Go to content

Które produkty faktycznie wspomagają proces termogenezy?

termogeniki

Termogeneza jest zespołem procesów, które mogą zwiększyć intensywność odchudzania. Zjawisko to zachodzi naturalnie w ludzkim organizmie i może być indukowane oraz potęgowane na przykład poprzez spożycie pewnych artykułów. Które produkty najskuteczniej wspierają termogenezę? Wyjaśniamy.

Istnieje cała grupa związków chemicznych i artykułów spożywczych, które wspierają procesy związane ze wzrostem temperatury ciała. Towarzyszy temu zużycie energii, która pozyskiwana jest między innymi z brunatnej tkanki tłuszczowej. Dzięki temu osoby stosujące termogeniki mają szansę przyspieszyć utratę wagi. Poznaj zestawienie najlepszych termogeników.

Cynamon

Ta popularna przyprawa charakteryzuje się nie tylko wyjątkowym aromatem i smakiem, ale także zdolnością do pobudzania termogenezy. Dzięki temu dodawanie jej do posiłków i napojów może wspomagać odchudzanie.

Cynamon posiada także dodatkowe właściwości przydatne w tym obszarze. Dzięki zwiększaniu wrażliwości na insulinę przyprawa pomaga regulować poziom cukru we krwi. [1]

Ponadto cynamon wspiera pracę układu pokarmowego i florę jelitową.

Czarny pieprz i piperyna

Kolejną przyprawą, dzięki której przyspieszysz procesy związane z termogenezą i spalaniem brunatnej tkanki tłuszczowej jest czarny pieprz. Jego działanie wynika z zawartości związku aktywnego o nazwie piperyna.

Poza przyspieszaniem wzrostu temperatury ciała piperyna wspiera także procesy trawienne, a zatem intensyfikuje metabolizm.

Imbir i gingerol

Imbir znany jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Te wynikają między innymi z jego zdolności do rozgrzewania ludzkiego ciała. Podnoszenie temperatury to nic innego, jak termogeneza, dzięki której spalana jest tkanka tłuszczowa. [2] Działanie imbiru powiązane jest z zawartością gingerolu.

Kurkuma i kurkumina

Inną przyprawą indukującą termogenezę jest kurkuma. Znana głównie z kuchni indyjskiej, posiada charakterystyczny kolor i smak, który nadaje potrawom wyjątkowych walorów. Za właściwości prozdrowotne oraz rozgrzewające korzenia odpowiada głównie zawarta w nim kurkumina.

Związek ten nie tylko rozgrzewa organizm, ale także wykazuje działanie przeciwzapalne, antynowotworowe i przeciwbakteryjne. Kurkumina świetnie współgra z piperyną.

Papryka roczna i kapsaicyna

Do produktów pobudzających termogenezę należy również papryka roczna. Roślina zawiera kapsaicynę, która nadaje jej ostry smak. Kapsaicyna znana jest z właściwości rozgrzewających i przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej. Działa także lekko pobudzająco, pozwalając na zachowanie odpowiedniego stopnia energii na przykład podczas treningu.

Kawa i guarana

Kawa skutecznie pobudza termogenezę, dzięki zawartości kofeiny. Wystarczy 100 mg tego związku, by znacznie zwiększyć tempo przemiany materii.

Kofeina znajduje się także w guaranie, którą przyjmować można w postaci proszku lub tabletek.

Gorzka pomarańcza i synefryna

Produktem wspierającym termogenezę jest również gorzka pomarańcza, która zawdzięcza tę zdolność ukrytej w niej synefrynie. Związek ten przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej nie tylko na skutek rozgrzewania organizmu, ale także poprzez dodawanie energii. Przyjmowanie ekstraktu z gorzkiej pomarańczy zwiększa możliwości treningowe i wspiera pracę układu krwionośnego.

Pokrzywa indyjska i forskolina

Równie skuteczna jest pokrzywa indyjska. Ekstrakt z tej rośliny zawiera związek aktywny nazywany forskoliną. Ta nie tylko pobudza termogenezę, ale także indukuje lipazę odpowiedzialną za rozkładanie tkanki tłuszczowej.

Dzięki stosowaniu pokrzywy indyjskiej możliwe jest uzyskanie pozytywnej zmiany w kompozycji ciała. Poza spalaniem tłuszczu, zawarta w niej forskolina pobudza bowiem procesy odpowiedzialne za tworzenie masy mięśniowej.

W jaki sposób należy stosować termogeniki – bezpieczeństwo i skutki uboczne

Termogeniki to produkty, które w intensywny sposób oddziałują na ciało. W zależności od rodzaju oraz dawki mogą wywoływać rozmaite skutki. Te zależą także od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Co zrobić, by efekty ze stosowania termogeników były jak najlepsze? Należy przede wszystkim zapewnić odpowiednią dawkę substancji aktywnych – to one bowiem pobudzają procesy rozgrzewające ciało i spalające tkankę tłuszczową.

Termogeniki warto przyjmować rano lub przed treningiem, dzięki temu uzyskasz więcej energii do ćwiczeń, a także zwiększysz ich efektywność.

Warto również pamiętać, że nie ma substancji, które w magiczny sposób cię odchudzą. Nawet najskuteczniejsze produkty nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej – powinny być więc do nich jedynie dodatkiem.

Kto powinien uważać na termogeniki?

Zdecydowanie nie są to produkty przeznaczone dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Z kawy, guarany czy gorzkiej pomarańczy powinny zrezygnować także dzieci.

Z uwagi na to, że termogeniki mogą prowadzić do podniesienia ciśnienia tętniczego, osoby cierpiące na nadciśnienie muszą podchodzić ostrożnie do korzystania ze środków tego typu.

Cynamon, kapsaicyna czy piperyna mogą również podrażniać wrażliwą błonę żołądka. Osoby cierpiące na wrzody czy inne schorzenia układu pokarmowego powinny zrezygnować z termogeników lub skonsultować ich stosowanie ze specjalistą.

Termogeniki w tabletkach

Zapewnienie odpowiedniej dawki substancji aktywnych, które rzeczywiście mogą pobudzić termogenezę nie jest łatwe. O ile cynamon czy piperyna wykazują takie właściwości, zjedzenie ich w ilości gwarantującej szybkie spalanie tkanki tłuszczowej może nastręczać wiele kłopotów – choćby z układem pokarmowym.

Dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się sięgnięcie po termogeniki w tabletkach. Pamiętaj jednak, by wybierać produkty o bezpiecznych i przetestowanych składach. Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj do zestawienia najlepszych termogeników: https://silniejszy.pl/termogeniki-ranking/.

Procesy związane z termogenezą mogą przyspieszyć odchudzanie, pod warunkiem, że będą wsparte właściwą dietą i aktywnością fizyczną. Bez nich spożywanie nawet najbardziej skutecznych spalaczy tłuszczu nie przyniesie zadowalających efektów.

Materiał partnera