Go to content

Jakie błędy popełniamy przy codziennej pielęgnacji włosów latem?

Jakie błędy popełniamy przy codziennej pielęgnacji włosów latem?
fot. Stas Svechnikov/Unsplash

Lato to czas, w którem należy szczególnie zadbać o włosy i skórę głowy. Intensywna wilgotność w sezonie letnim wpływa na nawilżenie włosów, sprawiając, że łatwo się łamią. Nadmierna ekspozycja na słońce uszkadza naturalną osłonę włosów. Dosłownie kilka dni zwiększonej ekspozycji na słońce sprawia, że komórki włosa stają się kruche, przez co włosy wyglądają na suche. Stają się łamliwe. Jednak dzięki odpowiedniej pielęgnacji możesz cieszyć się latem bez uszczerbku dla zdrowia włosów.

Powszechnie wiadomo, że intensywne letnie upały są szkodliwe dla skóry. Wymaga ona wtedy odpowiedniej pielęgnacji, aby zapewnić jej ochronę. Wysoka temperatura i słońce mają też negatywny wpływ na włosy.

– Ciepło słoneczne powoduje wietrzenie i uszkodzenia oksydacyjne włosów, przez co stają się one suche, łamliwe i sztywne. Szorstkie włosy wyglądają niechlujnie, a ich rozczesywanie staje się trudnym zadaniem. – mówi Martyna Pobuta, doświadczona trycholog.

Dlatego szczególnie latem warto wybrać odpowiednie odżywki do włosów, które powinny zawierać filtr przeciwsłoneczny, aby chronić włosy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ponieważ słońce wysusza włosy, zadbaj o nawilżenie włosów i wybierając odżywki bez spłukiwania.

– Dobrym pomysłem jest używanie odżywki w sprayu, które nie wymagają spłukiwania i są łatwe w aplikacji. Wśród nich z pewnością znajdziesz dwufazowe odżywki złożone z frakcji silikonowej i olejkowej, zapewniającej włosom odpowiednie zabezpieczenie. – dodaje Martyna Pobuta.

Staraj się unikać intensywnego nasłonecznienia. A jeśli jesteś na słońcu, noszenie kapelusza lub chusty może pomóc w
ochronie włosów przed nadmierną utratą nawilżenia. Ponadto, regularne picie wody może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia zarówno dla ciała, jak i dla włosów.

– Latem możesz zauważyć, że Twoje włosy wyglądają na odrobinę jaśniejsze. Dzieje się tak, ponieważ promienie UV wpływają na melaninę we włosach. Podczas gdy ciemne włosy mogą rozjaśnić się tylko o ułamek, jaśniejsze odcienie włosów mają tendencję do blaknięcia z powodu feomelaniny. – podkreśla Martyna Pobuta. Co więcej, nawet farbowane włosy zaczynają blaknąć, jeśli spędzasz dużo czasu na zewnątrz. Dlatego odpowiednie kosmetyki, suplementacja i noszenie czapki ochroni włosy przed uszkodzeniami.

Lato to też trudny czas dla skóry głowy. Wysoka temperatura powodując jej wysuszenie, a nawet może uszkodzić cebulki włosów. – Z kolei nadmierne pocenie się i kurz latem zwiększają problemy z włosami, takie jak łupież, rozdwojone końcówki, puszenie się i w konsekwencji wypadanie włosów. – mówi trycholog, Martyna Pobuta.

Tajemnicą pięknej fryzury latem jest odpowiednia higiena. Używaj odpowiednich kosmetyków. Np. szampon powinien być bardzo łagodny, bogaty w pielęgnacyjne olejki, woski i ceramidy, które odbudowują strukturę włosa, a także składniki łagodzące podrażnienia skóry, np. alantoinę. Ogranicz też używanie prostownicy i lokówki. Wysoka temperatura i dodatkowe
stylizowanie włosów przy użyciu suszarki mogą prowadzić do jeszcze większego przesuszenia i uszkodzenia. Nie można też zapominać o ochronie włosów w czasie kąpieli.

– Podczas letnich aktywności wodnych, takich jak pływanie w basenie lub w morzu, włosy są narażone na szkodliwe
działanie chloru lub soli. Przed skokiem do wody warto spłukać włosy czystą wodą i nałożyć na nie niewielką ilość oleju lub odżywki ochronnej, aby utworzyć barierę ochronną przed substancjami chemicznymi. – radzi Martyna Pobuta.

Pamiętaj, że każdy rodzaj włosów jest inny i może wymagać indywidualnej pielęgnacji. Jeśli masz szczególne problemy z włosami, warto skonsultować się z specjalistą, aby uzyskać odpowiednie wskazówki i porady dostosowane do Twoich potrzeb.