Go to content

Joga lekarstwem na stres. Już dziś zapraszamy na Międzynarodowy Dzień Jogi

Mat. prasowe

Warszawa, 3 kwietnia 2017 r. – Dziś Komitet Organizacyjny Międzynarodowego Dnia Jogi w Polsce ogłasza najważniejsze założenie tegorocznego Wydarzenia, organizowanego w naszym kraju już po raz trzeci. Sukces poprzednich edycji, których liczba uczestników i sympatyków z roku na rok stale rośnie, skłonił Organizatorów do skupienia się w tegorocznych obchodach na zdrowotnych aspektach tej popularyzowanej w naszym kraju aktywności. Dlatego w niedzielę 25 czerwca 2017 r. w całej Polsce pokażemy, jak Joga może zaradzić na stres, który jednomyślnie – według wielu światowych analityków i organizacji zdrowotnych – został okrzyknięty największym wrogiem współczesnego człowieka.

Stres dotyka niemalże każdego z nas. Jest naturalną reakcją na codzienne wyzwania i życiowe zmiany – zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Dopóki nas mobilizuje do działania jest zjawiskiem pozytywnym. Niestety, szereg współczesnych badań pokazuje, że stres zbiera także prawdziwe żniwo w organizmie współczesnego człowieka i staje się jego największym wrogiem. Dlatego, w myśl starej maksymy „Jeśli nie możesz pokonać swojego wroga, zaprzyjaźnij się z nim, Organizatorzy Międzynarodowego Dnia Jogi obchodzonego w Polsce, chcą pokazać, jak za pomocą ćwiczeń można zapanować nad stresem.

– Tegoroczne spotkanie organizowane pod hasłem „Joga na stres” dedykujemy wszystkim chcącym uwolnić się od stresu, który stał się nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka – podkreśla Ajay Bisaria, Ambasador Republiki Indii w Polsce. – Tak potrzebną każdemu z nas równowagę można w łatwy sposób osiągnąć, czego dowiedziemy na naszych czerwcowych spotkaniach Jogi organizowanych w całej Polsce już po raz trzeci – dodaje Jego Ekscelencja.

Trudno nie docenić walorów jogi w oswajaniu stresu. Odpowiedni trening ciała, właściwe techniki oddychania pozwalają nie tylko poprawić nasz stan fizyczny, ale także ukoić nerwy,  a co ważniejsze – osiągnąć stan wyciszenia i równowagi. Wystarczy zaledwie kwadrans jogi dziennie, a już można zauważyć jej dobroczynne działanie. Wykonywane ćwiczenia (asany) doskonale uspokajają, wyciszają i rozluźniają organizm. Przynoszą ulgę zmęczonym mięśniom i głowie po wyczerpującym dniu. A do tego odżywiają tkanki, co pozwala opanować codzienny stres, poprawić nastrój, wreszcie wpływają na zdrowie i urodę. Tego typu ćwiczenia angażują wszystkie partie mięśni, przez co harmonijnie kształtują sylwetkę. Rozciąganie i wzmacnianie mięśni praktykowane w jodze, zwiększa elastyczność stawów, likwiduje uporczywe bóle i poprawia kondycję. Ale przede wszystkim – dotlenia organizm i usprawnia działanie narządów wewnętrznych oraz mózgu. Reguluje krążenie krwi, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, poprawia koloryt skóry, harmonizuje i rozciąga kręgosłup, gwarantując prostą postawę. Wreszcie, joga wspiera naszą psychikę: regularne ćwiczenie przynosi lepsze zrozumienie siebie, własnego ciała, także własnych potrzeb i ograniczeń. Dlatego praktykując jogę często uczymy się pokonywać stare nawyki, prawidłowo siedzieć, poruszać się, po prostu bardziej świadomie i zdrowiej żyć.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Joga jest więc doskonałym treningiem dla każdego; bez względu na poziom zaawansowania i stan fizyczny osób ją ćwiczących. Jest polecana w szczególności tym, którzy nie mają czasu na regularne ćwiczenia na siłowni, są zapracowani, żyją w ciągłym stresie i z szeregiem dolegliwości wynikających z takiego stanu. We współczesnym świecie takich osób jest coraz więcej.

Najnowsze badania pokazują, iż w Europie stres zajmuje drugie miejsce, po zaburzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. Szacuje się, że aż ok. 45% nieobecności pracowników może być spowodowanych stresem związanym z pracą (wg brytyjskiej organizacji rządowej Health and Safety Executive). Z kolei eksperci m.in. od doradztwa personalnego, dodają, iż to właśnie stres odpowiada nawet za ok. 60% absencji zawodowych. Z badania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy wynika, że ok. 30% pracowników w Europie odczuwa skutki stresu. Natomiast analiza przeprowadzona kilka lat temu wśród austriackich tzw. białych kołnierzyków pokazała, że 42% z nich przeszło na wcześniejszą emeryturę, właśnie z powodu chorób związanych ze stresem w pracy. Tego typu absencja oznacza ogromne koszty dla firm oraz systemu ubezpieczeń.

Okazuje się, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem w Europie (wg badania „The Workforce View in Europe 2017”, przeprowadzonego przez międzynarodową firmę ADP). Więcej niż co piąty z nas doświadcza codziennie stresu w pracy, a blisko połowa twierdzi, że stresuje się w pracy często lub bardzo często. W naszych firmach jest więc dość nerwowo. Aż 22 proc. ankietowanych codziennie doświadcza stresu w miejscu pracy. Polacy to największa zestresowana grupa wśród wszystkich przebadanych pracowników. W Hiszpanii, która znalazła się na drugim biegunie tej analizy, wskaźnik odczuwania codziennego stresu wyniósł zaledwie 10 proc.

Problem wszechobecnego stresu w naszej pracy dostrzegła również Państwowa Inspekcja Pracy, która z początkiem roku rozpoczęła dwuletnią kampanię informacyjno-promocyjną pod hasłem „Stres w pracy? Znajdź rozwiązanie”. Uruchomiona akcja społeczna jest odpowiedzią na coraz powszechniejszy problem stresu zawodowego, a jej celem jest m.in. popularyzowanie wiedzy o negatywnych skutkach stresu związanego z wykonywaną pracą.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Tegoroczny Dzień Jogi w Polsce, pod hasłem „Joga na stres” świetnie więc wpisuje się w aktualne potrzeby mieszkańców polskich miast, którzy szukają sposobów na uwolnienie się od stresu. Dlatego, jak co roku, Organizatorzy przygotowali bogaty program obchodów Wydarzenia. Niedziela, 25 czerwca: Piknik na warszawskim Polu Mokotowskim oraz wydarzenia w ponad 20. miastach Polski. Na sympatyków jogi będzie czekał całodzienny program poświęcony jodze i dziedzictwu kultury indyjskiej. W programie są m.in. wspólne sesje jogi, pokazy, wykłady, panele dyskusyjne, koncerty, warsztaty kulinarne, a także pyszna wegeteriańska, wegańska i indyjska kuchnia.

Międzynarodowy Dzień Jogi w Polsce cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Pierwsze wydarzenie zorganizowane w 2015 r. w Warszawie na Polu Mokotowskim przyciągnęło 10 tys. uczestników. W następnym roku zgromadziło już 15 tys. sympatyków tej aktywności. W tegorocznej trzecie edycji, Organizatorzy spodziewają się, że przybędzie ok. 20 tys. sympatyków wspólnych ćwiczeń na świeżym powietrzu, którzy wezmą udział w imprezie głównej, jak i wydarzeniach jej towarzyszącym w całej Polsce. Jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku miejscem głównych obchodów i ćwiczeń będzie Pole Mokotowskie w Warszawie. Szczegóły zostaną zaprezentowane na oddzielnej konferencji prasowej w czerwcu.

Obchody w Polsce Międzynarodowego Dnia Jogi odbywają się dzięki Jego Ekscelencji Ajay Bisaria, Ambasadorowi Republiki Indii, który objął to wydarzenie swoim patronatem honorowym. Z kolei organizatorami tego Wydarzenia są: Porozumienie Szkół Jogi (PSJ), Indyjsko-Polska Izba Gospodarcza (IPCCI) oraz Fundacja Art of Living Polska (AOL). Partnerzy Wydarzenia: Indian Association of Poland oraz Fundacja Life Change.

Tak samo również, jak w poprzednich edycjach, tegoroczny Dzień Jogi w naszym kraju wspierają i promują pro bono, w roli Ambasadorek wydarzenia: Edyta Herbuś (zawodowa tancerka i aktorka), Małgorzata Pieczyńska (aktorka), Natalia Przybysz (wokalistka), Agnieszka Cegielska (prezenterka TV), Paulina Holtz (aktorka), a także osoby publiczne od lat uprawiające jogę.


 

Szczegółowe informacje na: dzien-jogi.pl i facebook.com/dzienjogi

A więcej informacji na temat jogi na: Bosonamacie.pl

logo MDJ2017_2