Lifestyle

Kobiety cierpią na wypalenie zawodowe częściej niż mężczyźni. Dlaczego? Ponieważ są mniej doceniane dowodzą naukowcy

Redakcja
Redakcja
8 czerwca 2018
Fot. iStock/millann
 

Budzisz się rano i myślisz: „Rety, znowu do pracy” i kompletnie odchodzi cię chęć do podnoszenia się z łóżka. Wypalenie zawodowe jest  powszechne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, ale nowe badanie ujawnia, że to zdecydowanie częściej cierpią na nie kobiety. 

Dlaczego tak jest? Jak dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu różnice wynikają z różnych warunków pracy, które są zależne od płci. Kobiety szybciej sięga wypalenie właśnie ze względu na charakter ich pracy. Wiele z nas zajmuje stanowiska, które oferują niewielką swobodę w podejmowaniu decyzji, co oznacza, że ​​nasza praca zapewnia nam jedynie niski poziom autorytetu i uprawnień decyzyjnych oraz – tak naprawdę –  wykorzystuje jedynie część naszych umiejętności.

Badanie ujawniło, że wraz z brakiem wystarczającej władzy w pracy, niską samooceną, pracą,  która wkracza w czas spędzany z bliskimi, przychodzi wypalenie zawodowe. To kobiety najczęściej starają się godzić pracę i życie  rodzinne, co okazuje się być bardzo trudne wcale nie w wyniku ich braku dystansu, ale warunków pracy i narzucanych im obowiązków. Mężczyzn ten problem zdecydowanie rzadziej dotyka.

Wypalenie zawodowe odbija się na naszym organizmie – bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zwiększone ryzyko zachorowań na brak serca, obniżona odporność, dodatkowo brak motywacji i poczucie bezradności to symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę i przyjrzeć się źródłu ich pochodzenia. Czy naprawdę warto dla pracy poświęcać nasze zdrowie fizyczne i psychiczne? Może najwyższy czas pomyśleć nad zmianą? Praca, która powoduje wypalenie, obniża coraz bardziej pewność siebie i poczucie wiary we własne możliwości. Nie dajcie się okaleczyć temu uczuciu i tej sytuacji, zawalczcie o siebie i pracę, która da wam więcej satysfakcji.


źródło: Independent


Lifestyle

Znacie trik na piękne i długie rzęsy, który wywołał lawinę dyskusji? Wystarczy suszyć je suszarką! To nie żart

Redakcja
Redakcja
8 czerwca 2018
Fot. iStock
 

Jeden z brytyjskich programów „Love Island” ujawnił, jak uczestniczka postanowiła w błyskawiczny sposób zadbać o swoje rzęsy – otóż suszy jest suszarką przeczesując je czystą szczoteczką od maskary. Według ekspertów jest to całkiem dobry sposób w przypadku przedłużanych rzęs, które coraz częściej możemy spotkać wśród kobiet.

Okazuje się, że częsta ekspozycja na wodę może być szkodliwa dla sztucznych rzęs, więc zaleca się ich osuszenie. Używanie suszarki do włosów jest świetnym sposobem na przyspieszenie suszenia, a także może pomóc w utrzymaniu pięknie zawiniętych rzęs.Co więcej, jeśli decydujemy się na użycie jednorazowych sztucznych rzęs, użycie suszarki sprawi, że klej wyschnie szybciej, co jest bezpieczne dla naszych rzęs.

 

Warto jednak pamiętać, aby używać chłodnego powietrza, ponieważ okolica oczu jest bardzo wrażliwa.

 

Co myślicie? Hit czy kit?


Lifestyle

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o empatii

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
8 czerwca 2018
Fot. iStock/knape

Empatia. To podstawa intymności i bliskiego związku; bez niej relacje pozostają emocjonalnie płytkie, zdefiniowane w dużej mierze przez wspólne interesy lub wspólne działania.

Bez empatii moglibyśmy żyć i pracować ramię w ramię z innymi ludźmi, pozostając tak nieświadomi swoich wewnętrznych jaźni i uczuć, jak w stosunku do nieznajomych w zatłoczonym wagonie metra…  Empatia jest nie tylko motorem bliskości i zachowań prospołecznych, ale i hamulcem bezpieczeństwa. Działa, gdy źle się zachowujemy i zdajemy sobie sprawę z bólu, który wywołujemy u innych. Ci z nas, którzy mieli nieszczęście zbudowania relacji z narcyzem, w połączeniu z zaburzeniami empatii, wiedzą, że ta obojętność ma niszczycielską siłę.

Empatia – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć

Empatia i współczucie, to nie to samo

Bardzo często używamy tych dwóch terminów zamiennie, jednak w rzeczywistości oznaczają dwie, odrębne rzeczy.

Kiedy czujesz współczucie wobec drugiej osoby, w pewien sposób identyfikujesz się z zaistniałą sytuacją, nawet, gdy dotyczy ona osoby, której nie znasz. Możesz wyobrażać sobie, co czuje osoba, którą spotkało jakieś nieszczęście.

Empatia natomiast polega na innym rodzaju emocji. Wyobrażasz sobie odczucia tej osoby jednocześnie samemu je przeżywając i odczuwając.

Empatia nie polega na intuicji

Według przeprowadzonych badań większość z nas postrzega empatię, jako funckję opartą na intuicji, a nie zdolność, którą można wyćwwiczyć czy uzasadnić posługując się rozumowaniem. Zazwyczaj łączymy ją z popularnym i dobrze brzmiącym sloganem „uważność”. Jednak to nie to samo.

Psychologowie Jean Decety i Claus Lamm sugerują, że empatia polega nie tylko na dzieleniu się emocjami, co zazwyczaj odbywa się w sposób podświadomy, ale również na kontrolou czy zarządzaniu tym odczuciem.

Możemy zaobserwować zjawisko naśladownictwa, w reakcji na zmarszczone brwi czy srogi wyarz twarzy, prawdopodobnie sami nieświadomie dostosujemy swoją mimikę, odbywa się to na poziomie poza naszą kontrolą, jest reakcją naturalną. Nauka potwierdza, że nastroje bywają „zaraźliwe”. Z wiekiem uczymy się przyjmować cudą pozycję, dostrzegać, co dzieje się z naszym rozmówcą. Empatia polega na umiejętności regulowania uczuć, które ww tej sytuacji się w nas pojawią. Co oznacza, że nie tylko jestem zdolny wczuć się w czyjąś rolę, ale i moje mogę kontrolować swoje zachowanie w takiej konfrontacji z emocjami.

Empatia angażuje określone zespoły nerwowe w mózgu

Można śmiało powiedzieć, że empatia ma swoje miesjce w mózgu. Według wielu badań, w tym tych przeprowadzonych z użyciem rezonansu magnetycznego, pojawiająca się empatia angażuje konkretne części mózgu.

Empatia jest wyuczonym zachowaniem, nawet jeśli zdolność do niego jest wrodzona

Najlepiej postrzegać ją jako umiejętność wrodzoną, którą należy rozwijać. Co ważne, aby rozwijać tę zdolność, konieczna jest zdrowa i bezpieczna relacja z drugim człowiekiem. Niemowleta uczą się rozpoznawać i regulować swoje emocje poprzez udane interakcje z innymi ludźmi – czyli swoimi opiekunami. W praktyce, we wczesnym dzieciństwie kluczowe więc będą „kompetnecje” mamy czy taty, osób, które spędzają z dzieckiem najwięcej czasu. To podstawa pracy z własnymi emocjami – rozpoznawanie stanów emocjonalnych i reagowaniu na nie.

Dzieci, które nie doświadczają tego rodzaju interakcji, mają zmniejszone poczucie własnej wartości, trudności w zarządzaniu i regulacji emocji, a czasem upośledzenie zdolności do empatii.

Taka osoba w dorosłości unika  przywiązania, ma problemy z rozpoznaniem i nazwaniem własnych oraz cudzych  emocji. Zdenerwowana, w styuacji dla niej kryzysowej nie potrafi nas emocjami zapanować, złagodzić ich. Bywa, że zostaje pochłonięta cudzymi emocjami. To nie jest empatia.

Zdolność do empatii różni się w zależności od osoby

Zdolność do odczuwania empatii jest siśle powiązana z inteligencją emocjonalną. Im lepiej może rozpoznawać i reagować na własne nastroje, tym łatwiej wczuć ci się w cudzą skóre i współodczuwać cudze emocje. Łatwwiej również ci nimi zarządzac. Empatia bowiem  nie polega na bezkrytycznym i całkowitym pochłonięciu przez emocje innych osób, to byłoby zjawisko niszczące i trudne do uniesienia.

Empatia może być diadyczna, a nie tylko indywidualna

Oznacza to, że empatia wcale nie musi być cechą czysto indywidulną, jednostkową. Ten kontrapunkt,  został wysunięty naprzeciw podstawowym założeniom empatii przez antrolpologów i wydaje się bardzo logicznie uzasadniony. Pewnych okolicznościach wręcz trzeba uznać, że różne normy społeczne czy kultorowa działają jak moderator empatii. Są sytuacje, gdzie empatia jest bardzo pożądana i te, w których patrzy się na nią nieprzychylnym okiem. Czyli kontekt społeczny, to jak ktoś zostanie oceniony w swoim społeczeństwie, za konkretne reakcje, wydaje się być silniejsze niż idywidualne predyspozyje do empatii; a nasze środowisko może empatię wyzwalać lub hamować.


Na podstawie: psychologytoday.com


Zobacz także

Nie słucha na spacerze i zżera świństwa? 10 naprawdę niebanalnych porad dla właścicieli psów!

Obiad dla czterech osób za 10 złotych? To możliwe. Pięć niezawodnych przepisów na tanie, ale pyszne dania

Karpacki Sekret

Jak rozpocząć trwałą przemianę życia? 7 Kroków