Lifestyle Psychologia

Jak mądrze radzić sobie z tymi, których nie lubisz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 sierpnia 2016
Jak mądrze radzić sobie z tymi, których nie lubisz
Fot. iStock/fizkes
 

W idealnym świecie, każdy człowiek dba o to, żeby w stosunku do innych być miłym, uprzejmym i taktownym. Śmiejemy się wzajemnie ze swoich dowcipów, atmosfera jest serdeczna, nikt nie jest zdenerwowany i nic nie wydaje się niebezpiecznie wieloznaczne.  

Jednak nie żyjemy w idealnym świecie. Niektórzy ludzie po prostu „działają nam nerwy”. Ci, których nie lubimy są bezmyślni, nieuważni, mają do nas wieczne pretensje albo ich żarty w ogóle nas nie śmieszą (za to oczekują, że my będziemy zaśmiewać się z ich dowcipów). Czy jest możliwe żeby być absolutnie w porządku w stosunku do kogoś, kogo najchętniej unikałbyś jak ognia? Czy trzeba uczyć się lubić ludzi „wbrew sobie”?

Według psychologów, ani to możliwe, ani nawet dobre dla nas – działać w grupie składającej się wyłącznie z osób, które się wzajemnie uwielbiają.

Dlatego mądrzy ludzie potrafią wycisnąć jak najwięcej z tej wzajemnej (czy jednostronnej) niechęci. Oto jak to zrobić.

Zaakceptuj fakt, że nie każdego da się lubić

Czasami zatrzaskujemy się wręcz w pułapce myślenia, że ​​jesteśmy i powinniśmy być „tacy mili”. Uważamy, że będziemy obdarzać sympatią wszystkich, których spotkamy na swojej drodze. Tymczasem nieuniknione jest, że będą to również ci „trudni” , krytykujący, mówiąc kolokwialnie „upierdliwi”.  Mądrzy ludzie wiedzą o tym. Uznają również, że konflikty i nieporozumienia wynikają z tego, że wyznajemy różne wartości.

Uświadom sobie, że osoba, której nie lubisz, nie jest wewnętrznie złym człowiekiem. Zaakceptuj fakt, że nie każdego musisz lubić, a zaczniesz się lepiej dogadywać z osobą, z którą się nie zgadzasz. Emocje na bok. Nie każdy musi być twoim przyjacielem.

Nie ignoruj i nie neguj istnienia tych, których nie lubisz

Jasne, można zamykać się w sobie słysząc nieustanną krytykę, odwracać głowę i zacisnąć zęby wysłuchując kiepskich żartów, udawać, że nie słyszy się, że „ona znowu ma inne zdanie”.  Ale na przykład z punktu widzenia wydajności w pracy, nadmierna sympatia do ludzi, z którymi pracujesz jest o wiele jest większym problemem niż to, że lubisz ich zdecydowanie za mało.

Trzeba nam ludzi, którzy mają odmienny punkt widzenia i nie boją się o tym mówić. To dzięki nim często znajdujemy nowe rozwiązania, dostrzegamy nowe możliwości.

Traktuj tych, których nie lubisz uprzejmie

Niezależnie od uczuć, jakie dla kogoś żywisz, zazwyczaj dostaniesz od nich w zamian to, co im dasz. Jeśli jesteś mało uprzejmy, najprawdopodobniej odpowiedzą ci tym samym. Pozostaje ci być sprawiedliwym, bezstronnym i opanowanym. Ćwicz „pokerową twarz”.

Zweryfikuj swoje oczekiwania

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie miewają nierealistyczne oczekiwania, szczególnie co do innych. Możemy pragnąć, żeby ludzie działali dokładnie tak, jak my byśmy tego chcieli, albo mówili to, co my byśmy powiedzieli w danej sytuacji. Ale to niesie ze sobą ryzyko rozczarowania i frustracji.

Jeżeli dana osoba sprawia, że zawsze czujesz się w ten sam sposób (źle), odpowiednio dostosuj swoje oczekiwania. W ten sposób będziesz psychicznie przygotowany, a jej zachowanie cię nie zaskoczy.

Skup się na sobie

Oczywiście, niektórzy mogą naprawdę „zaleźć nam za skórę”. To ważne, żeby umieć radzić sobie z frustracją i dokładnie wiedzieć co właściwie tak cię w nim/w niej denerwuje. Zamiast myśleć o tym, jak irytująca jest dana osoba, odpowiedz sobie na pytanie dlaczego tak na nią dlaczego reagujesz. Czasami to, co nam się nie podoba w innych jest tym, co drażni nas w nas samych. Jeśli odnajdziesz takie „wyzwalacze” silnych, negatywnych emocji, będziesz w stanie przewidzieć, złagodzić, a nawet zmienić swoją reakcję. Pamiętaj, że łatwiej zmienić swoje wrażenia, postawy i zachowania, niż prosić kogoś, by stał się inną osobą.

Zatrzymaj się i weź głęboki wdech

Głęboki wdech i jeden duży krok wstecz mogą cię naprawdę uspokoić i uchronić przed nadmierną reakcją. Odetchnij i działaj znów, tym razem z nieco bardziej otwartym umysłem i sercem.

Wyrażaj swoje potrzeby

Jeśli niektórzy ludzie ciągle cię osaczają, muszą dowiedzieć się, że ich sposób zachowania i styl komunikacji jest dla Ciebie problemem. Unikaj języka oskarżycielskiego i wypróbuj zdanie: „Kiedy to robisz, czuję się…”. Może się okazać, że druga osoba nie zdawała sobie dotąd sprawy, że jej zachowanie jest uciążliwe.

Pozwól sobie na przestrzeń między wami

Jeśli wszystko inne zawiedzie, inteligentni ludzie konsekwentnie powiększają dystans między sobą a tymi, których nie lubią. Wybacz sobie i idź dalej, po swojemu. W pracy przenieś się do innego pokoju lub usiądź na drugim końcu stołu konferencyjnego. W życiu, między znajomymi dbaj o to, by on/ona nie przekraczali wyznaczonych przez ciebie granic.

Z odrobiną dystansu, z nieco innej perspektywy i z pewną dozą empatią można poukładać sobie relacje z każdym. W końcu na świecie jest ciągle jeszcze miejsce dla wszystkich ;).


Źródło: livehack.org


Lifestyle Psychologia

9 najbardziej depresyjnych zawodów. Sprawdź, czy twój zawód zalicza się do tego grona

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 sierpnia 2016
depresyjne zawody
Fot. iStock / vm
 

Jeśli jesteś zadowolona ze swojej pracy zawodowej, zapewne nie zastanawiasz się nad tym, co innego mogłabyś w życiu robić. Jednak, gdy wykonywany zawód nie przynosi ci pełnej satysfakcji i marzysz, by zmienić profesję, pomyśl czy ewentualna zmiana wyjdzie ci na dobre. Są przecież zawody, które wielu określa mianem najgorszych na świecie. Sprawdź, czego można się w tej materii obawiać.

Depresyjne zawody, czy to jest możliwe?

Ile osób, tyle charakterów i preferencji dotyczących wymarzonej pracy. Zawód dla jednych najpiękniejszy na świecie, innym może kojarzyć się zupełnie z czymś strasznym, czego za żadne skarby nie chcieliby robić. Raport opublikowany przez serwis health.com. nie pozostawia złudzeń, które z zawodów cieszą się najgorszą opinią.

1. Pielęgniarka

To wg raportu najbardziej depresyjny zawód świata. To często niedoceniane, odpowiedzialne i stresujące zajęcie, podczas którego kontakt z ludzkim cierpieniem i śmiercią może źle wpływać na samopoczucie. Co gorsza, aż 11 proc. przedstawicieli tego zawodu popada w ciężką depresję. Podobne kłopoty dotykają innych przedstawicieli służby zdrowia.

2. Kelnerzy i barmani

Co 10 pracownik gastronomii zmaga się z depresją. Ich zarobki rzadko powalają na kolana, w dodatku muszą zmagać się z wymagającymi i irytującymi gośćmi. Fakt, że cały czas muszą zachować pokerową twarz i tłumić emocje, dodatkowo obciąża ich psychikę.

3. Pracownicy socjalni

Narażeni na pracę po godzinach, ciągle dyspozycyjni i często obarczeni trudnymi podopiecznymi, nie mają łatwej pracy. Często problemy swoich podopiecznych przenoszą do domu, nie umiejąc się zdystansować i skupić na własnym życiu. To rzadko doceniane poświęcenie.

4. Nauczyciele

Nic dziwnego, skoro kiedyś mówiono „obyś cudze dzieci uczył”. Zawód wymagający ogromnych pokładów cierpliwości dla coraz bardziej rozwydrzonych uczniów. Nauczyciel odpowiada nie tylko za edukację, ale i wychowanie młodego człowieka, choć często w tym dążeniu rozmija się z chęciami i ucznia i rodzica. Narażeni na ogromną odpowiedzialność również za bezpieczeństwo dzieci, a przez to na ciągły stres. Ponad 40 proc. kadry nauczycielskiej rezygnuje z pracy w przeciągu 5 pierwszych lat od rozpoczęcia kariery — wskazują badania przeprowadzone na nauczycielach w Wielkiej Brytanii.

5. Artyści

Te wolne zawodowo ptaki, mają na pierwszy rzut oka pracę idealną. Jednak bywa mniej kolorowo. Wśród nich notuje się wysoki współczynnik zachorowań na depresję, co wynika z nieregularności zleceń, brak stałego wynagrodzenia, oraz nieregularnych godzin pracy. Ponieważ pracują zazwyczaj w domu, izolacja negatywnie odbija się na ich kondycji psychicznej.

6. Doradcy finansowi

Ich przekleństwem jest rozliczanie z wyników pracy. Żeby zarobić więcej, każdego dnia trzeba namawiać klientów na usługi finansowe, które wcale nie są rozchwytywane. Poza tym, obracanie cudzymi pieniędzmi i branie za to odpowiedzialności, zdecydowanie do relaksujących zadań nie należy.

7. Pracownicy administracji

Czeka na nich tona papierologii oraz petenci, którzy albo bywają oporni w zrozumieniu prostych rzeczy, albo z postawa roszczeniową domagają się na już i teraz rozpatrzenia i pozytywnego załatwienia własnej sprawy. W dodatku zarobki też nie zachwycają.

8. Fachowiec „złota rączka”

Nigdy nie wie kiedy, ile i gdzie trafi mu się praca i płaca. Brak regularności oraz stałości zatrudnienia nie działa budująco.

9. Sprzedawcy

Reklamacje, problemowi klienci, godziny przestane na nogach, uśmiech przyklejony od ucha do ucha i wyryta w głowie maksyma – „klient nasz pan”. W dodatku często zarobki uzależnione są od utargu, co nie nastraja pozytywnie.


źródło: zdrowie.gazeta.pl


Lifestyle Psychologia

„W ten swój kruchy niezwykle delikatny sposób uczysz jakim być człowiekiem…”. Akcja „Miłość to spotkania”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
19 sierpnia 2016
Fot. iStock / FarukUlay

Tak – Miłość to spotkania!  Spotkania z cudowną kobietą! Której bałam się powiedzieć,  że rozwód a po jakimś czasie że pojawił się ” ktoś”. Bo te spotkania (raz na jakiś czas ze względu na odległość jaka nas dzieli- 390 km) są mega ważne.

Spotkania z kruchą i delikatną osobą, a z drugiej strony z kobietą która tyle widziała i przeżyła.  Kobietą piękną na zewnątrz i wewnątrz.   I te spotkania przepełnione taką bezwarunkową miłością. I zawsze dobra rada,  pyszne kanapki z cebulką i pytanie takie na serio : ” czy wszystko u Ciebie ok?” i „ że no ja chciałabym żebyś była szczęśliwa”. I to nic , że rozwód – zdarza się i „oj to dobrze , że kogoś masz – tylko, żeby on był dobry dla Ciebie”.

I na tych spotkaniach zawsze uczysz mnie, że trzeba być dobrym, dzielić się wszystkim, rozmawiać dużo z dzieckiem, że mam prawo być zmęczona i mam prawo do odpoczynku. I pamiętasz Kochana wszystkie wierszyki ze szkoły które uwielbiam gdy recytujesz. I zawsze gdy przychodzę do Ciebie w niedzielę jesteś taka elegancka – bo to świąteczny dzień. I w ten swój kruchy niezwykle delikatny sposób uczysz jakim być człowiekiem. I niedługo znowu Cię odwiedzę! I wyściskam i posłucham.  I tylko żeby czasu nam starczyło…

Kocham Cię babciu!

linia 2px

Akcja „Miłość to spotkania” ♥

Zadanie konkursowe: Prześlij do nas historię twojego wyjątkowego spotkania z drugim człowiekiem. Spotkania, które na zawsze zapadło w twojej pamięci i wpisuje się w hasło naszej akcji, że miłość to spotkania. To dzięki spotkaniom z drugim człowiekiem odkrywamy najpiękniejsze emocje i uczucia, doświadczamy silnych wzruszeń i wyciągamy lekcję na całe życie.

List przesyłajcie na adres [email protected] z dopiskiem „Miłość to spotkania”.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Oświadczam, że jestem autorem nadesłanej pracy konkursowej oraz wyrażam zgodę na jej publikację przez portal Oh!me.
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

Wyłonimy 10 lauretów naszej akcji, którzy otrzymają następujące nagrody:

Nagrody:

3 x zestaw od marki AVENE

1) zestaw Xera Calm A.D baume, Xera Calm A.D  Olejek + woda termalna

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2) zestaw kosmetyków z linii PhysioLift (emulsja na dzień, balsam na noc oraz preparat pod oczy)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3) zestaw Triacneal Expert, żel Cleanance do mycia, płyn micelarny Cleanane

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

AVENE NOWE LOGO 2016

1 x voucher o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL*

f6e076_ec56b491f4584131a954dfc9ce8e4670

domz basensem głowne

Za najciekawszą i najpiękniej opowiedzianą historię spotkania: 1 x voucher r o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL do końca 2017 roku.

Od marki Gynauxil 3 x zestaw składający się z: Plusssz Kobieta, Witamina D3, Elektrolity, Magnez

Gynauxil

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x zestaw PROVAG składający się ze skórzanej kosmetyczki, żelu, emulsji i ręcznika do higieny intymnej

PR_08012016_bwizualizacja_provag_ręcznik

1 x piękna torba O bag viola

logo O bag 2016 (1)

obag viola

Fot. Materiały prasowe

Czas trwania akcji od 15 sierpnia 2016 roku do 15 września 2016 roku.

REGULAMIN AKCJI znajdziecie TUTAJ.


*Voucher o wartości 1.000 PLN do zrealizowania na poczet rezerwacji domu wakacyjnego z oferty NOVASOL do końca 2017 roku.

Szczegóły: Nagroda może zostać zrealizowana w ramach jednej rezerwacji, z terminem wyjazdu, którego koniec przypada najpóźniej na dzień 31.12.2017. Nagroda nie obejmuje nie wliczonych w cenę najmu kosztów dodatkowych oraz dojazdu na miejsce i nie podlega wymianie na ekwiwalent pieniężny.


Zobacz także

Chcemy Pokojowej Nagrody Nobla dla WOŚP i Jurka Owsiaka!

14 interesujących blogów parentingowych – musisz je poznać!

Kilka rzeczy, które robią kobiety, a o których nie masz pojęcia. Nie zawsze jesteśmy świadome piekła, w którym żyjemy