Go to content

Jakim typem kochanki i partnerki jesteś? Rozwiąż test i poznaj swój miłosny styl

styl miłości
fot. AnnaZhuk/iStock

Miłość jest prawdopodobnie najbardziej uniwersalnym doświadczeniem w życiu. Ale gdy kochamy, każdy z nas ma inny styl. Jedni są namiętni, inni szukają towarzysza lub przyjaciela. Każdy z nas kocha z innego powodu, a każda z naszych miłości ma swoje źródło w czymś innym. Czy zastanawiałaś się kiedyś, jakim typem kochanka lub partnera jesteś? Sprawdź to! 

Zapisuj wyniki!

1. Jak wolałabyś spędzić wieczór ze swoją drugą połówką?

A. Dzielenie się romantycznym posiłkiem.
B. Spędzanie czasu razem, np. grając w gry.
C. Robiąc swoje, mój partner nie musi uczestniczyć we wszystkim, co robię.
D. Przeglądając rachunki i tworząc plany na nadchodzący tydzień.
E. Prowadząc głęboką rozmowę, pytając o uczucia, o to jak minął dzień etc.
F. Przygotowując posiłek i opiekując się partnerem.

2. Gdyby twój partner pocałował cię publicznie, jak byś zareagowała?

A. Odwzajemniłabym pocałunek, oczywiście.
B. Unikałabym pocałunku ze śmiechem.
C. Wycofałabym się, a następnie pocałowała go na swoich warunkach.
D. Wycofałabym się i powiedziała mu, aby poczekał, aż znajdziecie się za zamkniętymi drzwiami.
E. Chwyciłabym jego twarz i pocałowała go mocno.
F. Całowałabym tak długo, aż sam by to przerwał.

3. Jaki jest Twój pomysł na idealną randkę?

A. Romantyczny wieczór.
B. Kręgle lub paintball laserowy.
C. Pójście gdzieś, gdzie można się zrelaksować.
D. Iść gdzieś (w rozsądnej cenie) z przyjaciółmi.
E. Gdzieś w odosobnieniu sam na sam.
F. Cokolwiek dla nas wymyśli.

4. Kiedy byłaś w szkole, byłaś najbardziej znany z:

A. Bycia szczerym.
B. Sporej grupy przyjaciół.
C. Posiadania wielu chłopaków / dziewczyn.
D. Najlepszych ocen.
E. Dziwnych obsesji.
F. Bycia miłym i troskliwym dla innych.

5. Twój partner zdradza cię, co robisz?

A. Zostawiam go natychmiast.
B. Zdenerwuję się, ale porozmawiam o tym przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji.
C. Kogo to obchodzi?
D. Porozmawiam o tym i dam mu ultimatum.
E. Przeglądam jego telefon, komputer, wysyłam wiadomość do drugiej osoby i walczę godzinami.
F. Słucham, co ma do powiedzenia, może jest jakiś powód, dla którego mnie oszukiwał.

Teraz podsumuj wyniki i sprawdź, co oznaczają:

Jeśli masz głównie A, twój styl miłości to Eros

Eros to beznadziejnie romantyczny styl miłości, napędzany pasją. Lubisz romantyczne randki, a bez intymność nie wyobrażasz sobie życia, bez względu na to, jak długo jesteście razem, wciąż jesteście bardzo blisko. Żeby z kimś być, musisz poczuć chemię i więź ze swoim partnerem i naprawdę cieszyć się uczuciem zakochania.

Eros nosi imię greckiego boga miłości i płodności, dlatego zazwyczaj kojarzy się z romantyczną, namiętną i fizyczną miłością. Jest wyrazem seksualnej pasji i pożądania. Grecy raczej bali się tej miłości, ponieważ myśleli, że ludzie posiadając instynktowny impuls do prokreacji sprawią, że ta miłość będzie tak potężna, że ​​doprowadzi do utraty kontroli. Dzisiaj uważamy, że ten rodzaj miłości „płonie mocno i gorąco, ale szybko się wypala”.

Jeśli masz głównie B twoim stylem miłości jest Storge

Storgiczne typy miłości cieszą się połączeniem zbudowanym na partnerstwie i przyjaźni. Ich relacje często zaczynają się w przyjaźni, a bez głębokiej przyjaźni nie mają tendencji do wskakiwania w relacje. Przede wszystkim cenią prawdziwe towarzystwo i uważają swojego partnera za najlepszego przyjaciela.

To ten rodzaj miłości, którą definiujemy miłość rodzicielską. Podobnie, jak w przypadku philia, nie ma tu znaczenia atrakcyjność fizyczna ani seksualna. Istnieje jednak silna więź, pokrewieństwo i znajomość między ludźmi.

Jeśli masz głównie C, twój styl miłości to Ludus

Ludus  to styl tych, którzy często postrzegają miłość jako grę. Ponieważ nie dbają o długoterminowe zaangażowanie, mogą być nieco zdystansowani i nie inwestować w pełni w swoje relacje. Mają tendencję do skupiania się bardziej na krótkotrwałej miłości i przypadkowych flirtach.

To uczucie, które jest nam znane we wczesnej fazie związku, zauroczenia. To motyle w twoim brzuchu, zawroty głowy, które pojawiają się, kiedy widzisz swoją miłość. Badania wykazują, że kiedy doświadczamy tego rodzaju miłości, nasz mózg działa tak, jakby był po dawce kokainy.

Jeśli masz głównie D, twój styl miłości to Pragma

Pragma to praktyczność. Tacy ludzie chcą partnera, który może zaspokoić ich potrzeby i bardziej troszczy się o ich bezpieczeństwo finansowe i przyjaźń, niż o miłość. Wybierając partnera, często wybierają kogoś, kto jest majętny, a także praktyczny.

Starożytni Grecy definiują pragmę jako „trwałą miłość”. Jest ona niemalże przeciwieństwem erosu (miłości seksualnej). Eros ma tendencję do szybkiego wypalenia z powodu swojej namiętności i intensywności, a pragma to miłość, która dojrzała i rozwijała się przez długi czas. Pary, które są ze sobą przez wiele lat i nadal trzymają się za ręce, to doskonały przykład pragmy. Niestety tego rodzaju miłość jest dość rzadka – szczególnie w dzisiejszym społeczeństwie, bo brak nam cierpliwości, bo wydaje się nam, że trawa jest bardziej zielona po tej drugiej stronie…

Jeśli masz głównie E, twój styl miłości to Mania

Typy miłości manii są nieco obsesyjne i mogą szybko się przywiązać. Często są postrzegani jako współzależni, a także podatni na zazdrość i obsesję. Jeśli ich partner daje im jakiekolwiek przeczucie niesprawiedliwości, nieszczerości, braku zainteresowania, związek zawisa na włosku.

To niezbyt dobry rodzaj miłość, może doprowadzić nas do szaleństwa, zazdrości, a nawet gniewu. Wiele osób, które doświadczają tego rodzaju miłości, cierpi z powodu niskiej samooceny. Obawiają się utraty miłości, a strach zmusza ich do robienia rzeczy, które nie są tego warte. Jeśli nad nią nie zapanujemy, może stać się dla nas destrukcyjną siłą.

Jeśli masz głównie F, twój styl miłości to Agape

Miłośnicy Agape pielęgnują swoje relacje. Mają tendencję do przyjmowania roli opieki nad swoim partnerem i próbowania zaspokojenia jego potrzeb, a czasami mogą nawet posunąć się do odłożenia własnych potrzeb na bok. Mają tendencję do wybierania partnerów, którzy doceniają akty dobroci, a ponieważ są tak akceptujący, ich zadowolenie z relacji jest zwykle dość wysokie.

Agape jest miłością altruistyczną, bezinteresowną bezwarunkową. Grecy uważali tę miłość za dość radykalną, być może dlatego, że tak niewielu ludzi jest na nią stać. Niektórzy opisaliby agape jako rodzaj duchowej miłości. Na przykład chrześcijanie wierzą, że Jezus przejawiał ten rodzaj miłości dla wszystkich ludzi. Był bezinteresowny i poświęcił się, aby inni mogli pozbyć się swoich grzechów. Cierpiał za szczęście innych.