Go to content

Cukier może służyć do czegoś więcej niż tylko słodzenia. Sprawdź, jak jeszcze możesz go wykorzystać w swoim domu

cukier
Fot. Pixabay / condesign / CC0 Public Domain

Cukier od pewnego czasu jest produktem, któremu bacznie przyglądaj się dietetycy i lekarze. Te słodkie kryształki nie mają nic wspólnego ze zdrowym żywieniem, wręcz przeciwnie, spożywane w nadmiarze powodują kłopoty. W skrócie trzeba nadmienić, że rafinowany cukier uzależnia,  powoduje niedobory witamin, obniża poziom testosteronu i podnosi estrogenów, zaburza pracę organów wewnętrznych, wpływa na rozwój nowotworów, źle wpływa na kondycję układu pokarmowego, karmi pasożyty wewnętrzne i wolne rodniki. 

Warto ograniczyć ten produkt w codziennej diecie, lub wykorzystać go do celów innych, niż dodawanie do wypieków i słodzenie filiżanki pachnącej kawy czy herbaty.

1.Cukier pomaga zachować świeżość pieczywa, ciast i sera

Wystarczy w chlebaku wyłożyć pojemniczek z kilkoma kostkami cukru, które wchłoną nadmiar wilgoci. To zadziała również podczas przechowywania sera żółtego lub ciasta w pojemnikach i zapobiegnie powstaniu szarej pleśni.

cukier

Fot. Pixabay / JESHOOTS / CC0 Public Domain

2. Wyczyścisz i odświeżysz elektryczny młynek do kawy

Aby pozbyć się brudu i  zapachów z młynka, wsyp do środka 1/4 szklanki cukru i włącz na kilka minut. Następnie zwilżoną ściereczką zmyj resztk cukru i wytrzyj do sucha.

cukier


Fot. Pixabay / eliasfalla / CC0 Public Domain

3.Odświeżysz powietrze w kuchni

Upraż go do chwili, aż uzyska brązowy kolor i roztoczy słodki, karmelowy zapach.

cukier


Fot. Pixabay / GabiSanda / CC0 Public Domain

4.Zrobisz domowy cukier waniliowy

I w przeciwieństwie do syntetycznych, wanilinowych- a nie waniliowych- cukrów, będzie miał prawdziwy aromat. Przekrój na pół laskę wanilii i włóż ją do słoika wypełnionego cukrem. Po tygodniu, cukier będzie gotowy.

cukier

Fot. Pixabay / ritual / CC0 Public Domain

5.Pożegnasz insekty

Do dwóch łyżeczek cukru dodaj dwie łyżeczki proszku do pieczenia, zmieszaj i rozsyp w miejscach, które lubią insekty. Przywabione cukrem, zaszkodzą sobie proszkiem do pieczenia. Powtórz zabieg do czasu, aż nie znikną wszystkie.

cukier

Fot. Pixabay / beeki / CC0 Public Domain

6. Doczyścisz dłonie

Cukier zmieszaj w proporcjach pół na pół z oliwą z oliwek. Taką mieszaniną myj dłonie przez kilka minut, a trudne zabrudzenia zejdą ze skóry.

cukier


Fot. Pixabay / offthelefteye / CC0 Public Domain

7. Przedłużysz życie ciętym kwiatom

3 łyżki cukru wsyp do litra ciepłej wody, dodaj 2 łyżki octu, wymieszaj. Całość przelej do wazonu i wstaw kwiaty. Cukier odżywi rośliny, a ocet zahamuje rozwój bakterii.

cukier

Fot. Pixabay / pezibear / CC0 Public Domain