Lifestyle

Kwas alfa-liponowy – cenny sprzymierzeniec naszych nerwów

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2021
 

ALA, czyli kwas alfa-liponowy, to przeciwutleniacz, którego właściwości sprawdzają się w profilaktyce chorób przewlekłych i w regeneracji komórek nerwowych. Jakie jeszcze właściwości wykazuje kwas alfa-liponowy? Zapewniamy, że jest ich niemało!

Czym jest kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy to jeden z najpotężniejszych antyoksydantów, który działa zarówno wewnątrz komórek, jak i poza nimi. Jego siła polega na tym, że nie tylko sam likwiduje skutecznie wolne rodniki, ale również wspomaga regenerację innych antyoksydantów, takich jak glutation, koenzym Q10 oraz witaminy C i E. Dodatkowo łagodzi stany zapalne i poprawia metabolizm. Co więcej, bez kwasu alfa-liponowego nasze mitochondria szybko ulegają zniszczeniu. ALA stanowi bowiem ważny składnik budulcowy komórek, stąd jest niezbędny do ich regeneracji.

ALA obrońcą nerwów

Dzięki redukcji stresu oksydacyjnego oraz działaniu przeciwzapalnemu, kwas alfa-liponowy zmniejsza ryzyko uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych oraz sprzyja regeneracji nerwów. W ten sposób wpływa na poprawę parametrów neurofizjologicznych. Chroni też skórę, mózg, serce, oczy i nerki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a dodatkowo oczyszcza nerki, wspomaga pracę układu nerwowego i opóźnia procesy starzenia.

Cenne właściwości kwasu alfa-liponowego

Jak widać, ALA wykazuje wiele właściwości, które mogą mieć znaczenie w profilaktyce i łagodzeniu różnych schorzeń cywilizacyjnych, w tym cukrzycy, Alzheimera czy podwyższonego poziomu cholesterolu. Nic więc dziwnego, że suplementy z tym składnikiem podbijają rynek. Kwas alfa-liponowy dostępny jest m.in. w internetowym sklepie firmy Mito- Pharma: https://www.mito-pharma.pl/product-pol-67–Kwas-alfa-liponowy-MSE-dr-Enzmann.html. Specjalizuje się ona w dystrybucji monopreparatów o przebadanej jakości, przyswajalności i skuteczności.

Kwas alfa-liponowy a cukrzyca i tarczyca

Ze względu na swoje właściwości, ALA jest doskonałym wyborem we wsparciu terapii schorzeń związanych z obwodowym uszkodzeniem nerwów, czyli neuropatią obwodową. Substancja ta pozwala bowiem do pewnego stopnia odwrócić zmniejszenie przepływu przez naczynia krwionośne, charakterystyczne m.in. dla cukrzycy i niedoczynności tarczycy. To bardzo ważne, ponieważ właśnie zaburzenia przepływu prowadzą do groźnych powikłań wymienionych chorób, np. zespołu stopy cukrzycowej.

Kwas alfa-liponowy: regeneracja nerwów i redukcja bólu

Kwas alfa-liponowy wykazuje działanie przeciwbólowe. Odpowiedni jego poziom w organizmie wpływa na łagodzenie bólu neuropatycznego i bólu kręgosłupa wywołanego uciskiem na nerwy. Suplementacja tym związkiem może być też przydatna w innych przypadkach, w których dochodzi do licznych uszkodzeń i pojawia się potrzeba neuroregeneracji.

Lepszy metabolizm z ALA

Dodatkowo kwas alfa-liponowy poprawia też metabolizm cukrów i tłuszczów, zwiększa wrażliwość na insulinę oraz obniża poziom glukozy. Wykazano, że obniża poziom glukozy, również na czczo. Jak wiadomo, głównym problemem w niekontrolowanej czy źle leczonej cukrzycy jest właśnie wysoki poziom glukozy (cukru) we krwi, który sprzyja rozwojowi powikłań (neuropatii).

Jaki kwas alfa-liponowy wybrać?

Ze względu na swoje właściwości, ALA to cenny sprzymierzeniec naszych nerwów, który pomaga w poprawie funkcjonowania układu nerwowego oraz ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Choć może być dostarczany wraz ze zdrową, zbilansowaną dietą, to jego zawartość w pokarmach nie pozwala na osiągnięcie we krwi stężeń terapeutycznych. Na szczęście wiadomo, iż przyswajalność tego związku jest dobra, co pozwala na skuteczną suplementację – pod warunkiem, że wybierzemy preparat dobrej jakości, najlepiej od sprawdzonego producenta.

Materiał partnera


Lifestyle

Oszczędności na zakupach internetowych, czyli jak sprawdzać najniższe ceny w porównywarkach cen?

Redakcja
Redakcja
28 kwietnia 2021
Oszczędności na zakupach internetowych, czyli jak sprawdzać najniższe ceny w porównywarkach cen?
 

Porównywarki internetowe przynoszą korzyści zarówno klientom, jak i sprzedawcom. Tym pierwszym dają wyraźne oszczędności, sprzedawcom natomiast – reklamę poprzez promowanie sprzedawanych produktów. Porównywarki cenowe zmieniają podejście konsumentów do wydawania pieniędzy i wyznaczają nowy, lepszy standard zakupów, który staje się przemyślany.

Istota funkcjonowania porównywarek cenowych

Porównanie cen, w którejś powołanych do tego celu stron, pozwala zobaczyć koszt tego samego produktu, dostępnego w różnych sklepach i sprawdzić, w którym zapłaci się najmniej. Chodzi o to, aby znaleźć sklep, który oferuje dany artykuł w najniższej cenie. Specjalny algorytm, który wykorzystuje porównywarka, przeszukuje zasoby danego sklepu i porównuje je z zasobami dostępnymi w konkurencyjnych sklepach, a następnie prezentuje wyniki od najtańszego do najdroższego w taki sposób, aby najlepsza oferta znalazła się na szczycie listy. Integracja zasobów sklepu z cenową porównywarką, odbywa się poprzez zaimplementowanie specjalnego kodu, który jest zgodny z rzeczywistym stanem sklepu. Trafne sortowanie ofert pozwala ocenić poszczególne sklepy i wyrobić sobie o nich odpowiednią opinię. Użytkownik może oczywiście porównać oferty nie tylko pod względem ceny, ale także innych, stanowiących pomocną informację parametrów, którymi mogą okazać się np. najwyższa ocena lub najlepsza w przypadku konkretnego produktu dostępność. Porównywarki takie mają zaawansowane filtry wyszukiwania, dzięki którym możliwe jest łatwe zdefiniowanie parametrów, którymi jest się zainteresowanym, jak również przeszukanie oferty sklepów wyłącznie pod kątem cech wybranych produktów.

Korzyści z perspektywy klienta

Porównywanie cen z wykorzystaniem porównywarki cen pozwala przede wszystkim zaoszczędzić na zakupach, a dodatkowo skrócić czas potrzebny na dokonanie wyboru, zarówno odpowiedniego sklepu, jak i produktu. Porównywanie cen to nie jedyna opcja, jaką oferują porównywarki. Istotna może być również lista ofert pod względem wyceny czy dostępności, co jest niezwykle istotne, gdy użytkownik chce wybrać produkt dostępny w większych ilościach, albo polecany przez innych kupujących. Dzięki porównywarce cenowej, użytkownik może również poznać nieznane mu wcześniej sklepy internetowe, jak również poszukać firmy oferującej warunki transakcji, które okazują się być szczególnie korzystne. Może to być chociażby zapewnienie darmowych dostaw lub dłuższego czasu na odstąpienie od umowy. Ręczne przejrzenie wszystkich sklepów z danej kategorii jest czasochłonne, a de facto wręcz niemożliwe, zwłaszcza, gdy weźmie się pod uwagę popularny asortyment oferowany przez setki sklepów internetowych, z dziedzin takich jak elektronika czy kosmetyki. Zdarza się, że komuś zależy na znalezieniu produktu unikalnego i dopasowanego do bardzo wąskich preferencji, a wtedy skorzystanie z porównywarki to najlepsza metoda na szybkie znalezienie tak nietypowego przedmiotu.

Znana i pomocna porównywarka cen

Wiele osób kojarzy porównywarkę o nazwie Skąpiec. Wyszukiwarka cen daje możliwość zapoznania się z właściwościami danego produktu i opiniami na jego temat. Porównywarka skapiec.pl to jedno z najlepszych miejsc, w których można sprawdzić cenę danego produktu, u wielu różnych sprzedawców. Znajdują się tam miliony produktów, tysiące sklepów, a każdego dnia dodawane są setki opinii, które pomagają klientom w dokonaniu właściwego wyboru.

Materiał partnera


Lifestyle

Syndrom odroczonego szczęścia. Dlaczego wciąż czekasz na to, by być szczęśliwą?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
28 kwietnia 2021
Syndrom odroczonego szczęścia
Fot. iStock

Syndrom odroczonego szczęścia dotyczy osób, które dążą do tego, by mieć lepiej i więcej, odkładając swoje szczęście na później. Odsuwają od siebie dobre rzeczy, stawiając kolejne warunki do spełnienia, by poczuć zadowolenie. Syndrom odroczonego szczęścia tworzy sytuację, w której pojawia się dokuczliwy deficyt, ciągle czegoś brakuje.

Będę szczęśliwa dopiero wtedy, gdy … czyli syndrom odroczonego szczęścia

Tym krótkim stwierdzeniem można idealnie zobrazować to, czym jest syndrom odroczonego szczęścia. Polega on na „odkładaniu szczęścia” na później, stawiając sobie kolejne warunki, od których spełnienia uzależnione jest szczęście. To jak wieczna pogoń bez mety, bo potrzeby i marzenia ciągle rosną. Gonisz za tym co trudno jest osiągnąć, a za czym zawsze tęsknisz. Może tak się dziać nawet do chwili, gdy nic już nie cieszy, przychodzi wypalenie w życiu osobistym, jak i zawodowym.

Wiele osób wykazuje tendencje do myślenia „będę szczęśliwa dopiero wtedy, gdy”: kupię dom, zmienię pracę, nauczę się języka, kupię nowy samochód, schudnę. Przykłady można mnożyć w nieskończoność, ale sens jest jeden — poświęcanie się, odbieranie sobie prawa do szczęścia tu i teraz. Oczekiwanie może być ekscytujące, planowanie szczęśliwej przyszłości daje chwilową satysfakcję, ale jest ryzykowne, ponieważ nigdy nie ma pewności do tego, co może przydarzyć się w życiu.

Dlaczego tak się dzieje? 

Syndrom odroczonego szczęścia może mieć różne przyczyny. Głównym jest brak akceptacji lub zadowolenia ze stanu obecnego, chęć posiadania czegoś więcej, zaznania lepszego życia. Przez to omija cię poczucie zadowolenia z obecnego życia, pojawia się z czasem frustracja i wiele innych, negatywnych emocji. Żadne bieżące osiągnięcie nie cieszy, wydaje się malutkie w porównaniu z tym, na co dopiero czekasz. Przyczyna odkładania szczęścia na później może też wynikać ze strachu przed porażką. To z kolei powoduje odsunięcie ryzyka w czasie, a tym samym zatrzymuje w jednym miejscu. To nie jest dobre dla nikogo — strach blokuje rozwój, powoduje stagnację i zniechęca do działania.

Syndrom odroczonego szczęścia — czy można z nim walczyć?

Można, ale nie jest to łatwe, ponieważ w wielu przypadkach po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego, że problem istnieje. Jeśli jednak docierają jasne sygnały, że coś jest na rzeczy, trzeba zmierzyć się z problemem. Warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się priorytetom, zrobić miejsce na drobiazgi, które sprawiają radość. To bywa trudne do samodzielnego wdrożenia, dlatego warto skorzystać ze wsparcia terapeuty, by znów nauczyć się żyć tu i teraz.


źródło:  exploringyourmind.com 

Zobacz także

jojo

EFEKT JOJO. Jak go uniknąć?

Kocham cię, ale musimy się rozstać. 5 nieoczywistych powodów, dla których kobiety odchodzą od mężczyzn, których nadal kochają

„Nie odeszłam dlatego, że mnie nie przytulałeś, choć wiem, że chciałbyś w to wierzyć”

Wychowujesz swojego syna dla innej kobiety. I chcąc nie chcąc trzeba się z tym pogodzić. Czego go nauczyć?