Go to content

Kiedy najlepiej wchodzić na wagę, by pokazała nam, ile naprawdę ważymy?

kiedy się ważyć
Fot. iStock / kate_sept2004

Najczęściej stoi w łazience i straszy. Schowałabyś ją głęboko tak, by nie patrzyła na ciebie tymi swoimi wyłupiastymi i ciekawskimi oczami. „No chodź, kochana, pokaż ile to tam kilogramików nosisz” – stara się mówić łazienkowa waga. 

Tymczasem zamiast robić sobie z wagi wroga, lepiej po prostu używać jej z głową. Niezależnie od tego, czy będziesz ważyć się codziennie, czy co tydzień, ważenie się może być pomocne w utrzymaniu wagi. Zwolennicy ważenia się często sugerują, że może to pomóc zatrzymać subtelny przyrost masy ciała. Tylko kiedy najlepiej się ważyć?

Waż się rano

Najlepiej ważyć się rano. Przed śniadaniem, po wyjściu z toalety, waga pokaże ci prawdziwą masę twojego ciała, ponieważ nie jest ono obciążone dodatkowymi kilogramami jedzenia, płynów.

Nie można zapomnieć, że najlepiej ważyć się nago, bez ubrań. Jest jeszcze jedna istotna rzecz – jeśli ćwiczysz rano, waż się wcześniej.

Waż się zawsze w tym samym czasie

Jeśli nie ważysz się rano, ustal sobie o której godzinie będziesz wchodzić na wagę i bądź w tym konsekwentna. Jeśli ważysz się jednego dnia rano, a następnego po południu, nie możesz porównywać tych dwóch wyników. Wahania wagi mogą wynieść nawet do półtora kilograma różnicy w różnych porach dnia.

Co jeszcze jest istotne – waż się zawsze na tej samej wadze.

Zapamiętaj jednak, że nie musisz być pewną liczbą na skali wagi i jesteś gotowa zrobić wszystko, byleby ją zobaczyć. Na twój ogólny stan zdrowia lepiej wpływa zdrowa dieta, ćwiczenia, sen, radzenie sobie ze stresem niż wpatrywanie się w wagę. Faktem jednak jest, że cotygodniowe ważenie się pomaga nam utrzymać swoją wagę. Więc może warto ograniczyć się do jednego razu w tygodniu, zamiast nerwowo wchodzić na wagę po każdym posiłku?


źródło: caloriesecret.net