Go to content

Lagun na drzewie i rola stereotypów w żartach. O poczuciu humoru #poswojemu

White modern interior with dresser and decor. 3d render illustration background mock up.

Artykuły o siejącym postrach krakowskim rogaliku-lagunie pojawiły się w czołowych telewizjach i gazetach Europy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że mimo różnego charakteru, pochodzenia czy wyznania, wszystkim nam w codziennym życiu towarzyszy humor. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego tak jest i jaki wpływ na poczucie humoru mają stereotypy!

Każdy, niezależnie od tego, gdzie się urodził i kim jest, ma poczucie humoru. Bez niego nie byłoby uśmiechu, który stanowi ozdobę wszystkich ludzkich twarzy i nieodłączną część życia. Kiedy się śmiejesz, wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, redukuje się poziom hormonu stresu, dotlenia się mózg i poprawia praca układu krwionośnego.

Czym jest poczucie humoru?

Poczucie humoru, czyli inaczej zmysł komizmu, to „zdolność dostrzegania zabawnych stron życia”. Nie sposób nie zauważyć, że nie wszystkich natomiast bawią te same żarty. Zdarzyło się, że Twoja opowieść rozbawiła Twoich przyjaciół, a w pracy wywołała zniesmaczenie i pełną dezaprobaty reakcję? Nic dziwnego! Poczucie humoru zależy od wielu czynników, w tym od środowiska, wiedzy o świecie, a także osobowości. Ważne jest również to, w jaki sposób się nim posługujesz. Otóż zmysł komizmu może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów, np. jako:

  • mechanizm obronny w stresujących sytuacjach,
  • forma komunikacji z innymi,
  • narzędzie wywierania wpływu na osoby w otoczeniu,
  • pomysł na rozwiązanie konfliktów,
  • próba zaadaptowania się w nowym środowisku.

Umiejętność żartowania jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszą się rozmaite gadżety z zabawnymi grafikami, takie jak np. dostępna w Empik Foto kolekcja autorska Bazgram. Szablon „Zakochane dinozaury” to krótki komiks opowiadający historię prehistorycznych stworzeń, które wyznały sobie miłość na chwilę przed zagładą. Połączenie dramatycznej sytuacji oraz beztroskiego podejścia zwierząt bawi i… rozczula. To zdecydowanie jedna z ulubionych form żartu! Wyznania miłości u każdego wyglądają nieco inaczej, więc wykorzystaj poczucie humoru i powiedz, że kochasz #poswojemu!

Jak humor wpływa na relacje międzyludzkie?

Poczucie humoru od kilku lat jest numerem jeden w badaniach psychologów. Specjaliści nieustannie podkreślają jego znaczenie w komunikacji między ludźmi oraz budowaniu relacji, np. w pracy lub szkole. Dzięki zmysłowi komizmu np.:

  • rozpoznasz, czy coś Cię łączy z daną osobą,
  • złagodzisz konflikty oraz wyciszyć emocje,
  • stworzysz pozytywną atmosferę w zespole,
  • zintegrujesz ludzi i zachęcisz ich do współpracy.

Możesz również wykorzystać poczucie humoru, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie na nowych pracownikach i nawiązać z nimi relację. W tym celu świetnie sprawdzi się np. kubek z autorskiej kolekcji Rynn Rysuje pt. Herbaciarze vs Kawosze. Na widok zabawnej grafiki, współpracownicy z pewnością od razu chętnie zaczną z Tobą rozmawiać, a dzięki temu z łatwością zapamiętają Twoje imię!

Co bawi ludzi?

Zastanawiasz się, o czym zacząć rozmawiać z innymi? Nie wiesz, czy Twój żart zostanie dobrze odebrany w gronie nowych osób? Mimo różnic w poczuciu humoru, jest coś, co bawi wszystkich ludzi na całym świecie, a mianowicie stereotypy. Choć generalizowanie nie jest mile widziane, to właśnie stereotypy ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie i są główną tematyką dowcipów i żartobliwych grafik.

Świetnie rozumie to np. Magda Danaj autorka kolekcji Porysunki. Szablon „Aperol” w żartobliwy sposób podsumowuje uwagi, jakie często otrzymują bezdzietne osoby. Zapytanie „Kto mi poda na starość szklankę aperola” jest nawiązaniem do popularnego i niegrzecznego pytania zadawanego ludziom, którzy nie chcą mieć dzieci. Równie zabawnie prezentuje się autorska kolekcja Ptaszek Staszek. Szablon „Aż tak mnie nie boli” przedstawia bohatera podczas wizyty u lekarza, który na propozycję ćwiczeń nagle cudownie zdrowieje! „Terapia” błyskawiczna 😉

 

Czym różni się prawdziwy uśmiech od wymuszonego?

Zastanawiasz się, czy ludzie, którzy często się uśmiechają, rzeczywiście są szczęśliwsi? Wbrew pozorom okazuje się, że tak! Osoby, które się śmieją są przede wszystkim zdrowsze, a co za tym idzie lepiej się czują. Dodatkowo regularne uśmiechanie się pomaga im utrzymać poziom endorfin na stałym, wysokim poziomie, dzięki czemu przez cały czas mają dobry humor3.
Jednak nie każdy uśmiech, który widać na twarzy innych, jest prawdziwy. Istnieją również fałszywe uśmiechy, które polegają na zaangażowaniu wyłącznie mięśni policzków i warg. Możesz je zaobserwować np. u fotografa. Natomiast, kiedy śmiejesz się naprawdę, aktywujesz mięśnie całej twarzy oraz ciała. Prawdziwy uśmiech rozpoznasz nie tylko po rozciągniętych wargach i uniesionych kącikach ust, ale również tzw. kurzych łapkach oraz błyszczących oczach. Chyba więc nie masz wątpliwości, który uśmiech jest lepszy?

Poczucie humoru to świetny sposób na to, żeby nadać rzeczywistości barw. I choć każdy z nas nieco inaczej reaguje na poszczególne rodzaje żartu, czy to nie jest w nas ciekawe? Pozwól więc i kolekcjom rozbawić Cię do łez. Śmiech to zdrowie, więc śmiej się do woli i rób to całkiem #poswojemu.