przyjaźń na zasobność portfela nie patrzy.

Zdrowie jest najważniejsze

Banał? Najprawdziwsza prawda! Dopóki mamy się dobrze i nie chorujemy, możemy niemal wszystko, a świat stoi przed nami otworem. Zdrowia nie kupisz, nie wygrasz go na loterii, straconego możesz już nie odzywać. Nie czekaj, by przekonać się na własnej skórze, że najbardziej doceniamy coś wtedy, gdy to stracimy.  Dbaj o siebie i swoich najbliższych, przestań narzekać i marudzić, zacznij żyć i spełniać swoje marzenia – nigdy nie wiadomo, czy mityczne „później”, na które je odkładasz kiedykolwiek nadejdzie.

Miłość pokona wszystko

Od romantycznego uczucia dwojga kochanków, które trwa pomimo dzielących ich różnic, kilometrów, lat lub choroby, po miłość rodziców do dziecka, czyniącą cuda i często wygrywającą nawet ze śmiercią. Na świecie jest tyle historii dowodzących siłę miłości, że nie wierzyć w jej moc po prostu nie wypada. I nie ważne, czy to sprawka losu, boskich kombinacji, diabelskich machlojek, dobrych wróżek czy hormonów buszujących w naszym ciele – miłość jest piękna, wszechmocna i niezwykle pożądana!

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

W doli i w niedoli, w szczęściu i w kłopocie, na wozie i pod wozem- prawdziwy przyjaciele nie opuści nas w żadnej sytuacji. Będzie służył radą i wsparciem, stanie na głowie by rozwiązać nasze problemy lub po prostu, będzie obok, potrzyma za rękę i przypomni wszystkie śmieszne zdarzenia z przeszłości, by choć na chwilę wywołać uśmiech na naszej twarzy. Prawdziwych przyjaciół ze świecą szukać, więc jak już takiego znajdziecie, to trzymajcie się blisko i dbajcie o tę relację niczym o najcenniejszy skarb.

Rodzina jest twoja siłą

Bo nawet wielkie sukcesy zawodowe, cenne osiągnięcia osobiste i prywatne zwycięstwa lepiej smakują, gdy ma się z kim otworzyć przysłowiowego szampana. I choć mówią, że z rodziną najlepiej na zdjęciach, to właśnie ona daje nam siłę, jest nasza przystanią i oazą bezpieczeństwa. Jasne, czasami mamy dosyć mężów, dzieciaków, nadopiekuńczych matek, wścibskich ciotek i zrzędzących wujków, ale świadomość, że gdzieś tam są, że w razie czego pomogą i staną za nami murem, jest niezwykle budująca.

Nie ma ludzi niezastąpionych

Kolejna prawda życiowa – niezastąpionych nie ma. Na szczęście są ci niezapomniani, którzy mają sobie coś magicznego i wyjątkowego. Bo nawet jeśli kogoś można zastąpić, to nie zawsze się chce. W końcu nie jesteśmy maszynami, różnimy się między sobą, mamy swoje uczucia, emocje, charaktery i temperamenty, słabości i niedoskonałości. Jak mawia moja przyjaciółka, zalety są przereklamowane – to właśnie za wady trzeba lubić innych.

Najważniejsze jest to, co w środku

Uroda, symetryczność budowy, proporcje wymiarów ciała – jesteśmy biologicznie zaprogramowani, by właśnie te cechy wyglądu stanowiły w pierwszej kolejności o tym, czy ktoś jest dla nas atrakcyjny. Ale choć te przymioty wzbudzają nasze zainteresowanie, to o jego utrzymaniu decydują już zupełnie inne. Charakter, inteligencja, uczuciowość, zdolność do empatii i współodczuwania, poczucie humoru – na pierwszy rzut oka trudno je ocenić, a później trudno przecenić we wzajemnych relacjach. Ludzie -wydmuszki, piękni na zewnątrz i puści w środku, może i są pociągający, ale po pewnym czasie strasznie nudni!

Dobro, które dajesz, powraca

Ponoć trzepot skrzydeł motyla na jednym krańcu świata, może spowodować potężne tsunami na jego drugim końcu. Skoro tak mała rzecz może wywołać coś wielkiego, to pomyśl, ile możesz zdziałać ty sama! Nie musisz od razu rzucać wszystkiego, rozprzedawać majątek i jechać w dzicz budować nowe miasteczka lub opatrywać rannych. Myśl globalnie, działaj lokalnie! Wokół siebie na pewno znajdziesz kogoś, komu możesz pomóc, ofiarować mu trochę dobra, przekazać pozytywną energię. Szczęście to jedyna rzecz, która podzielona zostaje pomnożona, a dobro powróci do ciebie ze zdwojoną siłą – może nie już, zaraz, następnego dnia, ale w ostatecznym rozrachunku bilans zysków będzie o wiele większy niż strat. Spróbuj, a sama się przekonasz, że to nie są puste słowa.