Go to content

Jak dbać o zdrowie zimą? Kreatywne rady

Zima to szczególnie ciężki czas dla naszego ciała. Stale przechodzimy z mroźnego, świeżego powietrza do ogrzewanych pomieszczeń i środków transportu. To wszystko sprzyja namnażaniu wirusów i bakterii, a pogoda za oknem nie motywuje nas do zdrowego i aktywnego stylu życia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób możesz zadbać o zdrowie zimą.

Ruska bania — rytuał dla ciała i ducha.

Ruska bania to rodzaj sauny mający swoje korzenie na dalekiej i mroźnej Syberii. Składa się z dwóch pomieszczeń, jednego do przygotowania się do całego rytuału i drugiego z piecem. Gdy zrelaksujemy się i wypijemy gorąca ziołową herbatę, możemy przejść do drugiego pomieszczenia i głównej części ceremonii. Temperatura w ruskiej bani wynosi między 60 a 100 stopni Celsjusza, dzięki czemu poprawia się nasze krążenie i praca serca. Dodatkowo rytuał obejmuje witkowanie roślinami co powoduje oczyszczanie się ciała i wspomaga produkcję endorfin.

Odzież termoaktywna — niech mróz nie zniechęca nas do sportu.

Zima to czas, kiedy zdecydowanie częściej wybieramy wieczór przed telewizorem od ćwiczeń. Jak mielibyśmy biegać w kilku warstwach odzieży i grubej kurtce? Dziś na rynku jest dostępnych wiele modeli odzieży termoaktywnej, która pozwoli nam komfortowo zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Na początek zacznijmy od małych kroków, nawet kilkanaście minut ćwiczeń dziennie ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze ciało.

Naturalne antybiotyki — sposób na uchronienie się przed infekcjami.

Kiedy wszyscy dookoła kichają i kaszlą, uważaj na siebie. Ziemniaczki z cebulą i czosnkiem nie tylko są przepyszne, ale niezwykle zdrowe. Do tego gorąca herbatka z miodem, która pozwoli się rozgrzać i ochroni przed infekcjami. Jeśli lubisz bardziej egzotyczne potrawy, curry z potężną dawką kurkumy i imbiru będzie świetną i równie skuteczną alternatywą. Możesz też zdecydować się na produkty łatwiejsze w przyjmowaniu takie jak olejek z oregano lub ekstrakt z pestek grejpfruta.

Odpowiedni sen to podstawa zdrowego ciała.

Zadbaj o to, by sypiać o stałych porach. Nasze ciało bardzo ceni sobie regularność i szybko zauważysz efekty. Ważne jest też odpowiednie przygotowanie sypialni. Przed położeniem się powinieneś dokładnie ją wywietrzyć. Zrób to odpowiednio wcześnie, żeby nie obniżyć znacznie temperatury. Zwróć uwagę, by w pomieszczeniu nie było zbyt ciepło. Optymalna temperatura powinna mieścić się w przedziale 15-18 stopni Celsjusza, dzięki czemu zachowany odpowiedni poziom kortyzolu i melatoniny.

Skóra — nasz pierwszy obrońca w walce z bakteriami i wirusami.

To właśnie skóra chroni nas przed tym co dla nas groźne. Jest ona narządem o największej powierzchni w naszym organizmie, dlatego powinniśmy odpowiednio o nią dbać. Szczególnie zimą nasza cielesna powłoka narażona jest na uszkodzenia, suche powietrze i niskie temperatury zdecydowanie jej nie sprzyjają. Pamiętaj, by po każdej kąpieli dokładnie ją wysuszyć i nawilżyć. Nie musisz sięgać po specjalne preparaty, wystarczy użyć jednego z olei roślinnych.

Nie daj się zimowej depresji — zadbaj o zdrowie psychiczne.

Opady śniegu i minusowe temperatury nie sprzyjają spotkaniom towarzyskim i spontanicznym wyjściom. Niestety izolacja i bierne spędzanie czasu wolnego mają fatalny wpływ na naszą psychikę. Nie pozwól depresji wygrać i zadbaj o siebie. Nawet wyjście z przyjaciółmi do kina będzie o wiele lepsze niż samotne oglądanie telewizji. Nie szukaj wymówek i zmotywuj siebie i bliskie Ci osoby do częstszych spotkań i zatroszczenia się o swoje zdrowie psychiczne.