Go to content

Im nawet kryzys gospodarczy nie straszny. Poznajcie najzdrowszy naród na świecie

Fot. iStock / SolStock

Zastanawialiście się kiedyś, jaki naród zdecydowanie przewyższa jakością zdrowia inne? Otóż nie są to ani kojarzeni z długowiecznością Japończycy, ani Islandia czy Szwecja. Na prowadzenie, zgodnie z najnowszym rankingiem Bloomberg Global Health Index, w którym wzięto pod uwagę 163 kraje, wysunęli się Włosi. 

W raporcie wzięto pod uwagę długość życia, jakość żywności, stan zdrowia psychicznego, zagrożenia wynikające z palenia tytoniu, wysokie ciśnienie krwi i zatrucie środowiska. Zaskoczeni wynikiem? Najwyraźniej ani zamiłowanie do pizzy, ani do makaronów z sosami, które odbijają się szczególnie na kobiecej figurze, nie szkodzi zdrowiu Włochów.

Najzdrowsi dzięki tej diecie

Włosi cieszą się lepszym zdrowiem, a co za tym idzie dłuższym życiem, dzięki zmniejszeniu ilości wypijanego alkoholu oraz wypalanych papierosów. Żyją zdrowiej, a dobre nawyki widać nawet u dzieci -— odsetek otyłych maluchów spadł.  Zdecydowanie na zdrowie wychodzi coraz popularniejsze na Półwyspie Apenińskim uprawianie sportu oraz zdrowy sposób odżywiania. Dieta śródziemnomorska, która stała się popularna także poza Włochami, jest kluczem do zdrowia.

Włosi mogą cieszyć się efektami tej diety, ze względu na stały dostęp do świeżych produktów, owoców i ryb. Duży nacisk na zbawienne dla zdrowia tłustych ryb morskich, oliwy z oliwek, owoców, warzyw, nasion roślin strączkowych i orzechów, a także pieczywa i produktów zbożowych z pełnego przemiału, jogurtów i serów, daje świetne efekty.

Badania wskazują, że dieta śródziemnomorska zastosowana we wszystkich populacjach i na wszystkich kontynentach obniża o co najmniej 50% częstość występowania zgonów sercowo-naczyniowych, zawałów serca oraz śmiertelności ogólnej u osób z chorobą wieńcową. Wśród osób stosujących ten typ żywienia, wykazano również redukcję nowych zachorowań na chorobę Parkinsona i chorobę Alzheimera aż o 13%.

Dzięki temu Włochy wyprzedziły w rankingu kraje, słynące z długowieczności, takie jak Islandia, Szwecja, Japonia i Singapur, Szwajcaria, Hiszpania, Luksemburg, Francja, Niemcy i Dania.

źródło: www.rynekseniora.pl