Lifestyle

Jak rzucić palenie? Jeśli nie silną wolą, to sposobem…

Redakcja
Redakcja
23 sierpnia 2021
fot. ljubaphoto/iStock
 

„Rzucanie palenia jest bardzo proste, robiłem to tysiące razy” – miał mawiać Mark Twain. Kto z palaczy nie zna tego z własnego doświadczenia? Podjęcie decyzji to jedno, wytrzymanie w postanowieniu to jednak coś zupełnie innego. Próbujemy wiele razy, wspomagamy się na różne sposoby, z hipnozą włącznie. Garstka wychodzi z tego wyzwania z tarczą, gros jednak na tarczy i porzuca marzenie o rzuceniu palenia, albo odkłada kolejną próbę na święte nigdy. Tymczasem istnieją inne rozwiązania.

W sytuacji, gdy zerwanie z nałogiem z dnia na dzień jest zbyt trudne, możemy wspomóc się nie tylko klasyczną farmakologią – na rynku są też produkty, które mogą nam pomóc – potencjalnie redukują i ograniczają ryzyko zdrowotne, związane z paleniem papierosów.  Kiedy zastępcze plastry nikotynowe, gumy do żucia czy akupunktura nie dają nam oczekiwanego efektu, możemy spróbować czegoś w stylu „okresu przejściowego”, w którym korzystać będziemy z e-papierosów.

Czy to bezpieczne?

Z danych wynika, że e-papierosy i tzw. podgrzewacze tytoniu są potencjalnie mniej szkodliwe o około 90- 95 proc. w porównaniu do tradycyjnych papierosów. Dlaczego? Nie zawierają one najbardziej toksycznych dla naszego zdrowia substancji smolistych. Badania i opracowania naukowe pokazują, że e-papierosy mogą być skutecznym środkiem do ostatecznego zerwania z nałogiem. Z badania brytyjskiego Action on Smoking and Health (ASH) z sierpnia 2018 roku wynika, że aż 52 proc. z 3,2 miliona dorosłych palaczy e-papierosów w tym kraju przestało palić. Z kolei z niedawnego badania z Hiszpanii wynika, że aż 9 na 10 osób korzystających z e-papierosów w tym kraju ograniczyło lub porzuciło nałóg palenia właśnie dzięki wapowaniu.

Światowym pionierem w kwestii informowania o e-papierosach jako potencjalnie mniej szkodliwej alternatywie dla tytoniu jest Nowa Zelandia. Przy współpracy Ministerstwa Zdrowia i Agencji Promocji Zdrowia (HPA) powstał portal Vaping Facts, w którym można znaleźć szczegółowe informacje na temat e-papierosów i ich wpływu na zdrowie. Warto przypomnieć, że e-papierosy uznawane za potencjalnie mniej szkodliwe są również przez instytucje zdrowia w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech czy Australii.  

Podgrzewanie tytoniu – podobne doświadczenie, mniejsza szkodliwość

Na rynku poza e-papierosami, pojawia się coraz więcej alternatyw dla klasycznego papierosa, jak np. podgrzewacze tytoniu nowej generacji. Jak działają? Urządzenia tego typu nie spalają, a jedynie podgrzewają tytoń wysokiej jakości. Dzięki temu palacz doświadcza uczucia porównywalnego do tradycyjnego palenia, ale dostarcza swojemu organizmowi dużo mniej szkodliwych substancji.

Do najnowszych rozwiązań tego typu należy glo hyper +. Urządzenie zostało gruntownie przebadane, do tej pory przeprowadzono na nim 44 testy behawioralne, 164 analizy chemiczne, 46 badań klinicznych i 75 testów określających wpływ na komórki organizmu. Więcej o alternatywnych produktach nikotynowych można się dowiedzieć np. dzięki kampanii Masz Wybór (www.maszwybor.pl), za którą stoi jeden z koncernów tytoniowych.

Jak działa glo hyper? Ten produkt wykorzystuje indukcyjną technologię podgrzewania. Dzięki temu urządzenie szybciej się nagrzewa, przez co szybciej jest gotowe do użycia. Innowacją jest zastosowanie nowego formatu wkładów tytoniowych (format demi, o szerszym przekroju niż dotychczasowe wkłady neo), kompatybilnych z urządzeniem.

 


Lifestyle

Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o laktatorze: jak używać, jak może ci pomóc i jaki wybrać. Sprawdziłyśmy!

Redakcja
Redakcja
23 sierpnia 2021
 

Choć będąc w ciąży w zazwyczaj zakładamy, że bezproblemowo uda nam się karmić maluszka piersią, życie pisze różne scenariusze i nie zawsze jest to takie proste. Z różnych przyczyn. I warto na każdą sytuację odpowiednio przygotować się. Karmienie piersią jest procesem, który wymaga nauki i nie zawsze jest prosty – jak pokazują badania tylko 12% polskich mam nigdy nie miało żadnych trudności związanych z karmieniem piersią.

Pierwsze tygodnie i miesiące po porodzie są dla każdej mamy prawdziwą rewolucją. Pojawia się szereg pytań, wątpliwości i niejasności. Problemy z laktacją, ból piersi i przemęczenie towarzyszą niejednej kobiecie.  Z pomocą może nam przyjść jedno niewielkie urządzenie – laktator. Na co zwrócić uwagę wybierając laktator, w jakich okolicznościach nam się przyda i jakie korzyści da nam korzystanie z tego urządzenia? Sprawdzamy!

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby karmić dziecko piersią minimum 6 miesięcy. Kolejne miesiące powinny już zależeć od preferencji mamy i dziecka – nie ma granicy, kiedy powinno się zakończyć karmienie piersią. Przez pierwsze pół roku mleko mamy stanowi podstawę diety dziecka i nie potrzebuje ono żadnych dodatkowych posiłków – mleko zaspokaja zarówno pragnienie jak i głód. Karmienie piersią to nie tylko dostarczanie dziecku odpowiedniego pożywienia, to również ogromne wsparcie jego rozwoju emocjonalnego.

Mleko mamy to idealna kompozycja węglowodanów, tłuszczów, białek, witamin (poza D i K, które należy suplementować zgodnie z zaleceniami lekarza), składników mineralnych oraz modulatorów odporności. Przeciwciała, żywe komórki, enzymy i hormony sprawiają, że odpowiada na potrzeby maluszka w sposób kompleksowy. Co ciekawe, nie ma jednego wzorca mleka kobiecego. Jego skład różni się między mamami w zależności od wielu czynników – stanu zdrowia, sposobu żywienia, genów czy otaczającego środowiska, a nawet płci dziecka.

Dlatego warto o ten pokarm zawalczyć. Nieocenionym pomocnikiem w tej walce jest właśnie laktator.

Sytuacje, w których laktator bardzo ci się przyda

Twoje dziecko jest wcześniakiem

Mleko mamy jest dla dzieci przedwcześnie urodzonych szczególnie ważne. To dzięki niemu kobieta może dostarczyć maleństwu najważniejszych składników mineralnych i odżywczych potrzebnych mu do rozwoju. Karmienie piersią wcześniaka to trudna i ciężka walka, wymagająca wiele samozaparcia oraz determinacji ze strony matki. Najczęściej takie maluszki nie potrafią ssać lub przez kilka tygodni muszą przebywać w inkubatorze. Utrzymanie i pobudzenie laktacji w takiej sytuacji jest często bardzo stresujące dla mam. Niezbędnym urządzeniem, które powinna posiadać mama wcześniaka jest laktator. To dzięki niemu rozwinie laktację i da swojemu dziecku najcenniejszy dar – mleko.

Tuż po porodzie i cesarskim cięciu

Po porodzie maluszki często są bardzo senne, zmęczone i nie chcą ssać piersi. Wówczas niezwykle ważne jest, aby świeżo upieczona mama odciągała pokarm laktatorem do momentu, w którym noworodek stanie się bardziej aktywny. Problemy z laktacją pojawiają się również po cesarskim cięciu, kiedy to organizm potrzebuje więcej czasu żeby zacząć wytwarzać pokarm. W takiej sytuacji niezwykle istotne jest, aby rozbudzić i podtrzymać laktację, do czego przydaje się właśnie laktator.

Masz bardzo dużo pokarmu

Nawał i zastój pokarmu, to najczęstsze problemy, z którymi borykają się mamy. W takich sytuacjach skutecznym wsparciem jest laktator. Nawał pojawia się pomiędzy 2 a 6 dobą, kiedy gwałtownie wzrasta produkcja mleka. Jest to spowodowane częstym ssaniem niemowlaka, podczas którego w organizmie kobiety wydziela się prolaktyna. W tym okresie piersi stają się większe, cięższe, często brodawka sutkowa jest napięta i trudna do uchwycenia przez maluszka. Problem z nawałem pokarmu powoduje u wielu mam dyskomfort i niepokój. By delikatnie ulżyć piersiom np. podczas snu maluszka, warto odciągnąć odrobinę mleka laktatorem. Nie można odciągać go zbyt wiele, by nie doprowadzić do nadprodukcji pokarmu i zastoju w piersiach.

Postanowiłaś wrócić do pracy

Czy to w sytuacjach konieczności powrotu do pracy krótko po porodzie, czy też po urlopie macierzyńskim – mama, chcąca karmić dziecko swoim pokarmem, może wspomóc się laktatorem. To najlepsza alternatywa.

Potrzebujesz odpoczynku od karmienia

Zdarza się, że karmienie powoduje ból brodawek, bywa też, że są one poranione. Wtedy laktator sprawdza się doskonale – ty zaleczasz dolegliwości, a dzidziuś dostaje twój pokarm. Część maluszków wymaga od swoich mam pokarmowej gotowości niemal całą dobę. Odciąganie pokarmu pozwoli ci na chwilę oddechu, a w tym czasie tata czy babcia będą mogli nakarmić maluszka. To również świetny sposób, aby bliscy spędzali z dzieckiem więcej czasu – karmienie to doskonały czas na budowanie więzi między tatą a maleństwem.

Zależy ci na pobudzeniu lub utrzymaniu laktacji

Laktator stymuluje piersi do zwiększenia produkcji pokarmu. To świetna opcja również w sytuacji, gdy jesteś chora i musisz przyjmować leki, które mogą zaszkodzić dziecku. Odciąganie pokarmu w tej sytuacji pozwoli ci utrzymać laktację.

Twoje brodawki są płaskie lub wklęsłe

Taka budowa naszego ciała utrudnia dzieciom ssanie. Okazuje się, że i w tym przypadku pomocą może służyć nam laktator. Pomaga on bowiem wyciągnąć brodawkę, co z kolei ułatwia dziecku złapanie jej i ssanie.

Jaki laktator wybrać?

Choć korzystanie z laktatora wydaje się prostym zadaniem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dzięki nim odciąganie pokarmu będzie wygodne, bezpieczne i łatwe. Warto zapoznać się z ofertą, dostępną na rynku i wybrać taki  laktator, który będzie najbardziej przyjazny nam – mamom. To w końcu nasze ciało i musimy o nie zadbać – dla siebie i, kiedy karmimy, dla naszego dziecka.

Firma Canpol babies, właśnie z myślą o mamach, stworzyła laktator elektryczny Easy&Natural, który sprawdzi się w każdej sytuacji. Został stworzony z myślą o maksymalnym komforcie odciągania mleka. Jest przyjazny dla mam, które do tej pory nigdy nie korzystały z takiego urządzenia. Automatycznie zmienia fazę odciągania, co jest dużym ułatwieniem dla początkującej w tej kwestii kobiety. Laktator naśladuje także naturalny dwufazowy proces ssania przez dziecko – w fazie stymulacji pobudza wypływ mleka, z kolei w fazie głębokiego odciągania efektywnie ściąga pokarm. Posiada aż 18 ustawień siły i rytmu ssania, dzięki czemu każda mama dopasuje jego pracę do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Co ważne laktator Easy&Natural doskonale sprawdza się zarówno po porodzie fizjologicznym, jak i po cesarskim cięciu. Jest niezwykle delikatny dla brodawek sutkowych, które niestety często są bardzo obolałe. Ergonomiczny lejek, wyposażony w silikonową nakładkę masującą, zapewnia wysoki komfort także podczas długotrwałego odciągania. Nakładka wykonana z ultra miękkiego silikonu – poprzez delikatny masaż skutecznie stymuluje wypływ pokarmu. Laktator jest mały i poręczny, dzięki czemu zmieści się w kosmetyczce i możemy zabrać go ze sobą dosłownie wszędzie. A nowoczesny wyświetlacz z panelem dotykowym sprawiają, że laktator jest wyjątkowo łatwy w obsłudze.

 


Lifestyle

Bądź radością, odrzuć to, co cię blokuje i załóż różowe okulary!

Redakcja
Redakcja
21 sierpnia 2021
fot. travnikovstudio/iStock

Złe myśli wpływają na to, jak postrzegamy rzeczywistość, zanieczyszczają emocje i zatruwają cały umysł. Kradną ci siły każdego dnia. A przecież jest jeszcze tyle dobrych i fajnych rzeczy do zrobienia! Nie pora zakopywać się pod kocem i czekać na dobrą wróżkę.

1. Koncentruj się zawsze na tym, czego chcesz

A nie na tym, czego mieć nie chcesz lub nie możesz. Pora zobaczyć jasną stronę świata. Ma naprawdę wiele do zaoferowania. Tak, właśnie tobie.

2. Nie myśl, dlaczego jest tak źle, tylko dlaczego aż tak dobrze

Dołowanie się i negatywne myślenie jeszcze nigdy nie przyniosły nikomu pożytku, czy radości.

3. Rusz się

Nie czekaj aż świat się zmieni, aż coś się wydarzy. To ty kreujesz swój świat. Na niewiele rzeczy w życiu mamy wpływ, nie rezygnuj z niego!

4. Ciesz się z tego, co masz

Z tego i za to, co dobrego wydarza się w twoim życiu. Bądź wdzięczna. Od wdzięczności zaczyna się każde dobre życie.

5. Otaczaj się dobrymi ludźmi

Unikaj tych, których nie lubisz i tych, którzy nie lubią ciebie. Tak, nie każdy musi nas lubić. I nic złego z tego powodu się nie stanie. Wybieraj tych, którzy cię szanują. Wybieraj tych, którzy nie żywią się twoją siłą, pozycją, empatią.

6. Nie wierz we wszystko, co myślisz 🙂

Bo nie ma większego sabotażysty niż twój wewnętrzny krytyk. Zbyt wiele sobie zarzucamy, zbyt często sobie odmawiamy. Pora pogłaskać się trochę po głowie.

7. Odpuść sobie dążenie do perfekcji

Bo perfekcjonizm nie istnieje, nie da się go osiągnąć. Nie marnuj tego, co w tobie najlepsze na wyścig, który się nigdy nie kończy.

8. Nie oglądaj się za siebie

Wyciągaj lekcje, ucz się na błędach, ale nie spędzaj życiu na żałowaniu. Nie trać czasu, który możesz lepiej wykorzystać. Ucz się, naprawiaj, pomagaj, idź do przodu. Życie masz tylko jedno.


Zobacz także

Jesień jest zmianą, zapowiedzią czegoś nowego. Szkoda czasu na jesienną depresję

Jesień jest zmianą, zapowiedzią czegoś nowego. Szkoda czasu na jesienną depresję

Naturalne maseczki Orientana Glow

Zrób sobie dzień! Terapeutyczna moc kolorów, blask i cudowne naturalne składniki. Musisz spróbować tych maseczek!

Przebudzenie