Go to content

Emma Watson – od młodej czarodziejki do feministki. Jak wyglądała jej droga do sławy?

Emma Watson - filmy, moda, edukacja. Biografia
Fot. CC Search / by 916vince / CC BY

Emma Watson kojarzona jest przede wszystkim z rolą Hermiony Granger, którą odegrała w filmach z cyklu o Harrym Potterze. Tymczasem aktorka ma na koncie wiele innych, ciekawych ról, które docenili zarówno fani, jak i krytycy. W jakich filmach można podziwiać tę aktorkę i jak wyglądała jej droga do sławy?

Emma Watson — biografia

Dzieciństwo

Emma Charlotte Duerre Watson przyszła na świat 15 kwietnia 1990 roku w Paryżu. Wychowywała się z młodszym bratem Alexem we Francji w rodzinie brytyjskich prawników, Jacqueline Luesby i Chrisa Watsona. Szczególnie dużo czasu spędzała z babcią, u której mieszkała do 5. roku życia. Sytuacja uległa zmianie, gdy jej rodzice postanowili się rozwieść. Emma, wraz z matką i bratem, wyprowadziła się do Wielkiej Brytanii, do Oxfordshire. Od tego momentu zaczęła się jej przygoda z występami na scenie.

Emma Watson — edukacja i pierwsze szlify aktorskie

Emma Watson od dzieciństwa marzyła o tym, by zostać aktorką, lecz musiała także odebrać gruntowną edukację. Najpierw uczęszczała do renomowanej szkoły oksfordzkiej, The Dragon School, gdzie w wieku sześciu lat rozpoczęła występy na scenie. Rok późnej mała Emma Watson została doceniona w konkursie poetyckim Daisy Pratt Poetry Competition, w którym przyznano jej główną nagrodę. Jako dziesięciolatka chętnie brała udział w powstających wówczas przedstawieniach szkolnych, co było jej głównym doświadczeniem z aktorstwem, zanim rok później otrzymała rolę Hermiony Granger w serii o Harrym Potterze.

Emma Watson - filmy, moda, edukacja. Biografia

Fot. CC Search / mirror of erised / CC BY

 

Od 2003 roku można było spotkać obiecującą aktorkę w Oksfordzie, na korytarzach żeńskiej szkoły Headington School. Następnie, w roku 2009 rozpoczęła studia na uniwersytecie Brown w Providence, Rhode Island w USA. W 2014 roku odebrała dyplom  ukończenia studiów z literatury angielskiej. Od tego momentu mogła w pełni poświęcić się aktorstwu, co wcześniej było wcale niełatwe do pogodzenia z wybraną przez nią ścieżką edukacji.

Świat mody

Ale występy w filmach i nauka nie były wszystkim, co pochłaniało jej uwagę. W wieku 15 lat, jako najmłodsza aktorka, pojawiła się na okładce magazynu „Teen Vogue”, a kolejnym jej krokiem był  udział w sesji zdjęciowej dla katalogu „Elle Girl”, a jakiś czas później w sesji zdjęciowej Ellen von Unwerth przygotowanej dla „Vs. Magazine”. Od tej chwili Emma Watson stale pojawia się na okładkach wielu czasopism, takich jak np. „Marie Claire”, „Teen Vogue” czy „Elle”.

Emma podpisała także umowę z brytyjskim domem mody „Burberry”. Dla tej marki stała się twarzą jesienno-zimowej kolekcji, co powtórzyła rok później, w kolekcji wiosenno-letniej na 2010 rok.  Można było ją podziwiać także jako twarz „People Tree”, po czym nawiązała współpracę z włoską projektantką Albertą Ferretti. W efekcie stworzyły one linię odzieżową „Pure Threads”, z której część dochodów ze sprzedaży ubrań wpłynęła na rzecz fundacji People Tree.

Emma Watson - filmy, moda, edukacja. Biografia

Fot. CC Search / j_10suited / CC BY

 

Emma Watson — filmy 

Emma Watson rozpoczęła swoją przygodę z aktorstwem w szkolnych przedstawieniach takich jak: „Alicja w Krainie Czarów” i „Młode lata Artura”. W 2000 roku, gdy miała 11 lat, za namową ukochanej babci, wzięła udział w castingu do filmu o Harrym Potterze. Pokonała konkurencję i w ekranizacji książki J.K. Rowling – „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” zagrała rolę Hermiony. Ta rola przyniosła jej nie tylko sławę, ale i uznanie krytyków oraz pierwsze nominacje do nagród.

Po spektakularnym sukcesie pierwszej części Harry’ego Pottera Emma Watson ponownie zagrała Hermionę w sequelu „Harry’ego Pottera”, o tytule „Komnata tajemnic”. Następnie aktorka zagrała w kolejnej części przygód młodego czarodzieja -„Harry Potter i więzień Azkabanu”. W 2004 roku rozpoczęła pracę na planie czwartej części – „Harry Potter i czara ognia”. Po nakręceniu filmu „Harry Potter i Zakon Feniksa” skoncentrowała się na nauce. W 2007 roku zagrała Pauline, Fossil, jedną z głównych bohaterek w filmie telewizyjnym stacji BBC – „Zaczarowane baletki”. Po tym wzięła udział w produkcji „Harry Potter i Książę Półkrwi”, a na koniec podpisała kontrakt na kolejne dwa filmy z serii: „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I” oraz „Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II”. 

Emma Watson - filmy, moda, edukacja. Biografia

Fot. CC Search / Ilona Higgins / CC BY

Cykl filmów o młodych czarodziejach to nie jedyne jej osiągnięcia aktorskie. Emma Watson dała się poznać w wielu innych rolach, które zdobyły uznanie wodzów i krytyków. Można ją podziwiać także w filach takich jak: Charlie (2012 r.), To już jest koniec (2013 r.), Ring Ring (2013 r.), Noe: Wybrany przez Boga (2014 r.), Colonia (2015 r.), Regression (2015 r.), The Circle. Krąg (2017 r.), Piękna i Bestia (2017 r.), Małe kobietki (2019 r.).

Emma Watson - filmy, moda, edukacja. Biografia

Fot. CC Search / mirror of erised  / CC BY

Emma Watson — życie osobiste

Emma Watson to zadeklarowana feministka, która działa na rzecz równouprawnienia. Podkreśla przy tym w swoich wystąpieniach, że feminizm nie może być utożsamiany z nienawiścią do mężczyzn. Możliwość decydowania o swoim ciele, równość płac i bezpieczeństwo, są dla aktorki niezwykle ważne. Emma Watson została również Ambasadorką Dobrej Woli ONZ.


Fot. CC Search / UN Women Gallery / CC BY

O jej życiu osobistym nie wiadomo wiele, ponieważ ona sama konsekwentnie milczy na ten temat. Emma uchyliła jedynie rąbka tajemnicy w wywiadzie dla brytyjskiego „Vogue’a”, przyznając, że jest szczęśliwą singielką. Ponieważ w jej odczuciu kobieta nie musi mieć mężczyzny, by być szczęśliwą, a status własnego stanu cywilnego określiła jako „partnerstwo z samą sobą”.


źródło:  www.filmweb.pl , www.vogue.pl