Lifestyle

Dzisiejsze zawieszenie strajku nauczycieli oznacza, że nikt nie ma prawa głosu

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
25 kwietnia 2019
Fot. iStock
 

Tak, cieszę się, że poniedziałek moje dzieci pójdą do szkoły i przedszkola – wręcz skaczę pod sufit! Naprawdę dały mi w kość. Ale jednak żali mi tego strajku, żal mi mojego kraju. Smutno mi z powodu bezradności. Wstydzę się znowu za mój kraj, wstydzę się za niektórych rodziców. Szkoda mi zmarnowanego potencjału. I boję się tego, co będzie dalej. Bo w kraju, którym rząd rozwiązuje problemy zmieniając na poczekaniu prawo, chyba lepiej jednak się bać. Ten strach, choć wyjątkowo nieprzyjemny mobilizuje do czujności, działania… tylko czy jeszcze cokolwiek możemy sami zmieniać?

Przykre, że jak nigdy dotąd Polska podzieliła się na prawą i lewą stronę. Że jak nigdy wcześniej, bliżej nam stada baranów (i po prawej i po lewej stronie), które po prostu idą, żeby iść. Naród, który był symbolem odzyskanej wolności, chyba tak zmęczył się odpowiedzialnością za swoje wybory, że postawił na bierność.

Dzisiejsze zawieszenie strajku nauczycieli oznacza, że nikt nie ma prawa głosu. Bo nasi strajkujący nauczyciele mimowolnie stali się symbolem wielu grup społecznych: rezydentów, lekarzy, pielęgniarek… i wielu, wielu innych.

Wstyd mi za mamę, która bez skrępowania pisze: „nie wiem czy to prawda, że wreszcie otworzą, ale nawet jakby było zamknięte przyprowadzę Marysię do przedszkola. Należy mi się to!”.

Jest wstyd za pana Piotra Misztala, biznesmena z Łodzi, który groził jednej z tamtejszych szkół pozwem, jeśli jego syn nie będzie mógł zdawać matury. Wstyd mi za ludzi, którzy myślą, że wszystko można kupić.

Jest mi wstyd za komentarze, które czytam w Internecie – ciekawa jestem, czy te przytoczone poniżej, autorzy wygłosiliby wychowawcy na zebraniu:

„Pewnie chcą na majówkę wyjechać…”*

„Bo wakacje będą to szkoda im l4 brać .. wybycza sie 2 miechy i od września znowu nic nie będą robić kosztem naszych biednych dzieciaków”.*

„Majówka zapłacona w kurortach to trzeba zawiesić bo kasa przepadnie”.*

„Widzą że nie mają szans to udają że robią łaskę i zawieszają strajk XD Co za śmieszni ludzie”.*

„Ha ha. Co za nieudacznicy. Przerywają strajk bo wiadomo tydzień wolnego. A zamiast grillować klasówki muszą sprawdzać po nocach”.

No faktycznie, myślę, że to bardzo logiczne ryzykować brak wypłaty (czasem utrzymującej rodzinę) strajkując i ten strajk przerwać z powodu grillowanej kiełbasy. Serio? Czy ktoś może naprawdę tak pomyśleć???

Kochani hejterzy, ludzie kochani! Opamiętajmy się wszyscy. Dziś zapadające decyzje nie dotyczą tylko nauczycieli. Dzisiejsze decyzje mówią nam już wprost: nic nie możecie.

Obudźcie się i zrozumcie, że nic się nie należy, że wszystkiego nie da się kupić i przede wszystkim, że rzucenie publicznego pawia na jakąkolwiek grupę, nie zmieni waszego życia. Że czasem, warto ponieść koszty własne, zgodzić się na to, że przez chwilę będzie trudno tylko z jednego powodu… bo tak trzeba. Takie ja mam poczucie. Czasem trzeba popatrzeć nieco szerzej, nieco dalej. I zobaczyć więcej niż „chciwych” – nauczycieli, lekarzy, czy kolejarzy. Pomyśleć, co zmiana przyniesie jutro również dla ciebie.

Jeśli można zmienić każde prawo, gdy ma się na to ochotę, to czy pewnego dnia nie okaże się, że można unieważnić niekorzystny wynik wyborów?

To, co dobitnie pokazał nam wszystkim strajk nauczycieli, to fakt, że dzisiejszy rząd może lekceważyć każdego. Następnym razem to możesz być ty…


*komentarze wybrane tylko spod jednego posta z informacją o zawieszeniu strajku, Facebook/TVN24, pisownia oryginalna.


Lifestyle

Jak wygląda depilacja laserowa bikini?

Redakcja
Redakcja
26 kwietnia 2019
Fot. Unsplash / Jakob Owens
 

Okolice bikini to zdecydowanie jeden z najbardziej wrażliwych rejonów ciała. Nic więc dziwnego, że depilacja sfer intymnych tradycyjnymi sposobami często kończy się podrażnieniami, a nawet skaleczeniami. Ponieważ owłosienie w tej sferze jest wyjątkowo grube i ciemne, wiele osób często ma problemy z samodzielnym oraz skutecznym pozbyciem się włosków. Na szczęście z pomocą przychodzi depilacja laserowa. Zabieg z użyciem lasera nie tylko trwałe i precyzyjne usuwa zbędne owłosienie, ale również pozwala na różne stylizacje w rejonach bikini.

Dlaczego warto poddać się depilacji laserowej bikini?

Oczywiście usuwanie włosków ze sfer intymnych, pozostaje kwestią bardzo indywidualną. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się poddać depilacji bikini. Niektórzy likwidują owłosienie z tego fragmentu ciała tylko ze względu na zachowanie odpowiedniej higieny, dla innych z kolei jest to priorytetowy element wpływający na ich poczucie estetyki. Znajdują się również tacy, którzy depilację sfer intymnych wybierają wyłącznie przed sezonem wakacyjnym. Bez względu na to z jakich powodów decydujemy się na likwidację włosków z tych okolic, warto zadbać o to, aby przeprowadzona depilacja okazała się być w pełni bezpieczna dla sfery intymnej. Dlatego niezastąpiona okazuje się być tutaj depilacja laserowa. Nie tylko skutecznie usunie niechciane owłosienia, ale również sam zabieg okaże się dużo bardziej komfortowy niż w przypadku innych metod pozbywania się zbędnych włosków.

Depilacja laserowa bikini a stylizacje

Likwidacja owłosienia z okolic bikini może jednak przybrać różne formy. Wyróżnia się cztery podstawowe stylizacje włosków znajdujących się w sferach intymnych. Podczas klasycznej depilacji tego fragmentu ciała, usuwa się jedynie owłosienie występujące w pachwinach, podbrzuszu oraz na linii bikini. Eliminowane są więc wyłącznie te włoski, które mogłyby nieestetycznie wystawać z dolnej części kostiumu kąpielowego lub fig.

Fot. Unsplash / Matheus Frade

Depilacja francuska bikini jest z kolei nieco bardziej głębsza. W trakcie zabiegu, dodatkowo usuwane jest owłosienie obejmujące boczne fragmenty wzgórka łonowego. Zostawiane są za to włoski znajdujące się na pozostałej powierzchni wzgórka. Mogą one jednak zostać odpowiednio wystylizowane, chociażby przybierając formę paska, prostokąta albo trójkąta. To rozwiązanie najczęściej wybierają kobiety, którym zależy na tym, aby utrzymać estetyczny wygląd okolic intymnych, jednocześnie zachowując naturalność.

Depilacja brazylijska bikini od wielu lat jest jedną z najczęściej wybieranych form usuwania zbędnego owłosienia przez panie. Polega ona przede wszystkim na całkowitym usunięciu włosków znajdujących się na wzgórku łonowym, w okolicach warg sromowych oraz pośladków. Na środku wzgórka pozostawia się niewielki fragment owłosienia, który można stylizować w dowolny sposób, jednak kobiety głównie decydują się na niewielki trójkąt.

Najgłębsza ze wszystkich stosowanych metod usuwania niechcianych włosków z okolic intymnych, jest zdecydowanie depilacja hollywoodzka. W trakcie zabiegu likwiduje się wszystkie włoski występujące na pachwinach, wzgórku łonowym, wargach sromowych, a także z pośladków i przestrzeni pomiędzy nimi. W porównaniu do poprzednich sposobów depilacji bikini, tutaj nie pozostawia się żadnego owłosienia.

Gdzie można przeprowadzić depilację laserową bikini? Sprawdź ofertę salonów Depilacja.pl !

Ze względu na wyjątkową wrażliwość oraz delikatność sfery intymnej, decydując się na zabieg depilacji laserowej bikini, warto szczególną uwagę zwrócić na profesjonalizm danego gabinetu kosmetycznego. Tylko wykonanie depilacji w odpowiednich warunkach, pozwoli na bezpieczne oraz komfortowe przeprowadzenie całego zabiegu. Jeśli szukasz najlepszego salonu wykonującego depilację laserową bikini, sprawdź ofertę zlokalizowanych w całej Polsce gabinetów Depilacja.pl ! Możesz wybrać zarówno klasyczną depilację bikini, jak i pokusić się o wykonanie depilacji francuskiej, brazylijskiej czy hollywoodzkiej, ponieważ to właśnie Ty masz całkowity wpływ na ostateczny efekt usuwanego z okolic intymnych owłosienia. Jeśli zastanawiasz się jaki jest koszt zabiegu lub całego pakietu, sprawdź cenę depilacji laserowej.


Artykuł powstał we współpracy z Depilacja.pl


Lifestyle

Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci. Czy twoje dziecko często popada w skrajne nastroje?

Redakcja
Redakcja
25 kwietnia 2019
Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci. Czy twoje dziecko często popada w skrajne nastroje?
Fot. iStock / Nadezhda1906 – Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci. Czy twoje dziecko często popada w skrajne nastroje?

Choroba afektywna dwubiegunowa, czyli zaburzenie maniakalno-depresyjne najczęściej przypisywane są dorosłym, jednak mogą cierpieć na nią także dzieci. Jak objawia się u dzieci choroba afektywna dwubiegunowa? Niektóre objawy choroby afektywnej dwubiegunowej u dzieci obejmują nadmierne szczęście, brak snu, ale też uczucie spokoju, smutek, skrajne emocje i trudności z koncentracją.

Czy zauważyłaś, że twoje dziecko doświadcza bardzo intensywnych nastrojów? Czy wykazuje ekstremalne zmiany w zachowaniu? Czy bywa bardzo smutne i nagle staje się nad wyraz entuzjastyczne, przesadnie radosne? Jeśli tego typu zachowanie obserwujesz każdego dnia, twoje dziecko może cierpieć na chorobę afektywną dwubiegunową.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie nagłe i intensywne zmiany nastroju u dzieci oznaczają, że wskazują na chorobę afektywną dwubiegunową. Potwierdzić może to tylko specjalista, po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnostyki.

Jak choroba afektywna dwubiegunowa wpływa na dzieci?

Choroba afektywna dwubiegunowa wpływa na nastrój i energię dziecka, powodując nagłe zmiany stanu emocjonalnego. Czasami czują się nadmiernie szczęśliwe, biegają i bawią się bez przerwy. To okres ekstremalnych emocji, nazywanych manią. Innym razem czują się bardzo smutne, ze stanem dyskomfortu, który wpływa na poziom ich aktywności i energii, mówimy w tym przypadku o depresji.

W przeciwieństwie do choroby afektywnej dwubiegunowej u dorosłych, u dzieci objawy maniakalne i depresyjne występują w tym samym dniu lub mogą występować jednocześnie. Dlatego choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci może mieć poważniejszy przebieg niż w okresie dojrzewania lub dorosłości.

W związku z tym ważne jest wyjaśnienie, że choroba afektywna dwubiegunowa nie jest tym samym, co normalne wzloty i upadki zachowań i nastrojów, których może doświadczać każde dziecko.

Mania

Istotną cechą epizodu maniakalnego jest okres nienormalnego i uporczywego podwyższonego lub drażliwego nastroju, który może powodować nieprawidłowy lub trwały wzrost aktywności lub energii. Nastrój dziecka podczas maniakalnego epizodu jest często określany jako euforyczny, nadmiernie radosny, dziecko ma poczucie, że jest panem świata i może wszystko.

Jeśli jednak objawy te powracają i wykraczają poza to, czego oczekuje się od poziomu rozwoju dziecka, należy im się lepiej przyjrzeć.

Wysoki poziom aktywności i wspaniałość

Podczas maniakalnego epizodu dziecko może zaangażować się w wiele nowych gier naraz, czasami od wczesnych godzin porannych. Ponadto ma bardzo wysoką samoocenę, która waha się od pewności siebie bez jakiejkolwiek krytyki do wspaniałości, a czasem nawet złudzeń wielkości.

Dzieci zwykle przeceniają swoje umiejętności i wierzą, na przykład, że są najlepsze w pewnym sporcie lub najmądrzejsze w swojej klasie. Przekonanie dziecka o jego wspaniałości jest nadal obecne, pomimo że pojawiają się wyraźne dowody, że tak nie jest.

Mniejsza potrzeby snu

Jedną z najczęstszych cech manii jest mniejsza potrzeba snu. Różni się to od bezsenności. Przy bezsenności chcemy spać lub odczuwamy potrzebę snu, ale nie możemy zasnąć, podczas gdy w epizodzie manii dziecko śpi niewiele lub budzi się kilka godzin wcześniej niż zwykle, czując się wypoczęte i pełne energii.

Często mniejsza potrzeba snu sygnalizuje początek epizodu manii.

Depresja

Depresja odnosi się do zestawu powiązanych objawów, które pojawiają się i znikają razem. Zazwyczaj objawami tymi są smutek, drażliwość, utrata zainteresowania i zmęczenie. Możemy także zaobserwować:

 • uczucia niższości i winy
 • spowolnienie umiejętności psychomotorycznych
 • bezsenność
 • myśli samobójcze
 • brak apetytu
 • utrata masy ciała
 • trudności z koncentracją

Ważne jest, by pamiętać, że dzieci często czują się smutne, apatyczne, rozdrażnione, zmęczone lub winne. Konieczne jest odróżnienie pojawienia się tych normalnych emocji od depresji. Jako rodzice musimy odróżniać normalny brak motywacji lub nudy dziecka podczas wykonywania pewnych zadań, od uporczywego i uogólnionego braku zainteresowania wszelkimi rodzajami czynności.

Konieczne jest także odróżnienie mniejszego apetytu od wyraźnej utraty apetytu, która stanowi objaw depresji. Musimy także dostrzegać różnicę między zwykłym zmęczeniem, które wynika na przykład z długiego dnia nauki i zajęć pozalekcyjnych, od ciągłego zmęczenia.

Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci – objawy:

Dzieci cierpiące na epizod maniakalny mogą być:

 • nadmiernie szczęśliwe
 • nagle się złościć
 • mówić szybko o wielu różnych rzeczach
 • mieć trudności z zasypianiem, ale budzić się wypoczęte
 • mieć problemy z koncentracją
 • decydować się na niebezpieczne zachowania
 • Dzieci cierpiące na epizod depresyjny mogą czuć się:
 • bardzo smutne
 • skarżyć się na bóle głowy lub bóle brzucha
 • za mało lub za dużo spać
 • czuć się gorsze od innych
 • mieć poczucie winy
 • mieć bardzo mało energii
 • brak zainteresowania zabawnymi grami
 • myśli samobójcze

Choroba afektywna dwubiegunowa u dzieci – przyczyny:

Podobnie jak w przypadku wielu innych zaburzeń i chorób, nie ma jednej przyczyny wyjaśniającej pochodzenie choroby afektywnej dwubiegunowej u dzieci. Wiadomo, że genetyka odgrywa ważną rolę w rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej u dzieci, ponieważ jest dziedziczna. Z drugiej strony niektórzy postawili hipotezę, że w przypadku tej choroby istnieje pewna nieprawidłowość w strukturze lub funkcji mózgu.

Leczenie dzieci z chorobą afektywną dwubiegunową jest podobne do leczenia dorosłych. Może ono pomóc kontrolować objawy i przynosi najlepsze efekty, gdy jest ciągłe i nieprzerwane. Leki pomagają przy stabilizacji nastroju.

 


Zobacz także

Smutne cytaty o miłości, które pomogą ci wyrazić dokładnie to, co czujesz

Smutne cytaty, które pomogą ci wyrazić dokładnie to, co czujesz

W kryzysie rodzi się nowe i zawsze niesie zmiany. Dzięki temu stajemy się silniejsi

Tylko matka, to zrozumie… Słodko-gorzkie kadry z życia matki