Lifestyle

Lagun na drzewie i rola stereotypów w żartach. O poczuciu humoru #poswojemu

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021
White modern interior with dresser and decor. 3d render illustration background mock up.
 

Artykuły o siejącym postrach krakowskim rogaliku-lagunie pojawiły się w czołowych telewizjach i gazetach Europy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że mimo różnego charakteru, pochodzenia czy wyznania, wszystkim nam w codziennym życiu towarzyszy humor. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego tak jest i jaki wpływ na poczucie humoru mają stereotypy!

Każdy, niezależnie od tego, gdzie się urodził i kim jest, ma poczucie humoru. Bez niego nie byłoby uśmiechu, który stanowi ozdobę wszystkich ludzkich twarzy i nieodłączną część życia. Kiedy się śmiejesz, wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, redukuje się poziom hormonu stresu, dotlenia się mózg i poprawia praca układu krwionośnego.

Czym jest poczucie humoru?

Poczucie humoru, czyli inaczej zmysł komizmu, to „zdolność dostrzegania zabawnych stron życia”. Nie sposób nie zauważyć, że nie wszystkich natomiast bawią te same żarty. Zdarzyło się, że Twoja opowieść rozbawiła Twoich przyjaciół, a w pracy wywołała zniesmaczenie i pełną dezaprobaty reakcję? Nic dziwnego! Poczucie humoru zależy od wielu czynników, w tym od środowiska, wiedzy o świecie, a także osobowości. Ważne jest również to, w jaki sposób się nim posługujesz. Otóż zmysł komizmu może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów, np. jako:

  • mechanizm obronny w stresujących sytuacjach,
  • forma komunikacji z innymi,
  • narzędzie wywierania wpływu na osoby w otoczeniu,
  • pomysł na rozwiązanie konfliktów,
  • próba zaadaptowania się w nowym środowisku.

Umiejętność żartowania jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszą się rozmaite gadżety z zabawnymi grafikami, takie jak np. dostępna w Empik Foto kolekcja autorska Bazgram. Szablon „Zakochane dinozaury” to krótki komiks opowiadający historię prehistorycznych stworzeń, które wyznały sobie miłość na chwilę przed zagładą. Połączenie dramatycznej sytuacji oraz beztroskiego podejścia zwierząt bawi i… rozczula. To zdecydowanie jedna z ulubionych form żartu! Wyznania miłości u każdego wyglądają nieco inaczej, więc wykorzystaj poczucie humoru i powiedz, że kochasz #poswojemu!

Jak humor wpływa na relacje międzyludzkie?

Poczucie humoru od kilku lat jest numerem jeden w badaniach psychologów. Specjaliści nieustannie podkreślają jego znaczenie w komunikacji między ludźmi oraz budowaniu relacji, np. w pracy lub szkole. Dzięki zmysłowi komizmu np.:

  • rozpoznasz, czy coś Cię łączy z daną osobą,
  • złagodzisz konflikty oraz wyciszyć emocje,
  • stworzysz pozytywną atmosferę w zespole,
  • zintegrujesz ludzi i zachęcisz ich do współpracy.

Możesz również wykorzystać poczucie humoru, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie na nowych pracownikach i nawiązać z nimi relację. W tym celu świetnie sprawdzi się np. kubek z autorskiej kolekcji Rynn Rysuje pt. Herbaciarze vs Kawosze. Na widok zabawnej grafiki, współpracownicy z pewnością od razu chętnie zaczną z Tobą rozmawiać, a dzięki temu z łatwością zapamiętają Twoje imię!

Co bawi ludzi?

Zastanawiasz się, o czym zacząć rozmawiać z innymi? Nie wiesz, czy Twój żart zostanie dobrze odebrany w gronie nowych osób? Mimo różnic w poczuciu humoru, jest coś, co bawi wszystkich ludzi na całym świecie, a mianowicie stereotypy. Choć generalizowanie nie jest mile widziane, to właśnie stereotypy ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie i są główną tematyką dowcipów i żartobliwych grafik.

Świetnie rozumie to np. Magda Danaj autorka kolekcji Porysunki. Szablon „Aperol” w żartobliwy sposób podsumowuje uwagi, jakie często otrzymują bezdzietne osoby. Zapytanie „Kto mi poda na starość szklankę aperola” jest nawiązaniem do popularnego i niegrzecznego pytania zadawanego ludziom, którzy nie chcą mieć dzieci. Równie zabawnie prezentuje się autorska kolekcja Ptaszek Staszek. Szablon „Aż tak mnie nie boli” przedstawia bohatera podczas wizyty u lekarza, który na propozycję ćwiczeń nagle cudownie zdrowieje! „Terapia” błyskawiczna 😉

 

Czym różni się prawdziwy uśmiech od wymuszonego?

Zastanawiasz się, czy ludzie, którzy często się uśmiechają, rzeczywiście są szczęśliwsi? Wbrew pozorom okazuje się, że tak! Osoby, które się śmieją są przede wszystkim zdrowsze, a co za tym idzie lepiej się czują. Dodatkowo regularne uśmiechanie się pomaga im utrzymać poziom endorfin na stałym, wysokim poziomie, dzięki czemu przez cały czas mają dobry humor3.
Jednak nie każdy uśmiech, który widać na twarzy innych, jest prawdziwy. Istnieją również fałszywe uśmiechy, które polegają na zaangażowaniu wyłącznie mięśni policzków i warg. Możesz je zaobserwować np. u fotografa. Natomiast, kiedy śmiejesz się naprawdę, aktywujesz mięśnie całej twarzy oraz ciała. Prawdziwy uśmiech rozpoznasz nie tylko po rozciągniętych wargach i uniesionych kącikach ust, ale również tzw. kurzych łapkach oraz błyszczących oczach. Chyba więc nie masz wątpliwości, który uśmiech jest lepszy?

Poczucie humoru to świetny sposób na to, żeby nadać rzeczywistości barw. I choć każdy z nas nieco inaczej reaguje na poszczególne rodzaje żartu, czy to nie jest w nas ciekawe? Pozwól więc i kolekcjom rozbawić Cię do łez. Śmiech to zdrowie, więc śmiej się do woli i rób to całkiem #poswojemu.

 


Lifestyle

Tkwisz w związku z emocjonalnym sadystą? 8 sygnałów, że tak właśnie jest

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021
fot. fizkes/iStock
 

Gdy zorientujesz się, że znajdujesz się w relacji z emocjonalnie sadystyczną osobą, musisz od razu położyć temu kres. Nie przedłużaj swojego cierpienia. Nie możesz pozwolić mu przejąć kontroli nad swoimi uczuciami i emocjami. Nie możesz pozwolić mu się dalej dręczyć. Jeśli zauważysz, że poniższe sygnały dotyczą twojego mężczyzny i twojego związku, uciekaj, ile sił w nogach.

W tym scenariuszu, to ty jesteś ofiarą, a on nie jest tak niewinny, jak mu się wydaje. Wykorzystuje twoją słabość i wrażliwość, bo rozumie, jak działają uczucia i emocje. I skorzysta z tej wiedzy, dręczy cię, by osiągnąć to, czego chce, najczęściej twoim kosztem. Związek z partnerem o takich sadystycznych skłonnościach to prawdziwa pułapka. A najgorsze jest to, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, że on robi ci te straszne rzeczy celowo. W jego działaniach nie ma nic przypadkowego.

Jeśli uważasz, że w twoim związku występuje co najmniej jeden z tych elementów, poważnie zastanów się nad powodzeniem i przyszłością twojej relacji.

1. Mimo próśb, by zaczął cię szanować, nadal traktuje cię źle, a nawet coraz gorzej

On się nie zatrzyma. Jego nawyki i zachowania w stosunku do ciebie są czymś stałym, będzie chciał, byś nauczyła się z tym żyć, to daje mu satysfakcję. Jest szczęśliwy, kiedy zadaje emocjonalny ból. Czuje się wtedy silny, jest panem sytuacji. Agresywne, krzywdzące uwagi i komentarze są u niego na porządku dziennym.

2. Bezustannie sprawdza, jak łatwowierna jesteś, traktuje cię z wyższością

Będzie starał się stale przesuwać granice tego, jak daleko może się posunąć. Zrobi to, manipulując tobą i twoimi emocjami. Sprawi, że uwierzysz, że cię podziwia i docenia, tylko po to, by się przekonać, jak bardzo naiwna jesteś, jak mocno mu ufasz. To rodzaj jakiejś sadystycznej gry. W najmniej niespodziewanym momencie zada ci ból, zrobi coś nieoczekiwanego.

3. Ilekroć grozisz, że odejdziesz, udaje, że nad sobą pracuje

Kiedy czuje, że zaczyna cię tracić, że orientujesz się mechanizmach, którymi operuje, że masz zamiar uwolnić się z jego uścisku, zaciśnie go jeszcze mocniej, obiecując wszystko, czego tylko zażądasz. Będzie udawał, że nad sobą pracuje, że rozumie swoje błędy. A potem cały proces zacznie się od początku. To błędne koło.

4. Sprawia, że ​​czujesz, że nie zasługujesz na to, by z tobą był

Już on o to zadba. Rzuci kilka złośliwych uwag, najchętniej w towarzystwie. Odsunie się od ciebie, pokaże ci twoje wady. Poczujesz, że robi ci olbrzymią łaskę, że z tobą jest, że gdyby tylko chciał, natychmiast znalazłby kogoś lepszego. To jest jego pasywno-agresywny sposób pokazania ci, że ​​musisz się bardziej postarać, jeśli chcesz nadal z nim być.

5. Kiedy czegoś chce, jest niezwykle miły

A jednak, potrafi być czuły, miły, opiekuńczy, dobry. Możesz być jednak pewna, że jego zachowanie nigdy nie ma źródła w czystych intencjach. Zawsze jest jakiś ukryty motyw, coś, na czym mu zależy, kiedy zaczyna być dla ciebie prawdziwym partnerem. To jakiś tajny plan, który ukrywa przed tobą. Miej się na baczności.

6. Nie wiąże z tobą żadnych emocji

Tak naprawdę interesują go jedynie fizyczne przyjemności i korzyści, które może czerpać z waszego związku. Twoje uczucia, odczucia, lęki, niepokoje nie mają dla niego znaczenia. Nie pomoże ci, gdy będziesz przeżywać trudną emocjonalnie sytuację, nie okaże wsparcia, takiego, jakiego byś oczekiwała od swojego partnera.

7. Wysyła ci sprzeczne sygnały

W jednej minucie gra przywiązanie, oddanie i miłość. W następnej minucie staje się niezmiernie zimny i odległy. Nigdy nie poczujesz, że możesz z nim odnaleźć stabilność i konsekwencję. Zamiast tego odczuwasz niepewność, dziwny lęk i niepokój. Nigdy nie wiesz, czy będziesz mogła na niego liczyć. W ten sposób manipuluje twoim uczuciem.

8. Twój instynkt mówi ci, że coś jest nie tak

Naucz się ufać swoim samej sobie. Twoja podświadomość próbuje cię ostrzec, bo czasem dostrzega o wiele więcej niż ty. Po prostu naucz się zwracać uwagę na jakiś wewnętrzny głos, który podpowiada ci, że z nim nigdy nie będziesz cieszyć się dobrym związkiem.

 


Na podstawie: relrules.com


Lifestyle

Truskawkowe nogi, letnie przekleństwo wielu kobiet. Jak pozbyć się problemu?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
22 lipca 2021
Truskawkowe nogi - przyczyny, jak pozbyć się problemu
Fot. iStock

Truskawkowe nogi (strawberry legs, keratosis pilaris) to termin, który odnosi się do ciemnych krostek pojawiających się na skórze, które wyjątkowo kojarzą się z wyglądem skórki truskawek. Mogą pojawiać się o każdej porze roku, ale to latem truskawkowe nogi stają się częstym zmartwieniem, gdy trzeba założyć krótkie spodenki lub sukienkę. Z czego bierze się problem i w jaki sposób można temu zaradzić?

Truskawkowe nogi — kiedy możemy o nich mówić?

Truskawkowe nogi to jedna z tych niedoskonałości ciała, które, choć są błahe, często przyprawiają kobiety o siwe włosy. Stają się one głównie problemem estetycznym, ale w pewnych przypadkach mogą również prowadzić do problemów ze zdrowiem skóry.

Truskawkowe nogi to nic innego, jak stan skóry po goleniu lub depilacji zbędnego owłosienia. Skóra po takim zabiegu wygląda charakterystycznie, przez wzgląd na rozszerzone pory. Pojawiają się niewielkie czarne lub czerwone kropki, kojarzące się ze wspomnianymi już truskawkami.

Truskawkowe nogi - przyczyny, jak pozbyć się problemu

Fot. iStock/Truskawkowe nogi

Wynikają one z podrażnienia podczas golenia wrażliwej skóry, lub po prostu uwidocznienia ciemnego, niedokładnie ściętego przez maszynkę włosa wyrastającego z cebulki. Ale uwaga, problem mogą także powodować przyjmowanie leki, np. kortykosteroidy, oraz promieniowanie słoneczne.

O wiele częściej truskawkowe nogi obserwują u siebie kobiety, które mają gęste lub ciemne włoski. No cóż, truskawki kochamy, ale truskawkowych nie chcemy u siebie oglądać, tym bardziej że może to prowadzić do pewnych powikłań.

Truskawkowe nogi — co można zrobić, by uniknąć problemu?

Istnieje kilka rad, które mogą pomóc uniknąć truskawkowych nóg. Ponieważ najczęściej golimy je tradycyjnie maszynką, trzeba zwrócić uwagę na jej jakość i pamiętać, że jednorazową maszynkę w teorii używamy tylko raz, a w praktyce, dopóki się nie stępi. Wątpliwe, by każda kobieta zmieniała maszynkę co golenie, czasem nawet codziennie, ale trzeba z jej ponownym wykorzystaniem zachować umiar. Jeśli planujemy tę samą maszynkę użyć więcej niż raz, należy ją zdezynfekować, ponieważ namnażają się na niej szkodliwe drobnoustroje, mogące powodować stan zapalny. Równie wysoką higienę należy zachować przed zastosowaniem depilatora, aby uniknąć problemu, jakim są truskawkowe nogi.

Przy tendencjach do truskawkowych nóg warto dwa dni wcześniej zrobić peeling, który usunie zrogowaciałą warstwę naskórka. Do dyspozycji jest wiele różnych peelingów, zarówno kupnych, jak i łatwych do przygotowania w domu. W najprostszej wersji wymieszaj garść soli z oliwką i energicznie wetrzyj w ciało, a następnie spłucz. Poza tym przed goleniem dobrze jest rozmiękczyć skórę w ciepłej kąpieli i przez użycie odpowiedniego preparatu go golenia (przeznaczony do tego żel, pianka). Nigdy nie gól nóg w pośpiechu i na sucho! Sięgnij po dedykowane kobietom kosmetyki do golenia. Poprawiają one poślizg, zmniejszają tarcie, a co za tym idzie, także ryzyko podrażnień i skaleczeń. 

Truskawkowe nogi - przyczyny, jak pozbyć się problemu

Fot. iStock/Truskawkowe nogi

Pamiętaj, by zawsze golić nogi w kierunku przeciwnym do kierunku ich wzrostu. Czyli wykonuj ruch od kostki i przesuwaj maszynkę w stronę kolana. Nie spiesz się i nie dociskaj do skóry mocno ostrzy, dzięki temu unikniesz skaleczeń.

Po goleniu spłucz nogi strumieniem zimnej wody, która skutecznie zamknie rozszerzone przez ciepłą kąpiel pory. Po wyjściu z wanny możesz sięgnąć po kojący balsam, który załagodzi ewentualne podrażnienia oraz zmiękczy skórę nóg i ciała.

Co zamiast golenia?

Jeśli mimo tego truskawkowe nogi nadal są twoją zmorą, warto rozważyć zmianę klasycznego sposobu golenia na depilację laserową. Jest to metoda o wiele droższa, za to przynosi efekty lepsze od golenia ciała maszynką. Włosy odrastają później i o wiele słabsze, nie wrastają w skórę. Nogi są dłużej gładkie, odpada konieczność regularnego golenia i podrażniania skóry ostrzami maszynki.

Truskawkowe nogi - przyczyny, jak pozbyć się problemu

Fot. iStock/Truskawkowe nogi

Możliwe powikłania truskawkowych nóg

Towarzyszące goleniu truskawkowe nogi to nie tylko problem kosmetyczny. Otwarte pory, w których może gromadzić się sebum i zanieczyszczenia, zwiększają ryzyko rozwinięcia się stanów zapalnych skóry, których wyleczenie może wymagać stosowania antybiotyku. Specjaliści wskazują również, że konieczne bywa również stosowanie preparatu złuszczającego oraz z zawartości witaminy C, która rozjaśni nieco skórę. Nawracającą dolegliwość warto skonsultować z dermatologiem.


źródło:  dziendobry.tvn.pl 

 

 


Zobacz także

Szukasz pomysłu na prezent? Sprawdź piękne i eleganckie dodatki do domu. Prezentownik Oh!me 2018

„Krystyna nie wie, że dziś można wszystko. I że życie może być przyjemne, a przyszłości nie należy się bać”

Kiedy zależy ci zbyt mocno, zawsze tracisz…