Psychologia

9 oznak, że możesz być starą duszą

Redakcja
Redakcja
23 czerwca 2021
Photo by Fa Barboza on Unsplash
 

Od dziecka zawsze czułaś się inna. Czułaś się, jakbyś patrzyła na świat z szerszej perspektywy. Chłonęłaś opowieści i emocje ludzi jak gąbka. Czułaś ludzi i bardzo dobrze czytałaś ich emocje. Intuicyjnie. Stara dusza to taka, która ma podwyższoną wrażliwość na życie. Jeśli jesteś starą duszą, szanuj siebie i pracę, którą wykonałaś i nadal wykonujesz. Żyj długo i mądrze.

Ilekroć myślimy o starej duszy, nasuwają się następujące cechy:

1. Jesteś empatyczna

Stare dusze są zazwyczaj bardzo empatycznymi jednostkami. Na swoich barkach dźwigają ciężar świata. Są wrażliwe na potrzeby wszystkich oprócz własnych. Chcą ratować. Chcą uzdrowić. Wiedzą, co ktoś czuje bez pytania go o to. Wiedzą, że coś jest nie tak, nie wiedząc skąd i dlaczego. Empatia to umiejętność dzielenia się i rozumienia uczuć drugiej osoby. Stare dusze mają tendencję do posiadania tej cechy i daru. Czasami nie podoba im się zdolność odczuwania tak głęboko, a innym razem jest to prawdziwe błogosławieństwo.

2. Jesteś świetną słuchaczką

Stare dusze są świetnymi słuchaczami. Uwielbiają być „uchem” w związku. Ułatwiają rozmowę o wszystkim. Czy kiedykolwiek rozmawiałaś z nieznajomym i odkryłaś, że łatwo się przed tobą otwiera? Mógł powiedzieć, że tak łatwo się z tobą rozmawia lub że komfortowo się czuje w twoim towarzystwie.

3. Uwielbiasz doradzać

Stare dusze uwielbiają udzielać rad. Mają to we krwi. Nie mogą się powstrzymać. Może jesteś terapeutą. Ludzie mogą postrzegać cię jako trenera, mentora lub uzdrowiciela. Ludzie zwracają się do ciebie po radę i chcą wskazówek. Inspirujesz ich. Twoje słowa ich pocieszają.

4. Jesteś niesamowitą gawędziarką

Uwielbiasz opowiadać historie. Możesz być świetna w dzieleniu się historiami z przeszłości, wyciągniętymi z życia lekcjami, zabawnymi anegdotkami, żartami, relacjami, triumfami i tragediami. To dar i sposób na kontynuowanie sztuki opowiadania historii.

5. Jesteś kreatywna

Stara dusza ma tendencję do bycia kreatywną, czy to poprzez sztukę, muzykę, słowo mówione, pisanie, gotowanie czy projektowanie. Możesz mieć oko do kreatywnych projektów, pomysłów na majsterkowanie w domu lub mieć wizjonerski umysł.

6. Jesteś samoświadoma

Stare dusze są jednymi z najbardziej świadomych ludzi, z którymi się spotkasz. Są w kontakcie z istotą tego, kim są. Znają swoje podstawowe wartości. Żyją życiem, które naprawdę odzwierciedla ich podstawowe wartości. Stare dusze mają zwykle misję samorealizacji i wolności. Stare dusze pragną pozostawienia niezapomnianej spuścizny. Zależy im na wpływie na życie wielu ludzi. Dbają o to, co robią i do kogo to trafia.

7. Kochasz wszystko, co klasyczne

Stare dusze kochają klasykę. Klasyczne samochody, muzyka, książki, styl. Możesz być osobą, która ma kolekcję w stylu vintage lub uwielbia zapach starych książek. Może masz ochotę na muzykę klasyczną o poranku lub lubisz wycieczki po zabytkach?

8. Uwielbiasz służyć światu

Stare dusze uwielbiają dawać. Oddadzą swój czas. Oddadzą swoją energię. Oddadzą możliwości. Nigdy nie proszą o nic w zamian. Częścią ich misji na świecie jest służenie i to naprawdę je uszczęśliwia.

9. Jesteś intuicyjna

Słuchasz swojej intuicji. Podejmujesz decyzje, zachowując równowagę umysłu analitycznego i emocjonalnego. Ufasz sobie. Twoja intuicja przeprowadziła cię już wielokrotnie przez nieznane.

 


Psychologia

Fundacja Polska Bezgotówkowa uruchomiła portal edukacyjny GotowiBezgotowkowi.pl

Redakcja
Redakcja
23 czerwca 2021
 

Portal stanowi kompendium wiedzy na temat płatności bezgotówkowych, finansów cyfrowych, bezpieczeństwa w sieci oraz zarządzania domowymi finansami.

Badanie zrealizowane w maju tego roku na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa wykazało, że w Polsce niemal 1/3 konsumentów nie korzysta z płatności bezgotówkowych. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy na temat korzyści płynących z używania nowoczesnych instrumentów finansowych oraz z mitów krążących wokół bezgotówkowych płatności.

Przykładowo 57 proc. osób, które na co dzień korzystają z gotówki uważa, że płacąc kartą można zostać w łatwy sposób okradzionym, a 56 proc. obawia się, że podczas płatności internetowych ktoś niepowołany może mieć dostęp do ich danych. Natomiast aż 41 proc. badanych przyznało, że ma małą wiedzę na temat płatności bezgotówkowych. Badanie wyraźnie pokazało, że istnieje potrzeba edukacji konsumentów w zakresie rozwiązań bezgotówkowych, a także konieczność obalenia mitów z nimi związanych. Właśnie dlatego Fundacja Polska Bezgotówkowa uruchomiła portal edukacyjny GotowiBezgotówkowi.pl.

Jego nadrzędnym celem jest promowanie wśród polskich konsumentów wiedzy i umiejętności związanych z szeroko pojętą sferę finansów – mówi dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. GotowiBezgotowkowi.pl to pierwsze w Polsce internetowe centrum edukacji finansowej i cyfrowej dla konsumentów w każdym wieku. Użytkownicy odnajdą tu informacje i porady dotyczące płatności bezgotówkowych, finansów cyfrowych, bezpieczeństwa w sieci oraz zarządzania domowymi finansami.

Na portalu znajdują się artykuły poradnikowe, wskazówki ekspertów, a także materiały i narzędzia dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli, którzy temat finansów chcą włączyć w program nauczania najmłodszych. Treści zamieszczane na portalu są podane w przystępny sposób i zostały podzielone na kategorie, tak aby użytkownik mógł szybko i intuicyjnie odnaleźć interesujące go tematy. Serwis będzie systematycznie aktualizowany i rozwijany, aby na bieżąco dostarczać użytkownikom kolejnych przydatnych informacji. Portal skierowany jest do osób, które w znikomym stopniu lub wcale nie korzystają z nowoczesnych rozwiązań płatniczych i chcą poszerzyć wiedzę w tym temacie, a także dla ich bliskich, którzy mogą wesprzeć swoich partnerów, rodziców, czy dzieci w edukacji na temat nowoczesnych rozwiązań finansowych.

Celem działań prowadzonych przez Fundację jest stopniowa eliminacja wykluczenia finansowego i cyfrowego, które nadal występują w polskim społeczeństwie. Odnieśliśmy spektakularny sukces w dotarciu do przedsiębiorców, których w Programie Polska Bezgotówkowa jest już ponad 280tys., i u których funkcjonuje 400 tys. terminali płatniczych. Teraz przyszedł czas, aby wesprzeć również konsumentów, tak aby mieli dostęp do rzetelnej wiedzy i mogli świadomie zdecydować, z której metody płatności chcą w danym momencie skorzystać. W ten sposób chcemy zadbać o równouprawnienie wszystkich metod płatności – dodaje dr Paweł Widawski, wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Platforma GotowiBezgotówkowi.pl jest narzędziem odpowiadającym na potrzeby i problemy konsumentów, którzy nie korzystają w pełni z możliwości, jakie dają nowoczesne metody płatności i nowe technologie. Badanie zrealizowane na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa wykazało, że osoby te chętnie korzystają z Internetu – 69 proc. z nich korzysta z niego codziennie lub niemal codziennie. Równocześnie aż 45 proc. badanych obawia się o bezpieczeństwo w sieci, a 40 proc. twierdzi, że nie jest w stanie zapamiętać pinów i haseł.

To bariery, które utrudniają przejście na system płatności bezgotówkowych, dlatego edukacja w tym zakresie i wsparcie bliskich – partnerów i przyjaciół, których wielu badanych wskazało jako potencjalnych ambasadorów zmiany, jest tak ważna. Badanie zostało zrealizowane w maju 2021 r. przez dom badawczy Maison&Partners metodą  łączoną CAWI (osoby w wieku 18-54 lata) i CATI (osoby w wieku 55 lat i więcej) na ogólnopolskiej próbie dorosłych Polaków (18+), którzy na co dzień częściej korzystają z płatności gotówkowych niż bezgotówkowych, N=610.

***

O Fundacji Polska Bezgotówkowa

Fundacja została powołana w 2017 r. w związku z porozumieniem zawartym przez Związek Banków Polskich, Ministerstwo Rozwoju, Visa oraz Mastercard w celu podejmowania działań w zakresie rozbudowy sieci akceptacji instrumentów płatniczych, upowszechniania i promocji obrotu bezgotówkowego, a także promocji innowacji technologicznych wspierających obrót bezgotówkowy w Polsce.


Psychologia

To, co zobaczyłaś tutaj jako pierwsze, odkrywa tajemnicę Twojej osobowości

Redakcja
Redakcja
23 czerwca 2021

Spójrz na poniższy obrazek, nie przyglądając się mu zbyt długo. Pierwsza rzecz, którą zobaczyłaś, może ujawnić kilka rzeczy o Twojej osobowości, z istnienia których być może nie zdawałaś sobie sprawy. To, co podświadomie widzisz jako pierwsze, mówi o tym, kim jesteś. Masz odpowiedź? To teraz sprawdź, co to mówi o osobie, którą jesteś.

Człowiek nie jest prosty. Geny, dzieciństwo, doświadczenia życiowe – to wszystko i wiele innych zmiennych kształtują naszą osobowość i charakter. To złożone i wyjątkowe zarazem. Osobowość obejmuje wszystkie myśli, wzorce zachowań i postawy społeczne, które wpływają na to, jak postrzegamy siebie i w co wierzymy, co myślimy o innych i otaczającym nas świecie.

1. Drzewa


Jeśli to drzewa przyciągnęły twój wzrok jako pierwsze, może to oznaczać, że jesteś ekstrawertyczką. Na zewnątrz jesteś silną osobą o aurze nieustraszonej, a wewnątrz jesteś odporna i niezależna. Chociaż możesz być delikatna i miła dla ludzi wokół ciebie, to nigdy nie mogą być ciebie pewni. Jesteś typem osoby, która mówi jak jest. Nie marnujesz czasu na pudrowanie, nawet jeśli to oznacza, że bywasz szorstka (również w miłości).

Najważniejsze dla ciebie jest dobro twoich bliskich i tym właśnie tłumaczysz często tę szorstkość. Pomaga ci też ona w zdrowym podejściu do krytyki. Masz tendencję do zwracania większej uwagi na to, co inni ludzie mogą o tobie pomyśleć, nie po to, abyś mogła dostosować się do ich oczekiwań, ale dlatego, że wiesz, że zawsze jest miejsce na poprawę. A ty lubisz się rozwijać. Rodzina i przyjaciele uwielbiają twoją otwartość, wprost zarażasz dobrym nastrojem. Jesteś pierwszą osobą, do której dzwonią, gdy chcą przeżyć nową przygodę, nigdy nie odmawiasz wyzwaniu.

2. Korzenie


Jeśli to korzenie przykuły twoją uwagę jako pierwsze, może to być znak, że jesteś cichą, spokojną osobą, która ma wiele do powiedzenia. Ale mówi to tylko tym, których starannie wybiera. Ważne jest dla ciebie spędzanie czasu z bliskimi. Upewnij się jednak, że poświęcisz czas również sobie, to niezwykle ważne. Twoje poświęcenie, ciężka praca i pedantyczna natura owocują, gdy robisz rzeczy, które absolutnie kochasz. Tyczy się to i pasji, i pracy, i relacji z ludźmi. Nie pozwalasz, aby cokolwiek przeszkodziło ci w osiągnięciu najgłębszych pragnień twojego serca.

Pozostajesz opanowana nawet podczas najtrudniejszych wyzwań, ponieważ nie pozwalasz emocjom brać górę. Myślisz jasno, a to pomaga zachować spokój, gdy pojawiają się problemy. Dlatego twoi przyjaciele i rodzina uwielbiają z tobą rozmawiać, ponieważ nie tylko jesteś świetnym słuchaczem, ale masz także bystry umysł, który wymyśla świetne rozwiązania. Chociaż ludzie nie mają na początku szansy poznać twojej prawdziwej natury, kiedy już cię poznają, widzą, że jesteś niezwykle utalentowaną osobą, która ma w sobie dużo miłości, którą chętnie się dzieli.

C. Usta

Jeśli to usta były tym, co zobaczyłaś jako pierwsze, może to być oznaką beztroskiej i „wyluzowanej” osobowości. Wolisz nie nosić w swoim sercu niepotrzebnych emocji ani bezsensownych myśli. Zamiast tego postanawiasz  wypełnić je radością z prostych przyjemności, które życie ma do zaoferowania. Podczas gdy inni mogą nie dostrzegać piękna w małych rzeczach, ty się nimi cieszysz i pozwalasz, by to wspaniałe uczucie zadowolenia cię napędzało.

Pogoń za ruchliwym, efektownym lub ponadnaturalnym stylem życia nie leży w twojej naturze. Lubisz, aby sprawy były nieskomplikowane, niezależnie od tego, czy chodzi o relacje, nawyki czy wzorce zachowań w twoim życiu. Twoi przyjaciele i rodzina uwielbiają szczerość i zaufanie, które od ciebie biją. Niezwykle trudno jest znaleźć ludzi, którzy wkładają tak szczery wysiłek w relacje w taki sposób, jak ty. Co więcej, nie jesteś zbyt sztywna ani uparty w poglądach. Twoja elastyczność i otwartość ułatwiają ludziom budowanie z tobą długotrwałych relacji.


Zobacz także

"Życie jest bardzo proste, to my upieramy się, żeby je utrudniać"

„Życie jest bardzo proste, to my upieramy się, żeby je utrudniać”

27 pytań dzięki którym sprawdzisz swoją siłę psychiczną

27 pytań dzięki którym sprawdzisz swoją siłę psychiczną

Zawsze puszcza wodę, żeby zagłuszyć odgłos wymiotów, choć uczy się robić to bezgłośnie. Cztery ściany, w których nie musi być idealna