Lifestyle

Ofiary emocjonalnego szantażysty często nie wiedzą, że nimi są. Jak rozpoznać szantaż emocjonalny? Te zachowania nie pozostawiają złudzeń

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lutego 2022
mąż stosuje względem żony emocjonalny szantaż, grozi jej
Fot. iStock
 

Szantaż emocjonalny to nieetyczne zachowanie, które ma prowadzić do wymuszenia pewnych korzyści. Ten rodzaj manipulacji choć raz stosowała większość ludzi, jeśli nie wszyscy. Jeśli szantaż emocjonalny choć raz zadziała, istnieje duże ryzyko, że stanie się częstszą, niebezpieczną praktyką. Jak rozpoznać szantaż emocjonalny i jak z nim walczyć?

Szantaż emocjonalny to nie tylko z góry stawianie jasnego przesłania typu” jak mnie zostawisz, to się zabiję”, ale także znacznie bardziej subtelne wywieranie presji na drugą osobę do czasu osiągnięcia celu. Często szantażysta nie zdaje sobie sprawy, że stosuje sposób nieetyczny i krzywdzący dla drugiej osoby, Bywa też, że szantażysta doskonale wyczuwa nastroje i potrafi wykorzystać niepewność czy wahanie swojej ofiary, a osoba poddawana naciskom często nie zdaje sobie sprawy z tego, w jakiej sytuacji się znalazła.

Czym jest szantaż emocjonalny?

Szantaż emocjonalny jest niestety częstym i negatywnym zjawiskiem. Dochodzi do niego w związkach i wśród osób pozostających w bliskich relacjach. Zdecydowanie łatwiej jest manipulować osobą silnie związaną z szantażystą, niż pozostającą w luźnej znajomości.

Stosowanie szantażu ma na celu wzbudzenie strachu, zasiania ziarna wątpliwości, poczucia winy czy obowiązku w kimś, kto w efekcie spełnia oczekiwania szantażysty, by uniknąć możliwych konsekwencji lub po prostu dla świętego spokoju. Niekiedy próbie wymuszenia oczekiwanych zachowań towarzyszy agresja słowna, udawanie smutku, lub nawet stymulowanie złego samopoczucia, lub choroby, co wywiera ogromny wpływ na ofiarę i zapędza je „pod ścianę”. Stawianie swoich potrzeb ponad potrzeby innych jest szkodliwym działaniem.

Ofiara szantażu emocjonalnego nawet przez wiele lat może nieświadomie robić to, czego oczekuje szantażysta. To jednak z czasem prowadzi do napięć, poczucia niesprawiedliwości, braku decyzyjności.

Dlaczego niektórzy nałogowo stosują metodę szantażu? Przyczyny są różne. Szantażysta może stosować taki sposób na osiąganie celów, ponieważ może być wyrachowany, lub prawdopodobnie nie potrafi w inny sposób komunikować się, jest niepewny siebie i obawia się utraty bliskiej osoby.

Fot. iStock/Szantaż emocjonalny

Po czym rozpoznać szantaż emocjonalny?

Szantaż emocjonalny podszyty jest przemocą

Szantażysta może składać różne obietnice, grozić, ostrzegać „w trosce” o ofiarę, która w końcu zaczyna dostosowywać się do woli szantażysty. Jeśli szantażysta osiąga swój cel, szybko uczy się, że warto robić tak dalej, bo jego potrzeby są zaspokajane. W przypadku niepowodzenia osoba stosująca szantaż emocjonalny odreagowuje poniesioną porażkę. Może stać się agresywna, używać przekleństw i wyzwisk, jawnie manifestować swoje niezadowolenie, krzyczeć i grozić. Albo swoją złość może przełożyć na tzw. ciche dni, które są rodzajem biernej agresji.

Szantażysta emocjonalny gra ofiarę

Szantażysta robi z siebie ofiarę, która wymaga szczególnego traktowania. Może utwierdzać kogoś w przekonaniu, że jeśli nie wykona tego, czego szantażysta oczekuje, to przyczyni się do jego złego samopoczucia, smutku, odrzucenia, cierpienia, a może nawet i śmierci. Tym samym w poczucie winy wpędza prawdziwą ofiarę.

Szantaż emocjonalny nie uznaje kompromisu

Szantażysta chce dostać wszystko. Nie interesują go półśrodki, z góry odrzuca pomysł na wyjście z sytuacji inne, niż on sam zaplanował, nie podejmuje prób rozwiązania konfliktu. Sytuacja staje się napięta i bardzo nieprzyjemna, do czasu, aż szantażysta osiąga swój cel.

Szantażysta emocjonalny kusi

Szantażysta posuwa się do składania wspaniałych obietnic, aby skłonić ofiarę do ustępstw. Nieczęsto jednak wywiązuje się z danego słowa, używając tych samych obietnic jako karty przetargowej na przyszłość.

Fot. iStock/Szantaż emocjonalny

Szantaż emocjonalny — przykłady 

Przykładów szantażu emocjonalnego jest wiele.

Rodzic może wpędzać dorosłe dziecko w poczucie winy za to, że nie spędza z nim wystarczająco dużo czasu. Wtedy może słyszeć, że rodzic podupada na zdrowiu z powodu niewystarczającej uwagi, choć naprawdę nic mu nie dolega. Takie działanie ma na celu zmuszenie dorosłego już dziecka do większego zaangażowania w życie matki/ojca.

W rozpadającym się małżeństwie może paść groźba, że jeśli partner wystąpi o rozwód, to zostanie bez pieniędzy i  kontaktu z dziećmi. Celem szantażu jest utrzymanie małżeństwa mimo wszystko.

Kochanek/kochanka może grozić, że mąż/żona dowie się o wszystkim, w przypadku chęci zakończenia tej relacji. Lub odwrotnie, że dowie się wszystkiego od „tej drugiej” osoby, jeśli partner pozostający w małżeństwie sam nie wystąpi o rozwód.

Ktoś, kto nie wyobraża sobie rozłąki może stosować szantaż emocjonalny twierdząc, że np. wyjazd do pracy za granicę zniszczy związek, czy osłabi więzi z dziećmi, i że partner nie będzie miał do czego wracać.

Co robić, jeśli padłaś ofiarą szantażu emocjonalnego?

Jeżeli bliska ci osoba stara się kontrolować cię w ten sposób lub manipulować tobą, czas poszukać pomocy. W pierwszej kolejności  trzeba otwarcie porozmawiać o problemie, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś stosuje szantaż emocjonalny nieświadomie. Za rozmową powinno pójść ustanowienie w relacji jasnych granic, które zahamują działanie drugiej osoby. Jeśli to nie przyniesie skutku, przed ewentualnym zakończeniem relacji warto skorzystać z pomocy specjalisty, terapeuty par lub psychologa, który pomoże znaleźć przyczyny takiego zachowania i rozwiązanie problemu.


źródło:  psychocare.pl ,positivepsychology.com

Lifestyle

Rzeczy, których ludzie w zdrowych związkach nigdy, przenigdy, nie robią. Akcja #ListMiłosny

Redakcja
Redakcja
11 lutego 2022
fot. Tijana87/iStock

Zdrowy, satysfakcjonujący związek to coś, co niełatwo zbudować. A już na pewno to rzecz, która „sama” nie przychodzi. Ale kiedy już uda nam się taki zbudować, trzeba z całych sił pracować, żeby tego nie zepsuć. Miłość to proces, wymaga nieustającej uważności, szczerej komunikacji i bezinteresowności. Naprawdę dobry związek będzie się zmieniał i dostosowywał do waszych życiowych wyzwań i do tego, jak zmieniacie  się wy, jako ludzie. O silną więź trzeba trochę powalczyć.

Pamiętaj o tych 30 rzeczach, które nie zdarzają się w zdrowym związku. A jeśli widzisz je w swoich – eliminuj!

1.  Nie zapominają o całowaniu.

2. Nie narzekają na drobiazgi.

3. Nie chodzą spać źli na siebie.

4. Nie zapominają o odesłaniu SMS-a do partnera.

5. Nie są złośliwi lub agresywni bez powodu.

6. O sprawach związku rozmawiają z partnerem, a nie kimś innym.

7. Nie są bardzo krytyczni.

8. Nie zapominają o swoich przyjaciołach.

9. Nie odmawiają sobie nawzajem akceptacji.

10. Nie traktują swojego związku jako pewnik. 

11. Nie przestają trzymać się za ręce.

12. Nie zabraniają sobie bycia wrażliwym.

13. Nie przestają uprawiać namiętnego seksu.

14. Nie są egoistami.

15. Nie mają wątpliwości co do swoich uczuć i uczuć partnera.

16. Nie mówią „kocham cię”, kiedy nie mają tego na myśli.

17. Nie stwarzają fałszywych oczekiwań.

18. Nie trzymają swoich emocji w środku, zamiast o nich mówić.

19. Nie wyolbrzymiają swojego uczucia wobec drugiej osoby.

20. Nie zapominają o przygotowaniu rano wystarczającej ilości kawy dla obojga.

21. Nie zaniedbują rozmowy o tym, co oboje widzą, jako swoją przyszłość.

22. Nie zapominają o regularnym sprawdzaniu swoich uczuć i mierzeniu temperatury związku.

23. Nie przestają się rozwijać jako para.

24. Nie przestają się razem śmiać.

25. Nie oczekują zbyt wiele od siebie nawzajem.

26. Nie zapominają, że miłość to wyzwanie, które każdego dnia wymaga pracy.


Jedni mówią, że kocha się za coś. Inni, że kocha się za nic. Jednak zawsze kocha się bardzo – po swojemu, intymnie. Nie da się kochać troszeczkę, nie da się kochać do piętnastej, nie da się kochać na niby. To chyba jedyne uczucie, którego nie da się wystopniować, etykietować, porównać. Albo jest albo go nie ma, choć zawsze jest inne.

Napiszcie do nas o swoim kochaniu (również siebie) i niech to będzie List Miłosny. Może być do Niego, do Niej, do Siebie. Jak chcecie. 

Niech w tym roku Walentynki będą czymś więcej, niż tylko świętem kolorowych serduszek, misiów, czekoladek… Każdy z nas ma swój wyjątkowy powód, by celebrować miłość. By kochać. Podzielcie się z nami swoją historią o miłości, o spotkaniach, które wywróciło wasze życie do góry nogami, a może poukładało na nowo, historiach o tym, co was zbudowało, uratowało, kiedy zwyczajnie – odnaleźliście siebie. Bo miłość niejedno ma imię…

Piszcie do nas na adres [email protected]

REGULAMIN KONKURSU DOSTĘPNY TUTAJ.

Najlepsze (piękne, długie) listy nagrodzimy. A nagrody mamy wspaniałe. Zobaczcie!

10  zestawów krem do twarzy + krem pod oczy Élever Cosmetics

Pora dodać swojemu życiu trochę blasku! ÉleverSkin Glow to krem na dzień, który rozpromieni Twoją cerę i będzie chronił Cię przed oznakami starzenia. Składniki kremu zadbają również o prawidłowy koloryt skóry. Krem jest przyjemny w stosowaniu i szybko się wchłania | Cena 135 zł
Rewitalizujący krem pod oczy ÉleverEye Skin, który sprawi, że najdelikatniejsze partie Twojej twarzy będą sprężyste i elastyczne. Krem wzmocni kontur wokół oczu, wygładzi, nawilży i doda skórze blasku. Teraz Twojemu spojrzeniu nikt się już nie oprze! | Cena 95 zł
Więcej na:

5 voucherów na fotoksiążki EMPIK

Fotoksiążka od Empik Foto – idealny sposób na zatrzymanie wspomnień! Ulubione kadry umieść w wyjątkowej fotoksiążce. 28 stron, papier kreda, 20×30 (A4), darmowa dostawa.

 

Więcej na:

 

 

Dekoria – 3 komplety pościeli bawełnianej z wzorem egzotycznych kwiatów i ptaków na granatowym tle 

Stylowy komplet pościeli wykonany ze 100% bawełny, w którego skład wchodzi poszwa na kołdrę  o wymiarach 220x200cm oraz dwie poszewki na poduszki 70x80cm.  Naturalna tkanina pozwala na utrzymanie optymalnej cyrkulacji powietrza, co gwarantuje pełen komfort podczas snu. Wzór w egzotyczne kwiaty w towarzystwie papug na ciemnoniebieskim tle, to propozycja dla miłośników tropikalnych połączeń.

Cena: 272zł/szt.

Więcej na:

Marokański zestaw Hammam od Arganove

W zestawie znajdziesz:

 • Czarne mydło marokańskie z olejem różanym – wyprodukowane ręcznie w marokańskich manufakturach. Mydło zmiękcza skórę i delikatnie ją złuszcza. Czarne mydło wzbogacone jest o olej różany, który wzmacnia naskórek i zapobiega podrażnieniom.
 • Rękawica Kessa – wykonana z gruboziarnistego poliestru rękawica doskonale sprawdza się w walce z cellulitem. Regularnie stosowana wyraźnie poprawia jej jędrność. Kessa użyta do wraz z czarnym mydłem, drenuje skórę, oczyszcza i niweluje umarły naskórek.
 • Glinka Rhassoul – dziewicze tereny pasma gór Atlas w Maroku to teren bogaty w zasoby jedynej w swoim rodzaju – odżywczej glinki Rhassoul. Używana raz w tygodniu reguluje gruczoły łojowe i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum.
 • Ekologiczny olej arganowy – właściwości tego oleju znane są Marokankom od wieków. Dzięki wysokiej zawartości witaminy E, olej arganowy sprawdza się w pielęgnacji skóry dojrzałej i wrażliwej. Ma silne działanie regenerujące i odżywcze. Wzmacnia skórę, niwelując oznaki cellulitu. Widocznie spłyca zmarszczki.
 • Arabskie perfumy w kostce – marokańskie targi przyciągają bogactwem kolorów, smaków i zapachów. Dominującym zapachem jest arabskie piżmo. Właśnie ten zapach kryją perfumy w kostce. Piżmo jest znanym afrodyzjakiem, dlatego zapach ten spodoba się zarówno kobietom jak i mężczyznom, i zdecydowanie rozbudzi Wasze zmysły.

Hammam jest 100% naturalnym sposobem na pielęgnację i oczyszczanie nawet najbardziej wrażliwej skóry. Wykonywany regularnie pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji. To sekret piękna marokańskich kobiet. Dogłębnie oczyszcza, ujędrnia, wygładza i odżywia. Pomaga usuwać toksyny. Wspomaga walkę z cellulitem. Nadaje skórze zdrowy wygląd.

Rytuał hammam w czterech krokach

 1. Przygotowanie – weź relaksującą, gorącą kąpiel lub prysznic. Ciepła woda rozgrzeje ciało, otworzy pory i zmiękczy naskórek.
 2. Oczyszczenie – na mokrą skórę nałóż cienką warstwę czarnego mydła, pozostaw na kilka minut po czym przy pomocy rękawicy Kessa zdecydowanymi, kolistymi ruchami wykonaj masaż. Na koniec opłucz ciało wodą.
 3. Odżywienie – na wilgotna skórę nałóż maskę z glinki Rhassoul. Po kilku minutach dokładnie spłucz ciało letnią wodą.
 4. Nawilżenie – wmasuj dokładnie olej arganowy w zwilżoną skórę.
Więcej:

3 pakiety lekcji angielskiego z dodatkową darmową lekcją próbną w szkole Skyeng

Krótka informacja o prezencie:

Online kurs języka angielskiego w szkole Skyeng

 • interaktywna platforma
 • indywidualne zajęcia
 • lekcje o dowolnej porze 24/7
 • certyfikat Skyeng

Regularna cena kursu: 267,6 zł za pakiet

 

Skyeng to największa w Europie online szkoła języka angielskiego. Oferuje ponad 115 kursów – w tym angielski w biznesie, w podróży, w gastronomii czy też angielski konwersacyjny. Liczba nauczycieli wynosi 11 tysięcy, a z kursów szkoły korzysta już ponad 110 tysięcy studentów. Zapisać się na dowolny kurs angielskiego w Skyeng można tu: https://go.skyengschool.com/ohme1 Pierwsza lekcja gratis!

Zobacz także

Pary uprawiające seks w nowej kampanii marki odzieżowej. Projektanci posunęli się za daleko?

Rozwiązanie akcji #BeMumSelf

Różowa kawa? Kobiety ją pokochały! Sprawdźcie, jak ją przygotować