Lifestyle

Rodzice zabrali jej dzieciństwo? Politycy zmanipulowali? A może Greta Thunberg to nastolatka z zespołem Aspergera, która naprawdę może zmienić świat?

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
22 września 2021
 

22 września obchodzimy Światowy Dzień Bez Samochodu . Z tej okazji przygotowaliśmy opowieść o największej obecnie aktywistce klimatycznej, którą Margaret Atwood porównuje do Joanny d’Arc. Krytykują zaś politycy, tacy jak Władimir Putin czy Donald Trump. Miliony ją kochają i miliony nienawidzą. Dla jednych Greta Thumberg jest wykorzystywaną przez rodziców i przez polityków dziewczyną z zespołem Aspergera. Dla innych liderką i charyzmatyczną przywódczynią ruchu, walczącego przeciwko zmianom klimatycznym na Ziemi.

Czy faktycznie dorośli zamanipulowali ją i sprawili, że straciła dzieciństwo? Czy dziewczynka z zespołem Aspergera, mutyzmem wybiórczym i ADHD nie powinna być bardziej przez rodziców chroniona? Czy powinni pozwalać, by przebywała w tłumie? Czy powinni godzić się, by rozdawała autografy i była poklepywana po ramieniu? A może Thunberg jest bardzo świadomą swoich słów i czynów młodą osobą? Czy mamy prawo odbierać jej głos, tylko dlatego, że ma spektrum Autyzmu i ADHD? Kim naprawdę jest Greta? Na te pytania próbuje odpowiedzieć film dokumentalny „Jestem Greta” (od 17 września w kinach w całym kraju!)

Jak to się zaczyna?

Jest sierpień 2018 roku. Greta ma 15 lat, dwa cieniutkie warkoczyki, żółtą pelerynę z transparentem „Szkolny strajk dla klimatu”. Zaczyna protestować przed szwedzkim parlamentem. Ekologią interesuje się od siedmiu lat. Kiedy była ośmiolatką po obejrzeniu w szkole filmu edukacyjnego o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci, czyli olbrzymim dryfującym skupisku śmieci i plastikowych odpadów, utworzonym przez prądy oceaniczne, wpadła w depresję, przestała jeść i chodzić do szkoły. Zaniepokojeni rodzice długo szukali pomocy, odwiedzając dziesiątki gabinetów lekarskich. Dziś Greta nie je mięsa, kupuje tylko rzeczy, które są jej absolutnie niezbędne. Mówi: „Jeśli nikogo nie obchodzi przyszłość na Ziemi, to dlaczego ja miałabym przejmować się swoją przyszłością w szkole?” To właśnie w tym momencie szwedzki reżyser Nathan Grossman zaczyna obserwować swoją bohaterkę z kamerą.

 

W ciągu kilku pierwszych tygodni strajku zatrzymują się przy niej tylko trzy osoby dziennie. Namawiają, że powinna wrócić do szkoły. Jednak z biegiem kolejnych dni dołączają do niej inni młodzi ludzie. Przychodzą posiedzieć z nią na kilka godzin i akcja nabiera rozpędu, by w końcu przerodzić się w globalny ruch społeczny. Grossman nie spodziewa się, że następne dwa lata będzie dokumentował życie liderki największego globalnego ruchu społecznego.

Chcę, żebyście wpadli w panikę

Najpierw towarzyszy jej z kamerą podczas konferencji klimatycznej w Katowicach. Greta występuje wtedy w nieuprasowanej koszuli i wygląda jak… „siedem nieszczęść”. Ale jej słowa już wtedy magnetyzują:

Ja nie będę błagać światowych liderów, aby dbali o naszą przyszłość. Zamiast tego sprawię, by wiedzieli, że zmiany nadchodzą, czy tego chcą, czy nie”.

Kiedy jesienią 2019 roku dociera na szczyt klimatyczny do siedziby ONZ w Nowym Jorku, marszczy brwi i mówi matowym silnym głosem:

Nazywam się Greta Thumberg i chcę, żebyście wpadli w panikę”.

Po kilku słowach głos zaczyna się jej łamać i widać łzy:

Ludzie umierają. Upadają całe ekosystemy. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a jedyne, o czym potraficie mówić, to pieniądze i bajki o bezustannym wzroście gospodarczym. Jak śmiecie?! (…) Około 2030 roku, czyli za dziesięć lat (…) od teraz, uruchomimy nieodwracalną reakcję łańcuchową, która prawdopodobnie spowoduje, że nasza cywilizacja – taka, jaką dziś znamy – przestanie istnieć. Tak się stanie, chyba że do tego czasu wprowadzimy w naszych społeczeństwa gruntowne i trwałe zmiany, jakich nikt jeszcze nigdy nie wprowadził – między innymi obniżymy emisje dwutlenku węgla o co najmniej 50 procent”.

Nie lata samolotami

Greta nie lata samolotami. Dlatego na szczyt ONZ przypłynęła katamaranem, który miał zamontowane panele słoneczne i głównie z nich czerpał energię. Aktywistka ma świadomość, że transport lotniczy odpowiada za ponad 2-5 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Kiedy podróżuje z ojcem, stara się korzystać z pociągów i, jeśli tylko może, samochodów elektrycznych. Nie zawsze jej się to udaje, nad czym ubolewa. W 2019 roku lewicowy rząd Szwecji zapowiedział, że do 2030 roku wprowadzi w kraju zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi. W Skandynawii zaczyna się rewolucja! Czy Greta mogła mieć na to wpływ?

Asperger super moc

Greta nazywa Aspergera swoją „supermocą”. W filmie pokazano, jest jak mocno skupia się na pisaniu swoich przemówień. Tata przychodzi do pokoju i mówi: „Daj spokój, to nie ma znaczenia. Idź już spać”. Ona jednak sprawdza zawzięcie, jak przetłumaczyć konkretne zdanie i nie chce odpuścić. Podczas demonstracji w Brukseli zapomina o jedzeniu. Mówi koleżance, że nie czuje się głodna. Wtedy znów wkracza ojciec: „Greta musisz coś zjeść, dogonimy ich później” i podaje protestującej dziewczynce banana.

Reżyser filmu Nathan Grossman w rozmowie z Onetem tłumaczy: „Greta nie ukrywa swojej diagnozy, nie wstydzi się jej. Patrząc na nią, zadajemy sobie pytanie: co to właściwie znaczy „normalny”? Jaka jest rola idola, wzoru do naśladowania, skoro zwykle tę pozycję zajmują osoby bardzo do siebie podobne: perfekcyjne wzory bez jednej wady, w starannie dobranych przez stylistę ubraniach, z szerokim, białym uśmiechem. W polityce — mężczyźni w garniturze. A przecież życie nie jest takie jednowymiarowe. Życie Grety na pewno nie. Ono bywa przeciekawe, szalone, zabawne, niesamowite. Ale też niekomfortowe i trudne. Wydaje mi się ogromnie ważne, by pokazywać, że młoda kobieta z diagnozą Aspergera może być liderką, tak samo może nią być młoda Afroamerykanka i wszyscy do tej pory wyrzucani z kanonu, z głównego nurtu narracji. Najwyższa pora zróżnicować nasze ikony”.


Lifestyle

Co mówi o tobie kształt twojego nosa? Sprawdź!

Redakcja
Redakcja
22 września 2021
 

Istnieje wiele różnych sposobów zrozumienia cech danej osoby. Od sposobu chodzenia, po kształt paznokci -można wiele zrozumieć, patrząc na te drobne szczegóły. Dziś dajemy ci prosty trik, dzięki któremu będziesz mogła poznać kilka cech osobowości swojej lub czyjejś. Okazuje się, że rozmiar, kształt i budowa nosa mogą wiele zdradzać na temat osobowości. Zastanawiasz się jak to możliwe? Spójrz na obrazek, znajdź odpowiedni nos i sprawdź, czy twój (czyjś) charakter zgadza się z opisem. Dobrej zabawy!

Jeśli twój nos przypomina „A”

Ten kształt jest również znany jako „podkręcony nos”. Jeśli twój nos ma taki kształt – jest długi, zakrzywiony i skierowany do góry, jesteś osobą optymistyczną, pozytywną i pełną pasji. Masz tendencję do nawiązywania bliskich i silnych więzi z rodziną i przyjaciółmi.

Jeśli twój nos przypomina „B”

Ten kształt nosa jest również znany jako „grecki nos”. Jeśli twój nos jest długi i prosty, jesteś pracowitą, logiczną i poważną osobą. Masz tendencję do ukrywania swoich emocji przed innymi.

Jeśli twój nos przypomina „C”

Ten kształt nosa jest również znany jako „zadarty nos”. Jeśli twój nos jest w takim kształcie, jesteś bystry i sprytny. Nie tylko reagujesz szybko, ale także bywasz agresywny.

Jeśli twój nos przypomina „D”

Ten kształt nosa jest również znany jako „rzymski nos”. Jeśli twój nos ma taki kształt, który określa kształt w połowie grzbietu z niewielkim guzkiem, mówi się, że masz silną osobowość! Jesteś wspierający. Jako jednostka jesteś silny i wpływowy.

Jeśli twój nos przypomina „E”

Ten kształt nosa jest również znany jako „nubijski nos”. Jeśli twój nos jest w takim kształcie, co oznacza, że ​​jest krótki i szerszy na szerokość, mówi się, że jesteś kreatywny i pełen pasji, z uroczą osobowością.

Jeśli twój nos przypomina „F”

Ten kształt nosa jest również znany jako „Orli nos”. Jeśli twój nos ​​jest spiczasty i prosty oraz ma kąt 90 stopni, to mówi się, że jesteś osobą zorientowaną na biznes, dominującą i ogólnie atrakcyjną.

Jeśli twój nos przypomina „G”

Ten kształt nosa jest również znany jako „nos jastrzębia”. Jeśli twój nos jest długi, zakrzywiony na czubku i skierowany w dół, nie obchodzi cię, co myślą o tobie inni ludzie. Jako osoba jesteś również buntownikiem i ciężko pracujesz.

Jeśli twój nos przypomina „H”

Ten kształt nosa jest również znany jako „niebiański nos”. Jest to rzadki typ nosa, ale osoby, które go posiadają są z jednej strony bardzo atrakcyjne i często przez całe życie mają trudności z osiągnięciem duchowej i fizycznej dojrzałości.


Lifestyle

Multi-promocje – czy da się jeszcze więcej zaoszczędzić?

Redakcja
Redakcja
22 września 2021

W sezonie wyprzedażowym praktycznie zewsząd bombardują nas wiadomości dotyczące nowych rabatów. Czasem dochodzi nawet do sytuacji, gdy dany sklep oferuje jednocześnie więcej niż jedną promocję. Taka multi-promocja wydaje się niezwykle atrakcyjna, gdyż oznacza ona wysoki finalny rabat. Jednak w praktyce regulamin sklepu może nieco ograniczyć dostępność takich akcji. Warto więc odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie. Czy na multi-promocjach da się jeszcze więcej zaoszczędzić? O czym powinieneś pamiętać, aby naprawdę kupować więcej za mniej?

Multi-promocje i ich największy haczyk

Wszelkie promocje, rabaty oraz inne akcje marketingowe są prawdziwym magnesem na klientów. Jeżeli nawet sądzisz, że takie akcje nie mają dla Ciebie większego znaczenia, prawa rynkowe są nieubłagane. Wystarczy choćby spojrzeć na popularność największych promocji, takich jak: Black Friday, Black Week lub Cyber Monday. To jednoznacznie dowodzi, iż klienci zawsze będą szukać okazji do zaoszczędzenia gotówki.

Niestety, chwytliwe hasła reklamowe nie zawsze odpowiadają rzeczywistym warunkom promocji. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, w których sklep prowadzi kilka akcji jednocześnie. Wówczas w regulaminie sklepu często pojawia się hasło stanowiące największy haczyk multi-promocji. Jest to hasło głoszące, iż: „poszczególne promocje nie łączą się ze sobą”.

W praktyce oznacza to, że możesz otrzymać tylko jeden rabat na zakup danego towaru. Tym samym multi-promocja z reguły nie zapewni Ci możliwości skorzystania z podwójnej obniżki ceny. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na zakup towaru po rabacie, utracisz możliwość skorzystania z dostępnych kodów promocyjnych. Tym samym jeszcze przed złożeniem zamówienia powinieneś dokładnie sprawdzić faktyczny zakres organizowanej promocji.

Kiedy rzeczywiście możesz skorzystać z multi-promocji?

Powyższa zasada dotycząca ograniczeń w przyznawaniu rabatów jest powszechnie stosowana. Z tego względu rzadko kiedy otrzymasz możliwość skorzystania z kilku promocji jednocześnie. Tak naprawdę wszystko zależy tutaj od zapisów regulaminu danej akcji. Jeżeli sklep nie zastrzegł, że poszczególne promocje się nie łączą, powinieneś uzyskać dostęp do wszystkich aktualnych rabatów.

 Jednak takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko. Czy to oznacza, że trzeba uzbroić się w dużą dozę cierpliwości i czekać na okazję? W żadnym wypadku! Pomimo tego, iż sklepy zazwyczaj zakazują łączenia promocji, taki zapis nie dotyczy akcji organizowanych przez zewnętrznych partnerów. To z kolei stwarza spore możliwości pod kątem zaoszczędzenia pieniędzy przy kolejnych zakupach.

Serwis Net-Pocket i cashback za zakupy online

 Jeżeli lubisz robić zakupy przed internet, prawdopodobnie zetknąłeś się już z terminem „cashback”. Jest to unikalny rodzaj promocji, która pozwala na uzyskanie częściowego zwrotu wydatków za zakupy dokonane przez internet. Wyjątkowa forma to jednak nie wszystko. Cała specyfika tej promocji polega bowiem na tym, że cashback nie jest przyznawany bezpośrednio przez dany sklep. Jego wypłatą na ogół zajmują się zewnętrzne platformy prowadzące współpracę ze sklepami internetowymi.

 W takim układzie cashback stanowi formę gratyfikacji dla tych osób, które zdecydują się na złożenie zamówienia online. Co jasne, zamówienie musi zostać złożone poprzez specjalny panel. Dostęp do niego mogą uzyskać wszyscy zarejestrowani użytkownicy serwisu oferującego cashback za zakupy. Innymi słowy, najpierw musisz znaleźć stronę, która zapewni Ci taką możliwość.

Naszym typem jest serwis Net-Pocket. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych serwisów ma on kilka bardzo istotnych zalet. Zdecydowanie kluczowym atutem Net-Pocket jest naprawdę duża baza sklepów partnerskich. Dzięki niej będziesz mógł uzyskać cashback za zakupy dokonane w wielu różnych sklepach. Co więcej, samo korzystanie z serwisu jest w pełni darmowe. Dlatego jako użytkownik nic nie płacisz, ale możesz sporo zyskać!

W Net-Pocket możesz sam zdecydować, co zrobisz z pieniędzmi uzyskanymi poprzez cashback. Po uzbieraniu określonej kwoty otrzymasz oczywiście możliwość wypłaty gotówki. Jednak platforma Net-Pocket nie zajmuje się wyłącznie obsługą systemu cashback. Jest to także serwis kierowany do twórców internetowych. Takie osoby mogą założyć konto twórcy i promować swoją działalność poprzez Net-Pocket. Natomiast inni użytkownicy zyskują możliwość doceniania takich twórców. To wszystko sprawia, że serwis Net-Pocket stanowi naprawdę ciekawą inicjatywę.

Podsumowanie

Multi-promocje mogą wydawać się niezwykle opłacalne, ale w praktyce ich warunki są nieraz ograniczone wewnętrznym regulaminem. Sklepy internetowe często stosują bowiem zasadę, która zakazuje łączenia poszczególnych promocji. W efekcie jako klient będziesz mógł otrzymać tylko jeden rabat na wybrane produkty. Na szczęście taki rabat może zapewnić Ci nie tylko sklep, ale także serwis obsługujący system cashback. Dzięki niemu najpierw skorzystasz z promocyjnej ceny, a później uzyskasz dodatkowy cashback za dokonane zakupy. Tak wygląda przepis na maksymalną oszczędność podczas zakupów online! Jeśli chciałbyś skorzystać z systemu cashback, koniecznie zarejestruj się w serwisie Net-Pocket. Na tej stronie odnajdziesz szeroką listę sklepów partnerskich, która zapewni Ci oszczędność przy każdych kolejnych zakupach.

Artykuł partnera


Zobacz także

19-miesięczna córka byłego sportowca zginęła w tragicznych okolicznościach. Utonęła w basenie…

Wybaczyłam mu, ale nigdy nie zapomnę tego, co mi zrobił. Piętno ofiary przemocy zawsze będę nosić w sobie

Wybaczyłam mu, ale nigdy nie zapomnę tego, co mi zrobił. Piętno ofiary przemocy zawsze będę nosić w sobie

Jestem cieniem dawnej siebie. Jeśli kończysz nieudany związek, tysiąc razy się zastanów, zanim zaczniesz następny