Lifestyle

Kogo kochała Marylin Monroe?

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
14 kwietnia 2021
Kogo kochała Marylin Monroe? fot. Istock
 

Życie gwiazd kina od zawsze wzbudzało emocje. Ich romanse, związki i miłości ciekawiły i ciekawią miliony ludzi na całym świecie. Tylko ile, z tego, co do nas dociera z medialnych doniesień, to prawda, a ile to pięknie brzmiąca fikcja, która służy budowaniu określonego wizerunku? Jacek Górecki postanowił przyjrzeć się bliżej historiom największych aktorów i aktorek początku XX wieku. Wziął na warsztat m.in. życiorys Marylin Monroe. Prześledził kinowe hity z jej udziałem, przeanalizował historię jej życia i odkrył wiele skrywanych dotąd tajemnic. Wszystko to opisał w swoim ebooku „Ich noce. Wyśnione miłości z Hollywood”, którego fragment prezentujemy poniżej.


Kiedy tylko spojrzy się na długą listę kochanków i kochanek Marlene Dietrich, można błędnie pomyśleć, iż była czarną rozpustną owieczką w stadzie. Wszyscy znali nazwiska z jej kieszonkowego atlasu kochanków, ale nikt tego nie komentował. Ówczesne Hollywood było stadniną rżnących się klaczy i ogierów, którzy rozwiązywali swoje najbardziej poplątane fantazje erotyczne. Nie świadczyło to oczywiście o konkretnej orientacji seksualnej, byli po prostu… ciekawi – jak kolejnej używki wciągniętej do nosa, drogiego kawioru czy kąpieli w szampanie. To był czas, w którym używało się życia i nie bez powodu stawało się to przyczyną samotności wielu z tych wielkich gwiazd, których małżeństwa sypały się tak szybko jak „kreska” na kryształowym stole, a dzieci, jeśli się  już pojawiały, były czymś w rodzaju intruza, niepotrzebnego przedmiotu, który tylko burzy idealnie skonstruowaną świątynię rozkoszy.

Mówienie o seksie, ciele i wyzwoleniu bez opowiedzenia o Marilyn Monroe nie ma sensu. Nikt tak jak ta platynowa piękność z finezyjnym pieprzykiem na twarzy nie kokietował zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mówiono o niej, że jest większa od Jezusa, że to najważniejsza żyjąca istota na ziemi. Taki swój wizerunek stworzyła na początku i taki
pozostał on do końca, bo nawet gdyby chciała z nim zerwać, i tak zostałaby „głupią blondynką”, której sukienka podnosi się do góry od ulicznego wentylatora. Kokietka uwięziona w image’u, który doprowadził ją do śmierci w wieku 36 lat.

Wcześniej Monroe zmagała się z uzależnieniami, depresją, lękami. Wplątywała się w romanse, także te niebezpieczne – z polityką w tle. A do tego małżeństwa, trzy, w tym z emerytowaną gwiazdą baseballu Joem DiMaggio i cenionym dramaturgiem Arthurem Millerem. Zaburzenia osobowości Monroe stały się codziennością. Jak wyznała Celeste Holm, aktorka, z którą Marilyn zagrała w 1950 roku w obrazie „Wszystko o Ewie” Josepha
Mankiewicza, problemy seksualne blond piękności były zakorzenione w jej traumatycznym dzieciństwie (niestabilna psychicznie matka, pobyt w rodzinie zastępczej).

Monroe urodziła się w 1926 r. niezamężnej kobiecie, która chorowała na schizofrenię. Jej dziadkowie, Otis Elmer Monroe i Della Monroe Grainger, również spędzili swoje ostatnie lata w szpitalu psychiatrycznym, podobnie jak brat jej matki, u którego zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Marilyn była obciążona tymi wszystkimi lękami, do tego cierpiała na niszczące ataki endometriozy, powodujące silny ból miednicy, skurcze i bolesne miesiączki. W wywiadzie z 1954 roku Monroe wyznaje: „Mężczyzna, który mnie kiedyś pocałował, powiedział mi, że bardzo możliwe, że jestem lesbijką, ponieważ najwyraźniej nie reaguję na mężczyzn – to znaczy na niego. Nie zaprzeczyłam, ponieważ nie wiedziałam, kim jestem…”.

Dwa lata przed śmiercią w wywiadzie dla W.J. Weatherby’ego Marilyn została zapytana o biseksualność Montgomery’ego Clifta, jednego ze swoich przyjaciół, z którym zagrała w ostatnim swoim filmie o idealnie wpisującym się w jej rzeczywistość tytule „Skłóceni z życiem”: „Ludzie, którzy nie są w stanie otworzyć mu drzwi, szydzą z jego homoseksualizmu. Co oni o tym wiedzą? Ludzie uwielbiają umieszczać na innych etykiety. Wtedy czują się bezpiecznie. Ze mnie też próbowali zrobić lesbijkę. Śmiałam się. Żaden seks nie jest zły, jeśli jest w nim miłość” – powiedziała. Cała ta burza myśli i jej zawirowana tożsamość znalazły ukojenie na terapii. Monroe trafiła do doktora Ralpha Greensona.

Z ujawnionych po jej śmierci transkrypcji sesji wynika, że przyznała, iż miała kontakty seksualne z aktorkami: Barbarą Stanwyck, Judy Garland, Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor czy Joan Crawford. Z tą ostatnią, odtwórczynią tytułowej roli w obrazie „Mildred Pierce”, stworzyła chyba najbliższą relację, przynajmniej taką, o której nie bała się opowiadać. „O tak, Crawford. Poszłyśmy do sypialni Joan. Miała gigantyczny orgazm i wrzeszczała jak maniaczka… Kiedy następnym razem ją zobaczyłam, chciała kolejnej rundy. Po tym, jak jej odmówiłam, zrobiła się zła” – wyznała z podekscytowaniem Monroe w transkrypcjach doktora Greensona. Najciekawsza w tym zestawieniu była kobieta, która w Hollywood uchodziła za heteryczkę z krwi i kości, wiecznie drącą koty i godzącą się ze swoim mężem, fiołkowooka Elizabeth Taylor. Do spotkania obu pań miało dojść w 1961 roku w Sands Casino w Las Vegas na występie Franka Sinatry. Spotkanie nie należało chyba do najprzyjemniejszych, przynajmniej dla Liz, która napisała w swoim dzienniku: „Chciałam zobaczyć, jak daleko posunie się ta suka. Ale musiała wykonać całą pracę”. No cóż, nikt nie jest doskonały.

Więcej na temat miłosnego życia gwiazd Hollywood przeczytasz w ebooku Jacka Góreckiego „Ich noce. Wyśnione miłości z Hollywood” dostępnym na platformie How2.


Lifestyle

25 cytatów o przyjaźni, które oddają jej wyjątkowe piękno

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
14 kwietnia 2021
25 cytatów o przyjaźni
Fot. iStock
 

Przyjaciele są wsparciem i pokrzepieniem, gdy w życiu nie wszystko się układa jak należy. To właśnie oni stoją za nami murem i wspierają zawsze wtedy, gdy brakuje nam sił, by iść dalej. To oni rozumieją nas bez słów, nie stawiają warunków i pozwalają wierzyć w to, że jutro będzie lepiej. Cytaty o przyjaźni pięknie to podkreślają.

Przyjaźń jest jednym z największych darów od losu, bez których trudno byłoby iść przez życie. Daje nam wiele dobrego i w pewien sposób nas kształtuje. Nawet gdy powszednieje, jej moc pozostaje niezachwiana, stanowiąc wsparcie nie do przecenienia. Nikt nie będzie znał nas tak dobrze jak przyjaciel, tolerował różne słabości i dziwactwa, pozwalając być w pełni sobą. Dlatego też doceńmy to, co dostajemy od naszych przyjaciół, odwdzięczając się im tym samym.

Cytaty o przyjaźni, które oddają jej piękno

Wiele już zostało powiedziane i napisane o przyjaźni, ale w sposób wyjątkowy jej moc oddają cytaty. Warto mieć je w pamięci, by przypominały, co nas w przyjaźni najlepszego spotkało.

Odtrutką na pięćdziesięciu wrogów jest jeden przyjaciel.

Arystoteles

„Tylko ludzie o wielkim sercu mogą być prawdziwymi przyjaciółmi. Podły i tchórzliwy nigdy nie zrozumie, co oznacza prawdziwa przyjaźń”.

Charles Kingsley

Prawdziwy przyjaciel nigdy nie stanie ci na drodze, chyba że idziesz w dół.

Arnold H. Glasgow

„Chodzenie z przyjacielem w ciemności jest lepsze niż samotne chodzenie w świetle”.

Helen Keller

Prawdziwa przyjaźń jest jak zdrowie; jej wartość rzadko jest znana, dopóki nie zostanie utracona.

Charles Caleb Colton

„Pomaga nam nie tyle pomoc przyjaciół, ile pewność ich pomocy”.

Epikur

Prawdziwa przyjaźń przychodzi, gdy cisza między dwojgiem ludzi jest wygodna.

David Tyson

„Jeden lojalny przyjaciel jest wart dziesięć tysięcy krewnych”.

Eurypides

Jedną z najpiękniejszych cech prawdziwej przyjaźni jest rozumieć i być rozumianym.

Seneka Młodszy

„Przyjaciel to ktoś, kto daje ci całkowitą wolność do bycia sobą”.

Jim Morrison

Przyjaźń jest źródłem największych przyjemności, a bez przyjaciół nawet najprzyjemniejsze zajęcia stają się nudne.

Tomasz z Akwinu

„Nic poza samym niebem nie jest lepsze niż przyjaciel, który jest naprawdę przyjacielem”.

Plaut

Prawdziwy przyjaciel to ten, kto patrzy przez palce na twoje niepowodzenia i toleruje twój sukces.

Doug Larson

„Przyjaciele okazują swoją miłość w trudnych czasach, a nie w szczęśliwych”.

Eurypides

Przyjaciela uznać można za arcydzieło natury.

Ralph Waldo Emerson

„Przyjacielem jest ktoś, kto daje ci całkowitą wolność bycia sobą”. 

Jim Morrison

Prawdziwy przyjaciel to taki, który przychodzi, gdy reszta świata odchodzi.

Walter Winchell

„Miara przyjaźni nie polega na liczbie rzeczy, o których przyjaciele mogą dyskutować, lecz na liczbie rzeczy, których nie trzeba już wyjaśnić”.

Clifton Fadiman

Przyjaciel to człowiek, który wie wszystko o tobie i wciąż cię lubi.

Elbert Hubbard

„Powiedz mi, kim są twoi przyjaciele, a powiem ci, kim jesteś”.

Ernest Hemingway

Czym jest przyjaźń? Jedną duszą mieszkającą w dwóch ciałach.

Arystoteles

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni zaczerpnięte z Biblii

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich.

J 15,13

„Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia”.

„Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość”.

Syr 6, 14-16

Przyjaciel kocha w każdym czasie, a bratem się staje w nieszczęściu.

Prz 17,17


źródło: urodazycia.pl,verdum.pl

Lifestyle

5 szalonych rzeczy, które możesz zrobić w swoim życiu

Redakcja
Redakcja
13 kwietnia 2021

„Bo fantazja jest od tego, żeby bawić się na całego” – śpiewał kiedyś zespół Fasolki. Choć od sukcesu tej piosenki mięło już ponad 30 lat, te słowa wydają się wciąż aktualne. I rzeczywiście – tym, co ogranicza nas w spełnianiu marzeń, jest wiara we własne możliwości oraz strach przed nieznanym. Jeśli wzmocnimy tę pierwszą i pozbędziemy się tego drugiego, będziemy mogli robić naprawdę szalone rzeczy.


Na jakie szaleństwa warto sobie pozwolić, aby zapewnić mnóstwo wspomnień? Czego warto spróbować, aby potem nie żałować, że nie skorzystaliśmy z podarowanej nam szansy? Wszystko zależy od tego, dokąd poprowadzi nas wyobraźnia!
W spełnianiu marzeń nie ma ograniczeń i właśnie taką zasadą powinniśmy się kierować, planując listę najbardziej szalonych rzeczy do zrobienia. Okrążenie kuli ziemskiej przed „trzydziestką”? Skok na bungee o wschodzie słońca? A może nocleg w środku lasu, przy ognisku i dźwiękach gitarowej muzyki? Decyzja dotyczy do Ciebie. W  planowaniu nawet najbardziej szalonych rzeczy z pewnością pomoże Katalog Marzeń. Sprawdź, jakie propozycje ma dla Ciebie ekipa z serwisu Katalog Marzeń!

#1 Wzbij się na wyżyny!

 

„Kto się nie przewróci, ten się nie nauczy” – mówi stare, ludowe przysłowie. I rzeczywiście. Każda podróż wiąże się co prawda z ryzykiem kontuzji i niespodziewanych wydarzeń, ale to właśnie ciągły ruch na przód sprawia, że mamy szansę się rozwijać. A co, gdyby tak wyruszyć nie (tylko) przed siebie, ale… wzwyż? Już tłumaczymy, o czym mowa

Z dużej wysokości wszystko wygląda bardziej przejrzyście. Podobnie, jak wzbijając się w powietrze, można ogarnąć wzrokiem większy niż dotychczas obszar, tak również przejściowe kłopoty okazują się mniej uciążliwe, jeśli tylko złapiemy odpowiednią perspektywę. Pomoże w tym właśnie odrobina ruchu i zmiana otoczenia.

Wyprawa na Mnicha, czyli jeden ze szczytów Tatr, to doskonały pomysł na chwilę tylko dla siebie. Radość i satysfakcja odczuwane z osiągnięcia obranego wcześniej celu to emocje, których nie można porównać z niczym innym. A jeśli marzysz o tym, aby znaleźć się naprawdę wysoko, po prostu weź udział w bajkowym locie motoparalotnią! Przekonasz się, że niemożliwe nie istnieje, a także, że wystarczy tylko nieco samozaparcia i wiary we własne możliwości, aby stać się królem albo królową przestworzy!

#2 Poświęć czas… samemu sobie!

 

Choć ta rada może się wydawać co najmniej niecodzienna, mamy pewność, że jest prawdziwa! W otaczającym nas pędzie wielu z nas zwyczajnie zapomina o sobie i własnych potrzebach. I wcale nie chodzi tu o jedzenie czy sen, chociaż te oczywiście stanowią podstawę codziennego życia. Mowa raczej o potrzebach związanych ze spędzeniem czasu samemu ze sobą. Wydaje Ci się, że to szaleństwo? Nic bardziej mylnego!

Umiejętność efektywnego odpoczywania ma widoczny wpływ na jakość naszego życia. Zamiast więc planować kolejny maraton serialowy na Netflixie, brać nadgodziny w pracy albo zajadać się zestawem z fast foodowej restauracji, postaw na wypoczynek w wersji deluxe. Wybierz się do profesjonalnego SPA albo spędź weekend w sercu lasu. Po prostu zrób to, co naprawdę sprawi ci przyjemność. Daj odpocząć oczom, uszom i umysłowi. Przekonaj się, jak dużo korzyści przyniesie taki czas i, że warto czasem próbować nawet takich „szaleństw”.

#3 Osiągnij szaloną prędkość

 

Rozpędź się do kilkuset kilometrów na godzinę i po prostu ciesz się szumem wiatru w uszach. Pozwól swoim włosom tańczyć na wietrze, a oczom łzawić od pędu powietrza. Innymi słowy: po prostu wsiądź do ekstremalnie szybkiego samochodu z kilkuset końmi mechanicznymi pod maską.

Bez względu na to, czy postanowisz wykręcać kolejne okrążenia na torze wyścigowym, czy przemierzać w aucie wyścigowym off roadowe trasy tylko dla najwytrwalszych, za każdym razem odkryjesz prawdziwą radość z jazdy.
Umiejętność zapanowania nad superszybkim samochodem to jednak nie tylko świetna zabawa. To również doskonała lekcja opanowania, spokoju i stalowych nerwów. Po kilkudziesięciu minutach spędzonych za kierownicą takiej maszyny zyskasz pewność, że zdołasz poradzić sobie w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach.

#4 Ustrzel okazję (solo albo w parze)

 

Gdzie będzie Ci najłatwiej? Z pewnością na strzelnicy! Wciel się w rolę nieustraszonego Rambo albo wraz z drugą połówką spróbujcie swoich sił jak „Pan i Pani Smith”. Rola zawodowego strzelca wymaga nie tylko „pewnej ręki”, ale też umiejętności analitycznych. Masz je, czy dopiero będziesz  musiała zdobyć? Podczas wizyty na strzelnicy nie ma to najmniejszego znaczenia!

Jeśli marzysz o przygodzie życia, nie zwlekaj ani chwili dłużej. Po prostu chwyć los we własne ręce i sprawdź, co wydarzy się po naciśnięciu spustu! Gwarantujemy, że będzie ekscytująco, ale w pełni bezpiecznie.

#5 Daj się ponieść fali (wydarzeń)

 

Nie zawsze musisz i możesz mieć realny wpływ na sytuację. Czasami lepiej jest po prostu poddać się biegowi wydarzeń. Ta zasada działa doskonale na lądzie, ale w wodzie to już całkiem inna sprawa! Jeśli chcesz się o tym przekonać, a przy okazji spróbować swoich sił w jednym z najchętniej uprawianych ostatnio sportów ekstremalnych, koniecznie wypróbuj Jet Surfing.
Tradycyjna deska jest w tym przypadku dodatkowo wyposażona w silnik elektryczny, który gwarantuje naprawdę dużą moc. Twórcy tego urządzenia śmiało połączyli deskę surfingową i silnik motorowy. Wydaje się nieprawdopodobne? A jednak! Podążaj podobnym tokiem myślenia i daj sobie szansę na niezapomniane przeżycia. Po prostu wyjdź poza utarte schematy i odważ się… popłynąć pod prąd!

Więcej pomysłów na szalone aktywności!

Jeśli nadal szukasz pomysłu na szalone rzeczy, które po prostu musisz zrobić choć raz w życiu, w serwisie Katalog Marzeń z pewnością znajdziesz coś idealnego. Garść pomysłów i mnóstwo inspiracji to coś, co nasi Specjaliści do spraw marzeń mogą Ci po prostu zagwarantować. Pamiętaj: nie bój się marzyć i przesuwać granic, bo tylko w ten sposób masz szansę sprawdzić się w nawet najbardziej niecodziennej sytuacji i odkryć swoje pasje!
Więcej szalonych atrakcji znajdziesz na: https://katalogmarzen.pl/pl/k/ekstremalny-prezent

 


Zobacz także

Pakowanie prezentów przestanie być udręką. Prosty i szybki sposób dla osób, którym nigdy nie wychodzi

Dobre życie według Elizabeth Gilbert

Dobre życie według Elizabeth Gilbert – autorki bestsellera „Jedz, módl się, kochaj”

Już wiem, kto jest winny temu, że nie chudniemy! I to wcale nie my