Lifestyle

Matka z żelaza… Widziałam ją, jak szła ulicą, z ciężką torbą na ramieniu

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
18 maja 2018
Fot. iStock
 

– Ona jest chyba  z żelaza… – pomyślałam, gdy zobaczyłam ją na ulicy. Szła z dwójką dzieci, jedno było jeszcze w wózku, na ramieniu wisiała potężna torba z zakupami, a ona ze spokojem tłumaczyła córce, żeby już nie płakała, że na pewno pogodzi się z przyjaciółką i że zawsze może przyjść pogadać… Nie wiem, czy miała dobry czy zły dzień, czy w domu ktoś na nią czekał i czy miała okazję się wyspać.  Miała elegancką bluzkę i po brzegi wypakowaną torebkę – pewnie wracała z pracy. Po całym dniu, w pełnym obciążeniu, z perspektywą „pracy” czekającej ją w domu… A jednak wciąż była, dla nich. Jeszcze wystarczało jej ciepła i empatii. Miała w oczach tyle miłości.

Taki obrazek, który często mijamy na ulicy i pewnie równie często odbija się w naszych domowych lustrach. Rzadko się nad nim zatrzymujemy. Dzień jak co dzień, kolejny poniedziałek, wtorek, piątek z dziećmi.

Pomyślałam o mojej mamie. O tym, jakie to niesamowite, że i ona z tego żelaza została ukuta. A raczej „kuła” sama przez te wszystkie lata, swoją zbroję, matczyną siłę. Jak ja teraz. Dzień po dniu, trudność po trudności. Bo choćby świat walił się i palił, zawsze mogłam być jej pewna. Ale dopiero odkąd sama jestem matką rozumiem, jakie to trudne.

Jak trudno jest wykrzesać z siebie zwykłą uczciwość i zrozumienie, kiedy zmęczenie przygniata do podłogi. Jak wiele siły trzeba, by pokonać swoje deficyty, złość, lęk. By móc z uśmiechem odpowiedzieć „nie bój się, jestem tutaj” – nawet o czwartej nad ranem, przez wiele, wiele lat.

Twarde i odporne, na zmęczenie, ból, własną frustrację. Często rozdarte, bo nawet najtwardsza z nich, czasem siada na podłodze w kuchni i myśli „nie daję rady”, a jednak wstaje i walczy dalej –  w nieskończoność. Dla swoich dzieci.

Kobiety są z żelaza, matki. Bywa, że kruszą się na miliony kawałeczków, gdy nikt nie widzi. Bo nawet żelazo można w końcu złamać… I tylko czasem zastanawiają się, czy powinny dawać z siebie mniej czy jeszcze więcej.

Kobiety są niesamowite. Wtaczamy monstrualne głazy na szczyt góry i zbyt często nie mamy siły, by ten głaz na chwilę zatrzymać, zrobić coś tylko dla siebie. Stajemy się dla siebie niewidzialne. Dzielimy swoje ciała i dusze , i zmuszamy do nadludzkich wysiłków. Tak, jak ty, tak, jak twoja mama.

I cholernie trudno nam to dostrzec u siebie. Nakłaniamy swojej mamy, by się oszczędzały, dbały, zrobiły badania. By odpoczęły zamiast sprzątać – i poczytały książkę. By umówiły się na badania, kupiły w aptece coś, co postawi je na nogi.  Jednocześnie udając, że my same jesteśmy inne, że damy radę, bo zwyczajnie musimy. Wymówki, jesteśmy ich mistrzyniami.

Na Dzień Matki, zróbcie swoim mamom wyjątkowy prezent, pozwólcie im na jeden dzień odwiesić zbroję na kołku – jeden dzień, one i tak nie pozwolą na dłużej. Ty też daj sobie czas na odetchnięcie pełną piersią. Z tej okazji nie czekaj na kwiaty i czekoladki – zadbaj o siebie, o zdrowie, o duszę, o swoją świętą cierpliwość. Gdyby nie nasze ciała, nie mogłybyśmy tak wiele. Zobaczmy wreszcie, że z żelaza jesteśmy tylko w pięknej, poetyckiej przenośni. Gdy te ciała zawiodą, nie pomoże nam najsilniejsza miłość świata. Drogie mamy – również te dorosłych już córek – bądźcie jak najdłużej, zdrowe.

Czasu dla siebie i dla swojego zdrowia, wszystkim mamom, życzy:

Floradix-Logo (1)

producent wyjątkowego suplementu diety dla kobiet

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Czytelniczki, które po przeczytaniu artykułu zadzwonią do dystrybutora produktu Floradix Żelazo i witaminy (firmy Zioło-Piast) pod nr tel.:  531-709-707, do dnia 31.05 włącznie (poniedziałek)  w godzinach 7 – 14 (telefon czynny od pn do pt) podając hasło OH!ME otrzymają 20% zniżki

Floradix Żelazo i witaminy jest źródłem organicznego żelaza (II), witamin B2, B6, B12 i C, które przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Ponadto żelazo pomaga w prawidłowej produkcji czerwonych krwinek (z udziałem witaminy B6 i B12) i hemoglobiny. Ważnym składnikiem toniku jest witamina C, ponieważ zwiększa przyswajanie żelaza.

Dla kogo? Dla osób, które chcą utrzymać prawidłowy poziom żelaza we krwi. Polecany w stanach zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo – w momentach intensywnego wzrostu organizmu (dzieci), w czasie ciąży, karmienia piersią, a także przy diecie, która zawiera małą ilość tego składnika (np. wegetariańskiej).

Zalety: Zawiera dobrze przyswajalne żelazo. Nie powoduje zaparć. Produkt w stu procentach naturalny.


Lifestyle

Kaszotto gryczane z botwinką, kurczakiem, marchewką i ziołami

Redakcja
Redakcja
18 maja 2018
kaszotto gryczane
Fot. Materiały prasowe
 

Kaszotto gryczane z botwinką (burakami poza sezonem), kurczakiem, marchewką i ziołami to sposób na smaczny i pełnowartościowy obiad.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Składniki (4 porcje):

 • 200 g kaszy gryczanej prażonej Halina
 • 1 duży pęczek botwinki wraz z buraczkami
 • 1 duża szalotka
 • 1 duży ząbek czosnku
 • 2 średnie marchewki
 • 2 piersi z kurczaka (ok. 400 g)
 • 3 łyżki masła
 • liście kopru włoskiego
 • świeży cząber
 • ok. 1 litra bulionu drobiowego
 • ok. 70 g parmezanu
 • szparagi (opcjonalnie)
 •  sól, pieprz

Wykonanie:

 1. Kurczaka umyj, oczyść i pokrój w drobną kostkę. Rozgrzej 2 łyżki masła i smaż kurczaka do lekkiego zarumienienia.
 2. Dodaj pokrojoną w kostkę szalotkę i smaż ok. 2 minut. Dodaj kaszę i cały czas mieszając smaż kolejne 2 minuty.
 3. Dodawaj stopniowo, chochelka po chochelce, bulion, aż poprzedni odparuje. Często mieszaj.
 4. W międzyczasie obierz marchewkę i pokrój w plasterki (2–3 mm).
 5. Umyj botwinkę. Odetnij buraczki, obierz je i pokrój w kostkę. Łodyżki botwinki pokrój w kostkę. Liście botwinki pokrój w średniej wielkości kostkę.
 6. Cały czas pamiętaj o patelni i podlewaj bulionem. Po ok. 30 minutach od rozpoczęcia robienia kaszotto dodaj marchewkę i buraczki. Mieszaj cały czas. Po ok. 10 minutach dodaj łodyżki botwinki i duś ok. 5 minut. Dodaj liście botwinki i duś ok. 2 minuty. Kaszotto powinno być już prawie gotowe.
 7. Dodaj starty parmezan oraz masło, wymieszaj. Dodaj świeże zioła.
 8. Jeśli chcesz użyć do dania szparagów, ugotuj je w odrębnym garnku, aby nie nabrały różowego koloru. Jeśli nie jest to dla Ciebie problemem dodaj je pokrojone wraz z marchewką i buraczkami.
 9. Dobrze przygotowane kaszotto nie powinno być rozgotowane, kasza powinna stawiać niewielki opór podczas jedzenia. Kaszotto dopraw na końcu po dodaniu parmezanu.
kaszotto gryczane

Fot. Materiały prasowe

Aby zapoznać się z pełnym asortymentem inspirujących i zdrowych produktów marki Halina zapraszamy na stronę: www.halina.eu


Lifestyle

Dlaczego mądrzy ludzie często nie potrafią być szczęśliwi

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 maja 2018
Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Najprościej mówiąc, dlatego, że za dużo analizują.  Szczęście jest uczuciem zadowolenia i satysfakcji, której pragnie wielu, ale nie wszyscy są w stanie je osiągnąć. Jest emocją względną i subiektywną. Czasem udane życie rodzinne i kwitnąca kariera nie wystarczają. Osoby wysoko inteligentne, mimo sukcesów życiowych  często odczuwają smutek i melancholię. Dlaczego jeszcze tak trudno jest im poczuć się szczęśliwymi?

1. Są przeczuleni, zbyt wrażliwi, bo za dużo myślą

Wiele osób o wysokim poziomie inteligencji często myśli zbyt intensywnie i analizuje wszystko, co dzieje się w ich życiu i otoczeniu. Chociaż ich zdolność do analizowania rzeczy jest ogromnym atutem, ciągła analiza wszystkiego często prowadzi do frustracji, zwłaszcza gdy dochodzi do niepożądanych wniosków.

2. Mają zbyt wysokie standardy

Wysoko ustawiają poprzeczki – sobie i innym. Trudno osiągnąć ich pułap, a porażki często prowadzą do frustracji i rozczarowania, niezależnie od tego, czy chodzi o ich karierę, związki czy cokolwiek innego, ważnego dla nich.

3. Inteligentni ludzie są niezwykle samokrytyczni

Porównują siebie i efekty swojej pracy do wyników i efektów pracy innych. Rzadko kiedy są z siebie naprawdę zadowoleni, często wydaje im się, że należałoby jeszcze „tyle poprawić”. Bywa, że cechuje ich perfekcjoznim i to on przeszkadza osiągnąć szczęście i spokój duszy.

4. Inteligentni ludzie bywają zbyt ambitni

I ta cecha niebezpiecznie łączy się z wymienioną w poprzednim punkcie skłonnością do wynajdowania w sobie wad. Trudno im być zadowolonymi, gdy wiecznie coś nie idzie tak, jak powinno, a oni dadatkowo chcą ciągle więcej, ciągle planują, ciągle mierzą odrobinę zbyt wysoko.

5. Inteligentni ludzie często mają problemy z psychiką i emocjami

W wielu badaniach odkryto powiązania między problemami psychiatrycznymi, takimi jak zaburzenia lękowe i zaburzenia dwubiegunowe, a wysoką inteligencją. Chociaż nie jest tak naprawdę pewne, czy te zaburzenia wynikają z posiadania błyskotliwego umysłu, to jednak nie można tego w pełni wykluczyć.

Ci inteligentni ludzie, którzy nie cierpią na zaburzenia psychiczne, są jednak nadal podatni na depresję egzystencjalną. Jest to często wynikiem obszernej analizy wszystkiego i wszystkich wokół, co ostatecznie prowadzi do dość negatywnej autorefleksji na temat życia, śmierci i celu istnienia.


Na podstawie: sych2go.ne

 


Zobacz także

Ten boski list, który matka zostawiła swojemu mężowi wyjeżdżając na weekend, podbił internet. Będziesz płakać ze śmiechu

Cytaty, które dają kopa

Cytaty, które dają kopa do działania cz.1 | Koncentracja

Dlaczego zęby mleczne są ważne?