Go to content

Kwas alfa-liponowy – cenny sprzymierzeniec naszych nerwów

ALA, czyli kwas alfa-liponowy, to przeciwutleniacz, którego właściwości sprawdzają się w profilaktyce chorób przewlekłych i w regeneracji komórek nerwowych. Jakie jeszcze właściwości wykazuje kwas alfa-liponowy? Zapewniamy, że jest ich niemało!

Czym jest kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy to jeden z najpotężniejszych antyoksydantów, który działa zarówno wewnątrz komórek, jak i poza nimi. Jego siła polega na tym, że nie tylko sam likwiduje skutecznie wolne rodniki, ale również wspomaga regenerację innych antyoksydantów, takich jak glutation, koenzym Q10 oraz witaminy C i E. Dodatkowo łagodzi stany zapalne i poprawia metabolizm. Co więcej, bez kwasu alfa-liponowego nasze mitochondria szybko ulegają zniszczeniu. ALA stanowi bowiem ważny składnik budulcowy komórek, stąd jest niezbędny do ich regeneracji.

ALA obrońcą nerwów

Dzięki redukcji stresu oksydacyjnego oraz działaniu przeciwzapalnemu, kwas alfa-liponowy zmniejsza ryzyko uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych oraz sprzyja regeneracji nerwów. W ten sposób wpływa na poprawę parametrów neurofizjologicznych. Chroni też skórę, mózg, serce, oczy i nerki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a dodatkowo oczyszcza nerki, wspomaga pracę układu nerwowego i opóźnia procesy starzenia.

Cenne właściwości kwasu alfa-liponowego

Jak widać, ALA wykazuje wiele właściwości, które mogą mieć znaczenie w profilaktyce i łagodzeniu różnych schorzeń cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, Alzheimera czy podwyższonego poziomu cholesterolu. Nic więc dziwnego, że suplementy z tym składnikiem podbijają rynek. Kwas alfa-liponowy dostępny jest m.in. w internetowym sklepie firmy Mito- Pharma: https://www.mito-pharma.pl/product-pol-67–Kwas-alfa-liponowy-MSE-dr-Enzmann.html. Specjalizuje się ona w dystrybucji monopreparatów o przebadanej jakości, przyswajalności i skuteczności.

Kwas alfa-liponowy a cukrzyca i tarczyca

Ze względu na swoje właściwości, ALA jest doskonałym wyborem we wsparciu terapii schorzeń związanych z obwodowym uszkodzeniem nerwów, czyli neuropatią obwodową. Substancja ta pozwala bowiem do pewnego stopnia odwrócić zmniejszenie przepływu przez naczynia krwionośne, charakterystyczne m.in. dla cukrzycy i niedoczynności tarczycy. To bardzo ważne, ponieważ właśnie zaburzenia przepływu prowadzą do groźnych powikłań wymienionych chorób, np. zespołu stopy cukrzycowej.

Kwas alfa-liponowy: regeneracja nerwów i redukcja bólu

Kwas alfa-liponowy wykazuje działanie przeciwbólowe. Odpowiedni jego poziom w organizmie wpływa na łagodzenie bólu neuropatycznego i bólu kręgosłupa wywołanego uciskiem na nerwy. Suplementacja tym związkiem może być też przydatna w innych przypadkach, w których dochodzi do licznych uszkodzeń i pojawia się potrzeba neuroregeneracji.

Lepszy metabolizm z ALA

Dodatkowo kwas alfa-liponowy poprawia też metabolizm cukrów i tłuszczów, zwiększa wrażliwość na insulinę oraz obniża poziom glukozy. Wykazano, że obniża poziom glukozy, również na czczo. Jak wiadomo, głównym problemem w niekontrolowanej czy źle leczonej cukrzycy jest właśnie wysoki poziom glukozy (cukru) we krwi, który sprzyja rozwojowi powikłań (neuropatii).

Jaki kwas alfa-liponowy wybrać?

Ze względu na swoje właściwości, ALA to cenny sprzymierzeniec naszych nerwów, który pomaga w poprawie funkcjonowania układu nerwowego oraz ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Choć może być dostarczany wraz ze zdrową, zbilansowaną dietą, to jego zawartość w pokarmach nie pozwala na osiągnięcie we krwi stężeń terapeutycznych. Na szczęście wiadomo, iż przyswajalność tego związku jest dobra, co pozwala na skuteczną suplementację – pod warunkiem, że wybierzemy preparat dobrej jakości, najlepiej od sprawdzonego producenta.

Materiał partnera