Lifestyle

Macica dwurożna – wszystko co warto o niej wiedzieć

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
20 lipca 2022
Fot. iStock/Jak wygląda pochwa – Jak wygląda pochwa
 

Macica dwurożna to wrodzona wada anatomiczna kobiecego układu rozrodczego, która może nieść za sobą poważne konsekwencje. Jej nieprawidłowy kształt wpływa między innymi na zagnieżdżenie zarodka i położenie płodu. Czym dokładnie jest macica dwurożna i czy deformację można wyleczyć?

Czym jest macica dwurożna?

Macica dwurożna to poważna wada anatomiczna, mająca ogromny wpływ na zapłodnienie i donoszenie ciąży. Nazwa wywodzi się od charakterystycznych rogów. Macica dwurożna może wystąpić w dwóch formach – całkowitej lub częściowej. W pierwszym przypadku u kobiety pojawiają się niestety dwie szyjki macicy, z kolei w drugim – jedna.

Przyczyny macicy dwurożnej

Dwurożna macica może wykształcić się u płodu, który w życiu prenatalnym rozwija się nieprawidłowo. Niestety nie istnieje żadna metoda, dzięki której można by było zapobiec nieprawidłowości.

Jak objawia się macica dwurożna?

Macica dwurożna nie niesie za sobą charakterystycznych objawów. Często dolegliwość przebiega bezobjawowo, a jej wykrycie w przypadku niewielkiej wady bywa niekiedy niemożliwe. Niepokojące objawy pojawiają się jedynie w bardzo zaawansowanych przypadkach. Co powinno zaniepokoić? Problem z zajściem w ciążę, nawracające poronienia lub porody przedwczesne. Zdarza się, że kobiety z dwurożną macicą uskarżają się na:

  • Bolesne miesiączki,
  • Nieregularne krwawienia,
  • Ból podbrzusza,
  • Ból przy współżyciu.

Zobacz również: Rak szyjki macicy – objawy, na które każda kobieta powinna być wyczulona

Diagnoza i leczenie

Podczas normalnego, standardowego badania ginekologicznego wykrycie macicy dwurożnej jest niemożliwe. By zdiagnozować chorobę należy wykonać badanie USG, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, laparoskopię z histeroskopią. U kobiet, które nie starają się o potomstwo choroba rzadko kiedy zostaje zdiagnozowana.

Leczenie macicy dwurożnej uzależnione jest od stopnia deformacji macicy. U kobiet po poronieniu, które ponownie chcą zajść w ciążę, stosowana jest laparoskopia nazywana metoplastyką Strassmana. Większości kobiet po zabiegu udaje się donosić ciążę. Zdarza się, że konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna. Jednak nawet po operacji, ciąża kobiety z macicą dwurożną uważana jest za ciążę wysokiego ryzyka.

Zobacz również: Nadżerka szyjki macicy – dlaczego powstaje i kiedy powinna niepokoić?

Macica dwurożna a ciąża

Posiadanie macicy dwurożnej nie wpływa na kobiecą płodność. Niestety nieprawidłowości i problemy mogą zacząć pojawiać się na późniejszym etapie ciąży, kiedy płód ma coraz mniej miejsca na rozwój. Macica dwurożna może przyczynić się do nieprawidłowego ułożenia płodu, co wiąże się z niewydolnością cieśniowo-szyjkową. Często zarodek rozwija się tylko w jednym rogu macicy, a kiedy nie ma już miejsca, dochodzi do poronienia – nawet na późnym etapie ciąży. Lekarze by stale monitorować ułożenie dziecka zalecają częste wykonywanie badania USG. Z kolei zapobiec przedwczesnemu rozwieraniu się szyjki macicy, zakładają szew okrężny na szyjkę macicy. U kobiet z macicą dwurożną mogą wystąpić problemy także podczas porodu. Niekiedy pojawiają się zaburzenia akcji skurczowej będące konsekwencją nieprawidłowego unerwienia. Często taki poród kończy się cesarskim cięciem. Problemy w ciąży nie są regułą, niektóre kobiety nie doświadczają komplikacji na etapie całej ciąży ani podczas porodu.

Niestety, u dzieci kobiet z macicą dwurożną ryzyko rozwoju wad wrodzonych jest większe w porównaniu z dziećmi kobiet nie zmagających się z nieprawidłowościami macicy.


źródło: Medonet

 


Lifestyle

Wyłaniając się z głębin – fotorealistyczne obrazy Dominiki Kędzierskiej

Redakcja
Redakcja
20 lipca 2022
Dominika Kędzierska na tle obrazu "Reflection VIII"

Sztuka Dominiki Kędzierskiej może być odczytywana na wielu poziomach. Urodzona w Rzeszowie malarka tworzy kobiece portrety połączone z elementami natury. Najnowszy cykl „Reflection” w niezwykły sposób obrazuje strukturę wody. „Chciałam ukazać przenikanie się i współzależność świata przyrody oraz ludzi” – mówi artystka. Co kryje się za kobiecymi przedstawieniami do złudzenia przypominającymi lustrzane odbicia?

Przestrzeń znaczeń 

Analizując symbolikę wody, która tak często pojawia się w twórczości Kędzierskiej, na myśl przychodzi twórca psychologi analitycznej Carl Gustav Jung. Szwajcarski psychiatra wykazywał szczególne zainteresowanie znaczeniem marzeń sennych, a wodę odczytywał jako bogaty treściowo symbol oznaczający m.in. nieświadomość. Podobnie jak morskie głębiny, tak i ludzka psychika skrywała według niego wiele tajemnic. To właśnie poznawanie tego, co ukryte pod powierzchnią stało się istotnym elementem terapii jungowskiej. Jednym ze sposobów na wyrażanie treści nieświadomych w nurcie psychologii analitycznej była właśnie sztuka. 

Wrażliwość zmysłów

Malująca fotorealistyczne obrazy Kędzierska w swojej twórczości kładzie szczególny nacisk na szczegóły. Kierunek obrany przez artystkę wymaga niezwykłej dbałości o detale, czego efekt uwidacznia się chociażby w najnowszym cyklu Reflection”. Przedstawienia na obrazach ukazują przenikanie się kobiecych twarzy i wody, co dzięki precyzji daje wrażenie obcowania ze światem natury w czasie rzeczywistym. Poza wartością estetyczną, sztuka Kędzierskiej dostarcza odbiorcy wglądu we wspomnianą już nieświadomość wraz z wynurzającymi się z niej postaciami obrazującymi różnorodną gamę emocji artystki. 

Wpływ na odbiorcę

Podobnie jak obcowanie z przyrodą, twórczość rzeszowskiej malarki działa na zmysły w kojący sposób. Dominika Kędzierska przypomina odbiorcy o spokoju jakiego może doświadczyć wchodząc w kontakt z naturą. Motywacją twórczyni jest chęć dzielenia się pięknem z innymi. Należy podkreślić, że prezentuje ona nie tylko konwencjonalnie urokliwe zjawiska jednym z częściej pojawiających się motywów w sztuce artystki jest uczucie melancholii. 

Natura jako przewodnik

W obecnych czasach, kiedy technologia zajmuje coraz większe obszary naszego życia, pielęgnowanie relacji z naturą staje się szansą na zbalansowane życie. Psychoanalityczka Clarissa Pinkola Estés w bestsellerowej książce Biegnąca z wilkami”, podkreśla szczególną rolę intuicji w życiu kobiety. To właśnie wewnętrzny głos potrafi naprowadzić nas na drogę zgodną z pragnieniami prawdziwego ja”. Obcowanie ze sztuką Kędzierskiej budzi skojarzenia związane z pielęgnowaniem życiodajnej wody, której reprezentacja w sztuce jest szczególnie istotna dla osób wrażliwych. 

Wystawa indywidualna

Obrazy z cyklu Reflection” zostaną zaprezentowane na wystawie indywidualnej, która zaplanowana jest na marzec 2023 roku. Miłośnicy kobiecych przedstawień przez ponad miesiąc będą mieli okazję do zapoznania się ze sztuką Kędzierskiej w Galerii Wieża Sztuki” w Kielcach. Starałam się, żeby woda łączyła się z kobiecym wizerunkiem, zachowując zarazem jej transparentność.” mówi artystka o najnowszym cyklu. 


Zobacz także

„Dom jest tam, gdzie nie musisz nosić stanika”, czyli 7 powiedzonek, z którymi zidentyfikuje się każda kobieta

4 typy emocjonalnych szantażystów – prokurator, biczownik, cierpiętnik, kusiciel. Którego z nich miałaś pecha spotkać?

Większość osób zjada mandarynki w niewłaściwy sposób. Jak ty to robisz?