Lifestyle Zdrowie

Im nawet kryzys gospodarczy nie straszny. Poznajcie najzdrowszy naród na świecie

Redakcja
Redakcja
23 marca 2017
Fot. iStock / SolStock
 

Zastanawialiście się kiedyś, jaki naród zdecydowanie przewyższa jakością zdrowia inne? Otóż nie są to ani kojarzeni z długowiecznością Japończycy, ani Islandia czy Szwecja. Na prowadzenie, zgodnie z najnowszym rankingiem Bloomberg Global Health Index, w którym wzięto pod uwagę 163 kraje, wysunęli się Włosi. 

W raporcie wzięto pod uwagę długość życia, jakość żywności, stan zdrowia psychicznego, zagrożenia wynikające z palenia tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i zatrucie środowiska. Zaskoczeni wynikiem? Najwyraźniej ani zamiłowanie do pizzy, ani do makaronów z sosami, które odbijają się szczególnie na kobiecej figurze, nie szkodzi zdrowiu Włochów.

Najzdrowsi dzięki tej diecie

Włosi cieszą się lepszym zdrowiem, a co za tym idzie dłuższym życiem, dzięki zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu oraz wypalanych papierosów. Żyją zdrowiej, a dobre nawyki widać nawet u dzieci -— odsetek otyłych maluchów spadł.  Zdecydowanie na zdrowie wychodzi coraz popularniejsze na Półwyspie Apenińskim uprawianie sportu oraz zdrowy sposób odżywiania. Dieta śródziemnomorska, która stała się popularna także poza Włochami, jest kluczem do zdrowia.

Włosi mogą cieszyć się efektami tej diety, ze względu na stały dostęp do świeżych produktów, owoców i ryb. Duży nacisk na zbawienne dla zdrowia tłustych ryb morskich, oliwy z oliwek, owoców, warzyw, nasion roślin strączkowych i orzechów, a także pieczywa i produktów zbożowych z pełnego przemiału, jogurtów i serów, daje świetne efekty.

Badania wskazują, że dieta śródziemnomorska zastosowana we wszystkich populacjach i na wszystkich kontynentach obniża o co najmniej 50% częstość występowania zgonów sercowo-naczyniowych, zawałów serca oraz śmiertelności ogólnej u osób z chorobą wieńcową. Wśród osób stosujących ten typ żywienia, wykazano również redukcję nowych zachorowań na chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera aż o 13%.

Dzięki temu Włochy wyprzedziły w rankingu kraje, słynące z długowieczności, takie jak Islandia, Szwecja, Japonia i Singapur, Szwajcaria, Hiszpania, Luksemburg, Francja, Niemcy i Dania.

źródło: www.rynekseniora.pl


Lifestyle Zdrowie

13 głupich błędów, które popełniamy po rozstaniu

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
23 marca 2017
Fot. iStock/epicurean
 

Rozstanie to nic przyjemnego. W zasadzie to jedno z najgorszych i najbardziej stresujących nas wydarzeń, bez względu na przyczynę i winę którejkolwiek ze stron. Uniwersalnych metod na to, jak sobie z nim poradzić nie ma, bo emocje i odczucia każdego z nas są tak różne, że trudno o idealne rozwiązanie. Niektórzy potrzebują litrowego pojemnika lodów, paczki chusteczek i najlepszej przyjaciółki, inni kija bejsbolowego, przestrzeni i czegoś, na czym mogą rozładować swoje emocje. Z łatwością jednak można wymienić błędy, które niejedna z nas popełnia po rozstaniu – i nie ma tu znaczenia, czy zakończyłaś swój pierwszy czy dziesiąty związek, prawdopodobnie i tak zrobisz któreś z tych głupstw.

Niewygodne, ale seksowne

Rzucasz się na niebotycznie wysokie szpilki, wciskasz w seksowną, acz niewygodną sukienkę. Chcesz wyglądać pociągająco i kusząco, tak, by On żałował i widział dokładnie, co stracił. Uważaj tylko, żebyś ty nie straciła jedynek, gdy będziesz próbowała udowodnić, że choć od zawsze chodzisz w trampkach, to urodziłaś się na wysokich obcasach i w mini.

Fryzura dyktowana emocjami

W końcu zrobisz sobie tę fryzurę, od której On cię odwodził. Zetniesz, zakręcisz, wyprostujesz, zafarbujesz – teraz nie może cię już powstrzymać. Dobrze jednak przemyśl swoją decyzję, bo wizyta u fryzjera pod wpływem emocjonalnej burzy może nie być najlepszym pomysłem.

Przemeblowanie lub przeprowadzka

Chcesz zmienić wszystko dookoła siebie, nagle ta kanapa stojąca pod oknem cie drażni, a kolory ścian są zbyt nudne i przytłaczające. Przestawiasz, wynosisz, wnosisz, planujesz ustawienie wg feng shui albo zamierzasz całkowicie zmienić otoczenie i wyprowadzić się na drugi koniec miasta. Pamiętaj jednak, że to nie twoje mieszkanie wymaga przemeblowania, ale emocje – zajmij się najpierw nimi.

Rzucenie się w wir wydarzeń towarzyskich

Jako świeża singielka rzucasz się na każde spotkanie towarzyskie w okolicy i dołączasz do każdego wydarzenia znajomych na Facebooku. I choć nie przepadasz za jazzem, a opera nudzi cię śmiertelnie, to i tak nic nie powstrzyma cię przed aktywnością społeczną – chcesz poznawać ludzi, rozmawiać z nimi, chłonąć ich energię. Zastanów się jednak, czy może niepotrzebnie nie tracisz przy tym własnej? Nic na siłę!

Czas na rzeźbę!

Na pewno rzucił cię, boś gruba, boczki masz, fałdki i cellulit. Rzucasz się zatem ochoczo na ćwiczenia, wykupujesz karnet na siłownię, pół sklepu sportowego i planujesz pracować nad rzeźbą – jak twój eks zobaczy cię za kilka tygodni, to padnie! Zanim jednak wydasz majątek, sprawdź, czy zajęcia będą ci odpowiadać i przekonaj się, czy dana aktywność jest czymś dla ciebie. Nie staraj się też być od razu niczym mistrzyni fitnessu, bo zniechęcisz się lub nabawisz kontuzji – lepiej stopniowo i małymi kroczkami, zwłaszcza jeśli do tej pory byłaś kanapowym leniwcem.

Zbyt wczesne wyjście solo

Jeszcze nie umilkło echo waszego rozstaniu, gdy w pojedynkę wybierasz się do miasta – masz nadzieję, że będzie jak w filmie, gdy do samotnej singielki przy stoliku dosiądzie się przystojny nieznajomy lub pośle jej drinka z liścikiem. Chcesz być niezależna, odważna i silna – i dobrze, tylko upewnij się najpierw, że jesteś naprawdę gotowa na wieczór solo. Nieznajomy przystojniak może mieć tego dnia inne plany…

Randkowanie online

Rejestrujesz się na portalu randkowym (a nawet trzech, tak dla pewności) w poszukiwaniu kandydata, który wypełni puste miejsce po twoim byłym. Szukasz księcia, który błąka się gdzieś w sieci i jesteś zdeterminowana na szybkie nawiązanie nowej znajomości. Pamiętaj jednak, że nie od razu Kraków zbudowano i czasami trzeba chwilę poczekać na swoje szczęście.

Klin klinem

Szybki flirt, przelotny romans, przypadkowy seks na imprezie – jak to mówią, klin klinem! Nie zamierzasz tkwić samotnie w domu, wszak młoda jesteś i z predyspozycjami, chcesz korzystać z życia, a może nawet pokazać paru osobom (a najbardziej temu eks draniowi), że rozstanie nie zrobiło na tobie wrażenia. Szansa na to, że błahy romans sprawi, że poczujesz się lepiej jest znikoma – to tylko sposób na zepchnięcie swoich myśli i emocji na dalszy plan.

Śledzenie jego poczynań online

Zaczynasz mieć obsesje na punkcie aktywności byłego partnera w mediach społecznościowych, czytasz każdy wrzucony post, analizujesz każde zdjęcie. Boisz się, że zmieni status szybciej niż ty, posuwasz się nawet do wysłania mu kilku niemiłych wiadomości i wstawienia wrednych komentarzy. Lepiej jednak wyloguj się i powstrzymaj od takich zachowań – to, co zrobisz i napiszesz w sieci świadczy o tobie, nie o nim.

Telefon z procentami

Babski wieczór, drinki, szaleństwa namieście i już wybierasz jego numer i zaczynasz bełkotać do telefonu o utraconej miłości, ranach na duszy albo odwrotnie – odgrażasz się, obrażasz go i życzysz jak najgorzej. W obu przypadkach rada jest tylko jedna: piłaś – nie dzwoń! Jak wytrzeźwiejesz będziesz tego gorzko żałować.

Czarny PR

Po zerwaniu wszystkim dookoła opowiadasz o jego wadach, przytaczasz najgorsze anegdoty i wspomnienia, narzekasz, żalisz się i robisz mu czarny PR wśród znajomych? Więcej klasy, kobieto! Takie plotkowanie będzie działać jedynie na twoja niekorzyść.

Jedzenie pt.  „teraz mogę”

Teraz już nie musisz dbać o dietę, możesz pochłonąć paczkę ciastek, chipsy i czekoladę w pięć minut – a kto ci zabroni? Nie musisz się już starać, sama twierdzisz, że nie masz już dla kogo. A przecież masz – dla samej siebie! Nie zajadaj zatem smutków i nie szukaj pocieszenia w jedzeniu, bo tam go nie znajdziesz.

Udawanie, że jesteś szczęśliwa

Choć od środka zżera cię smutek i masz ochotę ryczeć, robisz dobra minę do złej gry, przywdziewasz maskę i tłumisz emocje. To jednak metoda jedynie na chwilę, bo w końcu te niewypowiedziane uczucia z ciebie wyjdą, wybuchną w najmniej odpowiedniej chwili.  Nie udawaj, że wszystko jest w porządku, nikt tego od ciebie nie oczekuje. Pozwól sobie na smutek, żałobę do waszym związku, przeżyj to i idź dalej – bo nawet jeśli teraz ci się wydaje, że to koniec świat, wkrótce wszystko się ułoży i znowu będziesz się szczerze uśmiechać.


Lifestyle Zdrowie

Sprawdź, co mówi o tobie twoja szminka

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
23 marca 2017
Fot. Kolaż iStock / Screen Instagram / makeupbymario

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego u licha twoja szminka ma „taki dziwny” kształt? Dlaczego każda z nas inaczej maluje usta i – pytanie fundamentalne – dlaczego pomadka nie może zostać w kształcie pierwotnym?

Okazuje się, że niektórzy naszym szminkom przypisują ważną rolę, mianowicie można z nich wyczytać, jakim typem osobowości jest kobieta, jakie cechy u niej dominują.

Zobaczcie koniecznie – i dajcie znać, czy szminkowa analiza się u was sprawdziła 😉

twoja szminak 1


Końcówka jak oryginalna – świadczy o zrównoważeniu.

Końcówka płaska – świadczy o szczerości.

Końcówka w kształcie łuku – cechuje kobiety ambitne.

Końcówka szpiczasta – tak wygląda szminka kobiet, które walczą i osiągają swoje cele.

Końcówka zakrzywiona – świadczy o towarzyskości swojej właścicielki.

Końcówka wklęsła – ta szminka z pewnością należy do kobiety romantycznej.

Końcówka „pod kątem” – taki kształt ma cechować osoby nieco zadziorne, przebojowe.

Końcówka zaokrąglona – to symbol hojności, również tej emocjonalnej.


Źródło: dailymail.co.uk


Zobacz także

Absolutnie boski peeling, jakiego jeszcze nie widziałyście! BodyBoom – warto stracić dla niego głowę

„Nie da się jednak dobrym słowem naprawić tego co popękało, rozciągnęło się…”. Akcja „Mama, znaczy piękna”

Tylko miłość jest prawdziwa, lęki to wytwór naszej wyobraźni. 4 kroki do ich pokonania