Go to content

Ja ogarnąć szkolny chaos? Każdy ma swój sposób. Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Fot. iStock/Imgorthand

I jak pierwszy, a w sumie dzisiaj już drugi dzień szkoły. U nas afera, bo gdzie są buty na wuef, z czym kanapka do szkoły, i czy aby na pewno wszystkie zostało do tornistrów spakowane. Jeny to już kolejny rok szkoły, a schemat zawsze ten sam. Zamieszanie, chaos, nerwowość.

Choć z drugiej strony – jest zdecydowanie lepiej, prościej, bo mamy kilka wyrobionych i wprowadzonych w życie nawyków, które zdecydowanie ułatwiają nam wejście w rytm szkolny. Właśnie, bo o ten rytm tutaj chodzi, żeby wszystko biło w tym samym takcie. I można się brzydzić planowanie, kontrolowania, ale w przypadku szkolnego czasu (choć pewnie nie tylko) sprawdza się to idealnie.

Najważniejsze to mieć dobry plan. I to nie tylko szkolny, ale plan na całość szkolno-rodzinnego życia, tak by nie czuć się już po pierwszych tygodniach przytłoczonym ilością szczegółów, które trzeba ogarnąć. Bo jednak jest ich dość sporo, zwłaszcza gdy wchodzi się w to tuż po czasie, kiedy spać można było do woli, jeść śniadanie koło południa i improwizować właściwie o każdej porze dnia.

Każdy z nas ma swój sposób na jak najmniej bolesny powrót do szkoły, bo to, że dotyczy on także rodziców nie ulega wątpliwości. Jak ogarnąć w najlepszy z możliwych sposobów szkolny chaos?

1. Plan lekcji w widocznym miejscu

Tym, co zawsze się gubi nim zapadnie w pamięć jest plan lekcji. Ja wiem, że e-dzienniki ratują nam życie ze planem zajęć naszych dzieci on-line. Ale przyznajmy szczerze – nie zawsze w porannym szale mamy czas zajrzeć do internetu. Dlatego najlepiej plan lekcji przygotować i umieścić w miejscu, które jest widoczne. U nas wisi na lodówce, gdzie stopniowo dopisujemy zajęcia pozalekcyjne. Zawsze na hasło: „Mamo, czy ja mam dzisiaj wuef?”, które pada na pięć minut przed wyjściem sytuacja staje się łatwiejszą do opanowania.

2. Plan zajęć pozalekcyjnych

Nim zapiszemy dziecko na zajęcia dodatkowe warto wziąć pod uwagę kilka czynników – plan lekcji dzieci, nasz plan pracy, czas dojechania, dowiezienia dziecka na miejsce. I naprawdę ocenić to realnie, nie z hurra optymizmem, by połowę dnia spędzać później w korkach, tylko faktycznie na ile starczy nam czasu, chęci i zasobów. Dopasowanie zajęć do rytmu dnia rodzica jest niezwykle ważne.

3. Plan jedzeniowy

Można się z tego śmiać i pytać siebie, po co. Ale tak naprawdę kwestia organizacji jedzenia w roku szkolnym jest niezwykle istotna. Jeśli wasze dzieci jedzą obiad w szkole, to jeden problem z głowy, choć znam dzieci, które jedzą w szkole, wracają do domu i chcą drugiego obiadu. Ja już szkolne obiady odpuściłam, wolę dać jedną kanapkę więcej do szkoły, a obiad zrobić w domu. W tym roku w końcu wprowadziliśmy zasadę pięciodniowego menu. Dzieciaki piszą, co by chciały zjeść w tygodniu na obiad, ustalamy wspólnie i powiem wam – że to idealne rozwiązanie. Nie zajmuje głowy, nie odrywa myśli, a przede wszystkim wiemy, co jemy i jak. Podobnie ze śniadaniami. Naprawdę warto z góry zaplanować, co dajemy do szkoły, co jemy rano. To zwalnia nas z dodatkowego stresu i myślenia, czy aby na pewno mamy w domy wszystko, by dziecka głodnego do szkoły nie wypuścić.

4. Plan dobowy dnia

Rytm. Do niego wracamy, bo jest najważniejszy i wiem, że w tym rytmie najłatwiej się wszystkim odnaleźć. Dlatego warto na samym początku ustalić godziny odrabiania lekcji, nauki w domu, czasu na zabawę, kolegów, koleżanki, czas snu i porę porannego wstawania. Naprawdę funkcjonowanie przez pięć dni w tygodniu w ustalonym rytmie (wiadomo, że małe odstępstwa zawsze się znajdą) zdecydowanie ułatwia życie wszystkim domownikom, a też zmniejsza ryzyko kłótni i afer. Każdy wie na co i kiedy ma czas. Polecam. Można nawet wszystko spisać na planerze – choćby takim, jaki jest do wygrania w naszej akcji – idealnie nadaje się do wszelkich zapisek i ustalania planu, by uniknąć szkolnego chaosu.

A wy, jakie macie sposoby na opanowanie szkolnego chaosu? Napiszcie koniecznie w komentarzach pod tym tekstem. Na uczestników akcji czekają nagrody!


 

Akcja „Rodzic wraca do szkoły”

Zadanie konkursowe

Dwa razy w tygodniu będziemy publikować wpis dotyczący naszej akcji, w którym chcemy was zachęcić do przyjrzenia się sobie, dziecku, samej też szkole z początkiem roku szkolnego, tak, aby może ten rok przejść mniej boleśnie, z minimalnym stresem? Drugie zadanie to: napisz w komentarzu pod tym wpisem, jakie macie swoje sprawdzone sposoby na opanowanie szkolnego chaosu, tak by w miarę bezboleśnie wrócić po wakacjach do szkoły?

Wśród najbardziej aktywnych uczestników naszej akcji, wybierzemy laureatów, na których czekają nagrody.

Dodatkowo na każdego uczestnika naszej akcji czeka niespodzianka!

Dzięki uprzejmości Foot Medica, każdy kto weźmie udział w naszej zabawie i pobierze kod promocyjny, będzie mógł skorzystać z rabatu na badanie stóp dziecka/dzieci w 1 z warszawskich placówek FootMedica (ul. Ogrodowa 58 albo Wiertnicza 124). Ponadto dla mam, które skorzystają z badania stóp swoich pociech, czeka bezpłatna konsultacja podologiczna.

Mat. prasowe

Mat. prasowe

KUPON RABATOWY MOŻECIE POBRAĆ TUTAJ (KLIK). Promocja obowiązuje do 7 października br..

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Nagrody:

3 x voucher na zakupy w sklepie vox.pl o wartości 450 zł (każdy!)

Banner-Voucher-VOX-ohme

3 x zestaw składający się z  LAMPY WISZĄCEJ BULB i LAMPY KOMODOWEJ CORALL W KOLORZE BIAŁYM

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


logo wola

3 x voucher na zakupy w sklepie wola.pl o wartości 100 zł (każdy)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Be active colour od Woli

Aktywnie, sportowo i … modnie – oto najlepszy przepis na udany rodzinny wyjazd czy krótki wypad za miasto. Gdy już zdecydujemy o miejscu podróży warto skompletować wygodny strój. Pamiętajmy, by zwrócić uwagę także na kolory naszego ubrania. To, że barwy potrafią zmienić nasz nastrój widać zwłaszcza wiosną, gdy świat rozkwita żywymi kolorami, a my czujemy przypływ sił witalnych. Właśnie dlatego firma Wola, znana z produkcji skarpet dla całej rodzinny, przygotowała serię „Be Active” i „Be Active Colour” w najmodniejszych odcieniach sezonu. Gładkie czy wzorzyste, ale zawsze kolorowe skarpetki to ważny element garderoby miłośnika aktywnego odpoczynku. Wybierane przez kolejne pokolenia kobiet – dla siebie i dla całej rodziny, są gwarancją najlepszej jakości i niezbędnego podczas podróży komfortu.


Familiowo_Logo_new

2 x zestaw PLANER DLA UCZNIA – MAGNETIC (ZESTAW)

2 x zestaw – PLANER TYGODNIOWY I MIESIĘCZNY – PLANER DUO MAGNETIC

2 x zestaw – PLANER DWUTYGODNIOWY – PLANER DWA TYGODNIE MAGNETIC

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Akcja trwa od 31.08.2017 do 30.09.2017 roku. Wyniki zostaną opublikowane na stronie Oh!me do dnia 15.10.2017 roku

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.