Go to content

Jak unikać negatywnej energii? Zrób to w 9 krokach

Fot. Pexels / Unsplash / CC0 Public Domain

Ktoś zrzędzi, ktoś inny marudzi, pani w sklepie skrzywiona, gość z wykrzywionym od złości grymasem na twarzy krzyczy coś do ciebie zza szyby samochodu.

A miało być tak pięknie. W końcu weekend, w końcu piękna pogoda. Wstałaś z uśmiechem myśląc o tym, jak ci dobrze. Tak po prostu. Jesteś szczęśliwa. A tu ciach, wychodzisz i dostajesz bańki między oczami tymi wszystkimi: „to bez sensu”, „ale po co”, „daj spokój, to do niczego”, „jest źle, no ale mogłoby być gorzej”. Wrrr i cały twój dobry nastrój bierze w łeb? Udziela ci się negatywna energia innych ludzi? Przejmujesz od nich lęki, złości i pretensje?

Jak odciąć się od takiej złej energii? Jak sobie radzić z negatywnymi emocjami, które dostajemy w niechcianym prezencie od innych? Jest kilka sposób, które mogą nam pomóc uporać się z ciemnymi chmurami, które potrafią zebrać się nad naszą pozytywnie nastawioną głową.

Skup się na własnych emocjach

Skoro jesteś szczęśliwa, jest ci dobrze, to po co przejmować się tym, co mówią inni? Zajrzyj w siebie, przyjrzyj się temu, co czujesz. I trzymaj się tego, co jest w tobie. Wiem, to bywa trudne, zwłaszcza gdy ktoś co chwilę atakuje cię swoimi negatywnymi opiniami. Ale właśnie sukces polega na tym, że będąc pewna i świadoma tego, co myślisz, trudno dopuścić, by ktoś inny zepsuł ci nastrój swoim zrzędzeniem.

Ćwicz pozytywne myślenie

Bo nasze nastawienie można wytrenować, można wyćwiczyć mózg, żeby dostrzegał szklankę do połowy pełną. Trzeba tylko tego chcieć i być przekonanym co do tego, że pozytywne myślenie przynosi o wiele więcej korzyści niż wieczne użalanie się i szukanie dziury w całym.

Uwierz w siebie

Nie poddawaj pod wątpliwość twoich własnych umiejętności. Bądź świadoma swoich mocnych, i też słabych stron. Jasne, każdemu zdarzają się gorsze dni, kiedy dopada cię bezsilność i bezradność, ale nie skupiaj się na nich zbyt długo, szukaj rozwiązań, sposobu na wyjście z jakieś trudniejszej dla ciebie sytuacji.

Ogranicz kontakty z ludźmi

Ale oczywiście nie ze wszystkimi, tylko z tymi, którzy swoją negatywną energia cię obarczają, wpływają na niekorzystnie na twoje samopoczucie. Ogranicz takie relacje do niezbędnego minimum, nie potrzebujemy wokół ludzi, którzy karmią się naszą energią.

Nie marnuj niczego na głupoty

I chodzi tu zarówno o czas jak i o pieniądze. Nie warto marnować ani jednego ani drugiego na nic nie znaczące dla nas rzeczy. Po co ci kolejna miska w kuchni, czy garnek, tylko dlatego, że był w promocji? Naprawdę musisz poświęcić 15 minut na nic nie znaczące dla ciebie spotkanie? Lepiej spożytkować tę energię, czas, pieniądze na coś wartościowego dla siebie, na nowe doświadczenie, na coś co sprawi, że będziemy czuć się lepiej, nie będziemy mieć poczucia zmarnowanego potencjału.

Naucz się mówić „nie”

To bardzo ważna umiejętność, żeby nie dać się wykorzystywać, żeby nie pozwalać innym sterować twoim życiem i też twoimi emocjami. Możesz powiedzieć „nie mam ochoty słuchać twojego marudzenia”, „nie chcę cię słuchać”, „nie zgadzam się”.

Szukaj rozwiązania

Nie skupiaj się jak większość ludzi na problemie. Kiedy inni załamują ręce, siedzą rozpamiętując jak to się stało, że utknęli w jakimś punkcie, że wydarzyło się coś, czego nie zakładali, ty szukaj rozwiązania, jak wyjść z impasu. Wiesz, że zawsze jest jakieś rozwiązanie. Działaj, nie zrzędź.

Nie bierz do serca opinii innych

Jeśli krytyka innych ludzi cię paraliżuje, nie pozwala zrobić żadnego ruchu, bo boisz się, co inny powiedzą – zmień to. Ci, którzy myślą pozytywnie oczywiście przyjmują konstruktywną krytykę, ale nie pozwalają, by opinia innych trzymała ich w miejscu, potrafią iść pod prąd.

Pamiętaj o relaksie

Nie da się funkcjonować bez odpoczynku. Frustracja często jest wynikiem zmęczenia, dlatego warto pamiętać o relaksie, o czasie wolnym od rzeczy, którym poświęcasz codziennie dużo czasu i energii. Relaks – pływanie, jazda rowerem, bieganie, obejrzenie dobrego filmu pozwala nabrać dystansu, spojrzeć z pewnej odległości na problemy, które nagle okazują się łatwiejsze do rozwiązania nim nam się wydawało.

I tyle. Jeśli uda ci się wprowadzić te zasady w życie, a uwierz to wcale nie jest takie trudne, to zobaczysz, jak łatwo zatrzymać negatywną energię, którą chce cię ktoś nakarmić. Bądź silna, pewna siebie i szczęśliwa, a nikt nie odbierze ci twojego pozytywnego myślenia i nastroju. Oczywiście możemy się wkurzać, pozwolić na wyprowadzenie cię z równowagi. Ale wszystko to, co napisałam wyżej pozwoli ci szybciej wrócić na te dobre tory, nie sprawi, że nagle zamkniesz się w swojej złości, bezsilności i frustracji.