Lifestyle

Jak zadbać o malucha w upały? Poznaj 5 najważniejszych zasad!

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
11 sierpnia 2018
Fot. iStock/vvvita
 

Chociaż pierwsza połowa lata już za nami, to temperatury zdają się tylko rosnąć. Meteorolodzy zapowiadają kolejną falę upałów i apelują o szczególną opiekę nad małymi dziećmi w tym czasie. O czym powinien pamiętać każdy rodzic? Oto 5 najważniejszych zasad, których powinni przestrzegać opiekunowie najmłodszych, kiedy słońce mocno grzeje.

1. Po pierwsze: woda

W gorące dni maluch powinien być przede wszystkim dobrze nawodniony. Na odwodnienie szczególnie narażone są niemowlęta, bowiem dzienna utrata wody z organizmu może stanowić nawet 15% ich masy ciała[1]. Dodatkowo skutki niedoboru wody w organizmie mogą być poważniejsze u dzieci niż u dorosłych, ponieważ u najmłodszych wzrost temperatury ciała z powodu odwodnienia jest większy![2] Właśnie dlatego idąc na spacer z dzieckiem, opiekunowie powinni pamiętać o zabraniu ze sobą butelki z wodą. Mama karmiąca wyłącznie piersią może zaś próbować częściej przystawiać niemowlę do piersi.

2. Po drugie: ochrona przed słońcem

Podczas upałów warto ograniczyć wychodzenie z dzieckiem na dwór w godzinach wczesnopopołudniowych, kiedy słońce grzeje najmocniej. Jeżeli rodzice wybierają się z pociechą na spacer w gorący, bezchmurny dzień,powinni wybierać dla dziecka (a także dla siebie!) najwyższą ochronę przez promieniami – czyli filtry o wysokich wartościach. Dobrym pomysłem mogą się także okazać jasne, cienkie, przewiewne ubranka, zakrywające rączki czy nóżki malucha, które dodatkowo zapobiegną oparzeniom słonecznym (należy jednak pamiętać, że nie mogą one przegrzewać dziecka!). Jasny i przewiewny powinien być także wózek – powietrze powinno w nim swobodnie przepływać, przyda się także odpowiednie zadaszenie.

3. Po trzecie: kapelusz

Lub inne nakrycie głowy. Długie przebywanie na świeżym powietrzu w upalne dni może prowadzić do udaru słonecznego i poważnych konsekwencji zdrowotnych, zatem maluch nie powinien wychodzić na dwór bez choćby czapeczki z daszkiem. Rodzic może wziąć ze sobą dodatkową materiałową chustkę – dzieci lubią gubić ten element garderoby, a dodatkowo może przydać się do otarcia zgrzanego malucha.

4. Po czwarte: uwaga na klimatyzację

Chociaż klimatyzowane pomieszczenia kuszą, by zostać w nich cały dzień, to należy pamiętać, że dla wrażliwego organizmu dziecka zbyt duże zmiany temperatur mogą okazać się niekorzystne. W efekcie maluch może narzekać nie tylko na upały, ale i na dokuczającą mu infekcję. Dlatego nie warto przesadzać z chłodzeniem w samochodzie czy w domu i unikać nagłych zmian temperatur na poziomie kilkunastu stopni.

5. Po piąte: …lody!

Oczywiście nie każde. Kolorowe, paczkowane i dosładzane lody ze sklepu to kiepski wybór dla małego smakosza, którego organizm w 1000 pierwszych dni życia ma szczególne potrzeby żywieniowe. Nie znaczy to jednak, że lodów dziecku należy zupełnie odmawiać. Domowe sorbety, zrobione na bazie świeżych owoców bez dodatku cukru to doskonała okazja na przemycenie  owoców do letniego jadłospisu malucha i sposób na ochłodę dla całej rodziny.

By dowiedzieć się więcej na temat opieki nad dzieckiem i prawidłowego żywienia w pierwszych latach życia, zajrzyj na www.1000dni.pl.


Lifestyle

10 zasad życia z nastoletnią córką

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 sierpnia 2018
„Ratunkuuuuuu, on mnie nienawidzi". Jak przeżyć z nastolatkiem i nie zwariować
Fot. Pixabay / ruben_gal0 / CC0 Public Domain
 

Dojrzewanie. Moment trudny nie tylko dla nastolatek, ale także dla ich rodziców. Ogromna ilość wyzwań, hormony, które zaczynają rządzić, utrata kontroli, a czasem i brak zrozumienia. Jeśli macie w domu nastolatkę, koniecznie wprowadźcie w życie 10 zasad, które pomogą wam uregulować wspólne relacje i wprowadzą nieco porządku w ten domowy chaos.

10 zasad życia z nastoletnią córką

Naucz się ignorować te piorunujące spojrzenia

One naprawdę to robią – wszystkie. Zachowuj zimną krew, nie reaguj przesadnie. Wróć do tematu, kiedy emocje (jej) opadną. Powiedz wprost: „kiedy patrzy nasz na mnie w taki sposób, trudno nam nawiązać jakąś dojrzałą rozmowę”. I pamiętaj – ona z tego wyrośnie.

Nie myl pojęć

Jest taki moment, kiedy twoja nastolatka zakłada krótkie spodenki, a tobie robi się słabo. Uspokój się, ona nie wysyła światu ani męskiej jego części żadnych wiadomości. Próbuje wyglądać kobieco, taki wiek. Wytłumacz jej na spokojnie, że ubieranie się „na Kardashianki” nie ma nic wspólnego z dojrzałością.

Wyjdź poza „ptaszki i pszczółki”

Ponieważ dla większości rodziców mówienie z dziećmi o seksie jest niezręczne, mają oni tendencję do omijania tego tematu. Tymczasem absolutnie nie tędy droga. Twoja córka musi wiedzieć jak reagować, gdy ktoś dotyka ją wbrew jej woli, gdy jest zmuszana do zachowań czy czynności seksualnych.

Toleruj jej skupienie na samej sobie (do pewnego stopnia)

Nastolatki to „egomaniaki”. To normalne, że koncentrują się na swoich problemach i pragnieniach. Nie oczekuj, że twoja córka zauważy, że masz ciężki dzień, lub że zrozumie, że jej prośba o kupno drogich butów jest nieuzasadniona. Przypomnij sobie, że jest to naturalne i tymczasowe.

Zachowaj ostrożność  mówiąc o jej znajomych

Jeśli twoja córka podzieli się z tobą jakąś tajemnicą dotyczącą bliskiej przyjaciółki, to nie znaczy, że masz prawo mówić potem o tej przyjaciółce negatywne rzeczy, osądzać ją. Dyskutuj o problemie, a nie o osobie. I ciesz się zaufaniem twojego dziecka.

Nie toleruje złego zachowania

Nastoletnie dziewczyny mogą być niegrzeczne, nieprzyjemne i okrutne. Wiedzą, jak powiedzieć rzeczy, które bolą. Zamiast wdawać się w kłótnię lub pozwolić swojej córce na eskalację sytuacji, po prostu powiedz: „Nie wolno ci tak mówić do mnie. Porozmawiamy o tym innym razem”.

Bądź dorosła 🙂

Twoja córka jednego dnia będzie się zachowywać bardzo dojrzale, innego bardzo głupio… Ale potrzebuje ciebie, żebyś była jej autorytetem i kompasem. Kiedy zna twoje zasady – nawet gdy je łamie – czuje się bezpiecznie. Spraw, aby czuła się bezpiecznie, będąc konsekwentna i współczująca, autorytatywna, a nie autorytarna.

Pozwól jej uczyć się na drobnych błędach

Jasne, nie jest łatwo patrzeć jak twoje dziecko cierpi, ale na niektóre błędy po prostu musisz jej pozwolić. Ogromna część budowania poczucia własnej wartości i odporności zależy od zdolności do uczenia się na naszych niepowodzeniach.

Pomóż swojej córce stać się krytyczną

Media społecznościowe, telewizja i czasopisma sprzedają naszym córkom zniekształcony obraz kobiet. Poświęć czas na to, aby pomóc swojej córce krytycznie myśleć o nierealistycznych obrazach prezentowanych przez modelki i gwiazdy filmowe.

Kontroluj własne zachowanie

Jeśli zdarzyło ci się krzyknąć, zawstydzić ją lub użyć siły – nie jesteś sama. Ale musisz się przyznać do tego, że postąpiłaś źle, na bieżąco wyciągać wnioski i iść dalej. Nie bój się powiedzieć „przepraszam”. Pokaż swojej córce, że bycie dorosłym nie oznacza bycia doskonałym, ale oznacza również umiejętność przyznawania się do swoich błędów..


Na podstawie: psychologytoday.com


Lifestyle

Jak się pozbyć pryszcza na 5 sposobów!

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
11 sierpnia 2018
Fot. iStock/vadimguzhva
Następny

Jesteśmy już za duże, żeby wierzyć w bajki o pryszczach, trądziku i młodości. Pryszcze to – niestety – nie tylko przywileje młodości. Każda z nas doskonale wie,  że świecące diody zdarzają od czasu do czasu absolutnie każdemu, a całkiem wiele dojrzałych kobiet zmaga się z wypryskami na co dzień. Powodów może być całkiem sporo.

Problemy z cerą mogą być oznaką problemów hormonalnych, zbyt częstym wiszeniem na słuchawce (tak, non stop przykładamy do twarzy brudne i pełne mikrobów telefony) czy sygnałem o innych chorobach. Mogą być spowodowane również źle dobranymi kosmetykami.

Skąd by się nie brały, nie chcemy ich! Dlatego przygotowałyśmy listę wskazówek, które pomogą ci szybko pozbyć się pryszczy. Oto ona!

Jak się pozbyć pryszcza na 5 sposobów!

# 1 Pasta do zębów

Banał, ale działa cuda! Budzisz się z ogromną diodą na środku twarzy? Biegnij do łazienki po pastę do zębów. Po pierwsze ma silnie działanie przeciw bakteryjne, po drugie to „najlepszy ever” eksterminator pryszczy!

Posmaruj pryszcza pastą, uważaj na skórę wokół. Odczekaj 10-20 minut, aż pasta całkowicie zaschnie na pryszczu. Następnie zmyj. Stosuj tak długo, jak pryszcz nie chce się poddać. Ale z pastą do zębów garści, jego dni są policzone – pryszcz zniknie o wiele szybciej.

Pamiętaj, że pasta do zębów jest drażniąca, jeśli jesteś „wrażliwcem” lepiej sobie odpuść.

# 2 Cytryna

Kolejnym zabiegiem, który możesz wypróbować, jeśli chcesz pozbyć się pryszczy, jest użycie soku z cytryny. Jak zapewne wiesz, sok z cytrynowy składa się z kwasów, które będą dobre w walce z bakteriami powodującymi wypryski.

Wyciśnij trochę świeżego soku z cytryny i nanieś go na wacik. Następnie przyłóż nasączony wacik do pryszcza.  Możesz przytrzymać przez kilka minut.

Najlepiej powtarzać czynność, co wieczór przed pójściem spać, aż znikną nieproszone krosty. Pamiętaj, że sok z cytryny może podrażnić twoją skórę, upewnij się, że nakładasz wacik tylko na pryszcze. Uwaga na słońce, sok z cytrusów jest fotouczulający, nie stosuj przed wyjściem na słońce!

# 3 Lód

Następną rzeczą, którą możesz wypróbować, aby pozbyć się pryszczy, to przyłożenie do nich lodu. Zimna temperatura pomoże zlikwidować krostę, a jednocześnie pozbyć się wokół niej zaczerwienienia.

Oczywiście nie oznacza to, że twoja „dioda”  zniknie w magiczny sposób lub że zmniejszy się w mgnieniu oka, ale taki zabieg zapobiegnie powiększeniu się i zaognieniu tego przykrego stanu. Dlatego najlepiej zastosować to leczenie, gdy zauważysz jeszcze małe, dopiero pojawiające się pryszcze.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

 

Zobacz także

Czasami wystarczy zmienić perspektywę i spojrzeć inaczej na swoje życie – tu i teraz

Koniec to zawsze nowy początek… Cele, plany i zmiany w Nowym Roku z Mapą Marzeń!

Czym jest ślub humanistyczny i skąd bierze się jego coraz większa popularność?