Lifestyle

Jak napisać CV, które pozwoli Ci zdobyć wymarzoną pracę?

Redakcja
Redakcja
17 czerwca 2021
 

Dobrze napisane CV pomoże Ci zdobyć uwagę pracodawcy i może sprawić, że zostaniesz zaproszony na rozmowę. Odpowiednie skonstruowanie dokumentu oraz umieszczenie w nim najważniejszych informacji to połowa sukcesu podczas starania się o pracę. W jaki sposób stworzyć profesjonalne curriculum vitae? Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, opracowując wspomniany dokument.


Pisanie CV krok po kroku – zacznij od właściwego edytora tekstu

Jak napisać CV? Zanim przejdziemy do najważniejszych sekcji w dokumencie, wyjaśnijmy, w czym napisać CV. Pozornie odpowiedź na to pytanie jest prosta – wystarczy wykorzystać popularne edytory tekstu, takie jak np. MS Word. W rzeczywistości jednak narzędzia te mogą stwarzać trudności dotyczące np. procesu formatowania albo wykorzystania nieodpowiednich szablonów. Jeśli jednak znasz bardzo dobrze tego typu narzędzia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z nich skorzystać podczas tworzenia CV. Pamiętaj jednak, aby na końcu zapisać plik w formacie PDF, a nie DOC czy DOCX.

Alternatywą dla tego rozwiązania są profesjonalne narzędzie do tworzenia CV. Szablon, który znajdziesz w takim programie, poprowadzi Cię krok po kroku przez proces kreowania dokumentu. W specjalistycznym narzędziu znajdziesz niejeden szablon CV https://cveasy.pl/szablony-cv, który pozwoli Ci stworzyć odpowiedni dokument. Co ważne, tego typu wzór CV zawiera wszystkie niezbędne sekcje, które powinny się znaleźć w curriculum vitae, a także odpowiedni układ, dzięki któremu CV wzór wygląda estetycznie i profesjonalnie.

Struktura tekstu

Po wyborze konkretnego programu do stworzenia dokumentu zastanów się, jak umieścisz w nim treści. Do podstawowych układów tekstu należą: chronologiczny (od najnowszych do najstarszych aktywności), funkcjonalny, który skupia się na miękkich i twardych umiejętnościach, a także łączony, stanowiący połączenie pozostałych formatów.

Podstawowe informacje

W każdym CV powinny znaleźć się podstawowe informacje, takie jak najważniejsze dane osobowe, adres, historia zatrudnienia, umiejętności, podsumowanie kwalifikacji i celów zawodowych oraz wykształcenie. Opcjonalnie możesz też zamieścić w dokumencie swoje osiągnięcia i najważniejsze kroki w karierze, zainteresowania, nagrody, certyfikaty i organizacje, jak również inicjatywy społeczne oraz projekty.
Co ważne, znaczenie wybranych sekcji może zmieniać się w zależności od branży oraz stanowiska, na które aplikujesz. Tworząc CV, zastanów się więc, które dane okażą się najważniejsze podczas rekrutacji do konkretnej pracy. Weź pod uwagę, co zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie, czy wywrze pozytywne wrażenie na rekruterze lub pracodawcy, a także czy informacje te odpowiadają wymogom stanowiska.

Podkreśl swoje atuty

Jeśli chcesz wyróżnić siebie i swoje CV, musisz zawrzeć w nim informacje indywidualne, które pozwolą pokazać Twoją osobowość. W podsumowaniu celów bądź umiejętności możesz więc wskazać swoje wyróżniające cechy i zalety, np. „Doświadczony specjalista ds. sprzedaży”, przedstawić dokonania, z których jesteś bardzo dumny oraz określić najważniejsze umiejętności miękkie i twarde.


Lifestyle

Uwaga, uwaga! Jest akcja! Tylko w ten weekend Małgosia Ohme w roli kelnerki w warszawskiej „Polanie Smaków”!

Redakcja
Redakcja
17 czerwca 2021
Małgorzata Ohme i Andrzej Polan
 

Lockdown był ciosem. Zmieniło się całe nasze życie. Nieustannie mówimy o negatywnych skutkach pandemii: stresie, braku poczucia bezpieczeństwa, upadków firm, rozstań, problemów finansowych. Ale w tym wszystkim jest jedna dobra rzecz. To był i jest sprawdzian. Dla nas, dla innych. Sprawdzian z umiejętności wspierania, z życzliwości, z pomagania. I ten sprawdzian zdaliśmy ale musimy być w tej pomocy uważni jeszcze przez długi czas!

Egzamin zdali restauratorzy i pracownicy gastronomii organizując akcje takie jak #GastroPomaga #kawiarenka dla seniora, czy wiele innych. Zdali go też ludzie, dotychczasowi klienci, kupujący. To dzięki nim wiele biznesów, nie tylko gastronomicznych (wspomnijmy choćby tutaj Małgorzatę Halber i jej akcję ratowania małego zakładu poligraficznego w centrum Warszawy) przetrwało. Teraz pojawiły się kolejne problemy – ludzi do pracy jest coraz mniej.

My, ekipa OH!ME, z Małgosią Ohme na czele (ale nie tylko, bo dołącza do nas mnóstwo osób, naszych przyjaciół, znajomych) najbliższy weekend poświęcimy, by pomóc warszawskiej restauracji „Polana Smaków”. Andrzej Polan, właściciel, na cztery dni zostanie naszym szefem. Będziemy kelnerkami, ogarniaczkami, pomocami kuchennymi, nawet zmywak będzie nasz! Jeśli chcesz być obsłużonym przez Małgosię, porozmawiać, a może pomóc – zajrzyj do warszawskiej Polany Smaków. To nie koniec niespodzianek, bo swoją pomoc zaoferował również m.in. Filip Chajzer!

#mogepomóc

Namawiamy wszystkich bardzo serdecznie – rozejrzyjcie się, zobaczcie czy osiedlowe manufaktury, piekarnie, cukiernie nie potrzebują Waszej pomocy! Może organizują ogródki restauracyjne, a jak wiemy wtedy każda doniczka jest na wagę złota. Po prostu – pomagajcie jak możecie. Nasza akcja to symbol, ponieważ nie wiemy z jakimi problemami boryka się miła pani, co prowadzi kawiarenkę na rogu, pan, który otworzył pyszny kebab, rodzina od lat prowadząca cukiernie, czy w końcu właściciele ksero, czy wielu innych miejsc. Zapytajmy. Organizujmy zbiorki. A jak nie możemy pomóc finansowo, pomagajmy jak umiemy.

Weźcie udział w naszej akcji #mogepomóc. Wysyłajcie nam w ten weekend zdjęcia, filmiki, część z nich będziemy opisywać, wrzucać na nasz Instagram i profil na FB. Nie zapomnijcie o #mogępomóc!

 


Lifestyle

Tak, możesz być towarzyskim introwertykiem – oto 3 oznaki, że pasujesz do tego profilu osobowości

Redakcja
Redakcja
17 czerwca 2021
Photo by Sam Manns on Unsplash

Grupowanie ludzi w obszerne kategorie osobowości (np. lubisz imprezy, więc musisz być ekstrawertykiem!) pozostawia niewiele miejsca na niuanse. Wiemy, że niektórzy ludzie mieszczą się w środku spektrum ekstrawertyków i introwertyków jako ambiwertyków. I tak, jak nie wszyscy ekstrawertycy w naturalny sposób odnajdują się w każdym otoczeniu społecznym, nie wszyscy introwertycy automatycznie są samotnikami na marginesie towarzyskiego życia. Poznaj towarzyskiego (otwartego) introwertyka, który według psychologów może wydawać się oksymoronem, ale w rzeczywistości nim nie jest.


Kluczem do zrozumienia otwartego introwertyka jest rozróżnienie między byciem nieśmiałym, a byciem introwertykiem. Największą różnicą między nieśmiałą osobą a introwertykiem jest czynnik strachu. Podczas gdy nieśmiała osoba jest generalnie niespokojna i przestraszona w nieznanych sytuacjach towarzyskich, kiedy poczuje się komfortowo, może faktycznie czerpać energię z kontaktów towarzyskich. Z kolei introwertyk niekoniecznie boi się otoczenia, za to może szybko stracić energię lub poczuć się wyczerpany. W rezultacie otwarty introwertyk może czasami odrzucać zaproszenia na duże przyjęcia lub wydarzenia tylko dlatego, że uważa je za wysysające energię – a nie dlatego, że niepokoi go sam pomysł lub brakuje mu umiejętności społecznych, aby naprawdę się nimi cieszyć.

W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie: za każdym razem, gdy gromadzą energię niezbędną do uczestniczenia w spotkaniu towarzyskim, zazwyczaj dobrze się tam czują. Eksperci tłumaczą, że dla odchodzącego introwertyka to jak zmiana trybu z OFF na ON. Bycie w centrum uwagi może w rzeczywistości wyprowadzić ich w dobry nastrój i niejako wyciągnąć na powierzchnię i naprawdę błyszczeć. Ale w chwili, gdy wszystko zaczyna się kończyć, tryb znów się zmienia, a oni czują się wyczerpani i potrzebują czasu, żeby się wyciszyć, żeby znów się naładować.

Wciąż próbujesz dowiedzieć się, gdzie plasujesz się w spektrum introwertyków? Poznaj najczęstsze oznaki bycia otwartym introwertykiem.

  1. Chociaż czujesz się pewnie w kontaktach z ludźmi, czas spędzany w samotności jest dla ciebie niezwykle satysfakcjonujący. Dla każdego introwertyka spędzanie dużej ilości czasu w pojedynkę jest regenerujące i zwyczajnie konieczne. Bez względu na to, jak przyjazna i towarzyska jesteś, nie jest twoim naturalnym środowiskiem życie w grupie. Satysfakcję i spełnienie zyskujesz w „konkurencjach” indywidualnych. Otwarty introwertyk z łatwością wczuwa się w innych ludzi, a ci uznają go za ciepłego i łatwego w rozmowie.

    Otwartymi introwertykami są często ludzie bardzo kreatywni – artyści, pisarze, muzycy. Wiele godzin spędzają samotnie, ćwicząc swoje rzemiosło i czerpiąc ze swoich wewnętrznych zasobów.

  2. Czujesz przypływ adrenaliny w sytuacjach towarzyskich, a potem jesteś całkowicie wyczerpana. Możesz być duszą towarzystwa, ale twój umysł działa jak w bajce o Kopciuszku. Wybija północ i po prostu musisz iść. Po prostu czas, w którym dobrze czujesz się w towarzystwie jest określony. Wtedy też twoje zmęczenie uderza we wszystkich. Znasz to?
  3. Twoja ochota na życie towarzyskie zawsze zależy od twojego aktualnego poziomu energii. Podczas gdy większość ekstrawertyków czerpie energię z innych ludzi, otwarci introwertycy czują się dobrze w towarzystwie tylko wtedy, gdy wystarczająco długo się do tego przygotowywali. Zauważyłaś, że na spotkania ze znajomymi masz ochotę w tygodniach, które w pracy wypełniały ci spotkania i kontakt z ludźmi? Jesteś „w ciągu”, więc możesz ten poziom energii utrzymać. Inaczej sprawy się mają, kiedy tydzień był mało wymagający towarzysko – chcesz ten stan utrzymać.

 


Zobacz także

Moi synowie nie mają wobec mnie żadnych zobowiązań

Zbieraj chwile i doświadczenia, nie przedmioty. Tych ostatnich nie jest żal, gdy przychodzi starość

„Żałoba to cena, którą płacimy za miłość”. Dziś na cmentarzu, jak nigdy przedtem szukam intymności