Go to content

Jak przewidzieć zdradę? Oto 11 sygnałów, które powinny cię zaalarmować

Jak przewidzieć zdradę
fot. iStock/Anna Omelchenko

„Ja tam o małżeństwo mojej córki się nie martwię! Jej mąż jest zbyt brzydki, żeby zdradzać.” – wyznał z zadowoleniem pewien pan swojemu koledze. Siedzieli w plażowym barze i z dumą prężyli swoje mięśnie piwne. Przy okazji oczywiście zdarzyło im się narzekać na swoje żony i zarzekać się, że oni to nigdy nie zdradzili! Ale kelnerka ma fajny tyłek, a studentka na leżaku obok całkiem niezły biust. Zdrada zazwyczaj jest konsekwencją wielu czynników i choć znamy jej podstawowe objawy takie jak chowanie telefonu czy ciągle delegacje, niecodziennych oznak może być o wiele więcej.

Jakie cechy wspólne mają mężczyźni ze skłonnościami do zdrady?

1. Nie postrzega niewierności jako czegoś złego

Żarty, żarciki i ironiczne spostrzeżenia dotyczące zdrady. Bo przecież w gruncie rzeczy to całkiem zabawna sprawa! A może w czasie rozmowy czysto teoretycznie okazało się, że seks z tą czy tamtą w czasie trwania waszego związku to takie nic, rozładowanie ogromnego napięcia i odreagowanie? Według psychologów takie nastawienie to znak rozpoznawczy potencjalnej zdrady. Bo skoro to nic takiego, to dlaczego by nie spróbować? Jeżeli dodatkowo w grę wchodzi zbytnia pewność siebie i niebanalne umiejętności w dziedzinie flirtowania, lojalność może stać się prawdziwym problemem.

2. Przyjaciele zdradzają na potęgę

Niby dorośli ludzie nie powinni zbytnio ulegać wpływom swoich znajomych. Jednak jak dobrze wiadomo, niektórzy ludzie po prostu potrzebują nad sobą kogoś z silniejszym charakterem. Z resztą nie oszukujmy się, ludowe powiedzenia mają w sobie wiele prawdy. Jak wejdziesz wśród wrony, musisz krakać tak jak one. Z czasem przejmujesz też ich zachowania i wartości. A skoro wierność nie jest jedną z nich, to dlaczego nie spróbować?

3. Wysoki poziom testosteronu

Hormony mają większy wpływ na nasze życie niż byśmy chcieli. Tym razem, do gry wchodzi testosteron. Jego wysokie stężenie u mężczyzn sprawia, że są bardzo męscy. Teoretycznie nie ma w tym nic złego. Jednak między mięśniami, bardzo niskim głosem i ostrymi rysami twarzy a zdradą jest dość duże powiązanie. Na chłopski rozum – tacy mężczyźni są po prostu cholernie seksowni, a z nas są jednak niezłe kusicielki. Podchodząc do sprawy naukowo, większy poziom testosteronu to większe libido. Tacy mężczyźni więcej zdradzają, spędzają mniej czasu z dziećmi, o ile już  w ogóle je mają, ale za to są bardzo skupieni na swoich celach. I zawsze osiągają to, co sobie założyli.

4. Zdarzało się to już wcześniej

Historia lubi się powtarzać. Wystarczy spojrzeć na tą ze szkolnych podręczników. Oczywiście to, że twój partner zdradzał w poprzednim związku nie jest pewnikiem, że zrobi to i w przypadku waszej relacji. Ludzie przecież się zmieniają, a z biegiem lat uczymy się wyciągać wnioski ze swoich działań. Plus jest taki, że już o tym wiesz, jeżeli do swojej przeszłości przyznał się sam – nie jest tak źle! Jednak pamiętaj, że każda niepewność w twojej głowie będzie narastać. Dlatego zamiast myśleć o tym w ciągu bezsennej nocy, po prostu z nim porozmawiaj.

5. Nie okazuje ci czułości wśród obcych

To niby takie proste i banalne. W końcu wszystkie pary idąc gdzieś czy razem czy będąc w większym gronie trzymają się za ręce, obejmują, czasami swoją miłość ukazują w drobnych gestach. Nie chodzi tu o obściskiwanie się na parkowej ławce, to nikomu nie wychodzi na dobre. Jednak ta czułość pokazywana światu to coś, co charakteryzuje pary żyjące w zdrowej relacji. Wielu facetów uważa to także za „oznaczanie swojej zdobyczy”. Żeby przypadkiem ktoś inny mu ciebie nie odebrał. Kiedy nie ma zdrowej zazdrości w związku, a on nie boi się, że coś może się wydarzyć naprawdę powinnaś się zastanowić nad poważną rozmową.

6. Ma lęk przed wystąpieniami

W tym przypadku przed tymi całkiem intymnymi występami. Nie ma co się oszukiwać, każda z nas boi się, co pomyśli o jej ciele i umiejętnościach facet, z którym dopiero co zaczęła się spotykać. Mężczyźni przeżywają dokładnie to samo. I choć może się to wydawać dość dziwne, mężczyźni przeżywający lęk przed zbliżeniem mają większe skłonności do zdrady. Interesujące, czyż nie?

7. Seryjna monogamia

Niedawno Netlfix wypuścił serial o intrygującej nazwie „LOVE”. Niestety, nie była to klasyczna opowieść o dwójce zakochanych w sobie ludzi, którzy wpadli sobie w ramiona i skończyli na ślubnym kobiercu. To bardziej realna wersja miłości, bez słodzenia. Główna bohaterka z jednego związku wskakuje w drugi, nie potrafi być sama. Na końcu ląduje w grupie osób uzależnionych od seksu i związków. To nie żart, a prawdziwy problem! Seryjni monogamiści nie zdradzają, ale nie wytrzymują w związku dłużej niż rok. Potrzebują ciągłych wrażeń, dreszczyku emocji, który towarzyszy zakochiwaniu się. A gdy ten się skończy… cóż, pora się pożegnać. Kiedy to się kończy? Ano kiedy przychodzi prawdziwa miłość.

8. Nie utrzymuje bliskich kontaktów z nikim poza tobą

Pomyśl przez chwilę o wszystkich osobach w kręgu twojego partnera. Ilu ma przyjaciół, znajomych? Czy utrzymuje bliski kontakt ze swoim rodzeństwem, rodzicami czy kuzynostwem? Spokojnie, to nie inwigilacja! To po prostu test na to, jak twój partner przywiązuje się do ludzi. Oczywiście wszystko może mieć związek z przeżyciami z przeszłości, a odpowiednia terapia zmienia strach przed przywiązaniem się do kogoś. Z czasem uczymy się, że nie każdy kogo kochamy odchodzi, a nie każda miłość jest okraszona cierpieniem. Jednak brak bliskich kontaktów z rodziną czy brak przyjaciół może być alarmującym.

9. Nagły przypływ radości

Scena jak z każdej komedii romantycznej lub innego dramatu. Rozradowany partner wraca do domu, pomimo problemów w pracy i rodzinie. Pierwsze, co przychodzi nam na myśl to oczywiście zdrada. Okazuje się, że nie ma w tym nic dziwnego. Naukowcy na University of Maryland i University of Colorado odkryli, że u zdradzających da się zauważyć lingwistyczne przejawy nagłego skoku endorfin. W swoim sposobie wysławiania się, stają się mniej grzeczni, a bardziej radośni. Ostateczny przebłysk zmian w sposobie mówienia jest widoczny gdy zdrada wyjdzie na jaw. Zdradzający setki razy myślał o tym, co powie gdy zdradzana osoba dowie się prawdy. Dlatego mówi bardziej składnie niż zdradzana.

10. Jest samolubnym egoistą

W skali od jeden do dziesięciu, jak bardzo egoistyczny jest twój partner? Bądź ze sobą szczera! Jeśli bez wahania celujesz w dziesiątkę, powinnaś się zastanowić, czy na pewno dobrze wybrałaś. Ah, tak, miłość nie wybiera! Ludzie którzy zdradzają, w większości są skoncentrowani tylko na jednym, a mianowicie na sobie. Jasne, egoizm w małej dawce jest dobry, jednak kiedy wszystko przestaje mieć znaczenie, bo on jest najważniejszy… Do zdrady jeden krok. Dbałość o swoje potrzeby nie zakłada myślenia o tobie.

11. Problemy rodzinne

W ostatnim czasie dużo mówi się o opiece psychologa dla dzieci, których rodzice są w trakcie rozwodu. Nie ma w tym nic dziwnego. To, w jaki sposób dziecko przeżyje problemy w małżeństwie rodziców, jak zapamięta ich rozwiązywanie i wzajemny stosunek rodziców, ma ogromny wpływ na jego przyszłość. Bardzo często dopiero jako dorośli, dzieci z rozbitych rodzin, lub tych które dla dobra wszystkich powinny zostać rozbite, trafiają na kozetkę u terapeuty. Oczywiście, nie jest to reguła. Jednak warto mieć to na względzie wiążąc się z kimś, kto nie miał najłatwiejszego dzieciństwa.

Jak przewidzieć zdradę