Lifestyle

Kobiety to kolory, to radość, i entuzjazm, to siła, to „bo cię kopnę w dupę”, to łzy, emocje. To my malujemy ten świat. Akcja #KobieceSpotkania

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
27 marca 2019
Fot. iStock/AleksandarNakic
 

Miałam dzisiaj napisać zupełnie o czymś innym. Już nawet zaczęłam pisać historię, która ostatnio mi się przytrafiła, ale… Zawsze jak coś mocno poruszy moje emocje, to nie mogę obok tego przejść obojętnie. Tak było i dzisiaj. Rzecz będzie o kobietach.

Nie lubiłam kobiet. Nigdy się z nimi nie przyjaźniłam. Właściwie tylko jedną mogłam nazwać przyjaciółką i nigdy mi to nie przeszkadzało. Miałam wyrobione zdanie, na temat swoje płci: złośliwe, zawistne, zazdrosne, fałszywe. To wszystko wynikało z moich własnych doświadczeń. Nie miałam nigdy dobrych wzorców kobiecych relacji. Może to ze mną było coś nie tak. Może zamknęłam się w swoich przekonaniach tak bardzo, że tylko tam było mi bezpiecznie. Łatwiej było myśleć o kobietach źle, niż się z nimi zaprzyjaźnić i zmierzyć ze swoimi lękami. Tak, bałam się kobiet, nigdy nie wiedziałam, czego się po nich spodziewać. Jesteśmy takie nieprzewidywalne…

Ale coś zaczęło się zmieniać. Nagle zauważyłam, że wokół siebie mam coraz więcej kobiet. Różnych. Fajnych, wkurzających, mądrych, wrażliwych, oceniających, empatycznych – cały przekrój. Postanowiłam szerzej otworzyć oczy, zacząć się im przyglądać. I okazało się, że kobiety, to najbardziej wartościowe czego można w życiu doświadczyć. Naprawdę. Z całą swoją złożonością, wariacją, szaleństwem, emocjonalnością.

Dlatego dzisiaj chciałabym podziękować kilku kobietom. Najpierw wszystkim tym, które pokazały mi, jaka nie powinnam być. Które dały mi bardzo trudne lekcje zmierzenia się ze swoimi lękami, obawami. Które nauczyły mnie stawiać mocne granice, żeby nie pozwalać siebie krzywdzić. Dziękuję im za to, że zrozumiałam, że to co, co mówią o tobie inni nie oznacza, że ty taka jesteś. To są słowa, które, jeśli nieprawdziwe, nie powinny nigdy więcej mnie dotykać. Dziękuję za siłę i odwagę w postępowaniu zgodnie ze sobą, a nie podążaniem za tłumem. Bez wielu tych kobiet nie byłabym dzisiaj taka, jak jestem. To była dla mnie bardzo ciężka droga, ale dzisiaj wiem, że warto było ją przejść.

Dziękuję B. za to, że choć wydaje się, że jej nie ma, to zawsze przy mnie jest. Za tę wyjątkową więź, która między nami jest, która pozwala mi przy tobie milczeć, bo nikt inny, tak jak ty, nie wyczuwa tych wszystkich emocji.

Dziękuję A. – jak to możliwe, że jesteś (oprócz mojej mamy) kobietą, którą najdłużej znam w swoim życiu, a ja tak niedawno z pełną mocą doceniłam twoją obecność i jestem za nią wdzięczna, bo dzisiaj możemy nocami rozmawiać o wszystkim bez obaw bycia ocenianą.

Dziękuję G. – uczę się od ciebie prostoty życia, tego, jak niewiele potrzebujemy, żeby być szczęśliwe. I za tę twoją racjonalność, za którą kryje cudowna wrażliwość, której nie lubisz pokazywać.

Dziękuję J. – za to, że jest; to wyjątkowa kobieta w moim życiu (pewnie nawet o tym nie wie), o której myślę, gdy mi źle, bo to ona stworzyła miejsce, do którego uwielbiam wracać i wzrusza mnie za każdym razem to, że choć zachowawcza w okazywaniu uczuć, to cieszy się naszą obecnością.

Dziękuję M. – za to, co powiedziała kiedyś inna ważna kobieta w moim życiu: „Kiedy na nią patrzę, rozumiem, dlaczego ty taka jesteś”. Więc dziękuję ci za to, jaka jestem.

Dziękuję M. – bo to dzięki jej upartości i miłości uczę się, że siostrzana relacja może być siłą, wsparciem i niezwykłą mocą.

Dziękuję I. – że przywróciła mi wiarę w kobiety, że my też możemy się zmieniać, stawać lepsze. Że każda z nas, jeśli tylko tak czujemy, zasługuje na zrozumienie i akceptację, pomimo różnych zawirowań.

Dziękuję M. – bo to dzięki niej odważyłam się zaufać kobietom, spróbować się zmierzyć z całą armią swoich strachów. To ona pokazała mi, że przyjaźń z kobietą może być fajna. Tak po prostu. Może być fajna, zabawna, szczera i prawdziwa. Bez krzty oceniania, z pełną akceptacją i świadomością swoich słabości i deficytów. Nawet, jak jeszcze dzisiaj uciekam, to ona wyciąga mnie z mojej nory i nie pozwala przepaść. I jest pierwszą kobietą w moim życiu, o której wiem, że nie zniknie. Wkurza mnie, że wyczuwa moje nastroje na odległość, ale za to też jestem jej wdzięczna. Za uważność, którą mogą sobie dawać tylko kobiety… (jak to czytasz – to tak, jesteś uważna!).

Jasne, że nie jestem w stanie wymienić wszystkich. Ale znam wiele cudownych kobiet. Na które mogę liczyć w najgorszych momentach i nie boję się na nich polegać. Które słuchają moich głupot i śmieją się razem ze mną z tysiąca idiotyzmów, które tylko razem jesteśmy w stanie zrozumieć.

Mój świat bez kobiet byłby smutny. Byłby rozpaczliwy z obrazem, który kiedyś w sobie nosiłam. Kobiety to kolory, to radość, i entuzjazm, to siła, to „bo cię kopnę w dupę”, to łzy, emocje. To historie, które każda z nas w sobie nosi i którymi się dzieli ze światem, z innymi kobietami. Jesteśmy inspirujące, kreatywne, choć tak trudno nam czasami w to uwierzyć. Ale tak jest. Każda z nas ma w sobie wyjątkową moc. Wszystkie razem tworzymy przepiękną paletę barw. To my malujemy ten świat, zadbajmy o to, by jak najczęściej pojawiała się na jego niebie tęcza, która chronić będzie te kobiety, które akurat tego od nas potrzebują.

Dziękuję. 🙂

O AKCJI

Napisz do nas list! Napisz o wspaniałych i ważnych dla ciebie kobietach. Twój list może być tez skierowany bezpośrednio do wyjątkowej dla ciebie kobiety. Wybrane listy opublikujemy, a 5 osób nagrodzimy wspaniałymi kosmetykami JANDA.

Wszystkie informacje znajdziecie na stronie: #Kobiece spotkania – spotkania, za które jesteśmy wdzięczne


Lifestyle

30 powodów, dla których zdradziłem moją żonę

Redakcja
Redakcja
27 marca 2019
„Mężczyźni nie lubią silnych kobiet? To bzdura. Nie lubimy kobiet, które nie okazują słabości". Mężczyzna o miłości
Fot. iStock / AndrijaDjuketic
 

Kiedy się pobieraliśmy, czułem się szczęściarzem. Nie zakładałem, że kiedykolwiek się rozstaniemy, nie wyobrażałem sobie, że mógłbym ją zdradzić. Moją żoną została silna i niezależna kobieta. Kobieta, która kochała życie i nie bała się podejmować decyzji. W miarę upływu czasu, poznawałem ją z innej strony i okazywało się, że jest inna niż myślałem. Przyszedł w końcu moment, gdy uświadomiłem sobie, że ten związek pochłania mnie, moją wolność, moje pieniądze i moje zdrowie psychiczne. Dosłownie. To była tylko kwestia czasu, kiedy zakochałem się w jednej z moich znajomych z pracy.

Nie usprawiedliwiam się. Uważam, że nie potrzebuję się usprawiedliwiać. Nie jestem idealny. Ale kiedy myślałem dzisiaj o tym, dlaczego właściwie zdradzam moją żonę, ciągle znajdowałem nowy powód. Znalazłem ich 30, a potem przestałem liczyć.

 1. Podejmuje sama wszystkie decyzje. Nie raz wydała ogromną sumę na kosmetyki, zamiast kupić artykuły spożywcze, więc zdarzało się, że wieczorem w domu nie było co jeść.
 2. Nigdy nie gotuje ani nie sprząta; od czasu do czasu robi obiad lub pranie.
 3. Zawsze zajmuje więcej miejsca w łóżku.
 4. Kiedyś podsłuchałem, jak dyskutuje o naszym życiu prywatnym z jednym ze swoich przyjaciół.
 5. Ona jest tą zupełnie inną osobą, kiedy jest ze swoją rodziną. Wówczas czuję się tak, jakbym nie istniał.
 6. Nosi najseksowniejsze stroje, kiedy wychodzi z przyjaciółmi, ale nie czuję już, żeby zależało jej na dobrym wyglądzie, gdy ja jestem obok.
 7. Częściej spotyka się z innymi facetami niż chce wyjść gdzieś ze mną. Kiedy zwracam jej na to uwagę, wyzywa mnie od zazdrosnych psycholi.
 8. Ona dosłownie nigdy nie pozwala mi spędzać czasu z żadnym z jej przyjaciół, jakby się mnie wstydziła lub miała coś do ukrycia.
 9. Nigdy nie mówi o tym, jak się czuje; życie z nią jest jak życie z robotem, wszystko idzie świetnie, gdy jesz z nią kolację lub robisz zakupy, ale nie ma między nami emocjonalnej bliskości.
 10. Raz postanowiła wyjechać z domu na cały miesiąc, nie uprzedzając mnie o tym. Nie powstrzymałbym jej ani niczego, ale mam prawo wiedzieć, że (i gdzie) moja żona będzie z dala ode mnie przez całe cztery tygodnie.
 11. Zawsze pojawia się problem, kiedy biorę do ręki jej telefon. Nie wolno mi go nawet dotknąć, żeby go przenieść.
 12. Zaledwie kilka dni przed tym, jak zacząłem ją zdradzać, zrobiła mi awanturę z krzykami przed wszystkimi moimi przyjaciółmi. Nie czułem się upokorzony, czułam się opuszczony.
 13. Dosłownie „rządzi” naszymi wieczorami przed telewizorem. Jeszcze się nie zdarzyło, żebym mógł obejrzeć to, co chcę lub co było dla mnie ważne. Ona nigdy nie odda pilota.
 14. Zawsze stawia swoje potrzeby przed moimi.
 15. Nigdy nie zauważa ani nie docenia, kiedy robię dla niej coś specjalnego.
 16. W tym roku zapomniała o moich urodzinach. Ale urządziłaby mi piekło, gdyby to ja zapomniał o jej urodzinach.
 17. Obraża się o drobiazgi.
 18. Kiedyś wysadziła mnie z samochodu na środku drogi z powodu kłótni o malowanie ścian. Musiałem wracać do domu na piechotę.
 19. Ilekroć wychodzi ze swoimi przyjaciółmi, nie odbiera przez całą noc. Wcześniej się  martwiłem, teraz jestem do tego przyzwyczajony.
 20. Powiedziała mi rok temu, że ​​nie chce mieć dzieci, ale kiedy pytałam ją o to przed ślubem mówiła zupełnie coś innego.
 21. Często niszczy moje rzeczy w napadzie złości podczas naszych kłótni.
 22. Jedynym momentem, w którym naprawdę jest miła, to moment, kiedy chce fizycznego zbliżenia. Gdy tylko to się skończy, jest zupełnie inną osobą.
 23. Nigdy mnie nie obejmuje ani nie okazuje uczucia.
 24. Czuję się odrzucony i nieważny.
 25. Odsunęła od nas większość moich przyjaciół, ponieważ uważa, że nie są odpowiedni
 26. Czasami mnie popycha lub drapie w ramię, kiedy jej nie słucham.
 27. Ma podwójne standardy; zasady, które dotyczą mnie, nie dotyczą jej.
 28. Często próbuje umniejszyć moją wartość, sugerując, że zarabia o wiele więcej pieniędzy niż ja, nawet jeśli to ja wydaję więcej na nasz dom niż ona.
 29. Próbowała mnie uderzyć, wiele razy.
 30. Nie jestem z nią szczęśliwy.

 


Lifestyle

Pieluchom mówimy „Pa, pa!” – jak ułatwić maluchowi naukę korzystania z nocniczka

Redakcja
Redakcja
27 marca 2019
Fot. Materiały prasowe

Już od najmłodszych lat maluch stale uczy się i poznaje świat, a my chcemy jak najlepiej wspierać go na kolejnych etapach rozwoju. Jednym z przełomowych momentów dla dziecka jest rezygnacja z pieluszek. To duża zmiana, z którą musi zmierzyć się nie tylko nasza pociecha, lecz także rodzice. Aby sprawnie przebrnąć przez ten proces, warto zaopatrzyć się w odpowiedni nocniczek, który nie dość, że zmieni codzienną czynność w świetną zabawą, to swoją funkcjonalnością zachwyci też rodziców.

Zwróć uwagę na pierwsze znaki, które daje Ci maluch

Przed podjęciem decyzji o pożegnaniu pieluszek warto zwrócić uwagę, czy dziecko zaczyna rozumieć konsekwencje swoich działań. Czy zauważa, że pojawienie się danego odczucia wiąże się z konkretną potrzebą fizjologiczną? Korzystanie z nocniczka dobrze rozpocząć właśnie wtedy, gdy maluch zaczyna sygnalizować swoje potrzeby, np. wyrażając to słowami, mimiką bądź gestami, takimi jak krzyżowanie nóg. Jeśli zależy Wam na tym, by dziecko nauczyło się samodzielnie korzystać z nocniczka, lepiej nie wywierajcie na nim presji. Im bardziej nerwowa atmosfera będzie towarzyszyła temu wydarzeniu, tym mniejsza szansa na to, że Wasze maleństwo będzie chciało powtarzać tę czynność. Zaś przyjazna atmosfera wywoła w nim pozytywne skojarzenia związane z odpieluchowaniem.

Fot. Materiały prasowe

Pobudź ciekawość dziecka

Dzięki nocniczkom o niestandardowych kształtach możecie wykorzystać naturalną ciekawość dziecka i jego chęć do zabawy. Kolorowe wzory i postacie będą pobudzać wyobraźnię oraz tworzyć miłe skojarzenia. Do porzucenia pieluszek zachęcić może wesoła seria nocniczków zwierzątek. Obecność przyjaznego Nocniczka Pingwina (GCJ80), Kaczki (GDJ81) lub Żabki (DKH99) z pewnością wspomoże proces nauki. Są one bezpieczne i atrakcyjne wizualnie dla maluszka, a ponadto dzięki wyjmowanemu zbiornikowi – umożliwiającemu szybkie czyszczenie –
są wygodne i praktyczne również dla rodzica.

Fot. Materiały prasowe

Połącz naukę z zabawą

Czy tak przyziemna czynność jak korzystanie z nocniczka może wiązać się z czymś „rozrywkowym”? Wbrew pozorom – tak. Są już nocniczki, które odgrywają przeróżne melodie, śpiewają piosenki, a nawet uczą cyferek! Przykładem jest edukacyjny Nocniczek „Ucz się ze Szczeniaczkiem” (FRG81), który będzie nagradzał Twoje dziecko za każdy „wielki-mały” sukces i motywował do kolejnych. Gdy maluch osiągnie swoje „toaletowe zwycięstwo”, usłyszy radosne wypowiedzi i realistyczny dźwięk spuszczanej wody. Ogromną zaletą jest też sama nakładka na nocniczek, która pasuje do większości prawdziwych toalet – co ułatwi maluchowi opanowanie kolejnej łazienkowej umiejętności.

Fot. Materiały prasowe

Zadbaj o komfort dziecka

Ćwiczenie siadania na nocniczku nie może być zbyt wymagające, dziecku powinno być wygodnie. Przecież nikt nie chce korzystać z czegoś, co wywołuje u niego dyskomfort – zwłaszcza kilkulatek. Przy wyborze „tego jedynego” nocniczka należy zwrócić uwagę, z jakiego tworzywa jest wykonany, czy nie będzie powodował odparzeń i czy maluch będzie czuł się na nim bezpiecznie. Nocniczek Królewski (DLT00) już samą nazwą sprawia, że dziecko będzie chciało korzystać ze swojego małego tronu. Solidne wykonanie, kształt wygodnego fotela oraz „królewskie” melodyjki zachęcają do nauki, a osłonka ułatwia naukę korzystania z toalety również chłopcom.

Nie zapominaj o higienie i pielęgnacji

Odpowiednia higiena i zachowanie zasad czystości są niezwykle ważne dla zdrowia i komfortu maluszka. Po korzystaniu z nocniczka zawsze myj rączki oraz oczyść skórę maluszka. Dzięki temu wyrobisz również w szkrabie odpowiednie nawyki. Możesz użyć do tego specjalnych, nawilżonych, prebiotycznych chusteczek, dostosowanych do codziennej pielęgnacji delikatnej skóry dziecka. Łagodnie i skutecznie oczyszczają pozostawiając uczucie czystości i co ważne, odbudowują i wzmacniając również barierę ochronną naskórka. Dla bardziej wrażliwych maluszków warto zastosować krem pośladkowy przeciw odparzeniom. Zwiększy to zdecydowanie komfort dziecka, złagodzi i przyniesie ulgę, skórze skłonnej do otarć i zaczerwień, a korzystanie z toalety nie będzie się kojarzyło z nieprzyjemnym uczuciem.

Fot. Materiały prasowe

Powiedzenie pieluszkom „ Pa, pa!” nie musi być już wyzwaniem. Dzięki odrobinie cierpliwości i kolorowym nocniczkom nauka stanie się zabawą, a maluszek szybko nauczy się korzystania z toalety. Kiedy nauka kojarzy się maluszkom z czymś przyjemnym, robią one ogromne postępy w krótkim czasie.

Kosmetyki dla dzieci Fisher Price x By Medica są dostępne na stronie www.sklep.bymedica.eu.

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Fisher Price

 


Zobacz także

Tych słów nie usłyszysz w dobrym związku

Kobieta naukowcem?! Kto to widział! Ona udowodniła, jak wielką siłę mają w sobie kobiety

30 rzeczy, którymi nie powinnaś się przejmować, jeśli chcesz być szczęśliwa