Lifestyle

Genialny krem do kręconych włosów! Nie ze sklepu, z domowej kuchni!

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
5 grudnia 2017
Fot. iStock / miljko
 

Ci, którzy mają kręcone włosy, marzą o prostych i odwrotnie. Tymczasem kręcone bądź falowane włosy wymagają dużo cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji, by wyglądały pięknie. Oferty sklepów, drogerii najczęściej ograniczają się do odżywek, kremów, masek do włosów, które zawierają alkohol i chemikalia wysuszające włosy. Domowej roboty krem to idealna alternatywa do produktów, których używaliście do tej pory.

Do zrobienia kremu będziesz potrzebować:

2 łyżki żelu Aloe Vera (przez internet można kupić nawet za 10 zł)

2 łyżki oleju kokosowego

2 łyżki masła shea (opakowanie też kosztuje ok. 10 zł)

Wymieszaj wszystkie składniki do momentu aż się dobrze połączą. Nałóż krem na mokre włosy, zaczynając od nasady włosów aż do ich końca. Następnie zawiń pasma wokół palca. Wysusz tak jak zwykle. Używaj kremu po każdym myciu włosów, a uzyskasz piękne, naturalne i sprężyste loki. Ten krem nawilża i odbudowuje uszkodzone włosy. Nic tylko zastosować. Na pewno nie zaszkodzisz swoim włosom.


źródło: styletips101.com


Lifestyle

Nic cię tak nie wkurza, jak dziecko, które wtrąca się w rozmowę dorosłych? Można je tego oduczyć

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
5 grudnia 2017
Fot. iStock/SolStock
 

Pamiętam czasy, kiedy nie miałam jeszcze dzieci, ale niektórzy moi znajomi już tak. Chociaż szalenie podziwiałam ich podzielność uwagi i umiejętność jednoczesnego prowadzenia rozmowy telefonicznej ze mną i odpowiadania dziecku na pytania, tudzież instruowania co i jak ma założyć lub wyjaśniania, dlaczego jedzenie zupy widelcem nie jest najlepszym pomysłem, potwornie mnie to irytowało. A potem sama zostałam matką i posypałam głowę popiołem. 

Oczywiście, u siebie pewnych rzeczy się nie widzi. Bardzo szybko (czyli właściwie wtedy, gdy dziecko stało się nieco mobilne, bo apogeum nastało dopiero wówczas, gdy nauczyło się mówić) weszłam w rolę człowieka, który potrafi jednocześnie mówić i minami zakazywać czegoś dziecku czy prowadzić dwie rozmowy na dwa różne tematy – z koleżanką, matką, mężem i własnym dzieckiem. Później, wraz z wiekiem, latorośl ma nauczyła się także ogarniać to, co mówią do siebie dorośli, a co za tym idzie – często zabierała głos w temacie. Zwróciła mi na to uwagę przyjaciółka (bezdzietna, a jakże!).

Po przejściu pierwszej fali irytacji („Że niby moje dziecko jest niewychowane? A co ona o tym może wiedzieć! Nikt mi nie będzie mówił, jak mam swoje dziecko wychowywać. Urodzi, to zobaczy!”), stwierdziłam, że faktycznie czas panicza kilku dobrych manier nauczyć.

Dlaczego dzieci przerywają dorosłym?

Ano przede wszystkim dlatego, że są albo za małe i zbyt impulsywne, albo nie posiadają jeszcze umiejętności przerywania z szacunkiem i zachowaniem uprzejmości. Innym, równie ważnym powodem wtrącania jest to, że niektóre dzieci nie zostały nauczone oczekiwania na coś.

Małe dzieci na ogół przerywają, ponieważ wciąż uczą się kontrolować swoje impulsy. Kiedy maluch ma świetną myśl, po prostu chce się nią dzielić i nie interesuje go, co akurat robi w tym momencie mamusia. Niezależnie od tego, czy chodzi o psa, którego zobaczył za oknem, czy o kolor stolca, który właśnie wydalił (to drugie przydarzyło mi się podczas rozmowy z szefem, gdy akurat pracowałam zdalnie).

Przedszkolaki natomiast lubią być zauważane. Chcą uczestniczyć w naszych rozmowach. Na przykład, kiedy któregoś razu rozmawiałam z przyjaciółką na temat mojej ostatniej wizyty u fryzjera, jej córka wciąż powtarzała „ja lubię mieć kucyka, w kucyku mi ładnie”.

Dzieci w wieku 6 lat i starsze mogą dostrzec w rozmowie dorosłych inną stronę sporu, mieć inną perspektywę lub wspaniałą historię do opowiedzenia.

Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy przerywanie staje się uciążliwe i niezręczne? Można sobie z tym poradzić w pięciu prostych krokach.

Krok 1. Ucz zasad komunikacji i uważnie słuchaj

Im szybciej nauczysz dziecko, jak komunikować się zgodnie z zasadami, tym lepiej dla niego. Chodzi o to, żeby być uprzejmym, a także bardzo uważnym. Wytłumacz dziecku, że zawsze go wysłuchasz, ale nie może zaskakiwać cię swoją nagłą wypowiedzią. Powinno zasygnalizować, że musi coś powiedzieć, a ty koniecznie powinno dać znać, że przyjęłaś to do wiadomości i zaraz poświęcisz mu uwagę. Samo uciszanie („Nie widzisz, że rozmawiam?”/”Cicho, nie teraz!”) nie wystarczy i z pewnością nie przyniesie dobrych efektów.

Krok 2. Ustalcie własny kod

Dziecko musi wiedzieć, że dostrzegasz je. Jeśli w tym momencie nie możesz go wysłuchać, daj mu jakiś znak, że niebawem to zrobić. Może to być kiwnięcie głową, dotknięcie ramienia czy mrugnięcie. Dobrze, gdybyście mieli dwa sygnały – jeden, oznaczający krótkie oczekiwanie i drugi, mówiący o tym, że dziecko musi chwilę zaczekać.

Krok 3. Naucz dziecko szacunku

Kiedy ty przerywasz rozmowę innych, dorosłych ludzi, z reguły mówisz: „Przepraszam, że wejdę wam w słowo, ale mam ważną sprawę”. Tego samego powinnaś nauczyć swoje dziecko.

Krok 4. Odmawiaj dziecku z szacunkiem

Jeśli na usta ciśnie ci się: „Do jasnej cholery, czy ty nie widzisz, że rozmawiam?”, zamilcz. Nie oczekuj szacunku, skoro sama go nie masz do innych.

Krok 5. Daj dziecku czas

To dla dziecka naprawdę bardzo trudne, by pohamować swoją potrzebę pilnej komunikacji z tobą. Z pewnością minie trochę czasu, zanim będzie potrafi odpowiednio informować cię o czymś ważnym w chwili, gdy rozmawiasz z kimś innych. Tutaj wiele zależy od ciebie i twojej cierpliwości.

Pamiętaj jednak, żeby nieopatrznie nie wpoić dziecku, że „dzieci i ryby głosu nie ma mają” czy „dzieci nie powinny przerywać dorosłym”. Nikomu nie należy przerywać, niezależnie od wieku, rangi czy pozycji. A jeśli już musimy to zrobić, zachowajmy klasę i bądźmy uprzejmi. Wielu dorosłych też ma ten problem…

Na podstawie: Huffington Post


Lifestyle

Jak piją inteligentne kobiety – prawda może cię nieprzyjemnie zaskoczyć

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 grudnia 2017
Fot. iStock/kateholms

Im lepiej jesteśmy wykształcone, tym częściej nadużywamy alkoholu – wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników LSE. W przypadku panów, konsumpcja rozkłada się podobnie bez względu na posiadane przez nich wykształcenie. I mimo, że to panie szybciej zauważają u siebie objawy uzależnienia, o wiele trudniej im zerwać z nałogiem.

Im wyższe wykształcenie tym bardziej intensywne reakcje na alkohol – mówią autorki badania i przewidują, że w przyszłości liczba kobiet uzależnionych od alkoholu i posiadających wyższe wykształcenie wzrośnie prawie dwuktronie, bo nawet dziewczynki, które obecnie osiągają świetne wyniki w szkole, z olbrzymim prawdopobieństwem za kilkanaście lat będę sięgały po kieliszek codziennie.

Dlaczego tak się dzieje?

Problem leży w tym, jak żyjemy. Coraz później zakładamy rodziny, coraz bardziej intensywne życie towarzyskie prowadzimy. A temu życiu towarzyszy alkohol i to w sporych ilościach. Jeśli dodamy do tego stres związany z wyzwaniami zawodowymi oraz presja dotycząca godzenia wielu ról – okazuje się, że coraz trudniej nam sobie poradzić bez sięgania po niebezpieczne „bufory”. A inteligencja i ambicja nie pomagają w rozwiązaniu alkoholowego problemu, tylko wpędzają nas w poczucie winy. Koło się zamyka.

Alkoholizm kobiet to problem złożony – panie łatwiej niż mężczyzni wpadają w jego szpony i o wiele trudniej im z nich się wydostać. Jeśli macie w domu nastolatki, koniecznie rozmajwiajcie z nimi o zagrożeniach związancyh z naduywaniem alkoholu.


Na podstawie: nczas.com

 


Zobacz także

Choć Facebook nas stresuje, nie umiemy bez niego żyć – dowodzą badania

Na co zwracamy uwagę w wyglądzie kobiet? Badania potwierdziły, że mężczyźni i kobiety patrzą na to samo…

Kłótnie wzmacniają więzi między partnerami – mówią naukowcy. Kłóćcie się więc na zdrowie!